Jump to content

pojačalo a da tera 1 ohm-ske zvučnike


goggolar

Preporučeni Komentari

Uz napomenu da je onaj orginalni za te DD zvučnike u kratkom spoju bio namenski rađen, imao manji napon napajanja, reda 12V, i mirnu struju nešto iznad 0.5A ako se ne varam.

Ovaj iznad je već predviđen za "normalne" zvučnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo jedno pojacalo koje moze da tera taj zvucnik od 1 ohma.

Bilo bi lepo da neko koji se malo razume u materiju ,sem politike,izracuna onako otersume kolika bi bila masa bakarne zice za taj zvucnik od otprilike 25-30w snage ili vec koliko bi moglo da se istera iz tog zvucnika a kolika za recimo 8 ohma?i koji zakljucak bi iz toga mogao da se izvuce sam da imamo lepe nove autoputeve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za taj zvučnik je dosta i 10-15W lampaških ili tranzistorskih. Možda @djmilicic ili neko drugi može da namota trafo za pogon zvučnika od 1om, slično kao trafoi za ribone?

Ono što meni nije jasno je koja je prednost zvučnika od 1om, osim ako nije SUB za auto pa da se izvuče što više kW? 

Za takav zvučnik moraju se imati i odgovarajući debeli kablovi od pojačala do njega.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, NIXIE said:

Za taj zvučnik je dosta i 10-15W lampaških ili tranzistorskih. Možda @djmilicic ili neko drugi može da namota trafo za pogon zvučnika od 1om, slično kao trafoi za ribone?

 

Jos bolje kvalitetan Autotrafo , ako se ne varam Mcintosh koristi takvo resenje kod svojih tranzistorskih snagasa  .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, BANAT said:

Jos bolje kvalitetan Autotrafo , ako se ne varam Mcintosh koristi takvo resenje kod svojih tranzistorskih snagasa  .

Ne razumem se u trafoe toliko, ali spustiti impedansu na 1om pa koristiti trafo/autotrafo i tranzistore mi je malo sumnjivo za ukupni kvalitet zvuka. Možda bi to bilo dobro samo kod lampaša kad već mora imati izlazni trafo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Ne razumem se u trafoe toliko, ali spustiti impedansu na 1om pa koristiti trafo/autotrafo mi je malo sumnjivo za ukupni kvalitet zvuka. Možda bi to bilo dobro samo kod lampaša.

Kvalitetan autotrafo je univerzalno dobro resenje bilo za manja tranzistorska ili manja OTL lampas pojacala kada treba da se poteraju zvucnici sa relativno malom impedansom , nije komplikovan za izradu i ne obara perfomanse sistema nego naprotiv redovno ih poboljsava .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, Aleks said:

Ovaj amp je namenski konstruisan da tera 1 ohm opterećenje:

 

 

Više o ovom ampu ima ovde:

https://forum.yu3ma.net/thread-826.html

Radi na 1 ohm bez ikakvih problema. 

Na toj temi ima više iteracija i pločica, preporučujem 1. TH verziju pcb-a, smd ima greške.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Aleks said:

Više o ovom ampu ima ovde:

https://forum.yu3ma.net/thread-826.html

Radi na 1 ohm bez ikakvih problema. 

Na toj temi ima više iteracija i pločica, preporučujem 1. TH verziju pcb-a, smd ima greške.

probao sam mada sam hteo nekog da zamolim ko je clan tog foruma da postavi ovde .zip fajli slike pošto ne mogu da se registrujem a nisam član.....pa ja nemam pristup ni postavljenim slikama a kamoli...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Amp je veoma jeftin za napraviti, stavi dobar trafo i elektrolite, ako hoćeš povećaj napon, mislim da može do +/-35V ako se ne varam i onda će davati oko 50W na 8 oma, e sad ne znam koliko na 4, 2 1 ali trebalo bi da bude puno.

Uz adekvatan trafo, trebalo bi da isporuči više od 200W/1 om, al kontam da ti i ne treba toliko.

Toliko je jeftino i jednostavno da zaslužuje bar da se proba ;) 

Ovu verziju uradi, najjednostavnija je, ima i nekih sa mosfetima, itd nekih iteracija, ali ova je izvorna, originalna i svira onako kako je konstruktor zamislio.

Vladin amp 2x24V.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemojte verovati meni - nisam probao - samo prenosim iskustva. Na yu3ma forumu je ispisano 40 stranica iskustava.

Ja sam probao na 4 oma, fino pojačalce, super radi, nije po mom ukusu jer je potpuno "bezbojno", nema šećera... ali to je već do mene i mog ukusa :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemojte verovati meni - nisam probao - samo prenosim iskustva. Na yu3ma forumu je ispisano 40 stranica iskustava.
Ja sam probao na 4 oma, fino pojačalce, super radi, nije po mom ukusu jer je potpuno "bezbojno", nema šećera... ali to je već do mene i mog ukusa [emoji4] 
Ja navijam za transparentnost i neutralnost...tako da kao da je za mene :)))

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...