Jump to content

Preporučena dužina kabla


mrcelavi

Preporučeni Komentari

Potreban savet, planiram da prebacim zvučne kutije na duži zid sobe ali da pojačala i ostala oprema ostanu na sadašnjem mestu. To bi značilo da se signal gura kroz kablove nekih 6,5 metara.  Da li je preporučljivo ići na tu dužinu kablova a ako jeste da li je bolje da se puste duži zvučnički ili signal iz daca (ima softversko predpojačanje) i prebaciti cevaša sa zvučnicima. Više mi odgovara da pojačalo ostane gde je sada jer je prostor ispod tv-a već pretrpan elektronikom raznom. Zvičničke imam za narezati na potrebnu dužinu a signalni iz Dac-a bih morao da varim. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne tvrdim nego prenosim nekakav uvriježeni stav koji je jako sklon demantiranju kao i sve drugo na netu.
Dakle, uvriježeni stav je bolje duži interkonekt i kraći zvučnjački kabel nego obrnuto. Zašto? Ne znam.
Možda jer je većina IC-a oklopljena? Ako to uopće ima veze.
A na koncu konca, nisam siguran da ćeš čuti bitne razlike u oba slučaja. Neki opet tvrde da je bitno povečavati promjer zv. žica sa duljinom, ali kablovi su ionako debelo predimenzionirani da bi nas to stvarno ograničavalo. Malo otpora u žici nećeš ni osjetiti, a možda i samo možda će trebati dići malo više pot...u teoriji.
.
Eto, iskustvo nas uči da je najlakše doći do odgovora na netu ne tako da postaviš pitanje nego da postaviš netočnu tezu, pa će ti već netko objasniti da nemaš pojma.
Prvi korak je učinjen. :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, zerowaf said:

Ne tvrdim nego prenosim nekakav uvriježeni stav koji je jako sklon demantiranju kao i sve drugo na netu.
Dakle, uvriježeni stav je bolje duži interkonekt i kraći zvučnjački kabel nego obrnuto. Zašto? Ne znam.
Možda jer je većina IC-a oklopljena? Ako to uopće ima veze.
A na koncu konca, nisam siguran da ćeš čuti bitne razlike u oba slučaja. Neki opet tvrde da je bitno povečavati promjer zv. žica sa duljinom, ali kablovi su ionako debelo predimenzionirani da bi nas to stvarno ograničavalo. Malo otpora u žici nećeš ni osjetiti, a možda i samo možda će trebati dići malo više pot...u teoriji.
.
Eto, iskustvo nas uči da je najlakše doći do odgovora na netu ne tako da postaviš pitanje nego da postaviš netočnu tezu, pa će ti već netko objasniti da nemaš pojma.
Prvi korak je učinjen. :smesna:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje je duzi zvucnicki,ako nemas nigde balansiranu vezu,pre njih.

Struka bi rekla:

Izlaz pojacala,lakse se nosi sa kapacitetom zvucnickog kabla na toj duzini,nego liniski izlazi sa duzim interkonektima,plus, sve sto se izgubi pre snagasa,cuje se u zvucnicima

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, NIXIE said:

Sad rešiš tako kako moraš, a kasnije gledaj da audio opremu postaviš između zvučnika, kad se ukaže prilika.

Koliko ja znam, idealno je da audio uređaji upravo NE BUDU između zvučnika, već sa strane. 

No, ako po principu " sila boga ne moli" ide se i na varijantu kako si napisao. 

Najgora varijanta je da između zvučnika pukneš TV. To je tek no-no. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo za gramofon se delimično slažem, za ostalo mislim da nema velikog razloga. Ako su u pitanju vibracije kroz građevinsku strukturu one se prenose lepo bez mnogo prigušenja naročito kroz armirano-betonske ploče. Vibracije od zvučnog pritiska su uglavnom vezane za niske frekvencije koje  ne slabe mnogo sa rastojanjem u tipičnoj sobi gde ima puno refleksija. Na otvorenom bi bila druga priča. Sve to zavisi i od toga koliko se glasno sluša. TV između zvučnika ili go zid isto je što se tiče refleksije zvuka. Koliko sam primetio probom,  stavljanje ćebeta na TV dodaje malo dubine zvučnoj slici, otprilike to kompenzujem dodatnim izvlačenjem zvučnika napred, dalje od zida. Problem je što mi TV koristi kao monitor za PC kad slušam muziku, a nemam drugo mesto za njega, na žalost. Ma ništa nije idealno. Naslušah se muzike vala ovih dana samo tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, NIXIE said:

 . . . . Naslušah se muzike vala ovih dana samo tako.

Ja imam drugi problem. Ne mogu da slušam i uživam u muzici kao pre pandemije. 

Nemam koncentraciju, naročito za neka kompleksnija muzička dela. 

Uglavnom gledam tv serije i igram igrice na PS4. 

@mrcelavi - sorry na off-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nocas bio dobar dzez na radiju 2

Imati na umu da je bezbroj losih pozicija u sobi za zvucnike, a samo par da valja. Sama soba je kompromis.

Sto se kablova tice, birno je da se zna mogucnost uredjaja da se izbori sa produzenjem kabla. S obzirom da je iz DAC-a izosihroni prenos, ne preterivati sa duzinom koaksa, ili koristiti "skew free" kablove, optiku...

Pojacalu ne bi trebalo da smeta lako uvecanje duzine na inace maloj impedansi, sem ako vec nije bilo u nekoj losoj ili granicnoj karmi sa zvucnicima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doc bez izvinjavanja, slobodna je diskusija i off. Mnogo je kompromisa u sobama jer su u većini multinamenske pa sve mora da trpi. Nikada nisam bio purist i to mogu da razumem samo kod cepidlaka sa sistemima merenim u milionima koječega.

Stavljanje dužih zvučničkih znam da neće da se odrazi skoro pa nikako na zvuk niti da značajno optereti pojačalce, nedoumica mi je bila oko interkonekta i njegovog induktiviteta no sada je sve jasno. 

Tv među zvučnicima je opet težak i bolan kompromis ali je s druge strane dobitak veći jer sa svake strane kutija će biti 1.5 metara prostora, za razliku od trenutnog  sa 20-30cm sa jedne i 1.5m sa druge strane.

Selidba sistema među zvuje takođe nije opcija jer se ispod tv-a već nalazi previše skalamerija ( bože gde beše jednostavnost življenja)- tivo box, apple tv, mini pc, bose 32.

E odoh da montiram supružnici zavese. J..bga ona je moj telo hranitelj.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...