Jump to content

Lenco L75 - zvucnica ?


krca44

Preporučeni Komentari

Imao si je "na tacni". :)

Pickering. Propustio si je, jbga. 

Kako bilo da bilo, neka MM.

Citao sam tvoje opservacije za ev. Denon DL-110, ali ako si usao vec u tu MC "zonu" onda je moj pick Denon DL-103.  Cisto. Bez onog R.

Eto.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doktore propustio sam Pickering, nisam mogao da dobacim ( kada sam pravio kalkulaciju - zaxxxo sam se  ).

MC sam probao, Benz Gold - vibriraju zvucnica i shell - ne mnogo ali cini mi se da rucka nije dovoljno cvrsta za MC zvucnice ( mozda ima potrebnu masu na papiru ali samo to - zasad observacija, Denon DL110 otpada automatski ).

Probao sam Elac 455, ostalo je da probam Shure V15 ( u steku imam jos M95ED bez igle i M75 celu ).

Meni se cini da je ova rucka za neku MM sa niskom komplijansom ( zbog mase ) - samo ovo je nagadjanje sa moje strane.

Pa rekoh da ipak pitam... 

 

( potencijalnu zamenu za rucku imam ali tek treba da vidim da li moze )

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na LENCO HAVEN sajtu korisnici pišu da su zadovoljni sa DL-110!? Jesi li proverio ležajeve ručice? Nekada davno sam rukovao sa L 75 u klubu KST. Nisam imao osećaj da ručica nije čvrsta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lezajevi su ok - ne mislim da je tako nesto uopste problem.

Utisak je nastao prilikom podesavanja i koriscenja - ovo je samo moj utisak - da je originalna-fabricka rucka primitivna skalamerija verovatno namenjena originalno za MM niske komplijanse i vise gazne sile.

Da pojasnim - nemam nikakvih zamerki na stanje u kojem je gramofon - rekao bih da je vrlo-dobro - odlicno.

Meni iskreno nije jasno ko je radio dizajn motora a ko se bavio ruckom u fazi projektovanja - sto se mene tice rucka ce da leti, samo je pitanje sta staviti da radi pristojno dok ne odleti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, krca44 said:

Lezajevi su ok - ne mislim da je tako nesto uopste problem.

Utisak je nastao prilikom podesavanja i koriscenja - ovo je samo moj utisak - da je originalna-fabricka rucka primitivna skalamerija verovatno namenjena originalno za MM niske komplijanse i vise gazne sile.

Da pojasnim - nemam nikakvih zamerki na stanje u kojem je gramofon - rekao bih da je vrlo-dobro - odlicno.

Meni iskreno nije jasno ko je radio dizajn motora a ko se bavio ruckom u fazi projektovanja - sto se mene tice rucka ce da leti, samo je pitanje sta staviti da radi pristojno dok ne odleti.

M75, M91 recimo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, чика-Брка reče

M75, M91

Hvala, M75 imam, probacu... a probacu opet i MC, moram uzeti u obzir da mozda nesto nisam podesio kako treba, pa probam opet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam Shure M 91 ED i jako mi se sviđa ali bih voleo da probam nešto drugo. Trenutno ih ima ma internetu i uopšte nisu skupe u odnosu na to kako sviraju.

I ja tražim nešto drugo pa pažljivo citam temu ali M 91 ED je meni super i već danima razmišljam,koliko bi nova zvučnica trebalo da košta da bude dovoljno bolja od 91-a ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam 91, imam 95 a kazu da je 91 bolja - nemam direktnih saznanja izmedju ove dve ( pretpostavljam da zapravo razlika nije velika ali ne mogu to da tvrdim 100% ).

Bolje od M95ED je V15/3 - sve osnovne karakteristike su prisutne uz dodatnu kolicinu informacija u vidu detalja i atmosfere ( ipak i to postoji kod Shure zvucnica :D + cini mi se nesto veca ukupna zvucna slika - po secanju ).

M95 polovna je placena 30 Eu + igla ( 20-30 Eu - obicna zamena ).

V15/3 je placena 150 Eu + igla ( zamena obicna 30 Eu ili Jico hyperelipsa oko 100-120$ ).

Da li ta razlika vredi - meni da ali ne mogu da tvrdim da ce svakom vredeti. 

 

Postoji mogucnost i da ne menjas zvucnicu ako si zadovoljan s njom.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, krca44 reče

Postoji mogucnost i da ne menjas zvucnicu ako si zadovoljan s njom.

Jesam i razmišljam da kupim rezervnu iglu i ne lupam više glavu ali uvek radi onaj crv u du****.Često mi pada na um da taj gramofon zaslužuje neku bolju zvučnicu. Umalo nisam kupio Ortofon Blue (polovnu od člana foruma) čisto da osetim kolika je razlika.

Valjda će se javiti neko od kolega ko je imao na L 75 zvučnicu od 150-250 € ali nesto od ovih novih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I mene interesuje... npr. Audio Technica 510-530 - komplijansa je 10 ( japanski sistem ) sto je negde 20 po drugom standardu ( kao sto podatke daje Ortofon )... dakle mozda i moze, nadam se ali ne daju mi se novci na slepo.

Malopre sam montirao, namestio na brzinu i pustio Shure V15/3 - moze da radi, svakako bolje od prethodna dva ( Benz i Elac ), jos da cujem koliko dobro radi - da li je dovoljno cisto  ( realno Benz bi trebao da oduva ove druge tako ne znam jos tacno u cemu je bio problem ).

Kao nekakva komparacija : Elac 455 je otprilike vrlo slicno Shure M95 - sada Shure V15/3 svira uverljivije od toga, definitivno mogu reci bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da,taj gramofon sigurno  zaslužuje nešto što je u rangu sa Shure V 15. 

Ja sam odlučio. Za sad ostajem na M 91. Svira on vrlo pristojno. Čak sam naručio i rezervnu iglu. Ocekujem ,ne znam dali sam u pravu, poboljšanje u gornjem spektru kad montiram novu iglu. Kad bude stigla,javiću rezultat.

Mislim da bi to trebalo da je u rangu ili nijansu ispod kvaliteta AT 120 e. Uporedićemo. Nju je nasledila AT  530. Tako da je ona ok ako je kompatibilna sa Lenkovom ručkom ali mislim da 520 i 510 nema smisla kupovati.

Meni je palo još nešto na um u vezi rucke ali ću to u drugoj temi da ne razvodnjavamo ovu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lenkova rucka je jedan kabasti midrange, za MM glave.

Nije samo tezina u pitanju i inercija, vec sama konstrukcija lezajeva, spojeva i dampiranosti cevke. Naravno, kapaciteti i kvalitet ozicenja imaju krucijalnu ulogu u harmonizaciji rada sa MM glavom, koja po prirodi velike induktivnosti mora sa rezonantnim kapacitetom da izvlaci vise spektre...

Trebalo bi probati sa DL103, iako ima komplijansu kao pajser, neosetljiva je na potrebe kapaciteta za rad.

Takodje se slazu Ortofoni red i blue

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Umalo nisam kupio Blue. Mislim da bi "legla".

Kad si već pomenuo ožičenje ,da postavim pitanje o njemu.

Pretpostavljam da bi se zamenom ozičenja dobilo na kvalitetu. Kakav kabl bi trebalo staviti da bi se nesto unapredilo ? Dakle ,ja sam planirao da to bude iz jednog komada. Od shela do predpojacala. Naravno, home made varijanta i da ne kosta pola bubrega.

Pada mi na pamet da ga pravim od 4 žičice koje ću ,kada izađu iz ručke,da upletem ili već na neki nacin da preradim u interkonekt (bužir,teflon... ) a na kraju stavim rca konektore.

Dali je ovako nešto neko radio na gramofonima i ako jeste,kakva su iskustva ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shure V15/3 radi vrlo dobro - mogu da kazem da sam zadovoljan a ono sto mi fali je izvesna kolicina finesa i preciznosti ( na koju sam navikao na 1210-ki - s druge strane prisutan je autoritet kojeg jednostavno nema na 1210-ki ).

Originalni kabl bih promenio ( interkonekt ).

Rucka - stvarno ne znam sta da mislim, ona je meni jednostavno uzasno primitivna, anti-skate uopste nisam precizno podesio a mozda nije ni moguce ( mada treba da probam sa tezim tegom za AS ).

Ozicenje u rucki - kupio, ali ne znam da li to uopste da radim s obzirom da bih rucku najradije zamenio.

Benz ostaje da probam ponovo ovih dana i izvestim - mooozda postoji mogucnost da probam Denon 103 samo to je veliki znak pitanja.

Da svedem stvar - zadovoljan sam kako radi a ono sto me najvise ( trenutno ) zanima jeste kako izvuci finese na videlo ( kapacitet mislim da ne treba menjati na osnovu opste prezentacije sistema ).

Sto se tice AT zvucnica - ne mislim da su bolje vec da samo drugacije sviraju od Shure... ali kako bi radile na Lencu ne mogu ni da pretpostavim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 minuta, peter 71 reče

Od shela do predpojacala. Naravno, home made varijanta i da ne kosta pola bubrega.

Nisam radio ali ono sto sam vidjao, kao komercijalne prerade iz jednog komada - sve su izledale tako da na izlazu iz gramofona imas standardni ( naoko ) interkonekt i valjalo bi saznati da li je shirm apsolutno potreban na tom delu.

Zice ima Dunavko i Majstor iz Kragujevca ( na KP ).

 

Od onog sto sam mogao da cujem jeste 1210 rucka sa zamenjenom zicom i IC kablom, to je sigurno bolje ali na tom gramofonu je radjeno jos i dodavanje kadice sa uljem.... sto je cini mi se mozda i znacajniji upgrade ako se koristi MC zvucnica ( za tu rucku ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, krca44 said:

kapacitet mislim da ne treba menjati na osnovu opste prezentacije sistema

To prosto ne moze na sluh, ma kako neugodno bilo. Utisak ce biti varijabilan.

Posto nije samo u pitanju izdizanje nekih visokih, kako se uprosceno zamislja, vec je u pitanju i rasterecenje otpora kretanja, labavljenje prigusenja kretanja kantilevera...sto osim opsega malo utice i na dinamiku, ako muzicki materijal to poseduje...ako su sansone ili bluz, tu nema neke dinamike koja bi se istakla.. :) 

To se takodje malo moze poboljsati laganim povecanjem opteretnog otpora...ali treba nacackati korektne i stabilne opsege rada, izvan kojih nema poboljsanja,

Ali sve u svemu, ne moze se otseci proba i eksperiment, ali ciljni, fokusiran na jasne parametre koji bi se varirali, sa nesto merenja signala, posto dolazi i do sitnih promena faza signala, pa usi ispadaju kao pouzdano merilo, posto mogu da izmene utisak u kratkom vremenu iako se objektivno nista ne desava sa gramofonom, vec sa visokima u prostoru,

Pa kada se nesto ucvrsti kao referenca, i sidriste dogadjaja, sa parametrima harmonicno uklopljenim, i varljive usi ce nauciti razlike, od cega sve utisci pristizu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ne znam kakav kondenzator da stavim paralelno na konektore a da ne zamuljam srednji i visoki opseg.... 100 i 200pF su previse na postojecih c. 230-250pF.

Imam 50pF silver mica CDE, bas nabavaljeno za ovako nesto ali jednostavno ne vidim svrhu - sem eksperimenta samog za sebe.

 

Sto se tice otpora Shure je tvrdio da 47K-75K... nije vazno - licno mislim da jeste pod uslovom da postoji 400-500pF kapaciteta isao bih na 56-68K ali to je samo moje misljenje koje je mozda pogresno.

:)

P.S.  radicu to sve kad napravim sledeci phono - tada ce morati svakako

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krco, mislim da je poželjno malo povući ručnu. Sa ("novim") gramofonom treba strpljenja. Za početak samo slušati muziku.  

Lenco je kultni gramofon, naravno sa razlogom. Mnogi su se naslušali muzike na njemu. Da je ručica loša to ne bi bilo tako. Treba joj dati šansu da pokaže sve što može sa različitim glavama. U vreme kad je nastao MC glave sigurno nisu bile ciljana opcija. Zato za početak samo slušati muziku  i bez ishitrenih odluka. Rešenja će stići kada treba. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo novu stvar treba podesiti.

Lenko je legendarni gramofon zbog svoje izuzete robusnosti i konziztentnosti u radu, kaoko se pokazalo, decenijama. To sto neki prave kult, tako im lepsa zabava.

Ono sto je u standardu je neki napon na pikapu, pri standardnih 47k, ali ne i idealnih, jednostavno je konvencija u prezentaciji i opisu, a ne realna potreba glave, neki gain na preampu, koji je vodio do -10dB(standard ulaza u preamp), kada se preracuna od 0dB to je oko 250mV...i riaa konstante, one se prate, za stelovanja nebitno.

Osobina MM je induktivnost generatora i elasticnost oslonca lezaja igle. Prakticno dve vrste prigusenja. Na oslonac se ne moze uticati, odnosno, treba menjati iglu nakon nekog perioda stajanja.

Ono gde su se pravile razlike u zvuku su gain kod pojacavaca, naravno stabilnost pracenja riaa, i induktivnost kalemova generatora, i pride rastojanja magneta i kalema, odnosno generisani napon na MM, pri odredjenom pokretanju. Pa su neke glave bez intervencija bi svetlje, neke intenzivnije i glasnije...

Sam generator izvan rezonanse se ostrije protivi kretanju, takva je priroda indukcije...

Sto u zakljucku sledi, da silne naizgled razlicite glave, sa slicnim finim osloncem, prakticno mogu da zvuce isto dobro. Cak do neprepoznatljivih razlika, posto su kvalitetom iznad kvaliteta ploce.

To sto se tice same glave i elektromehanickog segmenta. Stelovanjem gaina(moguce pri diy) i rezonanse, prakticno samo rezonanse, gain je obicno fiksiran.

Ostaje rucka i gramofon, da ne izazovu uticaje na generisanje signala svojim vibracijama. Zazori, spojevi, mase i dampiranja...

Sve su to fina ugadjanja i prilagodjenja, ono sto se moze, naravno, da se izvuce maksimum...

Te neke segmente konstrukcije je maksimizirao Ortofon sa novim serijama MM glava, sada su ultraprecizne masine i sprave sveprisutne..., za razliku od nekad, gde su neki proizvodjaci bili vise a neki manje precizni pri izradi, prosto im je "rastur" u proizvodnji bio velik. Sto bi grubo receno bilo, ako pet ljudi uzme matorog Shura, i kupi neke nove Jilco igle, bar jednom se nece svideti to sto je dobio, nece moci da izvuce maksimum veselja iz sprave.

MC je nadigrao te neke probleme preciznosti, i male indukcije, smanjenjm te vrste prigusenja kretanja i potreba za kapacitetima i rezonansama, ali je tu igra prenesena na trafoe i druga prilagodjenja.

Da nije toga, i te zabave, slusali bi Tidal i uzivali u muzici :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...