Jump to content

Antivibracione podloške


NIXIE

Preporučeni Komentari

2 hours ago, Leonardo said:

Znao sam da ćemo pre ili kasnije doći do radnih stolova za laserske instalacije i eksperimente u optici. :good2: 

Priznaj da si sumnjao da cu ja da potegnem tu temu :D  Nepotrebno, to je ipak za drugaciju namenu, mada je integralno jeftinije resenje od nekih butik sprava i zmijskih ulja.

Dovoljna je nozica sa kuglicom, e sad, na slici je NdYag laser, podloga je mermerna ploca na celicnom ramu, nozice su izdignute zbog potreba nivelacije sa drugom opremom. Donji deo zalepljen nakon pozicioniranja, laser ima kugle kao nozice i samo je spusten na nosace.

Sasvim dovoljna preventiva vibriranja. Jeste kamen 300kila, bukvalno, ali je i potreba da se kutija ne pomeri ni za mikron ozbiljna, to vise smeta laseru nego sto bi neka mjuza izgubila vazduh...

Laser.thumb.jpg.b064e6c9eb02092bf6db981c61769b2f.jpg 

 

Ono sto je mnogo zanimljivije je nacin izrade kutije, iz jednog monolita aluminijuma su ukopavane komore, sa gornje strane dublja kutija za elemente optike, a sa donje strane za ozicenje i pomocne sprave, motore i sl...i svaka komora sa svojim poklopcem, za odvojen pristup.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Aleks said:

Najbolje je na sistem magnetnog levitiranja.

 

:rofl:

Ovo nisam baš siguran, jer je onda uređaj prepušten sam sebi u borbi sa vibracijama i rezonancama, a verujem da ih je malo konstruisano da radi tako. A da ti levitira amp od 40kg, ima na magnetima da nađeš svaku maticu što si posej’o u životu :)

Stavi triangl na podlogu od sorbotana i kucni. Posle ga okači da levitira i kucni. Jeste, lepše zvuči kad levitira, ali to je triangl, on i treba da zvoni 

Kak’e sam sreće, rezonantna frekvencija najvećeg lima bi mi bila 50Hz, pa bi ja odlevitir’o sa terase

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 nedelje kasnije...

Probao sam Nixie-jeve nogice ispod dva gramofona jer je podloga relativno losa ( kafe stocic + letve iverica 45mm ).

Sa Technics 1210 rezultat je bio umeren, interesantno nisam cuo uopste uvodne brazde sto obicno cujem kad pojacam.

Na Lenco L75 gramofonu su se odlicno iskazale - imao sam prenaduvan bas-midbas koji je mutio ostatak zvucne slike. Sa nogicama je to potpuno nestalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, krca44 reče

Na Lenco L75 gramofonu

Šta se inače od izolacionih nožica koristi za taj gramofon? Nisam nešto obraćao pažnju na te gramofonske teme. Lageri su OK, skoro za sve. Do sada si ih samo ti probao za gramofon. Šta znam, ima sigurno i boljih rešenja, tipa daska na pesku, nemam gramofon za te probe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 33 minuta, NIXIE reče

Šta se inače od izolacionih nožica koristi za taj gramofon?

Izmedju baze ( drvene kutije okolo ) i donje ploce su neki federi.  Ispod donje ploce postoji nesto sto lici na nogice ali zapravo nisu - samo plitke oble izbocine ( odseces poluloptu i onda odseces jos materijala ).

Meni je cudno da se kod Technics-a koji nema federe tj. stoji direktno na platformi manje oseca dobitak u odnosu na gramofon koji ima vec ugradjene federe za dekuplovanje - sta znam mozda su Japanci dobro odradili donji deo 1210-ke.

Stocic za kafu ima plocu 20mm - mozda je pravo drvo, ne znam - na njoj su letve od iverice 44-45mm debljine - onda tvoje nogice pa gramofon.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinjavam se što ja, potpuni duduk diskutujem o ovome, nadam se Krco da se nećete ljutiti što ću izneti svoje misljenje
Dakle mislim da je to samo posledica toga što su projektanti 1210 vrhunski odradili posao jer im je projektni zadatak bio (koliko znam) da naprave robustan gramofon (zato su ga DJ voleli) na kome će se loši uslovi upotrebe najmanje odraziti na kvalitet reprodukcije.
I to su izborom materijala i konstrukcijom očito jako dobro uradili što ste Vi NIXIE nožicama samo potvrdili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 časa, krca44 reče

mozda su Japanci dobro odradili donji deo 1210-ke.

Jel Teča ima samo gumene nogice ili u sklopu tih nogica ima i opruge? Očigledno su solidno uradili izolaciju od vibracija.

Mislio sam na to šta su drugi na forumu koristili za Lenco? Tako kako je nije baš povoljna situacija.

I kod gramofona sa plivajućom subšasijom ima vajde stavljati neke antirezonantne oslonce. Ja sam davno, davno, u početku karijere koristio silikonske podmetače. Ostaviš silikonski git u tubi da se osuši par meseci (odseče se vrh skroz), pa se nasecka skalpelom polako na parčiće od 3cm i probere 4kom. iste visine. Onda se silikonom zalepi filc (čoja) na te podmetače i tako se koristi. Kasnije sam prešao na šiljke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 časa, NIXIE reče

Jel Teča ima samo gumene nogice ili u sklopu tih nogica ima i opruge? Očigledno su solidno uradili izolaciju od vibracija.

Nema nista u sklopu nogica, samo navoj za visinu - Technics se hvalio kako je donji deo aparata uradjen od neke jako dobre plasti-gumene mase za ubijanje vibracija - taj navod su uvek forsirali.

Ove tvoje nogice su mi puno resile stvar, mozda probam siljke ali sad tako nesto nije hitno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...