Jump to content

Pomoc oko kupovine zvucnika do 150 evra


Mariccc

Preporučeni Komentari

da.

a ili b 4 oma ali ne zajedno (u isto vreme).

a + b 8 oma ili vise.

sasvim o.k.

ja licno ne volim 4 oma zvucnike, mada to tebi ne mora da bude reper.

sva moja pojacala (i cevna i tr.) mogu da rade na 4 oma.

ali ja ih ne volim.

od mladosti pa dosta dugo sam se baktao sa 4 oma zvucnicima.

grundig, saba, itt ...

dojadilo mi.

ne kazem da ne valjaju, ali sto se mene tice - jok.

ne volim da me neko stavlja na svrsen cin.

volim izbor.

4, 8 ili 16 oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, Mariccc reče

I kao sto sam rekao a,b 4 oma. a + b 8 oma

Aha, to se odnosi na pojedinačne zvučnike, nisam shvatio odmah. Onda ako je tako deklarisano može da radi na paru zvučnika od 4oma, i nemaš ograničenje po tom pitanju. Samo da se zna da će puno više da se greje kad radi većom snagom ako su zvučnici 4oma. Njima je minimum impedanse i ispod 3oma po pravilu, a to ne trpe fabrička pojačala ekonomske klase.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam neki subjektivni osecaj da zvucnici od 4 oma oce da "se zaguse" tj. na vecini pojacala im fali nesto dinamike, sto je i logicno, zato sto vecina pojacala ne moze da isporuci dovoljno struje kad zatreba...

Zato ih ni ja ne volim...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije problem u pojacalima.

problem je u zvucnicima.

ja na primer imam mono blokove sa 6x EL34

koji mogu da kremiraju vecinu do sada izmisljenih zvucnika.

4 oma je stari standard, najvise propagiran od nemaca.

meni su dojadili.

sad imam i koristim po mojoj volji - vecina je 8 oma, a imam i od 16.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 30 minuta, чика-Брка reče

4 oma je stari standard, najvise propagiran od nemaca.

Ima ih i danas puno, milslim da su čak i u većini, glasniji su na prvu loptu od 8 omskih pa zvuče "bolje". A ima i puno novih drivera samo u verziji 4oma. 16 oma je retkost, nema komercijalnih.

A ko za inat, većina komercijalnih pojačala i nije za 4 oma, neka zavera možda da često crkava, pa da se menja oprema svaki čas?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, Mariccc said:

A recimo da ugradim neki kuler unutra koji bi hladio tranzistore?  

Recimo da istesterises prednju plocu, unakazis pojacalo i ne dobijes nista, cemu inace vode sve lepljive gluposti, pa odes na treci forum i zapitas za ekstra zvucnike tipa Jamo za 30 evra?

Se salis sa nama ili kako to vec ide ? Pa da nastavimo u saljivom modu :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mislim, sacemo pisemo deset strana zasto ne 4 oma, da bi se posle 50 stranica alternativa ipak bilo "ali da li mogu ovi od 4 oma", mnogo su lepi a nece ih niko... :) 

Nema tu duha nimalo, jedino da se onako zezamo.... :) 

Mislim, ili poslusaj ili nemoj, ne vredi da se ubedjujemo da iskrivimo misljenje da bi se nesto trenutno zadovoljilo....i na kraju uradilo ali lose...?

Posle planetarno dobrih saveta, i sta da se uzme i sta da se modifikuje, ali nije to to, jbga, prosao zar, kao da je vec kupljeno pa ne valja...mislim super kao je zabava... :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je to igra kompromisa, nista nije perfektno, i uz forum razmatranje treba da napreduje, a ne da pada u provaliju. Mozes da ne znas sta hoces, ali bar treba da znas sta neces :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi nema ljutnje. Samo sam pitao za kuler. To mi nekako bilo logicno ako se greje vise ovo bi ga hladilo. ?
Zvucnici od 4 oma odpadaju. 
Ovde sam zbog preporuke i razjasnjenja nekih stvari. Recimo kao i ova od 4 oma :)

Naravno svako ima svoje misljenje. Nekome je bolje ovo, nekome ono. Stvar osobe i ukusa. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 18.5.2020. at 20:57, чика-Брка reče

Heco su bolji.

 

I Heco Superior Cantata 55 je na 4 oma . A ovi Canton Nestor 703 od 4 do 8. 

Kao moze biti i na 4 i na 8 oma?

Zavisi kako ga povezes ili? :lightbulb:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, Mariccc said:

Ljudi nema ljutnje. Samo sam pitao za kuler.

Nema ljutnje, samo opada entuzijazam, kada se vidi bagatelisanje inace jako dobrih saveta.

Kazes kuler, a imas dve divne vintage sprave, koje su takve kakve su, pecat jednog vremena. Ili ih prodaj ili ih restauriraj i prilagodi se njima.

Na njima pise sta pise, ali koncepcija, i sema im je takva da se nepovoljno ponasaju sa 4 oma (nominalnih, koji padaju i ispod 2), imaju strujne zastite, i ko zeli da mu  se slusanje muzike prekida pri osrednjoj glasnoci, neka se igra sa 4 oma. Nece ni stici ista da se ugreje. Pa je pitanje hladjenja izlisno...

Neefikasni zvucnici, pa  jos 4 oma su losa kombinacija za ove sprave. Ali radice, napisano je da bi bile neuskracene medju konkurencijom na trzistu, a korisnik neka se prilagodjava, privikava i gleda sta da uklopi...

Znaci, postoje strujni limiti, pa treba gledati efikasne zvucnike, nominalnih 8 i vise oma...dozvoliti vise napona na zvucniku, da ukupni efekat bude upotrebljiv i na malo visem nivou jacine zvuka. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 29 minuta, Mariccc reče

Kao moze biti i na 4 i na 8 oma?

Zavisi kako ga povezes ili? 

Impedansa zvučnika nije konstantna po opsegu, recimo za nominalno 4 omske zvučnike kreće se od 2,5 do 20 oma na primer. To što pozadi piše 4-8 oma je samo za zbunjivanje kupaca, jer impedansa im verovatno nije u tom opsegu. U nedostatku merenja, smatraj da su 4oma, tako si sigurniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...