Jump to content

Korting A100 + (BatoMM ili Modus M ili ...)


djuma89

Preporučeni Komentari

Poštovanje,

Rešio sam da vratim u radno stanje tanino staro pojačalo Gorenje Korting A100. Osnovni problem pojacala je što je ono predpostavljam prepravljeno u preamp jer su izlazni tranzistori crkli i obe ploče su izbačene. Potrebna mi je pomoć oko odabira pojacala koje bih napravio. Dosta sam čitao komentare i svidela su mi se dva: BatoMM i Modus M ( fizicki manji od Techno). Ova dva sam uzeo u obzir pre svega zbog dimenzija i manjem broju komponenti (čitaj manje ću nešto da zeznem :) ) a o kvalitetu ne bih da govorim zato ste Vi tu nadam se da me posavetujete.

  1. Ima li neko ideju koje da odaberem: BatoMM Modus ili neko treće? Odustao sam od orginalnog je sam čitao da je dosta nepouzdano. U ovoj temi Zen Mod predlaze sledeće:
  2. Pošto sam početnik i pravio sam dosad jednostavnije stvari tipa tda2006 i tda2050. Voleo bih da nađem na rešenje koje ima dosta dokumentacije. Poput gore dva navedena, da ne bih smarao za svaku sitnicu ako već ima objašnjeno i sažvakano. Poštujem to što su neki ljudi proveli godine učeći i probavajući neke stvari. Zanima me ovaj sklop i kvalitet Kortinga, verujem da ima neko iskustva kakve su komponente i samo predpojačalo?
  3. Da li koristiti N ploču jer sadrži Grec ili ovu ploču kompletno izbaciti iz upotrebe? Praviti novi PSU sa kondenzatorima? Napomenuo bih da na ovoj ploči fale dva kondenzatora C14 i C15 od 6800uF. Predpostavljam da fali i relej K41. Ovo sam primetio da je menjano, ostalo nije dirano ništa.    N ploča
  4. Pojačalo bih koristio za sobu od 30m2 i ne bih slušao vise od 50%.  Slušam Smooth Jazz, House, Deep House i elektro uglavnom.
  5. Zasad imam samo Iskrine Oz 40 zvučnike, planiram da kupim nešto novije...

U ovaj podvuhvat sam se odlučio jer volim da popravljam i pravim uređaje. Ne volim kad kažu: Što se mučiš, kad imas na oglasu gotovo pojačalo za smešne pare... 

Evo ovoliko za početak od mene, voleo bih da se što više vas uključi u konverzaciju i da ovu ideju realizujem uz vašu pomoc. Hvala i svako dobro.

Dušan

Korting A-100.pdf

Izmenjeno od Aleks
Spojeni PDF-ovi u jedan doc
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam za taj konkretno rado plocicu ali za neku drugu namenu, nekih 80Khz drajv za vn trafo(sto ovo kolo opusteno radi) uz neke izmene ulaznog i izlaznog dela. Smanjena kolicina komponenti.

I nije jednostavno, ima provlacenja, cip je uz ivicu stampe, nije bas za vezbu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zek Imate li neki predlog? Znam da ima ali me zanima konkretno, savet, iskustvo... Lepo sam napisao da bih pravio sve, nije mi to to da kupim pločicu gotovu pa da je ugradim samo. U svakom slučaju je i jeftinije da sam sve pravim. Ispravite me ako grešim... 

Razumem nekog ko je napravio 100 komada pa ga smara da pravi sam, nego plati i dobije bolji kvalitet i uštedi vreme.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje neko mišljenje ili nešto od Bore 

ima dokumentacije i dosta ljudi je pravilo ima po forumima

ili od Mileta Apexaudio 

WWW.DIYAUDIO.COM

this is my Apex Vu, my pcb and with more leds (7), and everything okay, only the first LEDs flicker at high levels. Regards Roly

konkretno Apex AX11 il AX14 mada može bilo koje prostije koje je više ljudi pravilo pa ima i više verzija pločica itd

mislim kad sam ja uspeo da napravim nekoliko komada bez paljevine...

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@John Coltrane Da, gledao sam ovu temu o Apex AX 11, i to mi se svidelo isto. Od početka imam dilemu šta od ova tri odgovara Kortingu i njegovom predpojacalu:

  1. Borin Modus M
  2. Macolin BatoMM
  3. Apex AX11 ili slično

Jako me zanima mišljenje @Zen Mod, pogotovo što je upoznat sa Kortingom. Bio bih veoma zahvalan na nekom savetu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, djuma89 said:

30m2 i ne bih slušao vise od 50%.  Slušam Smooth Jazz, House, Deep House i elektro uglavnom.

Za House i Elektro ti treba nešto što ima ogromnu brzinu. A da pri tome ne zvuči još više elektornski nego što jeste. Da zvuk pravi prirodnim.

Ili lampe. Ili Sissy SIT . Ko nije čuo Sissy kako svira deep House nije čuo ništa.:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mikorista ako slušaš završićeš tako što ćeš prodati polovan autić da bi napravio pojačalo ;) :D  A onda nemaš čime u grad.

Za BatoMM se raspitaj, ima gotovih PCBsnema potrebe majati se praviti.

Apex bilo koji, nećeš se zeznuti.

Gainclone sa LM3886 imam da ti dam gotove PCBs. To teško da može jednostavnije, AC ~24V, DC +/-35V treba za njega (maks).

Treba videti koji je napon dostupan (nakon filtracije) na tom Kortigu, pa na osnovu toga izabrati koji amp praviti. Za Bato treba mali napon, mislim +/-25V tako nešto, dok je sa Apexima priča mnogo bolja po tom pitanju,

Nisam nikada slušao tog Kortiga, ali mislim da bilo šta što napraviš od recimo AX Apexove serije ili Borinih pojačala nadsviraće taj amp u svakom smislu.

 

Edit: Sada vidim iz šeme, +/-32V, svašta tu može da stane od Apexa, 3886, itd itd..... nemaš zašto prepravljati PSU, sem da podmladiš elektrolite.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušao sam preko čip pojačala House. To bre vrišti. Kao da slušaš preko džepnog tranzistora. Veštak iritantan.:pardon:

Sa Sissy zaspiš kao beba kad pustiš House.Prvo krene da ti cupka noga sama od sebe.

Posle pola sata si toliko opušten da ti se same oči sklapaju. Droga ti ne treba. Bensendine možeš da baciš :grino:

Zato nemam sa čim sad u grad.  Suša.:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od svega što sam pravio, najbolje mi svirala elektro muzika (i dovodila do toga da zaspim uz nju) ovo:

https://www.diyaudio.rs/topic/8303-вп-25-умка-vladino-pojačalo-cma-cfa-amplifier/

@djuma89 sa tim naponom koji imaš može i ovaj amp, idi sa TH verzijom (mene je SMD do kraja nazezao).

Vladin amp 2x24V.zip

 

Msm, da pomognemo dečku da napravi prvenac sam, a da ga iskošta sve komplet po ceni jednog izlaznog tranzistora za SissySiT.

Lako će posle u A klasu, ako nekad hoće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, Mikorist said:

Ili lampe

Miko za ovo treba imati jako dobar amp zbog ritmike i kick-a.

Znam posto slusam elektroniku... deep house i slicno sa vinilia kad mi dodje.

Bolje to urade tranzistori i mnogo jeftinije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Aleks said:

Mikorista ako slušaš završićeš tako što ćeš prodati polovan autić da bi napravio pojačalo ;) :D  A onda nemaš čime u grad.

Za BatoMM se raspitaj, ima gotovih PCBsnema potrebe majati se praviti.

Apex bilo koji, nećeš se zeznuti.

Gainclone sa LM3886 imam da ti dam gotove PCBs. To teško da može jednostavnije, AC ~24V, DC +/-35V treba za njega (maks).

Treba videti koji je napon dostupan (nakon filtracije) na tom Kortigu, pa na osnovu toga izabrati koji amp praviti. Za Bato treba mali napon, mislim +/-25V tako nešto, dok je sa Apexima priča mnogo bolja po tom pitanju,

Nisam nikada slušao tog Kortiga, ali mislim da bilo šta što napraviš od recimo AX Apexove serije ili Borinih pojačala nadsviraće taj amp u svakom smislu.

 

Edit: Sada vidim iz šeme, +/-32V, svašta tu može da stane od Apexa, 3886, itd itd..... nemaš zašto prepravljati PSU, sem da podmladiš elektrolite.

E ovakav komentar čekam :clapping:Bravo. 

Znači BatoMM otpada zbog niskog napona, lampe takođe otpadaju (ne mogu odmah na najbolje da pređem). Prvo moram da napravim nešto srednje, da bih imao sa čim da poredim. :D  Sad ću da vidim Vladin amp. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I posle duzeg setanja sumicama, shvatices sta sam ti napisao u prvom postu....

Za tu muziku, sa tim naponima i trafoom u Kertingu, TDA sa DMOS tranzistorima(neko spomenu brzinu :D ) u izlazu je ono sto ti treba. Jos ako pazljivo odradis mute pri ukljucenju, izmenis zobel na izlazu, imaces  vrhunsko pojacalo za slusanje po kuci. Koje btw, "maze na 'leba" sve konfekcijske starudije na trzistu u ekonomskoj ceni...

Za diskretne ampove je jedino QUAD 405 preporuka jerbo nema podesavanja i nema trimovanja i uparivanja komponenti, za sta treba imati zalihe i viskove, ali i potpuno drugi ispravljac, pa jurnjave koje su komponente fejk a koji originali...

Ali su neke stampe za diskrretne ampove solidno zahtevne.

Uradis brzo i srecno sa TDA, pa se cudis kako radi. :) 

Ali, nekada su i lutanja slatka.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd Ne razumem, šta hoćeš da kažeš!? Ti predlažeš TDA7293?

Sto se tiče Quad 405. Pitao sam na poslu kolegu koje je najbolje pojacalo koje je napravio. Kaze da je napravio dosta i kad je napravio Quad 405, tu je stao. I dalje nije pravio jer mu je savršeno.

Ja Quad ne mogu ugurati kod mene, zbog dimenzija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

LM3886 ili TDA7293 za taj napon napajanja su taman, PCB imaš na Aliju (kad proradi) u raznoraznim varijantama, pločice su male i staće unutra sigurno. Nema razloga da stavljaš bilo šta komplikovanije, pogotovu Quad405. Quad 405 ima Kineskih klonova, ali to nije na nivou LM3886,a  nije ni original. Glavno je nabaviti dobre, originalne delove, ukjučujući i čipove. Mislim da se LM3886 više ne proizvodi, znači TDA7293 ima prednost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, djuma89 said:

@vladd Ne razumem, šta hoćeš da kažeš!? Ti predlažeš TDA7293?

Sto se tiče Quad 405. Pitao sam na poslu kolegu koje je najbolje pojacalo koje je napravio. Kaze da je napravio dosta i kad je napravio Quad 405, tu je stao. I dalje nije pravio jer mu je savršeno.

Ja Quad ne mogu ugurati kod mene, zbog dimenzija.

Velike su tu restrikcije oko dimenzija.

Ali te to ne sprecava da odradis jedan deo posla sa Kertigom, a posle da pravis kojekakve sanduke sa raznim opcijama pojacala. :)  Neces valjda prestati sa diy.

Mislim da ti se sreca osmehnula viseznacno, da se potrefi potreba sa prilikom, prvo sto kod Saleta-cika Brke mozes da cujes, poslusas, doneses svoj zvucnik... kako to radi a verovatno mozes da udjes u pregovore posto ti sve ne treba, tipa trafoa i hladnjaka, ili sta je sve duplo sa onim u kertigu osim ispravljackih kondova i greca...ali je to stvar price i pregovora...ne proricem sta ce biti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gore.thumb.jpg.0f6bb935de6183a4e199328fcefa8d04.jpgDole.thumb.jpg.95d6b7855a9db95a55d7e28d4c64d882.jpg

 

Davno radjen prototip za sikaniranje i eventualno crkavanje. Drzao je sinus na amplitudi preko 650KHz, tada je krenula da pada. Izuzetno brzo pojacalo, priblizno je Hiraga izdrzavala, bez kondenzatora u signalu..

Stampa je kombinacija preporuka iz datasita i potreba, izbacen zobel, ne bi izdrzao te frekbncije, napajan trafoom 300VA, 2x 2200uF na ploci i opterecenje 6 oma, pojacaje ne sme da ie ispod 26dB. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...