Jump to content

Tranzistori vs. Lampe, Alan Shaw


Srecko

Preporučeni Komentari

ja sam na svoje harbethe turao sve i svašta: dayens, magnum, veliki i mali leach, razne kombinacije sa aikidom i snagašima (zna nixie), slušao na sajmovima i prezentacijama sa naimom, regom, devialetom i samo jednom sa lampašem i to sam na keca kupio i zadržao za sebe...

realno, ali stvarno realno, harbeth, naročito HL5, najbolje zvuči sa super naitom (to sam i srećku rekao)...naravno od ovoga što sam čuo

vidim po netu da ljudi uparuju luxmana 505 i sl. ili accu ampove

da imam pare i ja bih, ali pošto nemam, POINTE je više nego dobar par sa harbethom...za sada nemam nameru da nešto menjam što i srećku savetujem jer njegov quad razbija sa hl5-icama

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 časa, crni. reče

ja sam na svoje harbethe turao sve i svašta

Uvek se svede na to šta ti se lično više sviđa, ovog puta je pobedio lampaš (barem do letnjih vrućina). Sva ta pojačala i pretpojačala što si probao imaju odlične specifikacije, širok opseg, mala izobličenja. Nije hajend ali nije ni nešto loše, naprotiv. Jedini izuzetak je možda ono Magnumovo pretpojačalo, zbog lošeg izlaznog kondenzatora (neki bedni bipolarni elektrolit), sve ostalo je bilo OK. Čak i to pretpojačalo je bilo dosta bolje zvučno na DC izlazu. I Magnumi (monoblokovi) su kod mene jako dobro zvučali, malo svetlije i tvrđe od LEACH ali mogao bih da živim sa tim u kombinaciji sa Aikido. Dinamični su Magnumi i imaju puno snage samo im ne odgovara nikako tranzistorski preamp, bolje je dosta bolje sa lampama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro bre konstruktore, nista slaganje impedanse, nista gainovi, nista spektralna analiza i fazni pomeraji, samo gear rolling pa kao neko "iskustvo" koje se svede na svidjanje onoga sto se naslo u krugu? :) 

Ne moz se predvidi sta bi valjalo ili ne daj boze trebalo...nego onako...na kljucanje.. 

A mozda vas je djidjnuo neko kontakt na kablu pa skrljao zvucnu sliku? :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 36 minuta, vladd reče

Pa dobro bre konstruktore, nista slaganje impedanse, nista gainovi, nista spektralna analiza i fazni pomeraji, samo gear rolling pa kao neko "iskustvo" koje se svede na svidjanje onoga sto se naslo u krugu? :) 

Ne moz se predvidi sta bi valjalo ili ne daj boze trebalo...nego onako...na kljucanje.. 

A mozda vas je djidjnuo neko kontakt na kablu pa skrljao zvucnu sliku? :D 

Bilo nam dosadno pa smo razmenjivali sprave. Crni ej hteo da prodakje Magnume pa reko da čujem to legendarno pojačalo kad već imam priliku.

Zanimljivo je to, doneseš neki uređaj, pa dva tri dana slušaš intenzivnije.

Slaganje impedanse je bilo ok, Aikido i Magnum imaju malu izlaznu impedansu, a pojačala su bila sa ulaznom 20k-47k, no problem.

Probao sam i razne kablove, recimo narandžasti IC je bolje legao na Magnuma od drugih i tako to.

Što se tiče 3D prezentacije, sve je bilo super, osim Magnumovog pretpojačala, ono ima kako bih rekao "mehanički" zvuk, malo dosadan.

Preveliko pojačanje je bilo sa Aikido preampom (potenciometar do 25%), Aikido buffer je legao besprekorno i dao bolji zvuk u svakom pogledu, zato je Aikido otišao u historiju. Magnumi imaju nešto veće naponsko pojačanje od Leach tako da je tu bilo malo nategnuto, a Magnum preamp je bio taman po pojačanju ali ne i po zvuku.

Osciloskop je ostao u ormanu, nisam merio ništa.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

srećko ako hoće da unapredi zvuk svojih harbetha mogao bi eventualno da na svog quada doda lampaški preamp i da bude miran dok ga ne zasvrbi novčanik...probali smo i to sjajno zvuči

iskreno, ja još ne čuh ništa loše na alanovim zvučnicima...hibrid, lampa, trandža...sve je od odličnog do briljantnog

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro bre konstruktore, nista slaganje impedanse, nista gainovi, nista spektralna analiza i fazni pomeraji, samo gear rolling pa kao neko "iskustvo" koje se svede na svidjanje onoga sto se naslo u krugu? [emoji4] 
Ne moz se predvidi sta bi valjalo ili ne daj boze trebalo...nego onako...na kljucanje.. 
A mozda vas je djidjnuo neko kontakt na kablu pa skrljao zvucnu sliku? [emoji3] 

Otvorio sam ovu temu čekajući da neko napise ovo sto je Vladd napisao.
Ceo život sam proveo baveći se RD i naravno merenjem svih mogućih fizičkih veličina.
Na forum sam došao (i na zadovoljstvo ostao) kada sam video Zenov blog, o nekim njegovim RD projektima, sa silnom količinom merenja .....
Alan Shaw je potvrdio ono sto sam (zahvaljujući Zenovoj sintagmi) koju ću pokušati da parafraziram (ako sam dobro razumeo i zapamtio) postoje samo dobri i loši (dobro i loše konstruisani) pojačavači, a ne oni koji lepo i loše sviraju; odavno mislio.
Prateći Zenove teme shvatio sam da on već posle merenja koja izvrši zna kako će pojacavac da zvuci (slično implicira i Alan).
Dakle, mislim da nisam jedini koji ne želi da sluša ono sto mu se sviđa već ton sto je moguće verniji autorovoj zamisli (izvođenju).
Razlozi su prosti. Ponoviću onaj vic: Sve sto volim ili je zabranjeno, ili kažnjivo ili goji .....
Znaci nije suština šta ja volim nego da se naučim da volim ono sto je dobro.
Da ljubitelji cevi ne budu uvređeni, ali Alan jasno reče da osim ako sami ne projektujete cevni pojacavac za određene kutije pa “ugodite” izlaze posle trafoa izlaznih bas za taj zvucnik onda je kupovina cevnog pojacavaca lutrija, a to da li mi se taj zvuk sviđa ili ne to je nebitno.
Imam Dynaco ST70 cevni pojacavac čiji mi se zvuk jako dopada (više nego zvuk Quad 405 II Keith Snook-Zen Modifikacija) ali sam siguran da je reprodukcija sa Quad vernija, sto ustvari želim jer želim da “svakoga dana sve više napredujem[emoji16]”.
Moj će izbor biti da se nateram-odškolujem da volim Quad a ne Dynaco ST70.
Zato mislim da nije iracionalno-naprotiv da npr. pitam Zena za mišljenje bas o vernosti reprodukcije i više verujem Zenovom mišljenju (dugogodišnji: tonac, konstruktor, mladi ...... sa ogromnim iskustvom) nego sebi sa tako varljivim senzorima kao sto su čula generalno a posebno moja.
Koliko se sećam ovaj nas hobi se zove HiFi a ne npr. HiHedonizam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma kakva crna oprema bre Mikume

ko jos meri sta napravi   :smesna:

elem , da odgovorim Srecku - ja bih zadrzao ono sto meni lepse zvuci ...... sta me briga sta ko drugi kaze i sta je realno

zadovoljstvo je realno , a stav i ne mora da bude

a muzika se slusa zarad zadovoljstva a ne radi stava

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Zen Mod said:

. . . 

elem , da odgovorim Srecku - ja bih zadrzao ono sto meni lepse zvuci ...... sta me briga sta ko drugi kaze i sta je realno

zadovoljstvo je realno , a stav i ne mora da bude

a muzika se slusa zarad zadovoljstva a ne radi stava

Ovo je živa istina. :thumbsup:

Imao sam pre više godina na slušanju PP pojačivač sa EL34 koji je uradio Boban Stojadinović. Mislim da sam čak i pisao o ovome na forumu, ali . . . 

Boban je iskoristio trafoe iz Fender-ovog gitarskog pojačala ( Twin Reverb model ) za ovaj pojačivač. 

 Ton, bolje reći tončinu ovog amp-a i dalje pamtim - mastan, topao, a istovremeno i režeći, kidajući kada treba. :worship:

I dan danas se kajem što sam to vratio, a nisam uzeo u svoju kolekciju.

A mnogi ovde ne vole PP topologiju. Samo SET, pa SET. 

Ako se dobro uradi, sa kvalitetnim elementima, push-pull pojačivač može biti i zaista high end.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 39 minuta, Zen Mod reče

ko jos meri sta napravi   :smesna:

aj nemoj mene zajebavas. jesi mi stelovao celo pojačalo prema mom naponu mreže. 

pa meris mirnu struju pa koliko se greje.  pa da li je levi tranzistor jaci od desnog. 

msm moze i hirurg da operise bez rendgen snimka i analiza ali nije preporucljivo. :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nznam ja 

eto imamo i Doktora prisutnog

neka kaze koju pametnu na temu ....... msm , opremu nemam , usi me vec izdaju , sve mi je lakse napraviti konstrukciju kojom sam zadovoljan

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zene i Doktore, vi možete sebi da priuštite zadovoljstvo da slušate sto vam se sviđa (profesionalci, znate sve, znate kako šta treba da se čuje pa vam nije ni važno više da li se tako čuje).
Ja, naprotiv! Da bih se kvalifikovao za takvo šta prvo moram da naučim da slusam, pa onda još mnogo toga, da bih (ako pozivim[emoji16]) kroz mnogo godina mogao da uđem u tu ligu da mogu da slusam ono sto mi se dopada.
Možda se moj pristup mnogima ne dopada, ali ja i dalje obožavam kolače no ne mogu da se ni setim kada sam poslednji pojeo (moram da skidam kilazu zbog godina da bih zadržao nivo funkcionisanja a ne poboljšao).
Ako pristup nije ispravan kad tad dođe trenutak naplate. Mislim da je bolje da to naučim sam sada kada mogu nego da ispadam “glup u društvu”[emoji16] i da učim zbog prinude.
Naravno, vi kada sve znate možete i da pevušite a ne da slušate muziku. Sinapse će i tada odraditi svoje kao da slušate na sedmicifrenom sistemu reprodukciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

srećko, mislim da preteruješ...tokom više decenija posedovao si sprave o kojima mnogi mogu samo da sanjaju

ogromno, ti druže, imaš iskustvo...čak bih se usudio reći da bolje poznaješ hifi materiju nego tenis:D

kao i kolega dejanm...samo navijački piše o tenisu, a znam da može pružiti nemerljiv doprinos pišući svoja iskustva o hifi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, crni. reče

nemerljiv doprinos pišući svoja iskustva o hifi

I doprinosi se mere i merljivi su. U nekoj zajednici. A ne samo uređaji. Sve se meri , vaga i na kraju krajeva ocenjuje.

O ukusu , sluhu i zadovoljstvu se ne raspravlja. Jer je svaki čovek poseban u tom smislu i nemerljiv.

Možda možemo da budemo slični u nečemu ali smo ipak svi različito napravljeni.

Da smo svi klonovi možda bi imali svi iste zvučnike i pojačala. A i to je pitanje.:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

srećko, mislim da preteruješ...tokom više decenija posedovao si sprave o kojima mnogi mogu samo da sanjaju

ogromno, ti druže, imaš iskustvo...

Tačno je ali to nisam ja. Kada se 40 godina bavite RD onda jako dobro znate šta znate a šta ne i to vam se smesti u “mali mozak” i ne možete jednostavno protiv sebe.

Jednostavno ukusu ne treba povlađivati nego ga proveriti.

Podsetio bih Vas da kada smo sedeli ono veče nas drugar ispriča onu zanimljivu pričicu kako mu je poznanik koji ima i sluša open baffle zvucnike stavio primedbu na odlican bas njegovih kutija-previše je kao istaknut (navika je čudo, pogotovo ako je loša[emoji16]).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...