Jump to content

ONKEN ZVUCNE KUTIJE


dunavko

Preporučeni Komentari

Predlazem da pre pocetka radova napravis dve kutije od kartona (mogu posluziti kutije od bele tehnike) u dimenzijama Onken l'audiophile kutija, I pokusas ih smestiti u sobi u kojoj slusas muziku. 

Ja sam tako odustao, iako su mi Onkeni davnasnja zelja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, крокодил said:

Predlazem da pre pocetka radova napravis dve kutije od kartona (mogu posluziti kutije od bele tehnike) u dimenzijama Onken l'audiophile kutija, I pokusas ih smestiti u sobi u kojoj slusas muziku. 

Ja sam tako odustao, iako su mi Onkeni davnasnja zelja...

Isto sam uradio, onako uz svu podrsku zene i dece ipak sam odustao, te se te zime lepo ogrejasmo :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, Vix said:

Dakle, Fane Sovereign 15-300 TC, bi mogli u Onken?

Mora da se proveri, ima Onken-calculator, ja kao neiskusan ne vidim na prvu loptu, iz spec....

I moja BetsyK se uklapala u Onken loading, ali me GM na bigdiy odgovorio, kaze realno ne bi bilo razlike i da se umesto Onkena uradi basreflex sa 2 porta npr. Jedino sto Onken.ima dobro ukrucene bocne stranice i izgled. Bmliga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sonido 12" tj SCW-300 je super za onken. Generalno su preporucljivi drajveri koji imaju veliki VAS što se obično svodi da ima malu masu membrane i mekan spider/vešanje.

Onken je u suštini običan bass reflex, ali sa drajverima za veću litražu, gde velika kutija i odgovarajući Fs dovode do toga da taj bass reflex u takvoj kutiji ide nisko i do 20 Hz (dok neki standardni drajveri u standardnoj 50 litara kutiji npr imaju bass reflex tunovan na 40 Hz recimo)

Kod bass reflexa tunel koji je tunovan na određenu frekvenciju, moguće mu je povećati ili smanjiti istovremeno i površinu otvora i dužinu tunela. Povećan otvor i tunel doprinosi glasnijem bassu (dakle bolje "radi") ali postoji curenje u vidu nezgodnog peak-a u srednjetonskom području zbog zadnje strane drajvera i tunovanja kutije. Smanjen otvor i tunel smanjuju taj nezgodan peak, ali i smanjuju glasnoću bass reflex otvora. Generalno pri projektovanju se uzima neka vrednost gde će peak biti nečujan, a da je glasnoća bass-a dovoljna, naravno koliko kutija dozvoljava prostora za sam tunel.

Kod Onkena, zbog veličine kutije se koristi malo drugačija filozofija - ide se na tunel velike površine i da kažemo velike dužine, tako da daje što glasnije bass pojačanje, dovoljno da se to dobro čuje čak i na tih 20ak Hz, a tada glasni peak u srednjetonskom području se zauzdava tako što je kutija velika, tuneli podeljeni i sa leve i sa desne pa na više površina, dugački, i sve to bi trebalo da doprinese da to deljenje, odbijanje i dugačak put uguše taj peak.

Ne može svaki drajver efikasno da se koristi za onken, štaviše samo mali broj drajvera ima optimalne parametre. Mini onken takođe nema mnogo smisla jer se neće dobro pokazati sa tim srednjetonskim peak-om, a i za frekvencije koje su dosta veće od navedenih 20ak Hz, optimalniji je standardni bass-reflex ili neki TL ili MLTL

Da ne bude zabune, cela Onken stvar se odnosi na bass drajver tj bass područje. Za te veličine je optimalno da konačan zvučnik bude ili trosistemac ili neki econowave (dvosistemac sa hornom koja može da se spusti dovoljno nisko da se uklopi sa bass drajverom). Nije neophodno da zvučnik bude full range :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Vix said:

Dakle, Fane Sovereign 15-300 TC, bi mogli u Onken?

image.thumb.png.f536c3fc665f5aa2c4eb23bfc239d670.png

Mogli bi. Taman su. Ali 700 litara kutija :) Veliki drajver i veliki sensitivity. Ali dobijaš 25 Hz na 96 db :)

Kutija bi bila manja da je recimo neki 12" drajver i manji sensitivity, recimo taj Sonido koji sam pomenuo gore

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Metar i po visine, pola metra sirine i metar dubine...to je kao manji problem, veci je bucmaste stranice i ucvrstiti to sve da ne zvoni nisko, sto je jedno 150 kila po kutiji...:shok:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zvucnici su 15" tesla aro 942 ,bili 30 oma sada namotani na 8oma.bogte pita kako to sada radi.treba da se urade ts parametri.original podaci: Czechoslovakia. Bass Woofer 15'' : ARO 942 Dimensions [mm]: 390 Depth [mm]: 230 diameter of a magnet : 136 mm Impedance [ohm]: 30 NominalPower [W]: 15, MAX- 30 Watt Resonace frequency [Hz]: 24 Frequency response [Hz]: 24-4 000 Sensitivity [dB]: 98 Weight [kg]: 10.20. gde se sada nalazi posle premotavanja treba videti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...