Jump to content

Usb kabl


ironman

Preporučeni Komentari

Kolege, koliko vidim ovde se prica o subjektivnim osecajima i slusnim klopkama i varkama koje nasa psiha stvara, pa mi je i ova diskusija i ogranicavanje na 1m manje vise nekako tesko varljiva cinjenica. 

@ironman Ja cu ti kolega reci kako to funkcionise u teoriji i nesto malo o USB protokolu, pa ces ti i sa malo znanja shvatiti da duzina koju si ti na pocetku napisao je sasvim prihvatljiva i nece doci do degradacije zvuka.

Kao prvu stavku USB protokol je skup nula i jedinica, to jest promena napona. Kao i svaki protokol i USB poseduje CRC tj. proveru ispravnosti poslatih podataka koji funkcionise na veoma prost nacin. 

Primer. Saljes 8 bita od toga 3 bita su crc, 5 podaci. Prvo idu podaci a onda broji nula broj jedinica i duzina niza podataka. Na taj nacin se proverava da li ono sto je poslato je identicno onome sto je stiglo tj. da li ima isti broj nula, jedinica i da li je duzina 8-bita ili se zavuko neki napon iz spoljasnje sredine i na kraju je duzina 9 bita. Provera greske kod usb-a ne funkcionise identicno kao sto sam naveo, ali ovo je najprostiji nacin da i laik shvati.

Takodje USB standard garantuje ispravnost podataka i stabilnu komunikaciju do 5m, tako da su tebi sanse za bilo kakve greske nikakve. Takodje sve navedeno zavisi od kvaliteta provodnika, i tu bi stvarno bilo pozeljno da kabl pravis sam sa sirmovanim provodnicima i da bude cist bakar ili metalizirani. Posrebrene zice su luksuz ali takodje nisu skupe pa isto tako nije ni na odmet da bude kabl od njih. 

Pored svega toga duzina kabla utice na jos jednu stvar a to je tajming, USB 2.0 dozvoljava cekanje do 26ns sto znaci da ako se kroz bakar impulsi krecu 65% od brzine svetlosti, maksimalna duzina kabla je 5.07m.

Sve u svemu ne slazem se sa kolegama po pitanju duzine kabla u digitalnoj komunikaciji, dok da je u pitanju analogija ostao bih suzdrzan. Da sam na tvom mestu stavio bih bez pardona i duzi usb, a kada mi bude bilo dosadno napravicu test i iznescu merenja za kabl duzine 1m i 5m od provodnika LAN kabla i da jednom za sva vremena ugasimo polemiku sto se tice digitalije i duzine kablova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolega, imenjak, i zemljak Aleks, ima cela tema o tome, ako te ne mrzi čitaj :D

 

Obrađeno štivo iz svih mogućih a i nemogućih uglova...  :rofl:

 

Napomena: svaki razvitak teme u pravcu gore quotovane stare dobre usb kabl teme ide na smetlište istorije u istu.

Hvala :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Aleks_00 said:

Kolege, koliko vidim ovde se prica o subjektivnim osecajima i slusnim klopkama i varkama koje nasa psiha stvara, pa mi je i ova diskusija i ogranicavanje na 1m manje vise nekako tesko varljiva cinjenica. 

@ironman Ja cu ti kolega reci kako to funkcionise u teoriji i nesto malo o USB protokolu, pa ces ti i sa malo znanja shvatiti da duzina koju si ti na pocetku napisao je sasvim prihvatljiva i nece doci do degradacije zvuka.

Kao prvu stavku USB protokol je skup nula i jedinica, to jest promena napona. Kao i svaki protokol i USB poseduje CRC tj. proveru ispravnosti poslatih podataka koji funkcionise na veoma prost nacin. 

Primer. Saljes 8 bita od toga 3 bita su crc, 5 podaci. Prvo idu podaci a onda broji nula broj jedinica i duzina niza podataka. Na taj nacin se proverava da li ono sto je poslato je identicno onome sto je stiglo tj. da li ima isti broj nula, jedinica i da li je duzina 8-bita ili se zavuko neki napon iz spoljasnje sredine i na kraju je duzina 9 bita. Provera greske kod usb-a ne funkcionise identicno kao sto sam naveo, ali ovo je najprostiji nacin da i laik shvati.

Takodje USB standard garantuje ispravnost podataka i stabilnu komunikaciju do 5m, tako da su tebi sanse za bilo kakve greske nikakve. Takodje sve navedeno zavisi od kvaliteta provodnika, i tu bi stvarno bilo pozeljno da kabl pravis sam sa sirmovanim provodnicima i da bude cist bakar ili metalizirani. Posrebrene zice su luksuz ali takodje nisu skupe pa isto tako nije ni na odmet da bude kabl od njih. 

Pored svega toga duzina kabla utice na jos jednu stvar a to je tajming, USB 2.0 dozvoljava cekanje do 26ns sto znaci da ako se kroz bakar impulsi krecu 65% od brzine svetlosti, maksimalna duzina kabla je 5.07m.

Sve u svemu ne slazem se sa kolegama po pitanju duzine kabla u digitalnoj komunikaciji, dok da je u pitanju analogija ostao bih suzdrzan. Da sam na tvom mestu stavio bih bez pardona i duzi usb, a kada mi bude bilo dosadno napravicu test i iznescu merenja za kabl duzine 1m i 5m od provodnika LAN kabla i da jednom za sva vremena ugasimo polemiku sto se tice digitalije i duzine kablova.

Vrlo lep i opsezan odgovor,hvala. Lepo je sve ovo znati

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Aleks_00 said:

Kao prvu stavku USB protokol je skup nula i jedinica, to jest promena napona. Kao i svaki protokol i USB poseduje CRC tj. proveru ispravnosti poslatih podataka

Ovo je pogresno, protok je izosihroni, pride se klok izvlaci iz paketa impulsa, tako da duzina transporta ima uticaja, dolazi do pomeranja faze i skew efekta na signalu i moguceg random uticaja na klok. Statisticka greska je mala i smatralo se nebitna za taj nivo kvaliteta....ali vreme je odnelo dogadjaje iza standarda

Postoje skew free gajtani, ali nisu u mofi kod domacih audiofia, tu mora da bude samo neobicno, i sustiski nije ni bitno to ispravljati, ali je duzina i kapacitet kabla parametar na koji je potreno obratiti paznju...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo par slika USB kablića od Dunavkovih žica. Rasturao sam probni primerak od golih žica da navučem snake skin i termo bužir, pa sam uslikao.

Teflonsku cevčicu sam namerno preskočio, dovoljo je čvrsto ovako i vrlo fleksibilno.

Kome se DAC napaja iz PC, nek doda još jednu žicu za +5V i uplete je sa GND žicom, tako da idu dve parice od A do B konektora, signal i napajanje.

Žice su svaka 0,33mm2 preseka, bakarne lisnaste posrebrene sa teflonskom izolacijom. 

20200212_195928.jpg

20200212_195947.jpg

20200212_203828.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, djmilicic said:

Thnx, upravo sam hteo da uputim moleban za slike izvedbe

Samo da dodam, na mestu gde konektor steže žicu stavio sam dva termo bužira. Još na tri mesta sam fiksirao žice kratkim parčićima termo bužira. Na kraju svega, u sam konektor uvek ubacim komade izolacije isečene od širokog termo bužira, jako su blizu kontakti i metalni deo konektora, da ne razmišljam da li će nešto da se prespoji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, NIXIE said:

Samo da dodam, na mestu gde konektor steže žicu stavio sam dva termo bužira. Još na tri mesta sam fiksirao žice kratkim parčićima termo bužira. Na kraju svega, u sam konektor uvek ubacim komade izolacije isečene od širokog termo bužira, jako su blizu kontakti i metalni deo konektora, da ne razmišljam da li će nešto da se prespoji.

Ovaj kabal sa slike jel to moj ili :-)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne radi Quote lepo jao pre a Quote selection u opšte neće da radi sa mobilnog. 

Nije tvoj kabal to je prototip od 1m.

Tebi ću napraviti  od 1,5 m samo moram prvo da odem do prodavnice po konektore. Isto će izgledati.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...