Jump to content

Bin Serbona (Serbian made drivers/speakers)


krca44

Preporučeni Komentari

Na osnovu slušanja mnogih napucanih sistema, došao sam do zaključka da 50 herca iz velike kutije i 50 herca iz bukšelfa prosto ne zvuče isto, bez obzira na sva merenja i krivulje. Bas iz velike kutije sa velikim drajverima lepo napuni prostor, iz male kutije jok. Najgori bas je ipak iz subova, REL ili bilo kog drugog - nešto brunda i mumla iz ćoška i nema veze sa onim što izlazi iz glavnih kutija. Da li je u pitanju kašnjenje, usmerenost, refleksije, jbmliga...

Idi to reci Deliji sa onog foruma, cim pomenes sub...eto ti njega[emoji6]

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/1/2020 at 5:03 PM, Miloš 1210 said:

Na osnovu slušanja mnogih napucanih sistema, došao sam do zaključka da 50 herca iz velike kutije i 50 herca iz bukšelfa prosto ne zvuče isto, bez obzira na sva merenja i krivulje. Bas iz velike kutije sa velikim drajverima lepo napuni prostor, iz male kutije jok. Najgori bas je ipak iz subova, REL ili bilo kog drugog - nešto brunda i mumla iz ćoška i nema veze sa onim što izlazi iz glavnih kutija. Da li je u pitanju kašnjenje, usmerenost, refleksije, jbmliga...

Podržavam u potpunosti, ja to opisujem rečima: mala kutija-malo zvuka, velika kutija-veliki i zvuk :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

JA se ne bih slozio u potpunosti, cinjenica je da je lakse sa velikom kutijom dobiti "veliki" zvuk, a zakoni trzista diktiraju sto manje truda i posla zarad sto veceg profita, pa se retka zavitlavanja i maltretiranja sa malim kutijama posle sa nevericom slusaju...

Ali ove najnovije smart kutije ce da okrenu hifu u trecem smeru i sahrane slusace kao referencu, posto ce se prilagodjavati prostoru, kao sto su davno u nekoj meri uspesno implementirali dsp u pojacalima sa mikrofonom za korekciju prostora. Naravno da korekcija nije mogla da bude apsolutna.

I to je onaj subjektivni, najlosiji ali legitiman deo hife...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kapiram ljude koji pokušavaju da ispeglaju tanak zvuk sistema raznoraznim protetskim pomagalima tipa subovi, super tweteri, kablovi koji guše basove ili visoke itd. Misim da je bolje uložiti kintu u ooozbiljno pojačalo koje ima dobre tonske kontrole. Ili još bolje dooobro pretpojačalo i na izlazu cevi. Loudness taster je užasno bitan jer nam uši nisu linearne. Pravda za loudness :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Miloš 1210 ne mogu se složiti.

Tonske kontrole i loudness puno kvare zvuk i nisu potrebni kod dobrih sistema. Možda bi loudness i pomogao kad se tiho sluša, ali to su sve dodatni sklopovi na putu signala i treba takve stvari izbegavati. Tanak zvuk je obično zbog zvučnika, ređe zbog pojačala.

Mali zvučnici koji nisu preterano efikasni ali dobro sviraju sve osim najdubljih frekvencija su rešenje za manje prostore, i dodatni kvalitetni aktivni SUB (najbolje 2-3kom.) ako se lepo ukomponuje daje takođe odlične rezultate. Takav sub nema pasivnu skretnicu, direktno je vezan na pojačalo, optimizovan je za jako niske frekvencije i zbog toga je ponekad u prednosti nad pasivnim zvučnicima.

Supervisokotonac dodat pozadi recimo (to sam već isprobao uspešno i usvojio kao odlično rešenje) dodaje prostornosti zvučnoj slici i otkriva nasitnije detalje. Postoje jako dobri zvučnici, kojima samo malo fali na najvišim frekvencijama, kao recimo veći full range driver-i (8/10/12/15 inch) i po neki Tannoy i slično, gde samo treba dodati supervisokotonac da bi se dobio izvanredan krajnji rezultat.

Kablovima se može finalno doterati sistem da se izvuče maksimum, a može i da se upropasti stvar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek će u bašti Božjoj biti za svakog po nešto.:)

Asp,dsp,a-korektori,sub ...itd,stvar opredeljenja i ukusa,između: Ljubitelja lepog zvuka i ljubitelja verne reprodukcije, to je velika razlika ,a ljudi je često mešaju i poistovećuju.

I daleko smo mi od toga da će jedan mikročip da nam određuje ukus ili nameće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, NIXIE said:

Kablovima se može finalno doterati sistem

KAblovi ne smeju da uticu na sistem ni pozitivno ni negativno..vec da se ponasaju kao da ih nema....kakvo crno trimovanje..

JA vec pocinjem da zamisljam Nixija  u stilu 

Nixie.jpg.8185afb83a217b425dbfe27a094fe7dc.jpg

 

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što je više promenljivih u jednačini, sve je teže rešiva :) moja avantura se DSP, sa subovima i tviterima i kablovima se završila tako što sam sav taj džank rasprodao ili pobacao jer više nisam mogao da se fokusiram na ono što slušam već mi je neprekidno radio crv da nešto nije podešeno kako treba. A verovatno nije jer su iz zvučnika izlazile babe i žabe ;) 

Jednostavnost je ultimativni oblik savršenstva (Leonardo) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek će u bašti Božjoj biti za svakog po nešto.[emoji4]
zmeđu: Ljubitelja lepog zvuka i ljubitelja verne reprodukcije, to je velika razlika ,a ljudi je često mešaju i poistovećuju.

Sjajno rečeno. Kratko, jasno i po mom mišljenju je..tačno!!!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Branko Bin said:

stvar opredeljenja i ukusa,između: Ljubitelja lepog zvuka i ljubitelja verne reprodukcije,

Dobro si primetio: ljubitelji širokopojasnih i minimalističkih sistema, kao ljubitelji lepog zvuka, nikako da ukapiraju da bez realnih basova nema verne reprodukcije.:)

Nažalost, put do dobrog basa je težak i skup.

Generalno, većina pokušaja da se neki osrednji (čitaj: loš) sub uklopi sa vuferom koji je na 40-50Hz već u zoni visokih izobličenja, u kontra-fazi zbog (najčešće) bas-refleksa ili nekog TL-a je osuđena na propast, po prirodi stvari. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos jedna opaska za cistunce....videli ste kako izgleda skretnica od 12dB na bass deonici....e sad pitanje....da li je pojacalu lakse to da tera ( cesto stoji kond od 100uF), ili da se elektricnom skretnicom sve odradi sav posao i da pojacalo tera samo kabl i motor zvucnika?, da ne pominjem da kod trosistemske kutije pojacalo treba da se macuje sa tro pojasnom skretnicom

i jedno dopunsko pitanje...da li je lakse raditi akusticni tretman sobe i uloziti stotine evra sa velikim rizikom ili napraviti parametricni ekvilajzer visokog kvaliteta i doterati zvuk?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde vec zalazimo u oblast aktiva vs pasiva, naravno da je pojacalu lakse ako posle njega nema pasivne skretnice. U proseku, pasivne skretnice 12dB/Oct, "pojedu" 2,5 do 3dB. Komplikovanije, viseg reda, popiju do 7dB (podatak sa neta). Dakle, nije sve jedno, posebno kod zvucnika male osetljivosti.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, jorgoss said:

Jos jedna opaska za cistunce....videli ste kako izgleda skretnica od 12dB na bass deonici....e sad pitanje....da li je pojacalu lakse to da tera ( cesto stoji kond od 100uF), ili da se elektricnom skretnicom sve odradi sav posao i da pojacalo tera samo kabl i motor zvucnika?, da ne pominjem da kod trosistemske kutije pojacalo treba da se macuje sa tro pojasnom skretnicom

i jedno dopunsko pitanje...da li je lakse raditi akusticni tretman sobe i uloziti stotine evra sa velikim rizikom ili napraviti parametricni ekvilajzer visokog kvaliteta i doterati zvuk?

Stav koji ja zastupam:

Komplikovana skretnica je pokazatelj loših komponenti, unutar zv.kutija.

Upotreba parametrike je prečica ka kako-tako prihvatljivom zvuku ,sa lošim komponentama.

Ko da nas pitaš,da li volimo prirodne ili farbane plavuše:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Zen Mod said:

a ima i ona latinska :

generalizacija je majka mudrosti :rofl:

 

ono sto je komplikovano za amatera , nije za profesionalca

 

Samo prosta rešenja su genijalna (na to sam mislio,a ne na to koliko ko zna) :D

Komplikovanje zbog nesavršenosti donosi sa sobom nuz pojave,a onda se komplikuje zbog komplikacije i tako u krug, a rezultat na kraju .... promenom kabla,značajna razlika :D ne bila,kad je skretnica takva kakva je...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, jorgoss said:

jedno dopunsko pitanje...da li je lakse raditi akusticni tretman sobe i uloziti stotine evra sa velikim rizikom ili napraviti parametricni ekvilajzer visokog kvaliteta i doterati zvuk?

IME, osnovna je stvar izvrsiti merenje sobe mikrofonom. Iz rezultata se tacno vidi koji deo freq. opsega odudara od ACOUSTIC MEASUREMENT STANDARDS FOR STEREO LISTENING ROOMS. Posle toga doneti odgovarajucu odluku. Zasto tretirati nesto, ako nije potrebno, btw, to je redovna pojava.

Kod mene je soba bez ikakvog tretmana, od 600Hz do 20KHz ima idealni RT60. Ispod 600Hz, bi trebalo malo intervenisati, otom, potom.

Sa dsp-om se ne mogu resiti problemi vezani za reverberaciju i decay sobe. Dakako, pomaze kod niskih freq. , odnosno neutralisanja pojedinih sobnih rezonanci (pikova) i blagih korekcija u srednjem i gornjem opsegu ukoliko je potrebno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...