Jump to content

Odakle krenuti u svet vrteški?


gluv_i_udaren

Preporučeni Komentari

Vagica i libela stigle u pravi cas - taman kad sam pomislio da ga stvarno prepravim u dasku za seckanje luka. 1.92g(!) gazna sila. Podesio na 1.68, kontrateg je otisao skroz na kraj motke. Podesio tanjir u vaser vagu. Sad je vec slusljivo na spajkovima. Protraktor ocekujem sutra i ocekujem jos malo napretka. Ako bude bilo koliko toliko dobro, probacu da slusam par dana, pa da probam sa promenama gazne sile svaki treci dan po 0.1, pa kad preteram vratim 0.05, pa onda gadjam fino po 0.01 dok ne dodjem do maksimuma ove konfiguracije.

Ako sam dobro shvatio, kad dodjem do ovoga, onda je vreme za platformu. Voleo bih da menjam jedan po jedan parametar kako bih znao sta je koliko doprinelo. I dalje me buni brzina rotacije i wow/flutter na Ragi, mislim da je to kriminalno ovde. Brzinu sam uspeo da utvrdim 33.6 i mislim da je to sledeci problem kojim se treba zabaviti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/19/2019 at 1:03 AM, gluv_i_udaren said:

...Negativna: Smorio sam se kad sam video kakva je ovo sklepa. Bušno parče iverice kantovano okolo :) Deluje kao da će se iskriviti sam od svoje mase.

I eto, odoh da slušam muziku, pa da spavam da mogu ujutro ranije da ustanem i da slušam muziku pre posla. Hvala Vam svima, nastavak sledi kad posetim stolara (sad bez drame, na tenane)

1B153CB8-C503-419C-A24B-EAB20FBFDD1A.jpeg

Baza za taj gramofon je menščini letva s četir rupe. Da jebe oca ako ne mož za popodne se napravi nova deblja (jača, bolja, brža, lepša... ...dizajn i materijal na volju) i odradi transplantacija kompletnih iznutrica (izuzev prekidača, mislim da će fakat da strada iverica okolo ako se skida) nedestruktivnom metodom na nju a ova se pažljivo upakuje u kutiju pa na orman.

Kad dođe vreme za prodaju transplantacija nazad i bude ko pucka, niko prevaren i svima lepo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Podigni rucku i vagicom je guraj prema centru tanjira, da vidis antiskejting silu. Orijentaciono.

Svakako  neki mermer, pescar ponajbolje, ili lava, kao podloga, mora da pomogne i razna elasticna vesanja. Siljci tu ne zavrsavaju potpun posao, prenose visoke... za zvucnike i ostalo su neko resenje, ionako ne rade ispod 20-30-ili 40Hz, ali gram je osetljiv na subsonike. Vazdusno vesanje najbolje. Odlicne i meke gume.

Brzina jedino moze da se izmeni sa generatorom mreznog napona i sa lakim promenama frekvencije.

Mada je 0.3 u promeni brzine 1%, a 1% na 50Hz je 0,5Hz...treba napraviti oscilator koji ce biti stabilan ispod tih 1%

Sve u svemu mislim da su nebitni tih 0,3 obrta, pitanje je i greske merenja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@gluv i udaren

beži ti sa ove teme jer će se pojaviti neko da ti savetuje seču sekvoje ili pančićeve omorike za bazu a za ručicu moraćeš da nabaviš cevčicu amazonskih urođenika:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

50 minutes ago, ManicP said:

menščini letva s četir rupe

Taj gramofon je letva sa četiri rupe lol. 

45 minutes ago, vladd said:

Podigni rucku i vagicom je guraj prema centru tanjira, da vidis antiskejting silu. Orijentaciono.

Čim završim sa poslom :)

43 minutes ago, vladd said:

I lagano daske, ne mora oraj ko ovaj(20 god odstajao, za kundake), ni hrast, moze duplo jeftiniji jasen ili najjeftinija bukva. Pa deljanje plinta...

Naći ćemo oraj za plint kad dođe na red. Sad hoću nešto da naučim o svemu ovome, pa ćemo onda Thora da deljemo :) 

29 minutes ago, crni. said:

beži ti sa ove teme jer će se pojaviti neko da ti savetuje seču sekvoje ili pančićeve omorike za bazu a za ručicu moraćeš da nabaviš cevčicu amazonskih urođenika

Sam sam tražio hahaha

Sad da vidimo kako sa urođenicima da se dogovorimo za tu cefku. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro, nije strasno, par stotkica u tom sportu su nista.. :)  Da se menja dpf na autu, lako bi bilo grunuti 1000, to kao mora, a za uziv sve kao puno. :) 

A imace i direktno poredjenje, da sam sebi iz prve ruke razresi dilemu, da li bolje svira magla od tvikovanja.

http://electricwarriorturntables.com/throens-td-160-plinth/

https://www.etsy.com/listing/489079604/walnut-wood-plinth-for-thorens-td-145

Lep oraj...

A ima i akcijskih cena... :)  

http://www.taradoo.com/strane/akcijske-cene-dasaka-hrasta-oraha-jasena-tresnje-bukve.html

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, vladd said:

Brzina jedino moze da se izmeni sa generatorom mreznog napona i sa lakim promenama frekvencije.

Mada je 0.3 u promeni brzine 1%, a 1% na 50Hz je 0,5Hz...treba napraviti oscilator koji ce biti stabilan ispod tih 1%

Sve u svemu mislim da su nebitni tih 0,3 obrta, pitanje je i greske merenja...

Stalna promena brzine od +/- 6 % znači promenu intonacije od jednog polutona. To školovani muzičari čuju, a kompozicije će trajati kraće ili duže. Pusti snimak solo klavira.

Mnogo je gori wow i flutter.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, gluv_i_udaren said:

Koliki je problem 33.6 RPM? Još uvek sam bez vagice, tako da sam danas stigao bar broj obrtaja da utvrdim...

samo mi objasni cime izmjeri 33,6 obrtaja

2 hours ago, vladd said:

Pa dobro, nije strasno, par stotkica u tom sportu su nista.. :)  Da se menja dpf na autu, lako bi bilo grunuti 1000, to kao mora, a za uziv sve kao puno. :)  ....

o cemu pricas ... par stotkica € za tvikovanje rege + par stotkica za regu ... za te pare od td160 bi se dao napraviti space shuttle + da se kupi bolja rucka

On 11/18/2019 at 11:02 PM, revox said:

 ...evo na brzinu nadjoh sta mu valja za prvu ruku ucinjet sa td160

https://audionostalgia.co.uk/thorens-td160-mki-upgrade/

......

ovo ga ne bi kostalo preko 50-60€ a radi posao

PS

jos je Woli dao dobar savjet kako da se sredi plint

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, vladd said:

da vidis antiskejting silu. Orijentaciono.

Između 0.37 i 0.40g koliko sam uspeo da izmerim vagicom. Pokušaću da napravim neki pametniji sistem da to tačno utvrdimo.

20 minutes ago, revox said:

samo mi objasni cime izmjeri 33,6 obrtaja

Snimao 10 minuta telefonom tanjir sa tačkom nacrtanom markerom na staklu, prebacio na komp i prebrojao. Za tačno 10 min 335 celih krugova i nešto oko 300 stepeni umesto 333 kruga i 120 stepeni

posle skinuo neki app za iphone sto meri valjda preko žiroskopa i poklapa se perfektno

sutra ako stignem odstampacu pattern i proveriti i stroboskopom

0.3rpm nije malo, to je 3 obrtaja razlike na 10 minuta, po meni sasvim dovoljno da nestane prirodnost iz reprodukcije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, revox said:

par stotkica € za tvikovanje rege + par stotkica za regu ... za te pare od td160 bi se dao napraviti space shuttle + da se kupi bolja rucka

To je i moj stav.

Ono sto bi se dodalo Regi, podloge, mermer, nosaci, oslonci ili matovi, ionako ostaje za druge vrtilice. Thor je za novi plint, otezanje, dampiranje i ostale fine dorade.

Ako se nema za rucku, a i moze da saceka, recimo pod obavezno promena kablova u rucki, konektora i recimo mreznog prikljucka.(..Btw ja ne bih koristio IEC, vec neki manji, ali industrijski ili mil konektor)

 

ps.

Mnogo je tih 40g za as, verovatno inercija rucke...treba da je oko 1,8g

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thor ću sigurno raditi, ali kasnije kad malo naučim o svemu ovome. Samo mi fali da počnem tako što ću da podešavam još pet parametara hahaha

Na kraju će to biti dva gramofona, jedan za A sistem, drugi za B, ili ću jedan prodati, a izgubljena sredstva proknjižiti u školovanje.

Znam da bi Thorens bio bolji izbor, ali možda ne baš za nooba kao što sam ja. Kad malo naučim o svemu ovome, videćete kakvu ću prangiju uz Vašu pomoć napraviti :) 

Ipak mi je ovako jednostavnije da stvarno skontam kako šta radi.

Hvala Vam svima na pomoći, puno mi znači!

@vladd, znači li Vam nešto VTA koji sam izmerio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Između 0.37 i 0.40g koliko sam uspeo da izmerim vagicom. Pokušaću da napravim neki pametniji sistem da to tačno utvrdimo.

Snimao 10 minuta telefonom tanjir sa tačkom nacrtanom markerom na staklu, prebacio na komp i prebrojao. Za tačno 10 min 335 celih krugova i nešto oko 300 stepeni umesto 333 kruga i 120 stepeni

posle skinuo neki app za iphone sto meri valjda preko žiroskopa i poklapa se perfektno

sutra ako stignem odstampacu pattern i proveriti i stroboskopom

0.3rpm nije malo, to je 3 obrtaja razlike na 10 minuta, po meni sasvim dovoljno da nestane prirodnost iz reprodukcije

tesko da ces sa tom vrteskom da ubodes 33,33 pa sve da nabavis i externo napajanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, vladd said:

Mnogo je tih 40g za as, verovatno inercija rucke...treba da je oko 1,8g

0.40g, ispravio sam se. Da je 40, verujem da bih mogao baciti i ploču i zvučnicu :)

Naravno, pitanje je koliko sam to mogao precizno izmeriti vagicom okrenutom na bok :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koristio sam sličnu aplikaciju za Apple i pokazalo se prilično precizno.

rpm 33.65

wow 0.15%

pokusao sam da simuliram flutter tako sto sam cetkicom dodirivao (usporavao na jednom mestu) tanjir i skala je počela da divlja. App deluje da solidno radi.

https://apps.apple.com/us/app/rpm-turntable-speed-accuracy/id1030889902

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...