Jump to content

Odakle krenuti u svet vrteški?


gluv_i_udaren

Preporučeni Komentari

13 hours ago, krca44 said:

Ima Toma iz Krusevca kaisheve za Thorense ali ne traju tako dugo kao nekadasnji, odmah da znas.

Moj drugar koji ima 160, godinu dana nije pustao ploce na 45rpm i kad je probao ne valja a na 33rpm i dalje radi kako treba.

Ako je dugo stajao mozda je guma propala, treba probati.

Ti beltovi su diy varijanta što prodaje Toma.I, po meni,nisu kvalitetni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

12 hours ago, vladd said:

Belt je svejedno kakav je, samo da je elastican i u dobroj dimenziji.

Sa ovim se ne bih nikako slozio. Ko nije popravljao video rekordere i kasetase, ne zna kolika je muka bila sa raznoraznim gumicama (beltovima). Na trzistu je bilo svega i svacega, uglavnom iz Turske. Sa nekima je bilo problema u samom startu a neke su posustajale posle kraceg vremena. Ne razumem se mnogo u gumarsku tehnologiju ali kako mi se cini, ili nisu pravilno vulkanizirane ili je neka losa smesa, jednostavno, bile su "posne" i nedovoljno  "gumaste". Bilo je cak i ekscentricnih i to vidno golim okom. Mislim da nije ni malo naivno napraviti dobar belt i da za to treba imati dobro razradjenu tehnologiju.

13 minutes ago, bnb said:

Ti beltovi su diy varijanta što prodaje Toma.I, po meni,nisu kvalitetni.

U gramofone se uopste ne razumem, ali mislim da su isti zahtevi koje treba da ispuni dobar belt. Vidim da vi ovde, kad su "vrtilice" u pitanju, obracate paznju na najsitnije detalje, pa stoga htedoh da ukazem i na ovaj moguci problem. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa pokusaj da se slozis :)  posto nisi u problemu jurenja belta, nisi dodirnuo sustinu.

Sada gramofonske beltove svi rade od kvalitetne gume, ali prave se razlike u fenseraju, oni mudri nastampaju bombasticno ime na kineski belt i nadignu mu cenu 20-ak puta..pa sa par dolara ode na 24-25 funti...valja se nadrati audiofila, u poslednjih 3 godine, hrabro su digli cene 3 puta...

Sustinski svejedno da li je fensi, manje fensi ili kinez, vazno je da je u dobroj duzini, guma ili silikon...naravno ne opcija  secen pa lepljen...to moze samo za privremene aktivnosti

https://www.aliexpress.com/item/32915913878.html?spm=a2g0o.detail.1000014.7.c206faa7Jslhai&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.146400.0&scm_id=1007.13338.146400.0&scm-url=1007.13338.146400.0&pvid=ec8f4278-3a31-418e-a337-aa8fb912f32e

Npr...

https://www.ebay.com/itm/Thorens-Turntable-Replacement-Drive-Belt-510mm-Record-Player-Rubber/233088740608

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bem li ga ... oko kupovine belta postoje dvije opcije ili kupis noname ili original ...

ja sam za ovu drugu ...

kod vrteski sa tezim tanjurima kao sto je negdje ovaj ima uticaja ... sto na opterecenje na startovanju motora, sto na stabilnost brzine sto na opterecenje osovine motora

npr ako belt nije adekvatnih dimenzija ... ako je od loseg materijala ostaju tragovi raspadanja na puley-u I na unutrasnjem disku ... ima tu zahebancija 

Savjet ... da bi se motor I osovina motora sacuvali ja uvjek rukom zarotiram tanjir pa onda startujem motor

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, revox said:

Savjet ... da bi se motor I osovina motora sacuvali ja uvjek rukom zarotiram tanjir pa onda startujem motor

To ti je dobra praksa zato što taj motor ima u remenici malo kvačilo (mislim da beše opruga i neki filc) koje proklizava, pa ga tako čuvaš od habanja.

A što se gramofona tiče, ta baza je odlična, a ručica ako nije na visini zadatka, bože moj, može kasnije i da se promeni za neku bolju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, bnb said:

Ti beltovi su diy varijanta što prodaje Toma.I, po meni,nisu kvalitetni.

Ja sam samo preneo drugarova iskustva. Sta tacno prodaje Toma zaista ne znam sem da nema shanse da su njegovi beltovi dobri kao sto su nekad original bili.  

Istu pricu ponavljaju i serviseri kasetofona, da beltovi nisu vise kao nekad, makar i kupljeni preko.

Kad sam bio skolarac tamo nekih 80-ih, koristio sam gramofon Fisher na kaish i razne kazetne vrpcase i tu nije bilo price uopste o nekim promenama kaisheva, sva je ta tehnika na pogon iz antike radila po deceniju ( i duze ) bez problema.

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekada je ceo Balkan nabavljao beltove, kaskade i delove za tv servise u Lobtronu u Minhenu(mislim da je svantaler strase :) ). Bar po onome odakle sam sve sretao jarane u radnji, menjali telefone i djorali se za delove...bosna, hrvatska, turska, crna gora.. 

Po veleprodajnim cenama na malo. Pricam o periodu 1983-91..kada smo baceni u kafez, a i ja tu tehniku okacio o klin...

Bilo je sitnih razlika  u kvalitetu, ali je najcesce bilo starenje gume pocetak neelasticnosti, sporo vracanje u prvobitan polozaj i na kraju pretvaranje u rastopljenu masu. 

Sada je dramaticno prosirem asortiman materijala i takozvanih "tajnih formula" za te "transportne" gumice, a i kinezi su preuzeli  masproizvodnju. Najvece razlike su u cetvrtastim gumicama, dok su trakaste u dobrom kvalitetu.

Sto se instant proverava, nije kao gumica za tegle, vec se elasticno isteze u skromnom procentu, i ima jak otpor kada se stigne do limita istezanja,  i nakon toga zivahno vraca u prvobitnu dimenziju.

U linku koji sam dao su detaljni podaci o gumicama i silama na osovinama za thorensa(e)...pa kome treba neka cita.... :) i prakticno ima detaljno uputstvo o potrebnim parametrima za bilo koji tip-marku belta, sem nepostojeceg originala, bar dok ne otkrijemo time machine i skoknemo u 70-e.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, krca44 said:

Ja sam samo preneo drugarova iskustva. Sta tacno prodaje Toma zaista ne znam sem da nema shanse da su njegovi beltovi dobri kao sto su nekad original bili.  

Istu pricu ponavljaju i serviseri kasetofona, da beltovi nisu vise kao nekad, makar i kupljeni preko.

. . . 

Sve je vec rekao @Gosha sto se tice gumica i belt-ova nove generacije, tipa Turci, Qrtzi, Chinezi, etc. . . . , prozivozdjaci gumica za audio.  :D

 

Za pokretaca teme savet :

Opcija 1 : pokusaj da vratis na prvobitno stanje taj TD 160 ( i dalje nemamo infomaciju koja je iteracija ? ), vratiti tu pripadajucu TP 16 MK I i Benz zvucnicu, prikljuciti i slusati trenutnu kolekciju vinila. Poenta - sto manje ulaganja.

Opcija 2 : Rega RP 3 kombo sa Rega 110 rucicom ( mogu rate, kartice, etc . . .  ). Bez da reklamiram, ima po net-u. 

Opcija 3  - SAMO posle op. 1 ili 2 : citati forume i gledati sta/kako/najboljenajjeftinije/odnos cena/kvalitet . . . . itd. ... itd..., a to sve moze posle, kada uspostavis jedan od ova dva gore gramofonska set up-a . . . .  slusas vinile . . .  shvatis da je to i dalje TO . . . onda se otvaras za puno vise novcanica da bi postigao znacajno bolje od ove dve opcije.

Ili . . . . Opcija 4  : zaboravi na sve gore navedeno : Tidal  . . . digitalija . . . ono sto sve ide uz to i . . .  udri . . . slusaj. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

Rega RP 3 kombo sa Rega 110 rucicom

Da li je ovo bolje ili losije od mog TD160 mk1 sa TP16mk1? Ako je bolje, TD160 moze nazad na stabilizaciju, a ovo kupim sutra ujutro i slusam ploce bez da pravim plintove, dampinge i ostalo... Imam taj kombo za oko tri zelene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Da li je ovo bolje ili losije od mog TD160 mk1 sa TP16mk1? Ako je bolje, TD160 moze nazad na stabilizaciju, a ovo kupim sutra ujutro i slusam ploce bez da pravim plintove, dampinge i ostalo... Imam taj kombo za oko tri zelene

Bolje ili losije ?

Novo ili staro, nekorisceno godinama, neispitano, polovno . . . ?

Kljuc u ruke ili sklapati, krpiti, popravljati, prepravljati da bi se slusala kolekcija vinila koja je  prezivela par decenija, a da se nije poklonila, dala na slusanje, pa se nije vratila, etc. ? 

Vecite dileme ?

Da ne ulazimo u domen filozofije, ovo je sustina i nesto odakle treba krenuti.

Da, ovde smo na diy forumu i poenta je na samogradnji. No, kao sto vec rekoh - to je opcija 3. :)

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Doktor said:

Bolje ili losije ?

Novo ili staro, nekorisceno godinama, neispitano, polovno . . . ?

Kljuc u ruke ili sklapati, krpiti, popravljati, prepravljati da bi se slusala kolekcija vinila koja je  prezivela par decenija, a da se nije poklonila, dala na slusanje, pa se nije vratila, etc. ? 

Vecite dileme ?

Da ne ulazimo u domen filozofije, ovo je sustina i nesto odakle treba krenuti.

Da, ovde smo na diy forumu i poenta je na samogradnji. No, kao sto vec rekoh - to je opcija 3. :)

doco ... do opcije 3 treba imat radnog staza da se dodje ...

nema tu sta da trazi iz prostog razloga sto treba znati sto se trazi I sto ce se dobiti ...

ako je ocuvan taj td160 sto ima, da se isplati uloziti u njega vise rada, citanja I slusanja nego novca onda krenuti sa njim ... bar ce se steci neko iskustvo za dalje ...

ako se nema volje za to sklopiti ga I prodati I kupiti opciju 2 ... tu nema sto da se uci ... startujes vrtesku I slusas ... ako nije to TO ... imas sto prodati I nic nije zgubio 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, revox said:

doco ... do opcije 3 treba imat radnog staza da se dodje ...

. . . 

Razumemo se. To je TO. :)

Sto se tice opcije 2, tj RP 3, a navedenog tvikovanja i diy-erisanja . . . , pa naravno, ima tu raznih mogucnosti.

Na prvom mestu, eksterni PSU. 

Opcija 1 - nekako najrealnija za pokretaca teme, jer se sa minimumom finansija moze to dovesti na jedan ozbiljan nivo. 

Za obe opcije, pa i za trecu, a da je diy - Audio Isolation Sandbox.

http://cognitivevent.com/sandbox.html

Takodje, meni je veoma zanimljiv projekat "ljuljaske" ( cradle ) sa gumenim prstenovima koji je kace na metalne kuke  . . . pokusacu da pronadjem projekat.

A da, @Lemić je dosta toga eksperimetnisao i radio na audio polici sa unutrasnjim gumama od bicikla ili oni gumeni antidekubitalni slaufi. 

Fina tema  . . . 

turntable-isolation-sandbox-maple-perfect-for-technics-sl-1200-or-similar_2477851.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Doktor said:

Razumemo se. To je TO. :)

Sto se tice opcije 2, tj RP 3, a navedenog tvikovanja i diy-erisanja . . . , pa naravno, ima tu raznih mogucnosti.

Na prvom mestu, eksterni PSU. 

Opcija 1 - nekako najrealnija za pokretaca teme, jer se sa minimumom finansija moze to dovesti na jedan ozbiljan nivo. 

Za obe opcije, pa i za trecu, a da je diy - Audio Isolation Sandbox.

http://cognitivevent.com/sandbox.html

Takodje, meni je veoma zanimljiv projekat "ljuljaske" ( cradle ) sa gumenim prstenovima koji je kace na metalne kuke  . . . pokusacu na pronadjem projekat.

A da, @Lemić je dosta toga eksperimetnisao i radio na audio polici sa unutrasnjim gumama od bicikla ili oni gumeni antidekubitalni slaufi. 

Fina tema  . . . 

turntable-isolation-sandbox-maple-perfect-for-technics-sl-1200-or-similar_2477851.jpg

mislim da cemo da zbunimo kolegu I da mu ogadimo vrtesku

evo na brzinu nadjoh sta mu valja za prvu ruku ucinjet sa td160

https://audionostalgia.co.uk/thorens-td160-mki-upgrade/

Izolaciju gornje ploce td160 najlakse je napravit zamjenom plasticnih spejsera sa gumenim ... za pocetak

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da se javim da sam u međuvremenu seo u auto, zapalio za BG, vratio se, zabio MC, nastelovao na 1.7g, podbio spajkove i pustio da vrti vinil.

Procenio sam da su Doktor i Crni dali možda najpraktičniji savet za početak: slušaj vinile! Nisam odustao od thorensa, ali me je opalio neizdrž i trebalo mi je samo jedno “uzmi” da krenem :)

Pozitivna strana: kao pravi početnik krećem od entry levela. Nema štelovanja ručke koja bih mogao da upropastim ‘vaki neuk, pa da ne slušam muziku dok ne dođe neko ko da mi pomogne. Mislim da mogu dobiti blizu 3 zelene kad mi dosadi.

Negativna: Smorio sam se kad sam video kakva je ovo sklepa. Bušno parče iverice kantovano okolo :) Deluje kao da će se iskriviti sam od svoje mase.

I eto, odoh da slušam muziku, pa da spavam da mogu ujutro ranije da ustanem i da slušam muziku pre posla. Hvala Vam svima, nastavak sledi kad posetim stolara (sad bez drame, na tenane)

1B153CB8-C503-419C-A24B-EAB20FBFDD1A.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...