Jump to content

Square generator


Fukushima

Preporučeni Komentari

  Ovako, eksperiment nije još završen, digitalnu elektroniku površno poznajem, tako da je svaki konstruktivni komentar dobrodošao.

  Poenta je da bude jeftino prosto i da nema vrljave četvrtke kao oni jeftini kineski generatori funkcija, audio kartice za komp da ne pominjem.. ?

  Eksperimentisao sam par dana, sve je sklopljeno na perforiranoj pločici sa delovima koje sam imao po fijokama, plan je da sklopim neki kršteni generator četvrtki za testiranje audio elektronike, dakle do 100KHz, sa brzim rise i fall karakteristikama, bez previše zaobljenih ivica itd... Sutra će biti i fotke sa osciloskopa. 

   Prva šema je napajanje, potrebno je +5V za digitaliju i +/-12 do 15V za buffer. Ništa nije zakucano, mogu i 317 ili neki drugi regulatori, nacrtao sam šta sam konkretno pravio.

  Na drugoj šemi je oscilator, ovo je najjednostavnije rešenje koje sam našao, jedan pot je za frekvenciju a drugi za amplitudu, treći će biti za offset, i on će biti na šemi buffera. Mislim da je najjednostavnije rešenje diamond buffer, mora biti simetrične konstrukcije, da bi rise i fall time bili jednaki kad se optereti kapacitivnim opterećenjem, o tome više sutra, prekosutra kad sklopim i isprobam buffer... 

  Preklopnik je za opseg frekvencija, mislim da će dovoljno biti 2 položaja. 

Inače izlaz direktno sa oscilatora se ne može koristiti jer sam primetio da se ivice lako zaobljuju kad se meri sondom 1x gde je kod mog osciloskopa to ekvivalentno opterećenju, 1M/30pF.

   E, sad par pitanja, na osnovu onog što sam primetio, hi i low stanje oscilatora, nema baš jednaka vremena, hi je nešto duži od low, ne vidim da je to nešto bitno ali me interesuje, zbog čega? 

 Inače, ovaj kond od 680pF sa izlaza invertera prema masi sam stavio jer je bez njega imao neki overshoot. 

  Sada su četvrtke čiste i možda bude potrebno malo tvikovanja da lepo radi na višim frekvencijama, oko 100KHz, inače u audio opsegu, sve izgleda savršeno na osciloskopu. 

  Na šemi nisam nacrtao, napajanje šmit inverter čipa ima decoupling blizu pinovima za napajanje, 1om i 100nF paralelno sa 10uF.

  U čipu ima još 3 preostala invertera, pitanje je da li je bolje da svi budu u paralelu sa ova dva ili da se ne koriste (u tom slučaju njihovi ulazi se vezuju na masu ili +5V, mada to nisam još uradio, jer nisu pravili problema). Možda postoji i treće, bolje rešenje, ko ima predlog nek kaže. 

IMG_20200122_203713.jpg

IMG_20200122_203646.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, Fukushima said:

E, sad par pitanja, na osnovu onog što sam primetio, hi i low stanje oscilatora, nema baš jednaka vremena, hi je nešto duži od low, ne vidim da je to nešto bitno ali me interesuje, zbog čega? 

Kakva su vremena sa i bez izlaznog kondenzatora? Zanemari overshoot.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I još jedno rešenje na koje sam nailazio - propusti izlaz oscilatora kroz JK flip-flop, recimo.
Ako se ne varam, J & K idu na "1", a izlaz oscilatora dovedi na CLK. Izlaz flip-flopa bi trebao da bude potpuno simetričan. Naravno, izlazna frekvencija je = 1/2 ulazne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, Quattor said:

Kakva su vremena sa i bez izlaznog kondenzatora? Zanemari overshoot.

Probao sam bez kondenzatora nema nikakve razlike u vremenima... Evo kako izgleda signal na oko 100KHz :

Odnos vremena je isti na svim frekvencijama. 

IMG_20200123_191331.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Fukushima said:

Probao sam bez kondenzatora nema nikakve razlike u vremenima... Evo kako izgleda signal na oko 100KHz :

Odnos vremena je isti na svim frekvencijama. 

 

Odnos vremena ili duty cycle kod ovog oscilatora sa Schmitt-ovim kolom zavisi od pragova prebacivanja Vt+ i Vt-.

Nikako ne mozes da dobijes 50%. Mora FF.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

   Ulazni deo (oscilator) ću još da doradim i ipak ubacim flip flop da ima 50% d. ciklus, da sve bude "po propisu"...  Sklopio sam diamond buffer, nakon pola sata simulacije i toliko sklapanja na perforiranoj pločici, sve proradilo iz prve, nema degradacije signala, izabrani tranzistori koje svako ima kod kuće.

   Izlazna impedansa standardnih 50 oma. Mirna struja izlaznih tranzistora naštelovana na oko 20mA, sasvim dovoljno (+/-40mA peak) a da ne treba hladnjačića. Bias svih tranzistora i offset skroz stabilni. Evo šeme i slike izlaza iz buffera na oko 100KHz :

   Iscrtaću i PCB kad sve bude uštimovano i budem imao vremena. 

IMG_20200126_191742.jpg

IMG_20200125_212707.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Ne sviđa mi se ulazni kondenzator, kvariće četvrtke na niskim frekvencijama, može li se izbeći? Umesto diamond buffer možda uzeti neki  brzi buffer od TI?

Može, kond sam stavio za svaki slučaj za probe kod prototipa. Što se tiče buffera, htedoh da stavim LT1210, imao sam 2 komada ali nema šanse da ih nađem, negde sam ih zaturio... Inače, i diamond buffer radi bez ikakvih problema, ideja je bila da bude jeftino i sa delovima iz kioska. 

   Videću još šta će da bude konačno rešenje, treba još eksperimentisanja.. 

Inače kad se ukloni ulazni kondenzator, nakon svake promene amplitude mora se štelovati i offset, da bi signal bio simetričan u odnosu na 0V.  Mora još da razmišljam, kako da se reše neke stvari a da se kolo što manje komplikuje. 

  Svaka konkretna ideja dobrodošla.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

    Jedno pitanje, ne pada mi rešenje na pamet..  Kako se kod ovakvog generatora koji ima signal na nivou 0 do +5V reguliše amplituda signala?  Mogu na izlaz da stavim pot i posle njega buffer ali za svako podešavanje amplitude, posebnim potom mora da se podesi offset buffera da bi signal na izlazu bio simetričan u odnosu na 0V. Postoji li neko lakše rešenje a da ne vidim? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozes upotrebiti i ovo moje resenje koje sam koristio u pomenutom generatoru iz RA.

OPamp translator.jpg

Sklop ide umesto prva tri tranzistora (T4, T5, T6) izmedju tacaka 16 i 17. Ovim se izbegava potreba za uparivanjem i termickom spregom prva dva tranzistora (T4 i T5) zbog temperaturnog drifta. OP amp moze biti neki brzi da bi ti sto manje zaobljavao prednju ivicu, ipak je generator cetvrtki. Ja sam koristio matori HA2541 jer sam taj imao na dohvat ruke.

Inace izlazni pojacavac kod generatora signala je veoma vazan deo i treba mu posvetiti dosta paznje, jer od njegovog kvaliteta u mnogome zavise performanse uredjaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...