Jump to content

Bin Serbona (Serbian made drivers/speakers)


krca44

Preporučeni Komentari

Kad bi našao dovoljno osetljiv tweeter, uzmeš Fane ili slično sa što većim kalemom (75-100mm), ukloniš whizzer cone ili dustcap i ostane ti mesta za visokotonac. Samo ne znam gde naći tako osetljive visokotonce bez horne, dovoljno malog prečnika, a treba ti barem 95-96db/1W. Ili da bude visoki 4oma a midbas 8oma pa da dobiješ +3dB. Druga opcija je mahanička montaža visokotonca ispred membrane, ne menjaš ništa. Ako treba, korekcija faze se odradi u skretnici.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0809/2387/files/h2606-920000.pdf?5682428337155609106

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 časa, NIXIE reče

Kad bi našao dovoljno osetljiv tweeter, uzmeš Fane ili slično sa što većim kalemom (75-100mm), ukloniš whizzer cone ili dustcap i ostane ti mesta za visokotonac. Samo ne znam gde naći tako osetljive visokotonce bez horne, dovoljno malog prečnika, a treba ti barem 95-96db/1W. Ili da bude visoki 4oma a midbas 8oma pa da dobiješ +3dB. Druga opcija je mahanička montaža visokotonca ispred membrane, ne menjaš ništa. Ako treba, korekcija faze se odradi u skretnici.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0809/2387/files/h2606-920000.pdf?5682428337155609106

Samo da se razumemo. Ja se ne zezam u vezi ovoga . Sam ne znam to da uradim. Daklem ako se ne snadjem sa Fane - mooze da se desi sa sansom od 80% da ce da ide na operacioni sto kod Branka (a i nije mnogo daleko ). Kapiram da sta god da uradi - sa ovakvim velikim iskustvom - mora bolje da svira. :buehehe:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3.6.2021. at 12:13, Mikorist reče

Mozda je glupo pitanje ali ne mogu da odolim. Da li je moguce da se napravi Serbona od 15 incha ?

I da odem u audiofilsku penziju za sve Bitcoine :buehehe:

Moguće je leteti i na Mesec, samo se postavlja pitanje svrhe i troškova :)

Ako ste primetili,uvek se u HiFi  FRpriča vrti od 8'-10', razlog je da 8' popunjava priču za prostor do 30m2, a da 10' popunjava do 100m2.Povećanjem broja zvučnih kutija , jednostavnija je kombinacija od izrade FR 12,15',za veći prostor od 100m2...a,koji polako zbog veličine izlazi iz HiFi priče i prelazi u PA svrhu.

Drugi razlog je mehanika kretnog sklopa,koja zbog veličine narušava odnos : težine,krutosti,pokretljivosti, što za posledicu ima narušavanje fr.karakteristike itd,što bi opet nametalo upotrebu srednjotonca,a time se ulazi u tropojasnu konstrukciju sa skretnicama i  svim pratećim faznim, polarnim itd problemima.

Primetićete da veličine 6',5'4' iz sličnih razloga,traže dopunu fr.spektra sa SUB-om...

Tako da smisla za izradu FR priče ima samo u opsegu 8' do 10' za HiFi upotrebu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3.6.2021. at 20:13, Mikorist reče

Samo da se razumemo. Ja se ne zezam u vezi ovoga . Sam ne znam to da uradim. Daklem ako se ne snadjem sa Fane - mooze da se desi sa sansom od 80% da ce da ide na operacioni sto kod Branka (a i nije mnogo daleko ). Kapiram da sta god da uradi - sa ovakvim velikim iskustvom - mora bolje da svira. :buehehe:

 

To već postoji i ima da se kupi :)

 

https://www.bcspeakers.com/en/products/coaxial

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3.6.2021. at 15:09, NIXIE reče

Kad bi našao dovoljno osetljiv tweeter, uzmeš Fane ili slično sa što većim kalemom (75-100mm), ukloniš whizzer cone ili dustcap i ostane ti mesta za visokotonac. Samo ne znam gde naći tako osetljive visokotonce bez horne, dovoljno malog prečnika, a treba ti barem 95-96db/1W. Ili da bude visoki 4oma a midbas 8oma pa da dobiješ +3dB. Druga opcija je mahanička montaža visokotonca ispred membrane, ne menjaš ništa. Ako treba, korekcija faze se odradi u skretnici.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0809/2387/files/h2606-920000.pdf?5682428337155609106

Da, to se već radi u PA...EV je to započeo, B&C i LA nastavili u nekim od modela.

Kef u HiFi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam sve to, ali te cene ... nije to za nas, barem za većinu.

Ove DIY improvizacije i igrarije mogu ispasti dobro za mnogo manje novce (cenim da su šanse oko 50:50%), ali mora se imati merna oprema, inače ništa od toga. Mogu da zamislim kako izgleda odziv visokotonca kad ga staviš u centar te velike membrane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće je leteti i na Mesec, samo se postavlja pitanje svrhe i troškova [emoji4]
Ako ste primetili,uvek se u HiFi  FRpriča vrti od 8'-10', razlog je da 8' popunjava priču za prostor do 30m2, a da 10' popunjava do 100m2.Povećanjem broja zvučnih kutija , jednostavnija je kombinacija od izrade FR 12,15',za veći prostor od 100m2...a,koji polako zbog veličine izlazi iz HiFi priče i prelazi u PA svrhu.
Drugi razlog je mehanika kretnog sklopa,koja zbog veličine narušava odnos : težine,krutosti,pokretljivosti, što za posledicu ima narušavanje fr.karakteristike itd,što bi opet nametalo upotrebu srednjotonca,a time se ulazi u tropojasnu konstrukciju sa skretnicama i  svim pratećim faznim, polarnim itd problemima.
Primetićete da veličine 6',5'4' iz sličnih razloga,traže dopunu fr.spektra sa SUB-om...
Tako da smisla za izradu FR priče ima samo u opsegu 8' do 10' za HiFi upotrebu.
 

Hvala Miki za pitanje a Vama Branko za objašnjenje kristalno jasno i duducima poput mene.
Da Vas nema trebalo bi Vas izmisliti[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...