Jump to content
kreljib

moji PR(A)VI ZVUČNICI

Preporučeni Komentari

Može u neku kompresionu kutiju. Pošto je Qts veći od 0.7, onda što veća to bolje. Može i neki DIY Variovent da se udene pozadi.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Otprilike, ne manje od 15l. Treba proveriti u nekom simulatoru prema TS parametrima. Može i mala kutija, dobije se visok Q faktor pa se stavi bipolarni elko na red sa midbasom da se to koriguje.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 13 časa, Beli_Ninja reče

Tnx

Ovo je dobar i jednostavan kalkulator za brzu proveru. Evo kolika kompresiona kutija treba za Q=0,95, ispade oko 30l. Ako napraviš manju, recimo od 15-20l imaćaš Q>1 i verovatno mora da se stavi bipolarni kondenzator (500-600uF) na red sa midbasom da ne tutnji (prava  vrednost se utvrđuje ekesperimentom). Ili neki variovent da prividno poveća kutiju i smanji rezonantni pik. Ako staviš Q=0,8 dobiješ kutiju oko 100l, besmisleno za taj basić.

https://www.lautsprechershop.de/tools/zy1_t_box_closed_en.htm

Ei Closed Cabinets.png

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Slika izbliza, ovaj je budžen zamenom dampinga, nije original, prečnik je bio oko 11cm koliko se sećam. Napraviš sam neku improvizaciju, bilo je pravljenja ovde na forumu. Ne mora biti okrugao, može kvadratan i li pravougaoni, bitno je da može da se podešava količina dampinga i pritisak na isti.

https://www.usaudiomart.com/details/649247013-dynaudio-variovent/images/1130089/

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
20 minutes ago, чика-Брка said:

pogledaj kako je to uradio Dynaco.

prosto i jednostavno.

recimo kao A10 ili A25.

:cheers:

Vec pretrazio, a naleteh i na Zen Modovo resenje sa kutijom od pomade, a i na Revoxovo resenje sa mrezicama za ventolatore :D

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Tako nešto smisli. Nije tako loše rešenje ni bipolarni elko, samo je skuplje dosta. Treba ti 8-12kom. (400-600uF po zvučniku). Za probu koristiš polarisani elko, po 2kom. back to back od 63V.

https://www.mgelectronic.rs/bipolarni?specs=6137&sos=false&data=true&orderby=20&pagesize=20&viewmode=list&Mid=0

Wharfedale 505.2 je primer. Stavili su bas od 8 inch u kutiju od oko 15l, na red sa basom ide 470uF bipolarni elko. Bas im je sasvim dobar, samo visoki ne valjaju, loš visokotonac od 19mm i skretnica, velika je rupa na srednjim. Prepravljali su to sa Seas visokotoncem od 25mm, dobije se odličan mali zvučnik.

https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/104960-wharfedale-speaker-improvements-2.html

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Ne dopada mi se to resenje sa ogromnim kondenzatorom na red sa basom. Verovatno cu da uradim neki kompromis sa zapreminom, ali cu da upotrebim variovent. 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Tako sam i mislio :D

Nego, ovaj variovent moze da bude i napred i pozadi. Dynaudio kaze da stoji pozadi ali ne direktno iz basa. A Dynaco stavlja napred ispod basa. Sta je bolje?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Mrežice možeš

1509379286-3850289030413.jpg

ili

lorme-pritiskac-za-tegle-10kom-hVChJ.png

Variovent jedan na svakih 40L zapremine kutije.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 29 minuta, Beli_Ninja reče

Dynaudio kaze da stoji pozadi ali ne direktno iz basa. A Dynaco stavlja napred ispod basa. Sta je bolje?

Sve jedno je praktično, ima starih Dynaudio sa varioventima napred, ali ja bih stavio ipak pozadi zbog lepote, sve zavisi koliko lepo to napraviš. Ako kutije idu do zida ili u neku policu, onda mora napred, isto kao bassreflex.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
14 minutes ago, Aleks said:

Mrežice možeš

1509379286-3850289030413.jpg

ili

lorme-pritiskac-za-tegle-10kom-hVChJ.png

Variovent jedan na svakih 40L zapremine kutije.

Aleks, ideje su odlicne. Zanima me kako si ti dosao do modela i dimenzija kutije za Suraka?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Stavio manju kutiju nego što treba. :buehehe:

Taj pritiskivač za tegle je mnogo mekan (ne pitaj odakle znam), stavi neku jaku čeličnu mrežicu.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...