Jump to content

TRILEMA


peter 71

Preporučeni Komentari

pre 3 minuta, krca44 reče

Vidi se dobro, standardna montaza.

Nego skini uputstvo sa Vinyl Engine-a, zbog rasporeda zica na samoj zvucnici, ili pogledaj dobro kod pinova koje su oznake.

Ok

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Vidi zice da pravilno vezes, to je jedino sto mozes sada

Za Shure - proveri :

L - white / bela  (  ova bi trebala biti prva odozgo - levo na slici - mada ne vidim )

        R - red / crvena ( sledeca odozgo desno na slici - ne vidim )

LG - blue / plava  ( odozgo treca levo / iznad metalnog prstena )

        RG - green / zelena  ( Metalni prsten dole desno - najniza )

----

Generalno Shurkama se moze dodati u vecoj ili manjoj meri taj atribut zatvorenog zvuka, bitno je da zice vezes pravilno i da se dalje onda vidi sta bi moglo biti.

Za dalje pogledati koja je masa Lenco rucke, sta se preporucuje od zvucnica za nju i probati neki phono.

Phono moze da se organizuje ako si u BG-u ali zvucnicu nemam AT na koju bih generalno tipovao ako Shure ne odgovara.

P.S.

Cini mi se da ne mora uvek gramofon svirati superiorno u odnosu na cd player ( treba uzeti u obzir - ovo moze biti i subjektivna kategorija ).

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, peter 71 said:

Nisam ga štelovao. Ne znam ni da proverim dali valja.

Manji tegic,sto ide paralelno sa rucicom,postavi skroz do kraja ,ka kraju rucice. Veliki teg sa kraja rucice pomeraj napred/nazad,sve dok rucica ne bude paralelna sa plocom.Spusten lift,antiskejting(sa tegom) takodje na nuli,rucica lebdi u prostoru,kucnes je malo na dole,treba da se vrati u paralelu.Kada to utvrdis,onaj mali tegic pomeri napred ka glavi za 2 podeoka. jedan podeok je 0.5g. Probaj sa takvom gaznom silom od 1g.

Antisejting za pocetak isto kao i gazna sila-dva podeoka. Cisto da vidis razliku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gramofon koji nije bar priblizno podesen moze da svira stvarno lose. Ispratite uputstva koje Vam je dao @Aoxomoxoa vezano za podesavanje i @krca44 za povezivanje i imacete bar neku osnovu, znacete da to nije. Ako prosvira, probajte malo manju i malo vecu gaznu silu (+- 0.25g) da vidite kako dise

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gazna sila eventualno moze da se proba do 1,5gr,  tu negde izmedju 1-1,5 moze biti nekih razika u zvuku, ne velikih vec samo da se pronadje neki odgovarajuci balans.

Aoxomoxa je napisao jednostavan metod za podesavanje, ono sto jos treba pogledati je mesto zvucnice na shellu u odnosu na neki protraktor, ne znam kako je namesteno sada - verujem da na Vinyl Engine-u ima da se skine neki univerzalni i da se sa njim moze bar priblizno pogledati - ne znam sigurno kako je kod Lenco shella uradjeno pomeranje zvucnice napred-nazad radi optimizacije....    nadam se da ce neko ovde dati komentar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala milom Bogu,proradio Lenco.

Kao što ste i rekli,pomešani su bili kablići na zvučnici. Povezao sam ih po šemi ovde objavljenoj. Ovo je sada "drugi" gramofon. Zvuk je otvoren , čist - čujem činelu !

Potom sam ga pregledao po uputstvu koje je dao   @Aoxomoxoa i gazna sila je na 1.25 g (toliko je i bila ) . Antiskejting nije bio dobar pa sam ga stavio na drugi podeok.

Sve radi odlicno. Malo ću ga slušati da naviknem uši pa ću da se poigram sa gaznom silom ovih dana.

Hvala na pomoći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, peter 71 reče

Kao što ste i rekli,pomešani su bili kablići na zvučnici.

Da ostane zabeleženo da sam prvi reko. :buehehe:

Elem, nađi neki protaktor za podešavanje, i geometrija je jako bitna. I VTA (vertical tracking angle) ako može da se podesi naravno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 46 minuta, NIXIE reče

Da ostane zabeleženo da sam prvi reko. :buehehe:

Elem, nađi neki protaktor za podešavanje, i geometrija je jako bitna. I VTA (vertical tracking angle) ako može da se podesi naravno.

Hoću. Znam da je jako bitno. Treba i da ga podmažem. To ću ovih dana....sad uživam. Menjam ploču za pločom i uživam. Od 7h jutros ne gasim !

:clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 minuta, peter 71 reče

Hoću. Znam da je jako bitno. Treba i da ga podmažem. To ću ovih dana....sad uživam. Menjam ploču za pločom i uživam. Od 7h jutros ne gasim !

:clap:

dok ne nadjes neki kulturni protraktor,seljacka varijanta je 9mm udaljenost vrha igle iz ose kao kad bi produzio,prema vrhu shella..mozda je tacna udaljenost 9,2mm,al ako ubodes i 9,bit ce vec dovoljno dobro..unutrasnjost shella,do vrha igle..pre no sto odvrnes shell,dobro natakni rucku u taj nosac/odmaraliste rucke,da se sve ne strmekne...kad u jednoj ruci ne budes drzao fotoaparat,a u drugoj lenjir,bit ce vec sve preciznije vidljivo..:hypocrite:

IMG_4012.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne pitaj me kako znam :) 

Izmerim lenjirom, odem do radionice, obelezim sublerom i pri sklapanju vidim promasaj fi3 rupe za milimetar i po...pa se cudim pola sata kako... :) 

 

P.S.

Epilog je da sam pobacao sve lenjire koji su imali neprihvatljivu gresku...kako subler kaze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sada kad si pravilno priključio zvučnicu i podesio gramofon umesto da staneš oduševljen, kreni dalje. Pozajmi ako je moguće od nekoga tu Pro Jekt phono II RIAA pa ćeš tek biti u čudu kako ti svira gramofon.

Mislim to je naj jeftinija pristojna RIAA koju možeš kupiti, prave gramofondžije sa gnušanjem gledaju na nju ali u odnosu na integrisanu u pojačalu je nebo zemlja.

Ja godinama rabio Luxmana i njigovu integrisanu a spoznao milinu zvuka mog Technics- a kad piključio P.J. Ne svira za sve pare nego mnogo više od toga. Vredi probati pa nam javi utiske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Necemo se zavaravati, zvučnice te klase ne mogu niti priblizno svirati cak ni kao jeftini cd player. Gramofon ima svoju caroliju sa takvom zvucnicom ali nista vise. Mnogi misle da ce za par stotina eura sloziti grem i zvucnicu pa ce to svirati bolje od cd. To ne moze cak niti dovoljno dobro svirati.

Zgodnu usporedbu sam radio sa prijateljem kada mu je krepao skoro novi Gold Note phono i spalio Sumiko zvucnicu od 2800€. Stavili mi u sistem phono od 200€ i Pickering XV 15 zvucnicu. Gramofon je bio u klasi 10 000€. Sviralo je to čak i ok ali...

Nakon toga u sistemu je umjesto gramofona svirao najnoviji Audiolab 6000n streamer, TIDAL na njemu stvarno dobro zvuči, i onda se vratio Gold Note phono i nova Sumiko zvucnica od 1000€, to je prestrašno koliko to bolje svira u svim aspektima.

Sumiko zvucnica u odnosu na Pickering svira toliko bolje kao da je Pickering neispravna, i to ustvari ne znaš dok ne probas bolje, do tada ti i Pickering svira dobro...

Poanta cijele price je da sa jeftinim gramofonom i zvucnicom, pogotvo mm ne mozes bas dobiti zvuk koji moze parirati solidnom cd playeru. Dobijes drugačiji i mozda milozvučan zvuk ali ne bolji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proveriću ovo šublerom a i Pro Ject. Zasad koristim Sharp Optonicu sm 7100 i jako mi se dopada kako svira ali planiram da kupim phono preamp svakako. Nego trebalo bi da podmažem gram. To je sutra na programu kao i provera položaja zvučnice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...