Jump to content

Bin Serbona (Serbian made drivers/speakers)


krca44

Preporučeni Komentari

Hvala na odgovoru Branko!

Ne znam sad kako je kod onog RCF-a bio magnet, jel ste morali da dodajete gvožđa, ili kako već.... najlakše je smanjiti korak kalema, al za Xmax +/-3mm treba 12mm procepa, tako nekako....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Aleks said:

Hvala na odgovoru Branko!

Ne znam sad kako je kod onog RCF-a bio magnet, jel ste morali da dodajete gvožđa, ili kako već.... najlakše je smanjiti korak kalema, al za Xmax +/-3mm treba 12mm procepa, tako nekako....

Ako je VC 63,5mm možeš da se igraš kako voliš, pa čak i da šilduješ  polne ploče,po želji.To je najlakši metod i jeftina obrada čaure na strugu.

Problem su mali prečnici VC, tu je sve malo i tesno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko je čimi mi se pitao za magnet...što ga ne sklapamo sami ?

Nije problem nabavka kval.magneta, već mekog gvožđa (koje se ne proizvodi kod nas) kad na to dodaš troškove obrade na velikom strugu, galvanizaciju....ispadne jeftinije kupiti sve već gotovo i urađeno kako vama odgovara.

Nas je samo gruba izrada korpe (bez magneta) koštala 100eur/kom,- samo da vam dočaram odnos cena, pravljeno-kupovina standardnog proizvoda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, Branko Bin reče

Ako je VC 63,5mm možeš da se igraš kako voliš, pa čak i da šilduješ  polne ploče,po želji.To je najlakši metod i jeftina obrada čaure na strugu.

Uhh, negde sam propustio da je kalem 2.5 inča (kad ne čitam sve lepo), pa to je sjajno! :) Onda je sve jasnije....

pre 11 minuta, Branko Bin reče

Nije problem nabavka kval.magneta, već mekog gvožđa (koje se ne proizvodi kod nas) kad na to dodaš troškove obrade na velikom strugu, galvanizaciju....ispadne jeftinije kupiti sve već gotovo i urađeno kako vama odgovara.

Ja sam isto za to pitao... :D Ma jasno sve, nego, moja poenta: Jednom nekad, tog RCF-a više neće biti (možda?), pa bi se valjalo okrenuti sopstvenoj konstrukciji magneta... šta znam eto, neodijuma ima na kile, pa i feritnih magneta, itd.. može se koristiti i neki drugi drajver, naravno, ali se onda menjaju parametri...... itd itd......

A meko gvožđe.., pa valjda i to može da se dovuče od preko. .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj magnetni sklop se proizvodi u paleti RCF a od 1970god. Ugrađuje se u više modela zvučnika različite veličine...tako da će se proizvoditi još dugo. "Dobar konj se ne menja"

Inače, FR je moguće uraditi skoro od svakog ozbiljnijeg magnetnog sklopa (sa manje ili više uspešnosti) samo je tehnologija izrade za svaki različit primerak dugotrajan proces. Kad ga jednom definišete,kasnije se navite umetnošću fotokopiranja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Branko na pojašnjenjima!

Eto, malo da vidimo kako diy forum može da pomogne da se sastavi FR drajver, recimo, da se diskutuje o detaljima izrade (pogotovu nečega što se ne sreće/pravi baš svaki dan), a ne da se bavimo jeftinim pijačarskim temama, rekla kazala i ostalo (nisam lepo ni iščitao, vidim samo nešto bzvz). Ko pre stigne a kad može, ZenAco, ja, Mika (možda :D ), sve što nije za ovu temu ide na smetlište istorije.

Branko, puno uspeha u daljem radu!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Branko Bin said:

Ne, kod većine FR kalem u kompletnom svom kretanju mora biti u konstantnom mag.polju, kako bi zadrzao linearnost reprodukcije.

Postoji više načina kako to obezbediti, povećanjem magnetnog fluxa , debljinom gornje polne ploče,a i samim korakom kalema.

Hvala na odgovoru, to me je zanimalo.

Inace, univerzitet forsira maksimalno domace izraze, mada nekada to skrene u salu i komiku, nemamo mi bas prevod ili turcizam za sve tehnoloske termine... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, vladd said:

Hvala na odgovoru, to me je zanimalo.

Inace, univerzitet forsira maksimalno domace izraze, mada nekada to skrene u salu i komiku, nemamo mi bas prevod ili turcizam za sve tehnoloske termine... :) 

Slučajno sam saznao da Ameri na katedri za akustiku,traže od svojih studenata da u fakul.radionici izrade kompletno sami diplomski rad -sve ovo što smo mi uradili sa Serbonom, i tada brane diplomski rad.

Fax zadržava zv.kutije i jednom godišnje ih prodaje na licitaciji,kako bi finans.podržao sledeću generaciju studenata.

Jedan od tih primeraka mi je bio na servisu....čovek se tako nagleda neverovatno dobrih i prostih rešenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

53 minutes ago, Aleks said:

Hvala Branko na pojašnjenjima!

Eto, malo da vidimo kako diy forum može da pomogne da se sastavi FR drajver, recimo, da se diskutuje o detaljima izrade (pogotovu nečega što se ne sreće/pravi baš svaki dan), a ne da se bavimo jeftinim pijačarskim temama, rekla kazala i ostalo (nisam lepo ni iščitao, vidim samo nešto bzvz). Ko pre stigne a kad može, ZenAco, ja, Mika (možda :D ), sve što nije za ovu temu ide na smetlište istorije.

Branko, puno uspeha u daljem radu!

Hvala,

Ako tako mogu i na ino.grupama da iz celog sveta razmenjuju info i iskustva, pa treba i mi da se uljudimo valjda nismo najgori :) ja sam mnogo toga naučio i saznao tamo.

Tu sam, trudiću se koliko zmam da odgovorim,a bogami i da pitam za nešto što nisam siguran ili ne znam.

:drinks:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Branko Bin said:

Neko je čimi mi se pitao za magnet...što ga ne sklapamo sami ?

Nije problem nabavka kval.magneta, već mekog gvožđa (koje se ne proizvodi kod nas) kad na to dodaš troškove obrade na velikom strugu, galvanizaciju....ispadne jeftinije kupiti sve već gotovo i urađeno kako vama odgovara.

Nas je samo gruba izrada korpe (bez magneta) koštala 100eur/kom,- samo da vam dočaram odnos cena, pravljeno-kupovina standardnog proizvoda.

mozda u buducnosti bude i alnico.

:wub:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad smo već kod magneta imam jedno laičko pitanje. Na poslednjih par sajmova od nekoliko različitih ljudi sam čuo i načuo da su najbolji magenti na starim grundig zvučnicima. Valjda su aludirali na masivonost i veličinu u odnosu na ove novije zvučnike gde se štedi na svemu kako materijalima tako i komoponentama. Zanimaju me Vaša iskustva koliko je bitna veličina magneta za zvuk i koliko ta priča ima osnova jer su ti zvučnici stvarmo jako povolnji na oglasima uz napomenu da za njih treba malo jače pojačalo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Branko Bin said:

Veoma poučan klip :smart:

Da, video sam nešto što mi nije palo na pamet, a bode oči koliko je očigledno, al eto, ne vidi se dok neko ne bocne, a to si ti uradio, blagodaram.

Zvučnik je predominatna koponenta u bilo kom sistemu, mogu da mu se ispred postave koje god komponente, uvek će on da da završni karakter. Takođe ima enormno veliki procenat izobličenja, meni je u glavi da je to oko 6%, tako da svi oni podaci aktivne elektronike gube smisao. Uprkos svemu i nesavršenosti, zvučnik uvek reprodukuje različitost koju primi na obradu, zasta vrlo enigmatična i zavodljiva komponenta. 

Spomenuo sam Ivu Jeličića i Red Akustik kao prvog domaćeg konstruktora, zatim  Mile Nestorović, Viktor Bradač, Aca RAAl Ribon, Mile Dabić Teresonic, Siniša Sinevoice i Nenad Napijalo, jako mali broj ljudi koji su se mogli smatrati tvorcima od značaja, naravno, ima još mnogih ali koji nisu dovoljno izašli u etar. Iva i Aca su jedini koji su celokupno konstruisali i izradili zvučnike, ostali su kombinovali postojeće, što je jednako dobro rezultantno, a sada je Brankov projekat treći, kako ja to brojim, meni i najbliži i najdraži jer se radi o konceptu za koji sam se ja pre x godina odlučio kao konačnim.

Sponuo je Dejanco32 upravo ono o čemu sam i razmišljao ovog jutra, odškrinuo je Branko Pandorinu kutiju, sad, nek mu Bog u pomoći. :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, dejanco32 said:

Kad smo već kod magneta imam jedno laičko pitanje. Na poslednjih par sajmova od nekoliko različitih ljudi sam čuo i načuo da su najbolji magenti na starim grundig zvučnicima. Valjda su aludirali na masivonost i veličinu u odnosu na ove novije zvučnike gde se štedi na svemu kako materijalima tako i komoponentama. Zanimaju me Vaša iskustva koliko je bitna veličina magneta za zvuk i koliko ta priča ima osnova jer su ti zvučnici stvarmo jako povolnji na oglasima uz napomenu da za njih treba malo jače pojačalo?

Masa magneta nije jedini uslov kvaliteta, već i drugi faktori koji utiču na njegov kvalitet,homogenost itd.

Ja sam mišljenja, da se ranije mnogo više obraćala pažnja u izradi svakog dela zvučnika, što je rezultiralo solidnim ukupnim kvalitetom,zvuk,trajnost itd.

Figurativno rečeno...dok se pitala struka-imali smo veoma solidan kvalitet,a kad su preuzeli menadžeri -imamo izvrsmu reklamu,na uštrb svega drugog.

I ranije ,a i sad,su se pravili zvučnici....komercijala i viši rang...tako da ako razmišljaš na tu temu-polovno, razmišljaj o zvučnicima koji su nekad koštali par hilj.maraka, za njih to važi,a komercijala će uvek biti to.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 26 minuta, Lemić reče

da je to oko 6%

Zavisi od puno stvari, frekvencije, jačine zvuka (trenutne snage), konstrukcije samih drivera, skretnice i kutija. Recimo 6% na srednjim i visokim je neprihvatljivo ali na niskim neće lako ni da se primeti.  Kod dobro konstruisanih drivera na glasnoćama 90dB/1m je realno imati  do 1% THD, osim na niskim frekvencijama (ispod recimo par stotina Hz) gde to ide i preko 10% na najnižim frekvencijama. Na većim snagama i nižim frekvencijama zbog hoda membrane dolaze do izražaja nelinearnosti drivera i rastu izobličenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...