Jump to content

Odakle krenuti u svet vrteški?


gluv_i_udaren

Preporučeni Komentari

Ev' da se prijavim malo:

Par dana sam se zezao, podesavao i analizirao i napokon dao sam sebi prelaznu ocenu. Trenutni setup svira najbolje do sada bez ikakvog upgradea sem mata: Baerwald alignment, 1.68g tracking i magnet za anti skating izvucen po gore opisanoj metodi sa 36mm na 29mm (treba jos malo, mozda 0.5mm). Moram nabaviti test plocu da fino podesim anti skating jer nemam metodu da ga precizno utvrdim ili izmerim. Problemu sa brojem obrtaja cu pristupiti kasnije.

Sada kada je to podeseno koliko moze/koliko znam, vreme je da poslusam Docu za postolje. Mislim da ce finalna verzija postolja biti mermerna ploca na nogicama od sorbotana ne visim od 5mm i zalepljenom daskom od max 10mm od gore, pa spajkove da oslonim direktno na drvo bez podloski. 'Nako, da ih zabijem k'o pravi baja u lepo obradjeno drvo.

Jos jednom bih se zahvalio @Woland, @Doktor, @vladd, @revox, @crni., @Aoxomoxoa i ostalima na pomoci i savetima. Kung fu se nastavlja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, gluv_i_udaren said:

pa spajkove da oslonim direktno na drvo bez podloski.

Spajkove izbegavaj, pogotovo u ovakvoj kombinatornoj primeni, bez logike.

Sorbotani, loptice za skvos, eva pene i svi dampirajuci materijali su dobrodosli, spajkove za sada samo na zvucnike.....sa podloskama, bez njih se gubi mala povrsina oslonca siljka i veliki pritisci...i gubi smisao siljka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

šobre da izbegava, ako ni zbog čega drugog, dobri su za nivelaciju, e sad da li ih staviti direktno na gramofon ili na podlogu gramofona, može da se razmatra.. ja ih imam aplicirane na oba načina

db178ced5979317c7fb5d08a5eda87d8.jpg

ovaj je u podlogi ispod gramofona, verujem da bi u konkretnom slučaju bilo bolje, zbog male mase gramofona

i

98d3ba76ea844ba760f9dfd97ba081c2.jpg

i ovo je spajk iako se ne vidi, ovaj je direktno u plintu gramofona koji ima značajnu masu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da izbegava dok ne nauci finese kako se koriste.

Spajkovi "spajaju", tim velikim pritiskom bukvalno zamenjuju srafovsku vezu. Pitanje je sta sa cim "spajati", svakako lak gramofon sa podlogom od granita ima nekog smisla, ako nije prelak i stoga neupotrebljiv, i ako su izvori vibracija preko podloge, patosa, police...

Nije ih lako ukomponovati, siljkane, a manito postavljanje gde treba i gde ne treba, moze da napravi samo gore....

Vise sam zbog te vrste neuigranosti mislio da ih izbegava

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Btw sijaka se koriste tri, a izolatora, sorbotana, guma i kojekakvih suspenzija moze i cetiri.

Ako su siljci stelujuci, a ima ih 4, jedan sigurno a vrlo verovatno dva ce imati umanjen pritisak i umanjenu funkciju. Pa bi nivelaciju trebalo izdvojiti ili raditi sa tri oslonca

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na tri prilicno masivna siljka mi svira bolje nego na tri najmekse squash loptice. Verovatno zbog premale mase samog gramofona na lopticama zvuci "predampirano".

59 minutes ago, vladd said:

Spajkovi "spajaju"

Mislim da mi je ovo korisno sa ovako laganom bazom, da vibracije odvede u tesku podlogu koja ce ih absorbovati i umiriti sorbotanom ispod, a oscilacije same police se upravo zbog sorbotana nece preneti na podlogu gramofona.

Spajkovi sa podloskama odvajaju komponentu od drvene podloge (metal na metal), a bez podloski simuliraju zavrtnjeve ili pre eksere :). Probao sam dvostranom trakom da zalepim telefon za spajkove i da ga zovem, sa podloskama na stolu ne osetim vibracije, a bez podloski se prenose na sto, ali telefon vibrira slabije. Sto je upio deo vibracija.

Najlepse od svega je sto sve mozemo probati i ostaviti kako najvise godi :)

4 hours ago, Woland said:

treba ti ploča koja nema sadržaj sa jedne strane

Moze to, ili neka namenska test ploca koja ima i prazan deo da podesim "na grubo" i test track sa samo jednom frekvencijom gde bih mogao i osciloskopom proveriti sta sam napravio.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta centripetalna je izazvana transportom igle kroz brazdu, drugacijim trenjem nego na blanku.

Medjutim, vise nego odlicna je blank ploca, iako upolovacene kontaktne povrsine, AS i treba da je nesto manji, narocito tamo gde je produkcija brinula o materijalu pri centru ploce. Tako da nije obaveza da bude isti za sve ploce..

A i test signali nesto cesto nisu imali veze sa konkretnim utisnutim muzickim materijalom

Tako da...dok se ne predje na tangentu, ostaju slatke muke stelovanja :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad, crv burgija...

Uživam ja u analogiji i sve je to ok, ali stalno razmišljam o subtanjiru koji je od plastike i toliko bedno mi izgleda da jednostavno ne mogu da ga podnesem.

Ovo bi trebalo da ispadne nekakva osovina subtanjira koji planiram da napravim po ugledu na groovetracer subplatter.

Subtanjir planiram da karabudžim od marinije, 12mm da ne moram posle da drndam VTA.

Imate li neke sugestije?

snip 1.png

snip 2.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, gluv_i_udaren said:

E sad, crv burgija...

. . . 

Imate li neke sugestije?

Imam(o). :)

Kako si kupio tu Regu, tako je sada brzometno prodaj, pa onda kreni da radiš na TD 160.

Možda i najbolje rešenje - obzirom da sam kažeš da uživaš u analogiji, kreni sa TD 160 polako, dobio si dosta linkova, smernica, a biće još toga ako treba za Thorens-a, a ne prodaješ Regu dok ne središ 160.

Ovako kako si napisao u poslednjem postu, bojim se da ćeš ostati bez gramofonskog setupa koji je tranutno aktivan, a imaćeš DVE skalamerije u delovima i kesama koje će ti se razvlačiti po kući. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sudeci po crtezima, bolje nemoj da se igras sa tim, pride sigurno nemas ni potreban alat, niti ga je lako naci kod usluznih majstora

Nepotrebna dimenzija otvorene kote na trecoj decimali, visina siljka(potpuno je svejedno da li ce da bude u vazduhu jos koji santimetar), neobracena paznja(i ne napravljen trud da se prouci) na riaa standard otvora ploce i losa dimenzija precnika trna osovine(prevelik zazor, probati sa 7,12-7,15 umesto 6,95)....sveukuno amaterski kotirano, sto majstorima odaje utisak i predrasudu aljkavog i neozbiljnog posla,,,a to se ne zeli...

Znaci, plint za torensa.... :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Doktor said:

Imam(o). :)

Kako si kupio tu Regu, tako je sada brzometno prodaj, pa onda kreni da radiš na TD 160 ....

 

8 minutes ago, vladd said:

 ..... Znaci, plint za torensa.... :D 

viđelo se odma ... neizdrž je čudoooo ... a I kolega ... 

poslusaj ljude sto ti kazu I batali se corava posla ... od govana se ne pravi pita :boast:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, gluv_i_udaren said:

Imate li neke sugestije?

Za izradu mašinskih delova u radionici crtež treba da sadrži kvalitet materijala, termičku obradu, ojačanje povšine, kvalitet obrade površina (recimo deo osovine koji se vrti u ležaju treba da bude površinski kaljen ili slično, brušen i poliran), toleranciju mera (opet prečnik osovine koja ide u ležaj).

Osovine su obavezno od čelika za poboljšanje ili cementaciju, moraju biti jako tvrde i glatke zbog otpora rotaciji i habanja, pa su zato površinski kaljene (ili cementirane) pa brušene,  zbog korozije tvrdo hromirane, onda opet brušene na meru i na kraju je poliran deo u koji se vrti ležaju itd. Ako tolerancije ležaja i osovine nisu dobre, osovina će imati ili povećan otpor rotaciji ili će se klatiti tokom rotacije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...