Jump to content

Bin Serbona (Serbian made drivers/speakers)


krca44

Preporučeni Komentari

Just now, Zen Mod said:

pa kako ovi iz Pozarevac ferituju ferite?

turaju u Moraču da se namorače?

Ja sam pricao davno sa jednom firmom, ne secam se imena, koja je imala magnetizator ali je problem bio precnik i maksimalna jacina magnetnog polja. Meni je trebalo za Alnico magnet i takva masina vise ne postoji. Za barijum feritne mislim da jos moze nesto da se nadje. Nekada je imao IHIS , IMP.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Zen Mod said:

pa kako ovi iz Pozarevac ferituju ferite?

turaju u Moraču da se namorače?

Oni su samo dobavljač magneta - neke sitne sami prave - ali mašinu za magnet za drajver od 15 inča niko nema. Imao je Ei- Niš samo...Mislim da je magacioner pisao o tome. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Apropo, neodijumskih magneta I gubljenja jacine ako se greju, ja ne znam da u magnetima ima grejaca?! Doduse kad vostim neki rok ili tehno oce magnet da se umlaci ali da dodje do 100 stepeni, celzijusa ili neke stotine kelvina, evo nemam pojma kako? Evo setih se samo jedne situacije, sa onim letecim dronovima, tamo se vuce zdravih 30-ak ampera na motorima i vise pa ajd da poverujem da ce nesto da bidne, ali u zvujama, nemam pojma. 

Ako neko zna nesto da rekne koju, nebilo mu zapovedjeno!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, zeljkor said:

Kako ja vidim u ovoj manuelnoj prici je veliki izazov napraviti konzistentan kvalitet odnosno ponovljivost parametara.  

U principu je tako, proizvodnja bi morala da ima medjukontrolu parametara sklopova, da bi finalni proizvod bio u nekom opsegu planiranih parametara, i uz finalnu kontrolu, nesto odbacenog skarta.

Ovako peske, kada svaki pucanj pogadja u metu, svaki sastavljen mora da svira, verovatnoca pribliznosti parametara je prilicno mala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U normalnim kucnim uslovima to nije ozbiljan problem. Na zalost u profesionalnom radu, ovo postaje ozbiljan izazov. Zavojnica se greje tokom rada. Na zalost zavojnica ima realnu komponentu i kada se u zvucnik upumpaju kW snage zavojinica se ozbiljno greje (150 i vise stepeni). Naravno da se temperatura prenosi na okruzenje - citati magnet. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Zeljkore na iscrpnom objasnjenju, tako sam I mislio, neko preneo iskustva sa svadbarskih zvucnika na hifi za kucu, mada kao sto sam napomenuo I ja nekad odcepim ali nije to ne znam koja snaga.

A mogu misliti kako se sekiraju singl endaši sa nekim pojacalima od 2,5W I zvucnim serpama od 15"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, jorgoss said:

Hvala Zeljkore na iscrpnom objasnjenju, tako sam I mislio, neko preneo iskustva sa svadbarskih zvucnika na hifi za kucu, mada kao sto sam napomenuo I ja nekad odcepim ali nije to ne znam koja snaga.

A mogu misliti kako se sekiraju singl endaši sa nekim pojacalima od 2,5W I zvucnim serpama od 15"

Nema na cemu. Ko voli da cita ima par lepih dokumenata u prilogu.

thermal simulation.pdf

Nonlinear Modeling of the Heat Transfer in Loudspeakers.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, jorgoss said:

Hvala Zeljkore na iscrpnom objasnjenju, tako sam I mislio, neko preneo iskustva sa svadbarskih zvucnika na hifi za kucu, mada kao sto sam napomenuo I ja nekad odcepim ali nije to ne znam koja snaga.

A mogu misliti kako se sekiraju singl endaši sa nekim pojacalima od 2,5W I zvucnim serpama od 15"

Jeste to je očito bio primer za drajvere za razglas, ali uvek ima neko ali, tvrdi se da ima razlika u zvuku između vrsta magneta, postoje i coil field drajveri, ako se čuje žica, što da se ne čuje magnet? ? Taj tip je verovatno pravio sa nekim raspoloživim magnetima, čini mi se da na blogu piše da ne planiraju serijsku proizvodnju, već da eksperimentišu i prave različite primerke. 

  Niko nikoga ne sprečava da se sam upusti u nešto i isproba, bar nešto naučiš, ovako ispada da bi svi to bolje, samo kad bi oni REŠILI da se prihvate, nešto da probaju praktično...diy ili jzn? ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ja sam jos sa 6 godina dobio elektropionir pa motor koji je jedan od eksperimenata sam prikljucivao na ujakov Saba risiver, pa mic po mic dosao sam do membrane, pa na kraju se rodio visokotonac sa kalotom od dna aluminiske konzerve i ko zna sta bi bilo da sam do danas ostao u tome ali svi mi kad pocnu da nam rastu dlake odlepimo, tako da je projekat ostao u proslosti. Kasnije sam imao jos jedan revival sa budzenjem gotovih drajvera ali deca, zena....i odoh opet u off. :unsure:

Sad su moji klinci skoro pa vec ljudi i mozda opet krenem dalje ali gledajuci ljude na youtube-u sta napraviti novo a da nije njih bar sto pokusalo?!

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Fukushima said:

U prevodu na starođezerski, ovo je diy forum, ne kupi kod kineza forum. 

Ajde.:) 

Pa da se krene od kopanja ruda i gojenja kristala?

Ja sam u svom radnom veku i motao kondenzatore i magnetisao magnete, pravio senzore i jos neke poluprovodnicke sitnice, cisto informativno, ali jednostavno su uskraceni i izumrli resursi za neke aplikacije i akcije.

Recimo magnetizatoru instituta su ostareli kondenzatori, i baceni a ignitron je zakacen na drugo mesto. I prestala je potreba za magnetisanjima(vise se ne rade reparacije magnetrona), potrebe za magnetima se resavaju kupovinom jeftinih a cesto odlicnih, kineskih magneta. Ako nesto i ne valja, prihvata se vrecanje i ispravka. Pa to ekonomicno iskustvo prosto prenosim na forum.

Takodje su unistene okolne fabrike sa spravama za magnetizaciju, Teleoptik i elektronska...

Ako je malo jasnije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, zeljkor said:

U normalnim kucnim uslovima to nije ozbiljan problem. Na zalost u profesionalnom radu, ovo postaje ozbiljan izazov. Zavojnica se greje tokom rada. Na zalost zavojnica ima realnu komponentu i kada se u zvucnik upumpaju kW snage zavojinica se ozbiljno greje (150 i vise stepeni). Naravno da se temperatura prenosi na okruzenje - citati magnet. 

Znam za pokusaje da se greje voda fukovim strujama, gde se ploca sa magnetima vrti ispred bakarne ploce, sprava nije radila ni pola sata, magneti se pregrejali iako je odvodjena toplota sa strane bakarne ploce.

Za PA upotrebu jedino da se smisli neko vodeno hladjenje zavojmice :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mozda neki cevasti magnet da zavjnica nikad ne izlazi iz polja a izmedju zavojnice i magneta tanka folija sa kapilarni cevcicama i rashladnom tecnoscu, nazalost takva kutija bi morala biti aktivna, sa obaveznim indikatorom o radnoj temperaturi, ko na autu! :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, zeljkor said:

Bilo bi lepo videti T/S parametre, CSD, THD. Kako ja vidim u ovoj manuelnoj prici je veliki izazov napraviti konzistentan kvalitet odnosno ponovljivost parametara.  

Izgleda da i neće biti istih primeraka, napisali su da će svaki par zvučnika biti unikat,  jedan jedini takav sa svojim serijskim brojem.

Svaki budući vlasnik je takođe unikatan primerak ljudskog roda (ako nema brata blizanca) tako da se to lepo uklapa.

U hajend zvučnike se ne stavljaju Bose visokotonci za kola i najjeftiniji Kineski kondenzatori.

Na objavljenom snimku frekventnog raspona vidi se poveća rupa u zoni 150Hz, kao da nema dovoljno dampinga u TL?

Mislim da su zvučnici previše niski, to daje neobičan osećaj prilikom slušanja. Možda se i varam, ali sa slika tako deluje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...