Jump to content

Preporučeni Komentari

IMAG1312.thumb.jpg.f84609a5166ea2dd01bb882f54548c47.jpgIMAG1313.thumb.jpg.bd3e2744308008cc7ec2a1d909a33953.jpg11062012621.thumb.jpg.72e743b0be3ac3c4cee72dc4b1fd684a.jpgIMG_0592.thumb.JPG.8aec60c47cbf6b15999468e86af6b7a1.JPGIMG_0593.thumb.JPG.3208e91337f4bfa5f55cf57f9ff32ac3.JPGPozdrav svima. 

Nemam nikakav dodir sa elektronikom sem eto foruma i želje da napravim nešto kvalitetno bar delom svojim rukama.  Ispratio sam ne znam ni sam koliko tema vezanih za samogradnju kako pojačala tako i zvučnika. Sam sam napravio Visaton Starlet G zvučnike , naravno šemu skretnice sam ispoštovao samo sa što kvalitetnijim delovima, kutiju sam radio malo drugacije nego što je po projektu (ostavio litražu i bas refleks ). Tu sam uložio svo znanje kako iz časopisa Uradi sam kada su se prezentovali kitovi Dynaudija tako i sa foruma u vezi samih konstrukcija zvucnih kutija . Posle je došlo i pravljenje pojacala. Kako nisam vičan u elektronici i kako nemam niti iskustva niti potrebnog alata,  ja sam napravo kutiju a ostalo mi je uradio gospodin Đorđe Kenjalo iz Kostolca . Izlazni stepen su fetovi irf 9240 - irf 240 snege oko 100w na 8ohm-a a u pred-pojacalu je bila lampa(neka ruska). Iskreno ne znam po kojoj šemi su pravljeni. Skoro sve delove sam nabavio ja naravno po spisku koji mi je Đorđe dao. 

To je naravno sve bilo u vremenskom razdoblju od nekih 3 godine što mi se generalno sviđa i što mi paše kod diy-a, kupujem polako deo po deo jer finansije drugačije ne dozvoljavaju ali na kraju da ishod bude -projekat pravljen mojim rukama , koji po kvalitetu parira daleko skupljim fabričkim proizvodima .

Došli su klinci :) ,finansije u nekom trenutku zaškripale i sve je otišlo naravno po ceni koja je i manja nego sam materijal :( .

Ali ponovo se budim :) i došlo je vreme da se ponovo nešto napravi :) 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Dobro došao!

Opusti se i samo navali :)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

IMAG1312.thumb.jpg.f84609a5166ea2dd01bb882f54548c47.jpgIMAG1313.thumb.jpg.bd3e2744308008cc7ec2a1d909a33953.jpg11062012621.thumb.jpg.72e743b0be3ac3c4cee72dc4b1fd684a.jpgIMG_0592.thumb.JPG.8aec60c47cbf6b15999468e86af6b7a1.JPGIMG_0593.thumb.JPG.3208e91337f4bfa5f55cf57f9ff32ac3.JPGPozdrav svima. 

Nemam nikakav dodir sa elektronikom sem eto foruma i želje da napravim nešto kvalitetno bar delom svojim rukama.  Ispratio sam ne znam ni sam koliko tema vezanih za samogradnju kako pojačala tako i zvučnika. Sam sam napravio Visaton Starlet G zvučnike , naravno šemu skretnice sam ispoštovao samo sa što kvalitetnijim delovima, kutiju sam radio malo drugacije nego što je po projektu (ostavio litražu i bas refleks ). Tu sam uložio svo znanje kako iz časopisa Uradi sam kada su se prezentovali kitovi Dynaudija tako i sa foruma u vezi samih konstrukcija zvucnih kutija . Posle je došlo i pravljenje pojacala. Kako nisam vičan u elektronici i kako nemam niti iskustva niti potrebnog alata,  ja sam napravo kutiju a ostalo mi je uradio gospodin Đorđe Kenjalo iz Kostolca . Izlazni stepen su fetovi irf 9240 - irf 240 snege oko 100w na 8ohm-a a u pred-pojacalu je bila lampa(neka ruska). Iskreno ne znam po kojoj šemi su pravljeni. Skoro sve delove sam nabavio ja naravno po spisku koji mi je Đorđe dao. 

To je naravno sve bilo u vremenskom razdoblju od nekih 3 godine što mi se generalno sviđa i što mi paše kod diy-a, kupujem polako deo po deo jer finansije drugačije ne dozvoljavaju ali na kraju da ishod bude -projekat pravljen mojim rukama , koji po kvalitetu parira daleko skupljim fabričkim proizvodima .

Došli su klinci  ,finansije u nekom trenutku zaškripale i sve je otišlo naravno po ceni koja je i manja nego sam materijal  .

Ali ponovo se budim  i došlo je vreme da se ponovo nešto napravi  

Uuuuuu, svaka čast :)

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na gostoprimstvu :) 

Pa da počnem. Ako treba da prebacim temu na neko drugo mesto slobodno me ispravite.

I pre sam gledao Borinu amatersku svaštaru gospodina Borivoja Jagodića i pratio Apex-ove projekte .  Pa Vam se povodom toga obraćam u nadi da ćete mi izaći u susret i pomoći da odaberem pravi projekat , i da sa što manje početničkih grešaka izvučem najbolje , jer koliko sam i video i pročitao popriličan broj  njihovih pojacala je napravljeno od strane članova  sa ovog foruma. 

Lista želja je sledeća:

Apex - SR150 , A33 , SR300 i A40 ( koliko sam ja ukapirao ovo je redosled po kvalitetu zvuka )

Boraomega -  DOGC-H , Techno , T-reference , Lambda i Sigma ( koliko sam ja ukapirao ovo je redosled po kvalitetu zvuka )

Trenutno imam neko starije pojacalo sa DC naponom od +-48V  600VA max. koje je polu-ispravno pa ću iskoristiti konektore, kušište  i trafo pa mi je za sad ostalo da razmišljam između Apex sr150 , Apex A33 , Dogc-H , T-reference za sad  pošto je za Techno veći napon za 6V.

Naravno to kućište i trafo su za pocetak , planiram da skockam kasnije lepo kutiju.

Šta Vi mislite po kvalitetu zvuka kako bi išao redosled od slabijeg ka najboljem za sva nabrojana 9 pojačala? Jedino imam dilemu oko nekih Borinih pojacala jer im je na sajtu izbacena snaga pri 8 ohm a moje trenutne zvučne kutije su MB Quart koje su 4 ohm a voleo bih da pojačalo bude stabilno i na 4 ohm.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 11 minuta, pmiroslav81 reče

Šta Vi mislite po kvalitetu zvuka kako bi išao redosled od slabijeg ka najboljem za sva nabrojana 9 pojačala? Jedino imam dilemu oko nekih Borinih pojacala jer im je na sajtu izbacena snaga pri 8 ohm a moje trenutne zvučne kutije su MB Quart koje su 4 ohm a voleo bih da pojačalo bude stabilno i na 4 ohm.

To ti najbolje zna  @apexaudio oko kvaliteta zvuka, oko mogućnosti rada na niskim impedansama, plus da iskoristiš to što imaš od delova i ono najbitnije, kutiju. Za Borina ne znam.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

A40

Za dilemu oko 8 oma snage - 4 oma kutije, uvek poduplaj trafo po snazi, i nema da brines ;)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Dobro dosao. :BeerMugCheers:

Dobronameran savet IMO - cuvaj taj Kenjalov kombo. Valja se. 

A kao razbibrigu, radi ti sve te ampove po redu. Slobodno. :)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 2 časa, pmiroslav81 reče

finansije u nekom trenutku zaškripale i sve je otišlo naravno po ceni koja je i manja nego sam materijal

Jel sistem sa slika imas ili si prodao?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Svaka čast.

Dakle, koliko sam razumeo, ovo si sve bio napravio i potom prodao.

Sviđa mi se dizajn i pojačala i zvučnika. Focal je poslužio kao inspiracija?

Pojačalo ne bih komentarisao tehnički jer se ne razumem dovoljno. 

Zvučnike bih prokomentarisao u smislu da mi je žao što su možda odabrani ti malo jeftiniji drajveri/projekat pa je urađena izuzetna kutija koja verovatno nije bila ni jeftina. Ali opet, bolje je ovako pridržavati se oprobanog projekta, nego da si išao na neke skuplje drajvere pa eksperimentisao i eventualno pogrešio negde. Koje godine si ih pravio?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Izaberi ti sebi prvo zvucnike koji ti se sviđaju i koje možeš imati u toj sobi. 

Posle razmišljaj o pojačalu. 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 17 časa, Aleks reče

A40

Za dilemu oko 8 oma snage - 4 oma kutije, uvek poduplaj trafo po snazi, i nema da brines ;)

Tako sam i mislio A40 :) , ali ću malko sačekati jer njega hoću po PS-u da uradim a sad sa ovim delovima koje već imam neku slabiju varijantu ( lakšu za mene ). 

Za dilemu oko 8 oma snage - 4 oma kutije, uvek poduplaj trafo po snazi, i nema da brines - misliš ako je snaga pojacala na 8ohm npr 100w da stavim trago 200VA ? ili koje jačine bi trebao da bude trafo za Apex A40  npr. 800w 8A izlazi +- 40-42VAC. 

pre 16 časa, aaa zmaju! reče

Jel sistem sa slika imas ili si prodao?

Na žalost prodao , prvo amp a posle i zvučnike :(

pre 15 časa, Koja reče

Svaka čast.

Dakle, koliko sam razumeo, ovo si sve bio napravio i potom prodao.

Sviđa mi se dizajn i pojačala i zvučnika. Focal je poslužio kao inspiracija?

Pojačalo ne bih komentarisao tehnički jer se ne razumem dovoljno. 

Zvučnike bih prokomentarisao u smislu da mi je žao što su možda odabrani ti malo jeftiniji drajveri/projekat pa je urađena izuzetna kutija koja verovatno nije bila ni jeftina. Ali opet, bolje je ovako pridržavati se oprobanog projekta, nego da si išao na neke skuplje drajvere pa eksperimentisao i eventualno pogrešio negde. Koje godine si ih pravio?

Jeste iskorišćen dizajn Focal-a ali jednim delom , moje su bile više zakrivljene i sigurno čvršće i teže . Što se tiče drajvera jesu jeftiniji ali to se moglo priuštiti . Gotove su bile 2011.god. a start je bio 2009.god.

pre 14 časa, apexaudio reče

SR150 je moj predlog, zvukom je svakog odusevio iznad svih ocekivanja.

Hvala gospodine Mile na predlogu.  Drago mi je da ste se uključili . SR 150 mi je realno posle A40 i SR 300 bio na listi želja kao sledeći po redu. Imam samo mali problem pošto ne mogu da se registrujem na forum.yu3ma.net i www.diyaudio.com ne mogu da skinem fajlove za izradu pločica kako za pojacalo tako i potrebne za zaštite i za napajanja.

Molim Vas za Vaše mišljenje oko naj idealnijeg izbora za SR150 i A40 , ovo je moja prepostavka na osnovu informacija sa foruma , i kako mogu doći do proverenih fajlova za izradu pločica :

SR150 : Trafo 500VA 8A , Apex NE555 with Zobel*2 kom , soft-start i Apex PSU 5*2kom  ili Apex PSU 7 ali imacu 40000mf ( mogu li staviti umesto 10000mf kondezatore od 20000mf ?) i da li mi je potrebna još neka zaštita ? 

A40 :  Trafo 800VA 8A , Apex NE555 with Zobel*2 kom , soft-start i Apex PSU 5*2kom  ili Apex PSU 7 ali imacu 40000mf ( mogu li staviti umesto 10000mf kondezatore od 20000mf ?) i da li mi je potrebna još neka zaštita ?

Pred-pojačalo za A40 je : Apex P30 + Apex A class PSU  ali koje za SR150 ?

Svaki predlog i  mišljenje je dobrodošlo :)

01112011433.jpg

04112011444.jpg

14122010119.jpg

16112010055.jpg

25112011489.jpg

IMG_0056.JPG

IMAG1309.jpg

IMAG1310.jpg

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

APEX audio projekti koje sam podelio mogu da se nadju i van foruma diyaudio.com na kome su objavljeni... evo na primer ovde:

WWW.KOMITART.RU

Принципиальная схема усилителя APEX SR150. Печатная плата в формате LAY6. Список элементов.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 3 časa, pmiroslav81 reče

misliš ako je snaga pojacala na 8ohm npr 100w da stavim trago 200VA ? ili koje jačine bi trebao da bude trafo za Apex A40  npr. 800w 8A izlazi +- 40-42VAC. 

Kako sračunati snagu trafoa za AB (čitaj: standardan amp), moj metod:

Snaga po kanalu na 8 oma + gubici raznorazni (grejanje, grecovi, itddd), dakle puta 1.25 recimo pa puta 2 kanala. Pa se snaga na 4 oma (obično ali ne i uvek) duplira, pa dakle puta 2.

Ako je deklarisana izlazna snaga ampa 100W po kanalu, trafo bi trebao da bude 100*1,25*2*2=500VA - da bi bilo sve glatko, i da bi recimo sutradan kada klinac/klinka uzme taj amp da pravi žuraju ne bi sve to klipovalo i pravilo izobličenja, pregrevalo se i gorelo...

Msm, može da ga napraviš i sa trafoom snage 200W, al kad ga radiš, radi kako treba.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

SR PP12 je najbolji preamp za seriju SR ampova

WWW.KOMITART.RU

APEX HEADPHONE AMPLIFIER (Diamond OS SR PP12). Схема усилителя для наушников. Схема защиты наушников (DC Protect). Плата усилителя в формате LAY6. Список...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...