Jump to content

Efektivna masa ručke


Srle

Preporučeni Komentari

Mislio sam prvo da postavim pitanje u "gramofonskoj temi" ali mislim da je bolje da bude odvojeno jer je više teoretsko, i nije vezano za određene modele i proizvođače gramofona.

Dakle, pitanja su o efektivnoj masi ručke.

1. Da li je proizvođači mere ili izračunavaju ? Ako je mere, kako se to radi ?

2. Ako se izračunava, po kojoj formuli se računa i šta sve ulazi u račun ?

3. Ako postoji formula da li na internetu postoje kalkulatori za to ? Nešto poput kalkulatora za rezonantnu frekvenciju ručke i zvučnice.

Pokušao sam da nađem na netu način računanja, ali izgleda da je to dosta komplikovano. Koliko se sećam, sem mase ručice i zvučnice, uzima se u obzir i udaljenost kontratega od osovine (pivota) ručice. Ta udaljenost varira, u zavisnosti od mase zvučnice. Teže zvučnice treba izbalansirati tako što će isti kontrateg biti dalji od centra rotacije ručke (pivota). To bi značilo da se i efektivna masa ručke menja u zavisnosti od težine zvučnice, a sa njom i rezonantna frekvencija ? Teža zvučnica menja efektivnu masu ručke pa to treba uračunati u formulu za rezonantnu frekvenciju ?

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Imaš računicu u drugom po redu postu. To je samo približno ali dovoljno tačno jer ima i zanemarivanja (deo koji nosi teg, delovi ležaja, ali sve to je blizu ose pa je mr2 malo). Možda treba na izračunato dodati 5-10%. Treba preko momenata inercije svesti jedno fizičko klatno  (ručicu) i jedno približno matematičko klatno (kontrateg) na jedno matematičko klatno gde je sva masa koncentrisana na kraju ručice, na rastojanju gramofonske igle od centra rotacije (ležaj ručice). Rastojanje tega od centra se uzima u izbalansiranom položaju. Toj izračunatoj efektivnoj masi dodaje se masa glave i dobije se ukupna efektivna masa za proračun rezonantne frekvencije.

Zar nema podataka proizvođača? Nije ni to savršeno tačno jer zavisi od položaja tega za svaku glavu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Zar nema podataka proizvođača? Nije ni to savršeno tačno jer zavisi od položaja tega za svaku glavu.

Ima, ali sam pitao načelno da znam da li proizvođači ručica to računaju na gornji način ili nekako mere, ako je to uopšte moguće ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Racunaju momente inercije orijentaciono i sa velikom greskom.

Ali ionako nije bitno, pokusali su nekakvom kalkulativnom logikom da prosire problematiku, otvore nove prostore za pricu i elemente kvaliteta rucke, ali se pokazalo nebitno, neupotrebljivo i u krajnjoj liniji besmisleno.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 časa, Srle reče

Ima, ali sam pitao načelno da znam da li proizvođači ručica to računaju na gornji način ili nekako mere, ako je to uopšte moguće ?

Moguće je izmeriti. Treba ti opruga poznate krutosti koja se veže na kraj ručice i sve pusti da osciluje. Sa poznatom frekvencijom oscilovanja izračuna se tačno efektivna masa. Potreban je i neki uređaj da tačno izmeri rezonantnu fekvenciju sistema ručica-opruga. Krutost opruge se takođe može lako izmeriti, potrebno je nekoliko tegova i šubler za merenje izduženja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće je izmeriti. Treba ti opruga poznate krutosti koja se veže na kraj ručice i sve pusti da osciluje. Sa poznatom frekvencijom oscilovanja izračuna se tačno efektivna masa. Potreban je i neki uređaj da tačno izmeri rezonantnu fekvenciju sistema ručica-opruga. Krutost opruge se takođe može lako izmeriti, potrebno je nekoliko tegova i šubler za merenje izduženja.

Bravo za objašnjenje!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Efektivna masa vise zavisi od namene. Generalno postoji x metoda, manje ili vise preciznih za merenje efekata i zeljene aplikacije.

Ovde kod rucke vise lici na pricu o smisljanju i kalkulaciji nekih velicina da bi se istakle neke komercijalne prednosti...naravno svedeno na upotrebne.

Postavlja se pitanje  u kom pravcu bi se merili momenti inercije? Sta je sa osloncem, sta je sa prigusenjima kretanja, i sta je konacno sa redom velicina "posledica" odnosno nekakvog odnosa rucka kantilever, i generisanja nekakvih izmisljenih ili pogresno osvetljenih efekata u desavanju brazda- vrh igle-kantilever-rucka.

Uostalom, komplijansa se definise ili se definisala, i kao staticka(na 0Hz), i kao dinamicka, na 10 i 100Hz, zarad naknadnog obracuna rezonantne frekvencije sistema, ali koji takodje moze lepo da ze meri i bez racunice nekim vibrometrom, ali se i tada postavlja pitanje pravca  oscilacija...

Morali bi da imamo inercije u vertikalnoj ravni, u dva pravca, pa posebne rezonance za odredjene pravce.

 

U sustini je to neko prekalkuisao pa simplifikovao, da se iskoristi tako jednostavno i pitko za marketinske potrebe, pa kada je beskrupulozni marketing udario na profit uticajnih proizvodjaca, onda su recimo teze rucke(vece efektivne mase) prosto proglasene posednicama "specijalnog zvuka" i doslo se do imaginarnih efekata i subjektivnosti...

A za to ne trebaju ni racunice ni merenja :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...