Jump to content

Bin Serbona (Serbian made drivers/speakers)


krca44

Preporučeni Komentari

2 hours ago, Branko Bin said:

Samo prosta rešenja su genijalna (na to sam mislio,a ne na to koliko ko zna) :D

Komplikovanje zbog nesavršenosti donosi sa sobom nuz pojave,a onda se komplikuje zbog komplikacije i tako u krug, a rezultat na kraju .... promenom kabla,značajna razlika :D ne bila,kad je skretnica takva kakva je...

ma ono sto sam imao na umu je da nema neke velike koristi od generalizovanja ...... ako cemo da tupimo prste , onda je obicna zajebancija daeko korisnija za dusu i smejuce misice

kao i svaka konstrukcija  , tako je i konstrukcija drivera ( ili cele zvucne kutije) zbir brizljivo napravljenih kompromisa , a ne pominjem sta sve moze da bude , uslovljeno ciljevima projekta ( mila nam serbska rec :rofl: ) ........ sto Bin tim sigurno veoma dobro zna , buduci da je napravio svoj driver ......... a da i ne pominjem da ste godinama rada bili u situaciji da bukvalno pravite nnovi driver , radeci servis nekoga

ja licno sam misljenja da najkvalitetniji FR driver ne zahteva nikakvu pomoc sem adekvatnog boxa , da odsvira ono sto se od njega ocekuje .... dakle - bez ekvalizacije , notch filtera ,BSC ; sa druge strane , ako imas konstrukciju koja ukljucuje kompresivni driver , tu jednostavno neminovno ide Newman-ova kompenzacija , pa mozda i jos ponesto ....... jednostavno stvari bez kojih ne ide

sto ce reci , ako se bavimo komentarima jedne fele , lako se desava da automatski otpisujemo neku drugu felu kao manje vrednu ...... a u stvari se sasvim logicno radi o drugacijim pristupima ;  e, sad , ko bi se setio da , kad onako iz posalice krene da prica o tehnickim pitanjima , prikaci sve neophodne disclaimere 

zato rekoh - mozemo mi posalicama koliko volimo i koliko nam prija , ali kad dodje do tehnickih detalja , posalice moraju da ostanu okolo 

 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na nekim FB grupama i forumima moderatori ohrabruju društvo da razgovaraju, a na nekima moderatori u svaku diskusiju zafrljače Mojsijevu tablu. Zato neke grupe i forumi rastu a neke jok :) lep primer su grupe Aleksandra Rajkovića na FB, gde se voli i slavi disko muzika, npr. https://www.facebook.com/groups/discotecaplus/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, damic said:

IME, osnovna je stvar izvrsiti merenje sobe mikrofonom. Iz rezultata se tacno vidi koji deo freq. opsega odudara od ACOUSTIC MEASUREMENT STANDARDS FOR STEREO LISTENING ROOMS. Posle toga doneti odgovarajucu odluku. Zasto tretirati nesto, ako nije potrebno, btw, to je redovna pojava.

Kod mene je soba bez ikakvog tretmana, od 600Hz do 20KHz ima idealni RT60. Ispod 600Hz, bi trebalo malo intervenisati, otom, potom.

Sa dsp-om se ne mogu resiti problemi vezani za reverberaciju i decay sobe. Dakako, pomaze kod niskih freq. , odnosno neutralisanja pojedinih sobnih rezonanci (pikova) i blagih korekcija u srednjem i gornjem opsegu ukoliko je potrebno.

Čime i kojim programom je merena soba?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kalibracioni mikrofon Superlux ECM-999, u sustini, isti je kao Behringer ECM8000. Poredili smo oba, daju identican odziv, moja predpostavka je da koriste istu kapsulu. Mikseta je Behringer Xenyx 802, mora fantomsko napajanje.

Program, izvrsni i besplatan REW.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Serbona 1.

Planirano je da komplet bude završena za sledeći vikend.

Membrana izrađena od talpe Balzinog drveta, to je jedino razlikuje od predhodnog modela:)

Prošla je sve faze umeravanja ,ostala je još "čista fizikalija", izrada indentičnog para. Kabinet je već gotov :)

FB_IMG_1582871986515.jpg

IMG_20200305_142618.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Balza je tako kritična za rad, barem je kritično naći uvek identičnu gustinu furnira... Toliko sam radio sa njom u životu da smo na ti :D

Kao klinjac pravio modele jedrilica, pa posle plovke za pecanje, a do pre neku godinu i voblere. E kod voblera je bilo najkritičnije zadržati istu gustinu, da bi svaki primerak istog modela imao istu težinu i vibraciju... Al to se rešilo posle kada sam nabavio gredice balze od čoveka, sve iste veličine/težine.

Ako možete naći sve identičan furnir, onda nema mnogo problema oko konzistentosti težine membrane...

 

Btw, znam da ju je mnogo teško formirati u zarubljenu kupu, gotovo nemoguće, pa se mora raditi ovako iz delova, ali možda probati sa JVC tehnologijom, a umesto sake-a - domaća radža :)

https://uk.jvc.com/microsite/uk/woodcone/story/index.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 minuta, Branko Bin reče

Radio klub N.T. i maketarska sekcija za osnovce

Tako je! :D

 

Ma zadnji put od njih kad sam uzimao, naručio sve srednje meku, stiglo 5 furnira 5mm - 4 različite gustine / mekoće.... poludeo sam. Pa sam našao čoveka u Arilju, međutim on ima samo gredice 5x5x60cm, nema furnire...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Aleks said:

Tako je! :D

 

Ma zadnji put od njih kad sam uzimao, naručio sve srednje meku, stiglo 5 furnira 5mm - 4 različite gustine / mekoće.... poludeo sam. Pa sam našao čoveka u Arilju, međutim on ima samo gredice 5x5x60cm, nema furnire...

Poživeo nama Alli expres :D

Sve što nema kod nas,ima kod braće Kineza ;)

Pa i pirinčanih papira ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Srecko said:

Gospodine Branko uživanje je pratiti kako ste studiozno razvijali membrane.

Hvala,

Biće toga još, ideja previše,a vremena premalo.:)

Uporedno radimo zajednički na ručno pravljenom papiru, kao i experimentima sa pirinčanim papirima:D

Ako nešto pametno napravimo, objavićemo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka cast,veoma se radujem ovakvim stvarima na forumu pogotovo sto se sve lepo vidi i ala domace, a pogotovo nama provincijalcima jos i da mozemo cuti uzivo bila bi prava stvar.Valjda ce se i to jednom dogoditi,mozda i na nekom Faku ako se ikad vise organizuje.:hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...