Jump to content

Jazz at the Pawnshop kratka priča uz čašu vina


Preporučeni Komentari

The album is widely regarded by audiophiles as the best jazz recording of the 20th Century

Davne 1976 snemljen je Jazz at the Pawnshop jedan od najznačajnijih jazz albuma u malom zadimljenom JazzPubu koji se i danas nalazi u starom delu Stockholma ( Gamla Stan) . Arne Domnerus- alto sax, clarinet;  Bent Hellberg - piano;  Lars Erstrand- vibes, Georg Riedel- bass i Egil Johansen -drums.

Istorijat zgrade (1752) zaniljiv koliko i sam album, prvo beše francuska reformatorska crkva pa hipotekarna banka ili ti na lokalnom slengu Stampen (zalagaonica).  

1968 dvojica prijatelja otvaraju Jazz pub i nazivaju ga Stampen po banci koja se tu pre toga nalazila.  Nije trebalo dugo i pub stiče status kultnog mesto za okupljanje ljubitelja jazz-a.  I ne samo njih, svi tadašnji velikani Jazz-a su tu nastupali: Dizzy Gillespie, Dexter Gordon, Ben Webster ( sniljen njegov nastup "Live at Stampen Stockholm, 1969-73), Arne Domnerus i mnogi drugi.

Popularnost albuma Jazz at the Pawnshop me je i potakla da malo istražim i posetim taj čuveni klub. Prilazim zgradi na čijem se ćošku nalazi klub i već se čuju poznati bluz rifovi. Klub svakog dana ima nastupe bluz muzičara a subota uveče je rezervisana za glavne jazz nastupe.

Sam klub nije veliki, možda stotinjak ljudi uz guranje uspe da stane ali je atmosvera izuzetna. Hvala bogu ovo je grad u kome se i dalje drže i poštuju "kaste" pa je ovo mesto oslobođeno znatiželjnih turista ili pozera, oni imaju neke svoje druge"in" lokale. Ovaj put sam samo zbog vas i ovog napisanija svratio na kratko napravio par fotografija bez zadržavanja jer sa rancem i tripodom na leđima i kamerom u ruci, jelte, nije baš zgodno probijati se u toj gužvi a da nekog ne povrediš tako da za potpuno uživanje jedne od narednih subota idem sa lepšom polovinom na celovečernje uživanje u dobroj svirci.

I znate šta, atmosveri zadimljenog džez kluba fali baš to - dim cigareta.  Pušenje vrati se, sve ti je oprošteno!

 

 

DSCF8183.jpg

DSCF8184.jpg

DSCF8187.jpg

DSCF8188.jpg

DSCF8189.jpg

DSCF8195.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, mrcelavi said:

 

I znate šta, atmosveri zadimljenog džez kluba fali baš to - dim cigareta.  Pušenje vrati se, sve ti je oprošteno!

Ukoliko te put nanese u Pančevo u vreme džez festivala u holu Kulturnog centra nakupićeš dima za sedam godina na Tibetu u Stokholmu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

The album is widely regarded by audiophiles as the best jazz recording of the 20th Century

 

I znate šta, atmosveri zadimljenog džez kluba fali baš to - dim cigareta.  Pušenje vrati se, sve ti je oprošteno!

Interesantno i hvala ti na fotografijama.   Slažem se za cigarete iz određenog razloga. Nekoliko opservacija vezanih za ovaj album. Ne bih da ulazim u sam sadržaj, ima puno kritika u tom smislu. Ono što je po meni značajno je kvalitet tog zapisa koji uspeva da sjajno prenese atmosferu iz tog prostora. Tu ne mislim na uobičajene audiofilske fraze tipa širina pozornice, dubina zvučne slike i tome slično. Ovaj snimak bukvalno prenosi atmosferske uslove kao što su vlažnost vazduha, količina dima, temperatura...Slušao sam ga nebrojeno puta, na mnogo različitih sistema.  Samo je jedan od njih uspeo da rekreira tu realnost. To je jedan od razloga zbog kojeg se ovaj album ceni i zbog cega pojedine numere sa ovog albuma preuzimaju za demo semplere. 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, prophet said:

Interesantno i hvala ti na fotografijama.   Slažem se za cigarete iz određenog razloga. Nekoliko opservacija vezanih za ovaj album. Ne bih da ulazim u sam sadržaj, ima puno kritika u tom smislu. Ono što je po meni značajno je kvalitet tog zapisa koji uspeva da sjajno prenese atmosferu iz tog prostora. Tu ne mislim na uobičajene audiofilske fraze tipa širina pozornice, dubina zvučne slike i tome slično. Ovaj snimak bukvalno prenosi atmosferske uslove kao što su vlažnost vazduha, količina dima, temperatura...Slušao sam ga nebrojeno puta, na mnogo različitih sistema.  Samo je jedan od njih uspeo da rekreira tu realnost. To je jedan od razloga zbog kojeg se ovaj album ceni i zbog cega pojedine numere sa ovog albuma preuzimaju za demo semplere. 

 

 

Potpisujem!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...