Jump to content

Strujni kabel, pokus


vbraca

Preporučeni Komentari

Ja u mom stanu imam dosta malu DC komponentu u napojnoj mrezi: krece se obicno oko 10-15 mV. Ipak sam napravio aktivno kolo koje uklanja DC komponentu iz napajanja. Kombinovao sam tu komponentu sa dvostrukim pasivnim filterom. Takav filter sam stavio na ulaz sistema a iza njega sam onda stavljao filtere za pojedinacne uredjaje. Vezivanje ovakvih filtera serijski je dobra stvar.

DSC08044.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve ove igrarije sam radio na svom B sistemu. Na svom A sistemu sam medjutim isao po varijantu za koju mislim da je ultimativna: strujni generator. Kupio sam PS Audio strujni gen i na njega zakacio svoje skuplje sprave. Taj strujni gen zapravo ispravlja AC u DC a onda ponovo pretvara DC u AC pa ga onda pojaca na 230V. Na taj nacin se dobije dosta dobra sinusoida napajanja sa THD koja se u mom stanu krece od 0,4 do 0,5%. Osim toga taj uredjaj je odlicna zastita za sprave do kojih vam je stalo. Pre neki dan sam doziveo strujni udar dok sam gledao TV. Ni jedan osigurac nije odreagovao ali jeste zastita ovog PS Audia. Bio je to verovatno visok strujni impuls, koji je suvise kratko trajao da bi osiguraci reagovali ali koji moze da nanese ozbiljnu stetu.

PS Audio.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, DejanM reče

Poceo sam sa standardnim dvostrukim pasivnim filterom i dobio ne bas dobar rezultat.

Ja sam stavljao jedno vreme svuda one filtere u IEC kućištu, 2A ili 3A na manje uređaje, 10A na pojačala. Posle sam sve to poskidao, jednostavno nisu kvalitetni i kvare zvuk. Možda skidaju smetnje, ali zvuči življe i dinamičnije bez njih.  Mislim da je razdvojni trafo prava stvar, samo mi treba neki od barem 1kW za pojačalo, i jedan upola manji za sve ostalo. Probao sam i DC bloker, jer imam pojavu DC napona reda 1-3V u mreži, ali rezultat je bio još gori pa sam ga rasturio i delove upotrebio za druge sprave.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sad da se vratimo do pocetnog pitanja: da li upotreba ovih pasivnih (sa ili bez trafoa) i aktivnih filtera uklanja potrebu za dobrim strujnim kablovima ? Odgovor je za mene bar jasan i nedvosmisloen: ne ! I pored ovih filtera, svaki put kada zamenite strujni kabl, uocicete razliku. Nekada su te razlike vece, nekada manje, zavise od uredjaja koji se na njih kaci i ko zna od cega sve ne. Postoji znacajan stepen varijacije ali dobar strujni kabl iza PS Audio generatora ce proizvesti jasnu razliku u reprodukciji zvuka. I slike ! Cak i promena strujnog kabla na ulazu u PS Audio generator proizvodi razliku. Npr. skoro sam zamenio taj kabl i morao sam ponovo da podesavam parametre slike na svom TVu jer se odnos boja promenio. Ista prica je i kod filtera koje sam sam pravio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice ovih malih, "kupovnih" filtera sto se ugradjuju u IEC utikace - njih sam koristio ali ih nisam nesto posebno testirao, da budem iskren. Ja stavljam obicno nemacke Schaffner, koji su navodno dobri. Moj utisak je da oni ne cine puno toga. Ja nemam utisak da degradiraju zvuk ali imam utisak da ge i ne popravljaju.

Na donjoj slici u gornjem desnom uglu mozete da vidite predpojacalo, koje sam napravio pre nekoliko godina,  sa ovim malim ugradjenim filterom.

unutrasnjost 1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, NIXIE reče

Probao sam i DC bloker, jer imam pojavu DC napona reda 1-3V u mreži, ali rezultat je bio još gori pa sam ga rasturio i delove upotrebio za druge sprave.

Kako resiti ondak drndanje torusa zbog istosmerne komponente?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, djmilicic said:

Kako resiti ondak drndanje torusa zbog istosmerne komponente?

Ja sam svoj DC blocker, koji mozes da vidis na jednoj od gornjih slika, napravio po ovom uputstvu:

SOUND-AU.COM

ESP - The Audio Pages. Even a small amount of DC offset on the mains is enough to cause problems. Find out how it...

Ne znam da li ce ovaj sklop i u tvom slucaju raditi kako treba s obzirom da je tvoj DC Offset dosta veci, ali mozes da probas. Kod mene je ta DC komponenta u napajanju svedena na 0.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, djmilicic reče

Kako resiti ondak drndanje torusa zbog istosmerne komponente?

Nakad se čuje manje nakad više. To samo kad se približim pojačalu, ne smeta mi ovako na daljinu, nečujno je. Meni trafo malo brunda i sa DC blokerom, star je i mehanički je malo popustio. Imam jedan koji se ne čuje ni malo, sa ili bez DC komponente. Pojačala su AB klase, možda i drnda kad odvrnem, samo je teško to utvrditi. Kod A klase se čuje bogami kad ne valja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ili se kupi kvalitetan zaliven torus koji mora lepo i da se plati. Potpuno zalivena Telema može da se nađe u online prodavnicama ili Sedlbauer sa nalivenom rupom, kao primer.

Što se tiče tih skupih napojnih kablova (a i ovih ostalih) za mene je to prekratka štaka koja ne služi ničemu za rešenje problema koji je negde drugde.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 14 minuta, NIXIE reče

Nakad se čuje manje nakad više. To samo kad se približim pojačalu, ne smeta mi ovako na daljinu, nečujno je. Meni trafo malo brunda i sa DC blokerom, star je i mehanički je malo popustio. Imam jedan koji se ne čuje ni malo, sa ili bez DC komponente. Pojačala su AB klase, možda i drnda kad odvrnem, samo je teško to utvrditi. Kod A klase se čuje bogami kad ne valja.

Nov torus 500VA ukljucen na prazno - ko da sam hilti ukljucio. Iskljucim, pa ukljucim - nista. Pa sve tako u krug. Iz Trafco-a mi preporucili, cak i poslali semu, tek tada se umirio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, djmilicic said:

Nov torus 500VA ukljucen na prazno - ko da sam hilti ukljucio. Iskljucim, pa ukljucim - nista. Pa sve tako u krug. Iz Trafco-a mi preporucili, cak i poslali semu, tek tada se umirio.

e zato ja ne volim toruse.

koristim ih kad moram.

sva sreca u zadnje vreme koristim samo kao pomocni

trafo za grejanje ispravljacice 5V na 20W telu.

snjim nema problema. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoje razni sistemi za filtriranje struje, od kojih su neki manje a neki vise uspesni u tome. Od svih njih ima jedan, koji je meni licno veoma intrigantan. Radi se o principu paralelnog rezonantnog filtera, gde se rezonantna frekvencija namesti na 50 Hz i on onda propusta samo tu frekvenciju (plus minus neki procenat).  Prednost ovakvog filtera se sastoji u tome sto se na putu struje ne nalazi nikakav pasivni ili aktivni element !!! Interesantno je da se ovaj princip gotvo uopste ne koristi. Postoji jedna firma u Americi koja pravi ovakve strujne filetere: Richard Gray.

WWW.RICHARDGRAYSPOWERCOMPANY.COM

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jedna mala digresija za kablove, na jednom od sajmova sam bio na prezentaciji strujnih kablova, sistem je bio sastavljen od Mekintos uredjaja, covek je ispred nas, zamenio tri kabla i svaki put sam cuo nesto drugaciji zvuk, jeste, bile su nijanse ali tamo gde su se na nekoj numeri culi sibilanti sa drugim kablom ih nije bilo, mozemo sad da teorisemo do mile volje, i sam znam pomalo o elektronici ali nesto ima i provlaci se ispod radara osnovne postavke suko-kabl-uredjaj....sad ovi koji TVRDE da nema nikakvog uticaja su mi veoma sumnjivi....jer ja kao skeptik sam cuo promene.......

Licno.....na svim uredjajima na kojima mogu, stavljam ozbiljnu metalnu uvodnicu i ili zabodem Lapp il sam opletem tri zice od 2,5 kvadrata i butnem ih u neki zmiski buzir pa sad dal rade il ne boli me paja vazno je da je ozbilno, uredno i kvalitetno!

Drugo....sto se tice napajanja.....secam se jedne konstrukcije Gospodina Sipi-ja...napravio je jedan jako lep, jednostavan i dobar sunt regulator ispred koga je bio CCS, i covek izmerio napajanje u realnim uslovima i ispalo je da potiskuje smetnje preko 100dB i to na opsegu koji dosezu MHz podrucje sto znaci sto god pomisli da krene na taj sklop ima da se pretvori u toplotu.....

Eto.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, vladd reče

Eeeee.. :) 

Lakse je kupovati kablove... :) 

Kupiću nov trafo kad ovaj počne mnogo da se čuje. Naknadno zalivanje nije moguće, barem tako kažu u Trafco.  A pre kupovine ću da ga potopim u trafo lak, čisto da proverim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako to neces uraditi uz vakuumiranje , dzaba potapanje

 

a i onda , vredi jedino ako namotaj zvrnda ( fixirace ga lak) a jok ako je jezgro ispod potrebnog nivoa kvaliteta 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 minuta, Zen Mod reče

a i onda , vredi jedino ako namotaj zvrnda

Računam da je to u pitanju. Jezgro im je koliko znam u nekoj plastici, tu lak neće proći nikada. Nego za sada nema nikakve potrebe. Možda ću probati još malo da ga stegnem šrafom, ako su navojci problem, biće razlike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne racunaj na stezanje

pomisli na povecanje pritiska zica na zicu

stegni dovoljno , pocece da glodje lak ........ logika kaze da se montazno stezanje ne koristi da ga umiris

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...