Jump to content

UTP mrežni kabl 5E - da li rešava problem brzine i stabilnosti protoka ?


Doktor

Preporučeni Komentari

Drugari,

imam SBB Gold Trio paket. Internet u spec. kaže 150/10.

Na Speed Test-u postižem maximalno 30 download, ide do 10 tih yebenih Upload, a latency je nekih 11.

Poslednjih nedelju dana primećujem da mi se češće nego uobičajeno zaustavlja HBO GO koji teram preko Sony PS4.

Toi ne bi bio toliki problem da zbog ove vanredne situacije kćerka radi od kuće. Ona ima svakodnevno videokonferecnije, chat portale, podcast-e i sl.

Požalila mi se juče da je u par navrata ima prekid u toku video konf.

Nazvao sam SBB. Dobio sledeći odgovor - da pazarim mrežni UTP 5E kabl i da direkt povežem sa kćerkinim laptopom ili iMac-om.

Pitao sam i za dužinu koja je max., tip mi je odgovorio da može bez gubitaka do 100 m (?).

Nadjem u Tehnomanija-i ovo :

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/kablovi-adapteri-i-baterije/s-box-kabl-utp-cat-5e-10m.html

Usput mi je danas kada se budem vraćao kući,pa je pitanje da li sam time rešio problem ? 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, Doktor said:

Drugari,

imam SBB Gold Trio paket. Internet u spec. kaže 150/10.

Na Speed Test-u postižem maximalno 30 download, ide do 10 tih yebenih Upload, a latency je nekih 11.

Poslednjih nedelju dana primećujem da mi se češće nego uobičajeno zaustavlja HBO GO koji teram preko Sony PS4.

Toi ne bi bio toliki problem da zbog ove vanredne situacije kćerka radi od kuće. Ona ima svakodnevno videokonferecnije, chat portale, podcast-e i sl.

Požalila mi se juče da je u par navrata ima prekid u toku video konf.

Nazvao sam SBB. Dobio sledeći odgovor - da pazarim mrežni UTP 5E kabl i da direkt povežem sa kćerkinim laptopom ili iMac-om.

Pitao sam i za dužinu koja je max., tip mi je odgovorio da može bez gubitaka do 100 m (?).

Nadjem u Tehnomanija-i ovo :

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/kablovi-adapteri-i-baterije/s-box-kabl-utp-cat-5e-10m.html

Usput mi je danas kada se budem vraćao kući,pa je pitanje da li sam time rešio problem ? 

 

 

Proverite/zamenite razdvajač (splitter) koji imate ako je više uređaja povezano na ulazni cable... Proverite da li imate neki od međuređaja koji je ograničen ispod vrednosti koje ste naveli...

Svaki od cable-ova je OK za ono što Vi želite da postignete... ;) Najbolji je onaj koji imate pri ruci...

WWW.XMULTIPLE.COM

Discussion Forums

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Miloš 1210 said:

Ne verujem da ti je WiFi problem. Internet je u komi ovih dana. Uveče oko 20h na mobilnom ruteru imam bednih 5-6. Preko dana je nešto bolje.

@ Doktor

Nisam video da (li) je Wi-Fi pomeut, ako jeste, nakon onog gore, proverite:

1. isključite UniFi na router-u (time zaustavljate otok brzine na obližnje korisnike koji Vas „kradu“...)

2. odaberite drugi channel...

3. SpeedTest je, da se izrazim savremeno: pukao u nekim stvarima... Ne verujte mu, ima boljih načina. Pogledajte šta javlja sâm uređaj i šta javljaju potrošači, TV i tako dalje... Prilika je da imate ili D3(mini) ili EON pa tamo imate bolje pokazatelje... Da ne pominjemo da je, naravno, kada su svi u domovima, veći protok/potrošnja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, zika said:

Proverite/zamenite razdvajač (splitter) koji imate ako je više uređaja povezano na ulazni cable... Proverite da li imate neki od međuređaja koji je ograničen ispod vrednosti koje ste naveli...

Imam splitter za TV kablovsku. 

Imam onaj SBB-ov ruter koji je u predsoblju i koristimo svi i sve uređaje Wi Fi. 

Evo, gledam sa sajta SBB, moj nalog : CISCO EPC3928s je ruter. Moj paket je sa 150/10 Mb/s.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zika

Imam 4 od 5 koliko je max. UNIFI uredjaja nominalno postavljeno. Ni jedan ne koristimo.

Kada sam hteo da ih pobrišem, kaže da može samo jedan mesečno da se briše ?

Da li se može taj Unifi staviti npr. na neko Mute ?

Ovo sa odabiranjem drugog channel-a nisam dobro razumeo. Izvinite, medicinar sam, pa ako možete da mi pojasnite. 

Thnx.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Doktor said:

Imam splitter za TV kablovsku. 

Imam onaj SBB-ov ruter koji je u predsoblju i koristimo svi i sve uređaje Wi Fi. 

Evo, gledam sa sajta SBB, moj nalog : CISCO EPC3928s je ruter. Moj paket je sa 150/10 Mb/s.

Mea culpa, nisam pretpostavio takav raspored, kod mene je sasvim drugačije, router za WiFi je moj sa opensource  SW i tako dalje, isključen je beacon za UniFi i skoro sve, osim mobile-phone-ova, ide žicom... Verujem da sam Vam, u stvari, odgovorio... ;) Kada je došao čika da reši prigovor, nakon što je razumeo da ne može da pristupi CISCO-u bežično i da pristupi nekim sobama, kada se pomiro sa time, jedino što je mogao da zameni je bio splitter kome jeste istekao rok... ;) Povećana Vam je brzina, nedavno, na 200/20, ili kako već...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene je neki CISCO zezao jedno vreme, naduvali se kondenzatori unutra od pregrevanja, gubio je vezu, a kad se ukači posle 20min. ima prekide, usporenja, pa su ga zamenili i sad to tuče dobro. Prvo su me jedno vreme ubeđivali da je do kablova trt mrt pa sam ih gnjavio dok nisu došli i stavili ispravan modem. UTP kablom je vezan klasičan PC na ruter, sve ostalo je WIFI. Takođe i splitter-i mogu biti problem, imam tri TV-a, prvi spliter je 1:1 za TV i modem, posle toga ide 1:3 za televizore, i jako su kvalitetni SBB ih je postavio kad je krenula digitalna TV. Signal je jak i nemam problema, inače se ponekad mora i pojačavač dodati. Jako je bitan kvalitet kabla i konektora (press fitting jedino valja). Prvo proveri da li su dobri kontakti koaksijalnog kabla na splitter-u i modemu. Gubitak veze je problem rutera, ne veze do PC.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imao slicno iskustvo sa M-tel u CG ... na nekim  laptopovima imao manje skoro 50% od deklarisanog / kupljenog ... bili korektni pa slali ekipu da rijesi problem ... problem bio u wi fi karticama u pojedinim uredjajima (laptop) a I samim uredjajima starije generacije ... to sto bilo sporo prebacivao na kabl ... bilo dosta bolje ... ipak dosta zavisi od uredjaja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Miloš 1210 said:

Ne verujem da ti je WiFi problem. Internet je u komi ovih dana. Uveče oko 20h na mobilnom ruteru imam bednih 5-6. Preko dana je nešto bolje.

O tome se i radi po pitanju tajminga.

Kćerka je imala juče pre podne ispade u protoku. Jedina u stanu je koristila net u to vreme. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ishod provere u valjanom prozoru OS-a...

Testing from SBB (...)...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by Serbia BroadBand (Belgrade) [0.90 km]: 39.77 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 233.06 Mbit/s
Testing upload speed......................................................................................................
Upload: 19.86 Mbit/s

Ishod provere u browser-u je, sasvim, drugačiji...

Ostaje i da se ustanovi da li su „ispadi u protoku“, uopšte, vezani za Vašu vezu ili je do veze od druge strane razgovora do (našeg) provider-a...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da skratimo spisak:

1. zameniti splitter koji košta manje od nekolko stotina dinara i menja se za nekoliko minuta sa ključem 11. Samo, pre kupovine, proveriti koliko Vam je izlaza potrebno, ne stavljati više od potrebnog ili terminate prazne...

2. sve veze koje to dozvoljavaju prebaciti sa WiFi na žične, ako udobnost to dozvoljava.

3. Na router-u koji imate nije moguće isključiti UniFi, makar ne legal-no, pa razmisliti o postavljanju odvojenog WiFi beacon/router-a.

4. Na router-u koji imate moguće je malo mudrije odabrati channel na kojem radi WiFi i podešavanja za WiFi.

0. Pre svega ustanoviti da li je išta od korisničkih nevolja uzrokovano Vašom mrežom u stanu ili je spoljni uticaj kao što su neke spoljnije veze ka Vašoj korisnici.

-1. Ne verovati, baš, speed-test-ovima.

-2. Cifra koju pominjete mi ukazuje da negde imate sokoćalo koje je podešeno ili mu je ograničenje na 100M i da Vas to „kolje“ u merenjima a i u upotrebi... Ja, namerno, imam WiFi router, koji pominjah gore, iz doba kada je 100M bilo ihaj i sasvim lepo služi mobiličarima a i meni. Ono što je meni važno je na 1000M... ;) Za (odabrane) goste kojima je (vrlo retko) potrebno >100 imam cable na izvol'te...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...