Jump to content

3A zvucnjaci


чика-Брка

Preporučeni Komentari

pre 23 minuta, чика-Брка reče

bese valjda 3A ?

Cika Brko rade oni vrlo lepo ali meni fali basa.

Par meseci sam ih slusao pa vratio BM pa opet 3A pa opet BM.

Jednostavno mislim da njima trebaju pravi 12" wooferi, ovo sto ima 10" je midbas secen gore na 2KHz... kad ih slusam imam utisak kao da ispod 100Hz skoro nista nema.

Ili da se napravi nova prednja strana a BR port postavi na zadnju stranu jer nemam pomoci od sobne akustike.

Nesto bih radio sa tim u buducnosti, jako mi se svidja cistoca horni ali treba srediti i bas.... dakle naci pogodne drajvere, verovatno 12" woofer i neki 8-10" da radi do 2KHz gde pocinje srednjetonska horna.  Visokotonsku hornu mozda treba menjati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 22.3.2020. at 23:42, чика-Брка reče

sta bi sa onim tvojim drugim zvucnicima ?

bese valjda 3A ?

Imaju previše srednjih, a malo visokih. Pasivne tonske kontrole na kutiji ne rade ono što piše, nego utiču na visoke.  Previše srednjih maskira bas i visoke. To verovatno može da se sredi, ali ima posla dosta, možda će morati i visokotonac da se menja, a ožičenje obavezno. Mislim da je moguće dobiti znatno bolji odziv, samo treba izvući žice napolje da se može igrati sa skretnicom. Postoji i opcija da se iskoristi midbass, uradi nova prednja ploča i doda neki dobar efikasan visokotonac sa waveguide koji može nisko da se seče  ali to prevazilazi vrednost tih kutija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, NIXIE said:

Imaju previše srednjih, a malo visokih. Pasivne tonske kontrole na kutiji ne rade ono što piše, nego utiču na visoke.  Previše srednjih maskira bas i visoke. To verovatno može da se sredi, ali ima posla dosta, možda će morati i visokotonac da se menja, a ožičenje obavezno. Mislim da je moguće dobiti znatno bolji odziv, samo treba izvući žice napolje da se može igrati sa skretnicom. Postoji i opcija da se iskoristi midbass, uradi nova prednja ploča i doda neki dobar efikasan visokotonac sa waveguide koji može nisko da se seče  ali to prevazilazi vrednost tih kutija.

treba da promene vlasnika :)

nazalost, nedostatak love je problem.

da nije, bio bi ponosan vlasnik 3A.

kod mene bi svirali ko bela lala.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poceo jesenas, prvo izbacio skamenjeni ferofluid iz visokotonca. Kako je ova situacija neizlaska iz kuce, sledi prvo izbacivanje staklene vune iz kutija cim malo otopli, mora na terasi, a onda ce da vidimo sta ciniti sa njima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo o cemu smo pricali, malo drugacija verzija od ove koju je Damic prikazao.

3a su prvo bili francuska kompanija a potom je vlasnik otisao u Kanadu i nastavio kao 3a Reference ( ili tako nesto - samo mala izmena ).  Ovo kod mene je mk1 verzija ovog modela.

 

DSCN2870.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mora da se sredi.

Znanja nemam za tako nesto - rad na skretnici... mogu da menjam i probam ali to bi verovatno kostalo mnogo vise nego kad radi neko ko zna.

Generalno je u planu pokusaj sredjivanja - vezano za kintu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Plan je da otvorim i da vidim skretnicu. Za pocetak.

Drajveri kompresioni ... eventualno mogu da se iskoriste.

Srednjotonska horna i drajver su sigurno ok, viskotonac ( oba ) je na merenju dao vrlo cudne rezultate... pa zato sumnjam u njegovu hornu ( ne znam sigurno ).

Inace su u pitanju Fostex / Foster drajveri i horne koji su oni prodavali masovno u kompletu 70-ih godina.  Viskotonac je malo ogranicen ali nije glavna mana, bar meni.

Najveci kompromis je taj midbas, neki Ciare koji su stavljali.  I to sto srednja horna zaista jeste glasnija i pokriva bas, tu je Nixie u pravu.  Dakle ovo sigurno nema veze sa pojacalom, probao sam i rezervni Lux, radi probe cak upalio EQ u Foobar-u i taj drajver, meni se cini, jednostavno nema dovoljno odziva dole.  Moj utisak je da ovo jeste "midbas" drajver i da ga ne treba uopste karakterisati kao "bas" drajver.

Trenutno ne mogu zamislim kako bi sve zvucalo ako se utisa mid horna, to mora da se proba.

Posto mislim da ima nekog potencijala, zadrzao bih ipak zvucnike i prvo pokusao nesto da uradim bez destruktivnih radnji po same kutije i drajvere.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo snimaka FR, levi i desni zvučnik kod Krce u sobi kako stoje u ćoškovima, mikrofon na 1m u osi između srednjotonca i visokotonca. Tri krive su tri položaja pasivnog regulatora, a na jednom zvučniku to čak i ne radi skoro ništa. Ne mogu nikako da nađem snimke impedanse, možda imam negde kući na laptopu, a možda sam ih zagubio.

Visokotonac ima neke anomalije, ne znam da li driver ima ferofluid pa je zapekao ili je takav prirodno. Opseg između 300Hz i 4kHz treba prigušiti izmenom skretnice pa će dosta bolje da zvuči. Bas oblikuje prostorija, tu nema mnogo pomoći. Pozadi bih ja dodao supervisokotonac  tako da se ne menja visokotonska horna, samo malo da joj se pripomogne. 

Može to sigurno da se sredi lepo, da se uradi nova skretnica i izbaci pasivna regulacija, eventualno da se zameni ili izbaci ferofluid ako ga ima. Tu je mali problem kako je montiran midbass, jako nezgodno za rad. Mislim da je mineralna vuna unutra, i to je nezgodno. Ima Krca neke slike sa neta kako unutra izgleda, neka skromna skretnica, bas je rezan dosta visoko.

Krca 1.jpg

Krca 2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...