Jump to content

Pure DSD


shonne

Preporučeni Komentari

2 hours ago, Beli_Ninja said:

@savan

Batice, koje male rupice, na čemu se one nalaze, od kog materijala to hoćeš?

Sve si me zbunio. Javi se, pomoći ću ti šta mogu. Nemoj da se jebavaš sa korelom jer to je program za grafičare a ne za mašinstvo (može pcb i u paintu da se crta ali... :) ).

 

Napisao sam vec o cemu se radi u 291 postu. U pitanju je hladno valjani lim od 1.5mm, to je za kutiju i za to sam nasao firmu koja radi najeftinije moguce, ne verujem da ima igde u Srbiji jeftinije od toga. Za nacrt sam se snasao u coreldravu jer je isecanje u pitanju i tu nema puno matematike jer laser sece po liniji od dwg fajla. Ono sto je meni trenutno nejasno jeste kako da napravim crtez za prednju masku, prednja maska nije na 1.5mm limu nego na 10mm almg3, posto sem isecanja ima i rutovanja ne znam kako priprema za cnc treba da izgleda, neki su ovde vec objasnili da treba da napravim skicu prednje strane maske, skicu zadnje strane maske, skicu poprecnog preseka i da naznacim sta se ubusuje, sta se izrezuje, gde ide navoj... problem je jer ne znam kako izgleda crtez ja bi to lako skontao kada bi video bar jednu gotovu pripremu za cnc kako to treba da izgleda, na guglu nema nikakva gotova priprema da bi video kako treba da izgleda.

 

Nesicu, znam da Leo radi, moram prvo da kontaktiram ove sto mi rade isecanje, verujem da rade i na almg3 a da rade i graviranje tako da za sada nebi da radim na dva mesta lakse je kada je sve na jednom mestu pa cu najverovatnije u istoj toj fiormi raditi i almg3 i graviranje. Da nakon graviranja ide u pesak pa u eloks

 

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 549
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Meni windows pao pre 3 dana kada sam instalirao Solidworks softver tako da sam trenutno na ubuntu live cd, nista od rada do daljnjeg dok me ne bude mrzilo da reinstaliram windows, moram provo da sklonim fajlove na bezbedno, sta me snadje! Imam windows 10 godina sad nadje da se srusi. Uglavnom narucen je lim sa secenjem i savijanjem 6680din, slanje na kucnu adresu :) Posle cemo se baviti prednjom maskom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9.8.2021. at 15:43, Nesic reče

Još jedan primer na temu EMI zaštite, ovoga puta na temu integriteta kutije u kojoj se nalazi sklop koga želimo da zaštitimo...

Na mnogim fabričkim kutijama se mora to proveriti, ako ne postoji veza, onda guli plastifikaciju ili šta već do čistog lima. Skoro sam imao takav slučaj, od cele kutije, otprilike pola panela nije bilo uzemljeno. I eloksaža je izolator, a ove plastificirane su uvek problematične.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Stigla kutija, solidno odradjeno, bice malo fine dorade pre farbanja. Nakon farbanja i sklapanja ide izrada prednje ploce cim stigne displej i uzmu se tacne mere. Izrada prednje ploce na cnc sa graviranjem i busenjem rupe za  displej 50eur u Sistem CD Beograd, sve skupa sa kutijom i farbanjem oko 120-130 eur :) Ove rupe deluju veliko na slici a nisu, 3mm su sirine. Inace nista od eloksiranja, ne mogu da nadjem ozbiljnu firmu koja to radi sve neki jajomudi sto bi moj komsa reko, tako da ice sve u metalik sivu da izgleda kao pesak. Onda na kraju ostaje busenje rupa za prikljucke na zadnjoj ploci i stampa. Posle toga ide programiranje tac displeja i ostale zajebancije. Ne mogu da verujem da u Srbiji ne postoji firma koja ima celu proizvodnju, i da ima lasersko secenje i da ima cnc obradu i da ima eloksiranje i da ima stampu, ima poneka ali je jeftinije platiti carinu i pdv i raditi preko nego raditi kod njih

_20210823_193811.JPG

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sutra cu baciti koju kad dodjem sa posla, ima par mana i zamerki i za savijanje i za secenje jer je radjeno rutinski cini mi se nisu puno paznje posvetili, prva mana je sto su okrenuli poklopac - losiju stranu gore a lepsu stranu unutra, druga mana je sto im laser ima neki problem pa je na par mesta na tim resetkama kao da se laser zabagovao pa krenuo da mrlja, treca mana je u savijanju, omasili su na podnozju jednu stranu za dva milimetra tako da gerber ploca nece moci da legne na rupe jer su rupe bukvalno na uglu i moram sad sve rupe da pomeram za koji milimetar, gledao sam da gerber bude ravno sa zadnjom stranom da bi se prikljuci lepo uklopili na zadnjoj strani da ne budu uvuceni ali tu jednu stranu su previse usli kad su savijali, al dobro solidno je uradjeno, morace malo da se doradi, sutra cu slike da okacim

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, savan said:

....Ne mogu da verujem da u Srbiji ne postoji firma koja ima celu proizvodnju, i da ima lasersko secenje i da ima cnc obradu i da ima eloksiranje i da ima stampu, ima poneka ali je jeftinije platiti carinu i pdv i raditi preko nego raditi kod njih

 

Ja mogu da verujem, a i drago mi je zbog toga. Pravo da ti kažem pun mi je q tih firmi što imaju sve a ne znaju ništa kako treba da urade. Druga stvar, znaš li ti koliko novca treba uložiti u sve te resurse i alate i koliko treba posla da bi se to sve isplatilo, a onda na red dodje država koja se ne krsti kad uzima harače :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al ne mozes ti da trazis 22000 dinara za lasersko secenje jedne table lima to je meni katastrofa, tabla lima je 4-5 hiljada, laze da mu treba dva sata da isece, kakav je to laser tako spor. Znaci takvih majstora je meni pun k. Treba biti realan. Ovi iz metal inox-a, evo pogledaj oni su meni uzeli 6680 i za secenje i za savijanje, nisam morao celu tablu da uzmem, i to je neka realna cena, sad to sto su napravili malih propusta nije strasno sledecu turu ce verujem bolje uraditi, moras im samo napomenuti na cega da obrate paznju i to je to, a ubijaju se od posla, e to je firma kavih treba vise da ima. I stigli su i da mi posalju postom! Znaci firma firmetina, organizovana

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jeste, videcu ja jos sa ovom iz podrske u cemu je problem dali je do masine, verujem da nije nego da je neko to rutinski radio kao da savija cev a ne kuciste za neki uredjaj, moglo je to malo preciznije da se stavi u apkant presu bar na liniju a ne dva milimetra od linije. Sutra cu okaciti koju sliku pa cu vam pokazati tih par propusta. Krljaju oni to zbog puno posla, deset dana je krajnji rok pa ti gledaj koliko posla oni imaju, meni su uradili za 9 dana

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ih slike

https://ibb.co/NZksLzb
https://ibb.co/jMtN8KR
https://ibb.co/2cwQRbs
https://ibb.co/0fG5MpP
https://ibb.co/dLNfNx8
https://ibb.co/b6n10Dv
https://ibb.co/4Ff1y6d
https://ibb.co/sj5Xxnx
https://ibb.co/BCXDnZZ
https://ibb.co/X4Z2ZsP
https://ibb.co/kDv8vfJ

prva slika moze se videti da se tu nesto desava sa laserom, mozda je povrsina prljava ispod materijala za secenje stvarno ne znam. predzadnja i zadnja slika nakon malo smirgle nije lose ali ipak se vide bagovi od lasera. Na sestoj slici se vidi kako nisu obratili paznju na liniju po kojoj savijaju nego su uvukli nekih dva milimetra (ili je masina povukla) tako da su rupe za Hipex module sad neupotrebljive i moraju da se doradjuju-pomeraju. Moja je greska sto sam uopste i pravio rupe, to sam trebao sam da izbusim na kraju. Za prvi uzorak i nije tako lose, nadam se da na sledecoj turi da ce da bude bolje, a pisacu ovoj gospodji da vidim o cemu se radi, jeste da je jeftina izrada al da nije u redu nije u redu. Ove resetke i bag sa laserom ne bi smeo da se desava, sece se i 10x deblji materijal pa ivice budu ostre ko zilet, ne znam stvarno sta se desilo.

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prejako su pustili laser. Ja sam već nekoliko puta naručivao lim sečen laserom i rez je bio savršen, kao staklo oštar. Radio na 3mm i 1.5mm, podjednako savršeno isečeno. Firma https://www.laserskosecenje.rs/

Neće pogoditi nikad savijanje novog oblik kutije iz prve. Mora da se sve podesi, a to znači i nekoliko primeraka kutije završava u smeću. Zato se rade serije, gde cena škarta odlazi neprimetno na cenu savršene kutije. Otud i ova jaka cena koju si platio. Pričao sam sa likom iz gore pomenute firme. Čovek sve razume, ali stvar je takva. Imaju perfektne mašine, ali procedura se mora ispoštovati.

Pogledaj Sonic Dune 1q73. Kutija je rađena lokalno, u Ćupriji, firma Dekon. Deluje da nije kompleksno, ali dok se došlo do konačne verzije gde se sve gađa u deo mm... Nakon toga samo štanc :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema dovoljno znanja ali najverovatnije da je zurba zbog prevelikog posla u pitanju, Ako je savijao po crti tu ne moze da se omane na apkant presi, moze ako hoces da sto pre da otaljas. Za laser nema opravdanja to ne sme da se dogadja u velikim firmama mora tacno da se zna na koju snagu ide koja debljina lima, kontaktirao sam ovu iz prodaje da vidim sta ce da kaze. Ovo mi je sad najbitnije da bude iseceno kako treba, milimetar,dva to nije nikakav problem, sledeci put sto se rupa tice necu staviti u projekat da se nebi opet desilo da pobegne dva milimetra i pomeri mi sve rupe. Da nije laser zajebo moglo bi da se doradi da bude savrseno, nije to ni ovako tako lose al jbg nije onako kako sam se nadao

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam sekao WaterJet-om i nije bilo nikakvih problem. Cak sa sekao i hladnjake sa svim rebrima i nisam imao primedbi tj ispadalo je perfektno..

Ovo sa laserom me bas cudi, a drugi su objasnili sta se desavalo.

U principu ja gledam da slazem kutiju od ravnih ploca a ne da mi neko savija, mada sam kupovao kad nas pravljene kod 5MK i nisam nalazio neke primedbe.

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako dečaci, laser nije pušten prejako (to uglavnom softver ponudi) nego je problem raspored sečenja otvora i dodje do pregrevanja materijala (ovo se na jevtinim kineskim leserima ne da menjati već kako softver ponudi to je) i kada laser probija nov ulaz stvori se krater. Drugi problem je što je probijanje ulaza stavljeno uz ivicu otvora a ne u otpad (greška programera). 

Savijanje je ispalo problematično jer nisu adekvatni radijus i prizma spram debljini materijala što se vidi i po tragovima sa vidljive strane kutije. Zato se za takve stvari ne definiše linija savijanja jer ne znamo koje alate firme imaju, ovo sam već napisao. 

Nikada, ali nikada se otvori ne guraju ovako blizu linije savijanja ako se radi na api ponk ili ap kant presana. U suprotnom dolazi do deformacije oblika otvora.

Sve ovo što sam napisao je iz iskustva od 12 godina rada u firmama u kojima se radi sečenje na laseru, plazmi , wju, savijanje i duboko izvlačenje na raznim mašinama, cnc rezanje, zavarivanje ........

Ali ko jebe mašinske inženjere kad danas svi mogu da konstruišu na free on line aplikacijama za 3D modeliranje a da se ne zna šta je neutralna linija :)

@Nesic je lepo napisao sve u vezi savijanja i to je 300% tačno.

Uzgred, koja je debljina materijala, 2mm?

 

 

Izmenjeno od Beli_Ninja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, misa said:

Ja sam sekao WaterJet-om i nije bilo nikakvih problem. Cak sa sekao i hladnjake sa svim rebrima i nisam imao primedbi tj ispadalo je perfektno..

Ovo sa laserom me bas cudi, a drugi su objasnili sta se desavalo.

U principu ja gledam da slazem kutiju od ravnih ploca a ne da mi neko savija, mada sam kupovao kad nas pravljene kod 5MK i nisam nalazio neke primedbe.

Pozdrav Misa

Na WJu nema ovih problema jer nema unosa toplote jer se seče mešavinom vode i peska pod visokim pritiskom, a ne topljenjem materijala.

Pametan pristup za izbegavanje savijanja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...