Jump to content

Pure DSD


shonne

Preporučeni Komentari

14 hours ago, shonne said:

Kazu da je sound total analog.

Meni je potpuno i kristalno jasno zašto DSD ima najanolgniji mogući zvuk... jer je to zapravo najanalogniji mogući digitalni zapis (ako ćemo "prostački" :D ).

480px-PCM-vs-DSD.svg.png

Zato je i moguće dobiti zvuk prostom fitracijom kroz RC član (integrator).

Nešto kao amplitudna vs. frekventna modulacija radio signala (AM/FM)... Nije isto naravno, ali lep reper za poređenje.


Kako se storage već uveliko meri terabajtima, a uskoro će i internet protok, ne bi me čudilo da stari dobri prosti jednostavni DSD postane standard u budućnosti digitalnog zapisa muzike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 549
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

1 hour ago, vladd said:

A kakva je situacija sa stampama...gde moze da se vidi lejaut...koji je malo do umereno vrlo bitan...

Sad si me istrolovao...

Taman mozes da testiras svoj Ryzen proc i kazes nam kakva su iskustva :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, vladd said:

Samo sto bi trebalo smanjiti broj bita i povecati brzinu semplovanja..ali to bi postavilo dosta tacaka na hifu...

Ne razumeš onda DSD signal... Nema bitova, odnosno ima samo jedan, praktično jednobitni zapis.

Brzina semplovanja je u megahercima. Fora nije u pisanju bitske reči, njenom kodiranju pa dekodiranju posle, već u "gustini" (prosto rečeno) nizova istih bitova po jedinici vremena.

Malo teško za shvatiti, ako se razmišlja standardno digitalno :)

U suštini DSD i nije digitalni zapis. DSD je raw analogni zapis snimljen na medij u jedinom mogućem obliku - digitalnom. Znam, teško da se shvati ako se razmišlja rutom 0010 je dva, a 0011 je tri :D

Ovo je raw niz nula i jedinica bez ikakvog značenja ako ga posmatraš digitalno. Zato jedna DSD pesma ima 500MB :D  Ne-iskodiran niz nula i jedinica. Eto tako najjednostavnije rečeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bitovi su definisani klokom. I svaki bit je jedan bit. Pitanje je samo na koji nacin ces da ih stokiras i koliko znacajno, sa ili bez kontrole. 

NIje raw zapis i ne treba pojednostavljivati problematiku posto je praceno definisanim klokom, pride ne random izabranim tipa 10MHz ili 2GHz, vec uvezanim sa ranijim standardom.

Analogni zapis ne koristi tajming...

A moja primedba je bila vise u drugom smeru, zamisli da su prikazivanja na monitoru limitirana na 25 frejmova, uvek. Da bude "kompatibilno" sa praistorijom pokretnih slika.

Jednostavno smatram da digitalni audio treba da raskrsti sa standardima i metodologijama iz proslog veka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vladd said:

I svaki bit je jedan bit.

Tako je! Vidiš da si skontao :D  

Hteo sam da objasnim ukratko zašto DSD zvuči analogno, al izgleda mora da se ukomplikuje problematika. Izvini :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene je zaintrigiralo kako je izvedeno, ovo sto Shone pravi. U teoriji je ok, ali je praksa puna kasnjenja i realnih desavanja. Problema ili neko hrabrije kaze izazova...

Spakovao je povorku u po cetiri sift registra gore i cetiri "dole", pa to gurnuo u trafo&filter, da restaurira signal....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, shonne said:

Nisi valjda Nixie samo da razmisljas o kinezima. Kupuj evropsko, original od italijana emoji3.png

Kakvi Talijani, kod Kineza je najbolje. Samo prvo moram sve da operem votkom kad stigne, zbog virusa. Ruska tehnika je najjača.:bb:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, shonne said:

Nisi valjda Nixie samo da razmisljas o kinezima. Kupuj evropsko, original od italijana emoji3.png

Ma ne, ne razmisljam ja o Nixie pristupu ovoj zabavi, vec me kopkaju par drugih stvari.

Kinezi znaju da prodaju nezakljcane opcije sprava, koje se mogu reprogaramirati, ili prosto zameniti cipove, ili izraditi stampu, spakovati cipove i napuniti softverom.

E sad neki detalji su daleko od mojih sposobnosti(i zelja za novim vestinama), ali do nekog nivoa sam gacao tim stazama, pa me zato uopste pocinje da intrigira...

Ok da se Italijanima plati trud i rad, ali je to u sustini molto prosta sprava...pogotovo u opciji obrade "proste" jednobitne klokovane povorke...

DIY u digitaliji nije kupovina programiranih sprava, to je samo mnogo laksi put, ali i kompromis prema ponudi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Te kineske kopije Arduina znaju da prave problem. U velikom broju slučajeva su loše i lemljene. I ono najbitnije, nemoguće ih je programirati firmwareom od talijana. Znači, kako je tako je. Vodio sam se i ja tom mišlju za XMOS board od čajneza, ali na kraju ipak nisam bio spreman na gomilu kompromisa (pre svega ne imanje galvanske izolacije). Juče naručena pločka od JLS-a, pa da se igramo simultanim režimom sa TDA...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, vladd said:

Ma ne, ne razmisljam ja o Nixie pristupu ovoj zabavi, vec me kopkaju par drugih stvari.

Kinezi znaju da prodaju nezakljcane opcije sprava, koje se mogu reprogaramirati, ili prosto zameniti cipove, ili izraditi stampu, spakovati cipove i napuniti softverom.

E sad neki detalji su daleko od mojih sposobnosti(i zelja za novim vestinama), ali do nekog nivoa sam gacao tim stazama, pa me zato uopste pocinje da intrigira...

Ok da se Italijanima plati trud i rad, ali je to u sustini molto prosta sprava...pogotovo u opciji obrade "proste" jednobitne klokovane povorke...

DIY u digitaliji nije kupovina programiranih sprava, to je samo mnogo laksi put, ali i kompromis prema ponudi...

sve ti je Nesic objasnio. Firmware je mnogo bitan!

za ovu temu i pricu, sa neki firm... radi kako treba sa nekim ne :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NAravno da je bitan, da ne kazem najbitniji, i to je bas i mesto za cackanje, ali ako su italijani neprevazidjeni, a lestvica visoko, ne treba otvarati tu problematiku.

To se ne isplati ni iz zabave.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma dajte da  se skupimo 60 nas za GB, vidite da je cena na 60+ komada 39e :D 

 

edit: Šalu na stranu, možda bi za 10+ oborio neki evro.

Ima na audiophonics.fr za 57 (to je sa tax excluded) https://www.audiophonics.fr/en/diy-interfaces/amanero-combo-384-digital-interface-usb-384khz-to-i2s-dsd-p-7403.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema veze 20-30€ gore dole, nego sprava radi vrlo malo, skoro nista, dodatne mogucnosti na to malo zakljucane a kosta 100$, a zasto, zato sto se koristi za audio, a tu treba i mora da je sve skuplje jer su audiofili merino kvaliteta...

Pa kada pogledas jedan Arduinom ili Rozberi, za duplo manje para dobijes ozbljne masine ozbiljnih mogucnosti...a ne jedan Atmel i jedan programabilni logicki array...koji prezvakavaju izosihroni USB2 u i2s ili dsd....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, vladd said:

Nema veze 20-30€ gore dole, nego sprava radi vrlo malo, skoro nista, dodatne mogucnosti na to malo zakljucane a kosta 100$, a zasto, zato sto se koristi za audio, a tu treba i mora da je sve skuplje jer su audiofili merino kvaliteta...

Pa kada pogledas jedan Arduinom ili Rozberi, za duplo manje para dobijes ozbljne masine ozbiljnih mogucnosti...a ne jedan Atmel i jedan programabilni logicki array...koji prezvakavaju izosihroni USB2 u i2s ili dsd....

nista to ne vredi cak ni hqplayer sa svojim algoritmima, Ryzen ne moze da gura . Jedino neki i7 :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...