Jump to content

Lenovo G50-70 Hakintoš tutorijal. . .


Mikorist

Preporučeni Komentari

elem, pošto mi je riknuo Asus laptop iz 2013 - odnosno LCD - uzeo sam gornje naslovljeni Lenovo...

Pošto windows ne gajim a miliji mi je macOS od Linux - ovako se instalira na ovome. Patnja je nema šta. Bez patnje nema užitka.

Šta vam je potrebno

- Lenovo G50-70 / bilo koji model - i3, i5 ili i7 - minimum 8GB ram - ja sam na 16GB - minimum 128GB SSD ili HDD
- macOS Mojave ili macOS Catalina
- 8GB USB stick
- Broadcom BCM94352Z DW1560 za izvorni WiFi / BT

Kao što možda već (ne)znate, Lenovo BIOS je poznat po tome što implementira WiFi listu, koji mora biti rekompajliran - editovan  da bi se instalirala macOS kompatibilna WiFi kartica.

Rekompajliranje - editovanje BIOS-a

Ovo je OPASNA procedura i može odvesti vaš laptop u večna lovišta ako pogrešite. Ako se sjebe BIOS - mora fizički da se odlemi i zalemi nov - ima na ebay.
Informacije sadržane u ovom odeljku koristite na svoj rizik.

Preduslovi

Windows 7  instaliran na vašem laptopu
Instaliran BIOS  
9ACN26WW
Universal Bios Backup Toolkit https://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/Universal-BIOS-Backup-ToolKit.shtml
Andy’s Phoenixtools http://xdel.ru/downloads/bios-mods.com-tools/Andy P (MDL) Phoenix-Insyde-EFI SLIC Tool/
Dobar hex editor  kao što je HkD. https://mh-nexus.de/en/hxd/
ftpw.exe ili fptw64.exe, u zavisnosti od Windows verzije. https://github.com/LongSoft/FTK/releases/tag/0.12.0

 

Ako imate instaliran noviji BIOS, morate ga vratiti na 26: u podešavanju biosa omogućite opciju Bios Back Flash i flešujte verziju 9ACN26WW.
Jednom kada instalirate odgovarajuću verziju, učitajte podrazumevane postavke pre nego što nastavite. Možete da prilagodite neke opcije, ali NE MENJAJTE opcije povezane sa grafičkim uređajima.


Rezervni bios

Izvršite Universal Bios Backup kao administrator i napravite sigurnosnu kopiju vašeg zadnjeg  BIOS-a.

Zadnji BIOS nalazi se ovde - njega ćemo reprogramirati. Ali da bi se flešovao nov reprogramiran mora kasnije da se vrati stari 26.

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/9acn32ww.exe

Otvorite Universal Bios Backup Toolkit (antivirus će da pokazuje da je hack tool - što i jeste)

1.jpg

Dobićete datoteku pod nazivom LENOVO-9ACN32WW.rom, to je vaš krajnji BIOS.
Stavite ga u prazan folder koju ćemo koristiti kao radni prostor.


Dekompilirajte i izmenite BIOS

Pokrenite PhoenixTool.exe i otvorite svoj BIOS ROM.

image01.png

Vaša slika se sada extraktuje, budite strpljivi i pritisnite OK dva puta.
Kada se postupak ekstrakcije završi, na padajućoj listi proizvođača odaberite Lenovo i nakon završetka pritisnite dugme Napredno. U prozoru sa opcijama proverite opcije koje su na slici

image05.png

Pritisnite Gotovo. Vratićete se na prethodni prozor gde sada morate da pritisnete Go. Sačekajte dok ne završi sa radom i pokaže vam ovu poruku:

image06.png

NE KLIKĆITE NA OK - odmah -treba tek posle editovanja  !!!!
Otvorite folder  u kome je bio LENOVO-9ACN32WW.rom i trebalo bi da pronađete DUMP direktorijum, idite u njega i potražite datoteku pod nazivom 11D378C2-B472-412F-AD87-1BE4CD8B33A6_xxxx.ROM .
Biće više datoteka sa istim imenom osim dela _xxxx,
otvorite veći fajl ( oko 7K) sa hex editorom.
Onemogućite funkciju automatskog kopiranja u HkD-u UNAPRED u podešavanjima editora ili ćete na kraju spakovati bios sa .BAK datotekom unutra, što rezultira mrtvim BIOS-om.

deo _xxxxje broj ROM - ne mora da se poklapa sa slikom ispod - može da bude i 2109 i sl... bitno je da je prvi deo isti i da je oko 7KB

image07.png

Sada ćemo izmeniti bios, budite sigurni da ćemo urediti odgovarajuće bajtove.
Kod offseta 2F0, 320 i 360 naći ćete vrednost 74, ona predstavlja conditional jump instruction u asembleru za VLAN, promenite je u EB. Kada se izvrši, neće izvršiti proveru liste za bezbednost WAN i VLAN u BIOS. Moćiće bilo koja WiFi kartica da se ubaci u laptop. Sledeće dve slike će vam prikazati datoteku pre i posle izmene:

image08.pngimage09.png
 

ako ste pronašli iste vrednosti i modifikovali datoteku prema uputu, sačuvajte datoteku i zatvorite hex editor.
Sada možete da pritisnete OK na skočnom prozoru PhoenixTool.exe. Spakovaće vaš BIOS i nakon nekog vremena naći ćete LENOVO-9ACN32WW_SLIC.rom pored rezervne kopije u foldera radnog prostora.

Nakon ovoga potrebno je flešovati BIOS na verziju 26 - kad se rebutuje računar sa starim BIOS-om morate ući u sleep mod - izaći iz njega i flešovati nov BIOS

Ovim se koristi bag u BIOS  da biste onemogućili zaštitu od pisanja biosa (opcionalno, ali ponekad je potrebno): zatvorite poklopac, pričekajte stanje spavanja laptop računara, ponovo otvorite poklopac.

Ako uđe u hibernaciju i vidite Lenovo logo - neće da može.

Kod mene ovo nije radilo na Windows 7 dok nisam instalirao grafičku. Najbolje je ručno kliknuti na opciju sleep

Flash Izmenjeenog  BIOS

Preimenujte LENOVO-9ACN32WW_SLIC.rom  u bios.bin i kopirajte je u folder kojoj je u kojoj je ftpw.exe ili fptw64.exe

Otvorite CMD prozor kao administrator, idite do foldera  u kojoj su ftpw.exe ili fptw64.exe i bios.bin i otkucajte:

fptw.exe -f bios.bin -bios

Nakon ovoga trebalo bi da dobijete ovu slčugu

Capture.JPG

Nakon ovoga bilo koja kartica moće da se ubaci u laptop....

Podešavanja BIOS-a

Za početak, postavite BIOS na podrazumevane postavke za Windovs.

Zatim osigurajte:
- UEFI boot je omogućen
- bezbedno pokretanje je onemogućeno
- omogućite Legaci Boot (ali prvo UEFI) i možda ćete imati manje propusta u vremenu dizanja

Napomena: Ako vaš laptop ima diskretnu grafičku karticu (Nvidia), držite je omogućenu u BIOS-u.  SSDT-G50.aml automatski će ga onemogućiti prilikom pokretanja macOS-a.


Priprema USB-a i početna instalacija

Ovaj vodič za kreiranje USB-a i instaliranje pomoću Clover UEFI dobro funkcioniše za ovaj laptop: https://www.tonymacx86.com/threads/guide-booting-the-os-x-installer-on-laptops-with-clover.148093/

Posebne napomene:

- Koristite 'createinstallmedia'  metod. Dobro radi i male su šanse za  grešku. > http://www.tonymacx86.com/el-capitan-laptop-support/148093-guide-booting-os-x-installer-laptops-clover.html

- Definitivno kopirajte RealtekRTL8111.kext tu Clover/kexts/Other  jer ima mrežnu podršku tokom post-instalacije. Ostatak ovog vodiča zavisi od njega. Alternativa je kopiranje FakePCIID.kext i FakePCIID_Broadcom_WiFi.kext u Clover/kexts/Other. To će omogućiti WiFi, pod uslovom da imate već instaliranu kompatibilnu WiFi karticu.

Napomena: FakePCIID.kext i FakePCIID_Broadcom_WiFi.kext su ovde: https://github.com/RehabMan/OS-Ks-Fake-PCI-ID.

- Neki od ovih laptop računara dolaze sa ELAN trackpad-om, tako da RehabMan-ov VoodoPS2Controller.kext možda neće raditi ispravno. Kod mene radi...Alternativa je preuzimanje ELAN kext-a sa repoa Z50.

- GenericUSBXHCI.kext  nije potreban kod ovog laptopa, jer AppleUSBXHCI.kext dobro radi. Takođe, GenericUSBXHCI.kext ne radi na macOS 10.11+ pa ga ne treba koristiti.

- Koristite config_install.plist  sa Lenovo repo: https://github.com/AD2076/Lenovo-X50-macOS

Post instalacija

Instalirajte Clover UEFI kako je opisano u objašnjenju koji je povezan sa prethodnim odeljkom . Nakon što instalirate Clover i pravilno ga konfigurišete (config.plist, kexts, itd.), Trebali biste biti u mogućnosti da podignete macOS sa HDD / SSD-a.

Ali još uvek postoji mnogo problema i uređaja koji neće raditi ispravno. Za to moramo koristiti DSDT reprogramiranje, pružiti odgovarajući config.plist i instalirati potrebne kextove.

Pošto vam je Clover već kopirao RealtekRTL8111.kekt, trebalo bi da imate pristup internetu jednostavnim korišćenjem Ethernet kabla za vaš ruter. Uključite ga i proverite da li imate pristup internetu pre nego što nastavite. Ili ako koristite FakePCIID_Broadcom_WiFi.kext možete se povezati sa svojim WiFi ruterom pre nego što nastavite.

Instalacija alata i zakrpa je laka jer su skripte i alati već programirani u repo : https://github.com/AD2076/Lenovo-X50-macOS

Za početak, alati za reprogramiranje moraju biti instalirani. Pokrenite terminal i unesite:

git

Od vas će se zatražiti da instalirate alate za programere. Pošto imate internet koji radi, možete da ga preuzmete i automatski instalirate. Uradite to pre nego što nastavite. Nakon instaliranja alata za programere, moramo napraviti kopiju projekta na github-u.

mkdir ~/Projects
cd ~/Projects
git clone https://github.com/AD2076/Lenovo-X50-macOS

Sada je vreme da instalirate još nekih alata i svih potrebnih kextova ... Da biste preuzeli kextove i alate, u Terminalu:

cd ~/Projects/
./X50.sh --download-requirements
./X50.sh --install-downloads
./X50.sh --update-config
make clean
make
make make install_g50

Šta radi

- UEFI dizanje preko Clover-a
- ugrađena tastatura (sa posebnim funkcijskim tasterima)
- ugrađeni trackpad (osnovni gestovi)
- HDMI video / audio sa priključkom
- AirPlay prema AppleTV-u
- WiFi BCM94352Z DW1560
- Bluetooth koristeći BCM94352Z DW1560
- USB3 sa AppleUSBKSHCI (USB2 takođe radi)
- izvorni zvuk sa AppleHDA, uključujući i slušalice - externi DAC
- ugrađeni mikrofon
- ugrađena kamera
- upravljanje napajanjem
- status baterije
- kontrole pozadinskog osvetljenja sa glatkim prelazima
- grafika za HD4400, uključujući OpenCL
- Ethernet
- Mac App Store
- ekran  bez treperenja
- Poruke / FaceTime

Dakle sve kao i na fabričkom Apple računaru. :D

0-02-05-be40c9a0cbb410b8bca4a2d774c958526e72376b869b511ebb2d07a0d37a3680_1c6d9a62f8dcba.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, dal mogu nešto od OS-X-ova da poteram na Fujitsu Siemens Amilo Li1818?

Single core Pentium 32-bit, 3GB RAMa....... SSD 120GB.

Radi Win7 lepo, al da probam da se igram.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Mikorist Ja sam jos sa svojih 14-15 godina pokusao na AMD da dignem, i bilo je upesno ali su me kext drajveri zezali za tadasnju HD6450 grafiku. Sada sam pokusao na 

MB: Asus P5E64WS Evolution

GPU: XFX HD5970

CPU: C2D 3.16Ghz (Mrzi me da gledam koji je model tacno)

RAM: 4x2Gb

I imao sam problem uopste da zapocnem instalaciju. Problem je bio oko Rama i resenje posle 3 dana i 2 noci nisam naso, prosto zakuca na "END RANDOM SEED". Ubacivao memorije, prebacivao, pokusao sa HIGH SIERRA sa Kapetanom, jok nece. I odustao sam, imam jos neke ploce koje me mrzelo da ubadam i prebadam, i to je ostalo tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Aleks said:

Single core Pentium

Mora da bude grafička najmanje HD4400 - integrisana sa CPU

Znači za hakintoš mora da bude minimum i3 mašina bilo da je laptop - desktop.

Može naknadno da se ubaci jača grafika - ali bez i3 - ja ne bi razmišljao. 

Što se tiče G50 - imate na KP bukvalno iz delova laptop. Svaki deo ima zasebno...ramovi, bakterije,  LCD, matične, tastature...novo, polovno, pokvareno...kao da je pola Srbije baš ovaj model uzelo...

Zasto sam ga i uzeo. Šta god da rikne ima delova za njega. Sem WiFi za macOS koja mora se nabavi iz Kine preko ebay. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, Nesic said:

Na prodaju laptop, lenovo G50. Potpuno ispravan i funksionalan. 250 e

taj isti. samo je bilo 4G ram i bez harda - jer sam rekao ovome na KP da mi ne treba :D

 

Ma pola njih nema pojma da na G50 može macOS - msm ko se tim ovde bavi  :buehehe:

 

Jedina mana je što su na tastaturi i ruska slova.

A ima da se kupi nova glanc na KP za 2450 dinara

https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Laptop-i-tablet/Laptopovi-Tastature/NOVA-Tastatura-za-Lenovo-G50-70-RACUN-GARANCIJA-46415198-oglas.htm?filter_id=574267678

 :buehehe:

 

možda je funkcionalan ali je ogreban za medalju. moj nema ogrebotinu.

Screenshot 2020-01-29 at 18.27.01.png

 poklopac nov je 2000 - odma skineš cenu za toliko:happy64:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@djmilicic @Mikorist Ja sutra ubacujem drugi ssd u mog mezimca inprobam, pa javljam.

U pitanju je Nabudzen ThinkPad T520

Cpu: I7 2670QM (8t 4c) 

GPU: HD3300 i Nvidia Quadro NVS4200

SSD neki i 8gb rama.

Samo trebam da cacnem bios da ubacim drugu wifi karticu.

EDIT: Ako je neko zainteresovan, planiram za neki dan da dignem na noge forum Hackintosh Srbija koji je odavni ugasen. Imam otvorena mesta za iskusne admine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve se moze kad se hoce... Ja sam ubedio zence da nam Trebaju novi i veci zvucnici od 89l Betsy tqwt... malo je gundjala , ali je pristala na kraju... To je pola posla. Drugu polovinu cine moja odluka 10" Isophon ili da ujurim 12"... I sama izvedba, naravno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...