Jump to content

Ei nis zvucnici , neka moja budzevina


Peca ja

Preporučeni Komentari

Najbolje bi bilo  da nema tri midbasa i dva visokotonca, biće puno lobing-a ali sad šta je tu je. Uzmu se dva basa od 4 oma na red i jedan visoki od 8oma, a ostatak služi za rezervu i napravi MTM. Samo mora novu kutiju da pravi (ili skrati ovu za jedan bas i visoki).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Nema čovek mernu opremu

Onda mu ne preporucujes LR drugog reda, samo zato sto smekerski zvuci. Kako ce sa fazama da se bori, napamet? A na sluh moze samo da konstatuje, lose, malo vise lose, malo manje lose...mozda je soba a moz' biti i skretnica

Bez opreme se ne komplikuje, a sa komplikacijama ne izvode zakljucci, posto retko moze da bude blizu kako valja ali pocesto bude naopako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 časa, NIXIE reče

Neće da može tako, treba to vezati da bude nominalno 4oma. Koliko je rastojanje u cm centara midbasa i visokotonca (meriš od ose jednog do ose drugog drivera)? 

Svaki od svakog zvucnika je udaljen 15cm ( od centra do centra) a u odnosu na srednji svucnik svaki naredni je za oko 15 stepeni zakosen .
Na slici se ne vidi naj bolje ali prednja strana zvucnika je " zaobljena " , nikako ne mogu lepo da uslikam .
Inace ovde su standardni niski visoki ( oni sa vecim magnetom)  i srednji AZ 552/72/M4 ali posle sredjivanja bice od *8 oma taj srednji .

1712381518_20200429_190105(Large).thumb.jpg.cb329b079b63e74b2585a20f26d7e657.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imaš i srednji, to malo komplicira stvari, ali imaš i te trosistemske skretnice. Onda basove poveži na red da budu 8oma, srednji će biti 8 oma, ostaju visoki. Mogu se vezati na red za 16 oma, ali na skretnici deo za visoke treba prepraviti. U principu ide dva puta manji kondenzator i dva puta veći induktivitet nego za 8oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ne valja tako. Taj srednjotonac ima rezonantnu frekvenciju 500Hz po datasheet, ne može da se koristi bez skretnice za niske frekvencije, barem rez drugog reda na 1kHz inače imaš puno izobličenja. Taj srednjotonac takođe ima zatvorenu limenu korpu? Mislim da treba da nabaviš dva midbass-a istih dimenzija (AZ550/72/B8), ili neke druge ne mora Ei (ili mora?) i da sa jednim srednjotoncem napraviš 3 way, pod uslovom da srednji ima zatvorenu korpu, tj. da je fizički odvojen od basova. Centralni zvučnik ipak dobija nešto niskih frekvencija, koliko imaju  muški glasovi recimo, dosta ispod 500Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 časa, NIXIE reče

To ne valja tako. Taj srednjotonac ima rezonantnu frekvenciju 500Hz po datasheet, ne može da se koristi bez skretnice za niske frekvencije, barem rez drugog reda na 1kHz inače imaš puno izobličenja. Taj srednjotonac takođe ima zatvorenu limenu korpu? Mislim da treba da nabaviš dva midbass-a istih dimenzija (AZ550/72/B8), ili neke druge ne mora Ei (ili mora?) i da sa jednim srednjotoncem napraviš 3 way, pod uslovom da srednji ima zatvorenu korpu, tj. da je fizički odvojen od basova. Centralni zvučnik ipak dobija nešto niskih frekvencija, koliko imaju  muški glasovi recimo, dosta ispod 500Hz.

Ono jeste tako treba mu malo i niskih frekvencija da bi to bilo ok . Oni su bili zamisljeni da dodaju malo srednjih i visokih postojecim kutijama kojima bas to malo fali .
Otom potom sredicu i njih kad dodju na red , imam ja vreme do penzije .

Nego pored onih znacki koje trazim pokusavam da nadjem i one prstenove ( maske) oko basova i srednjih ali one sto imaju narandzastu liniju , ja imam ali kolt crne i hocu da menjam za ove sa linijom ili da kupim sa linijom ako neko ima da proda .
Nekako mi lepse sa ovom linijom . Nekako izgleda vise retro , ako vac ne sviraju nikako da bar lepo izgledaju :D



 

DSC05906 (Large).JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
On 16.5.2020. at 20:00, Ljuba Grozni reče

sema je ista za modele HZK 12031,12032,12033,12034,Prikazane vrednosti na slici su za modele HZK 12032,12033,A tebi je potrebna varijanta za HZK 12034 kod koje je C1 100uF , a C2 je 47 uF ,sve ostale vrednosti su iste za zavojnice i kondenzatore ,pozz

HZK 1203X.jpg

Ja sam izmenjao kond. sa onim vrednostima koje sam zateko  :

C1 - 15uF
C2 - 2,2uF
C3 - 4,7uF
C4 - 10uF

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim C2=10uF a C4=2.2uF tako može, ne može C2<C4 nikako. Ako je tako bilo zalemljeno to je fabrička greška koju treba ispraviti inače če zvučati vrlo čudno sve zajedno. A frekventna kriva bogu plakati, gde je tu bas?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, NIXIE said:

Koliko vidim C2=10uF a C4=2.2uF tako može, ne može C2<C4 nikako. Ako je tako bilo zalemljeno to je fabrička greška koju treba ispraviti inače če zvučati vrlo čudno sve zajedno. A frekventna kriva bogu plakati, gde je tu bas?

Kako bi rekao Dr Vasiljevic ,posteno prikazana kriva ,

tonski , ta kutija nije losa kao sto izgleda i rez je pomeren na 6 KHz na visokim , sto je dosta cudno , medjutim treba znati da su srednjotonac az 0501 i visoki azsk 25 i kasniji az 011 projektovani da se po efikasnosti slazu sa basom az 1201 ,dakle 12 incha , svakako da sleduje atenuacija od 3 db na grani L2 ,C2 ,koja je izvorno projektovana kao otpor od 3,9 oma 11w na red sa c2 ,slicno je i u kutijama za HSR 70  i tako dalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 13 minuta, Ljuba Grozni reče

Kako bi rekao Dr Vasiljevic ,posteno prikazana kriva ,

Recimo da su merili u gluvoj komori i da je tačno snimljeno. Zašto onda nisu spustili nivo srednjih i visokih za 6-7dB da dobiju linearan zvučnik? Osim toga, bas pada od 100Hz, to možeš dobiti sa 4-5inch driverom u 5l kutiji, ne treba ti tolika kutija. Vidi se na tom snimku da nije korigovan ni baffle step, a prevelika je i nelinearnost na visokim, da li zbog difrakcija na ivicama kutije ili je takav visokotonac. Kad bi se to sve nekako upeglalo, iznenadio bi se kako svira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

snimali jesu da imaju graf

to sto je bass kutija plac bozji , skretnica takodje - najverovatnije onaj koji i jeste imao znanja u fabrici nije imao odobren budzet da posteno konstruise tu kutiju

 

sem legendarnih prototipa koje su pokazali da imaju pred raspad fabrike i za koje ne znamo kakve su bile zvucno  , nije bilo standardno proizvedene EI kutije koja je zasluzivala bilo kakvo pominjanje

mada, to vazi i za 70% bizuterije koja je ikad bila uprodaji, nevezano ko j eproizvodjac 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...