Jump to content

Odakle krenuti u svet vrteški?


gluv_i_udaren

Preporučeni Komentari

Poštovani poznavaoci i konzumenti, molim za pomoć oko par trilema

Imam 200 - 300 ploča, Benz Micro Ace SH, Dayens Godo i rastavljen Thorens TD160 koji sam pre par godina kao hteo da sredim i tako je ostao na stabilizaciji. Sad je kao došlo vreme da se štogod čini. TP16 ručka mi ne uliva baš neko poverenje. Nemam nikakvog iskustva sa gramofonima.

Šta je meni sad najpametnije da uradim tu? Odakle krenuti? Šta prvo kupiti? Koliki je budžet potreban za pristojnu vrtilicu? Koju ručku kupiti? Da li praviti? Šta praviti? Šta sa tanjirom? Od jednog prijatelja gramofondžije iz inostranstva sam dobio par saveta od kojih sam se samo prestravio jer čovek ni za jednu stavku ne ume da izgovori ni trocifren broj...

Zahvaljujem i nemo' sad da me o'ma iznabadate što sam glup :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, gluv_i_udaren said:

Poštovani poznavaoci i konzumenti, molim za pomoć oko par trilema

Imam 200 - 300 ploča, Benz Micro Ace SH, Dayens Godo i rastavljen Thorens TD160 koji sam pre par godina kao hteo da sredim i tako je ostao na stabilizaciji. Sad je kao došlo vreme da se štogod čini. TP16 ručka mi ne uliva baš neko poverenje. Nemam nikakvog iskustva sa gramofonima.

Šta je meni sad najpametnije da uradim tu? Odakle krenuti? Šta prvo kupiti? Koliki je budžet potreban za pristojnu vrtilicu? Koju ručku kupiti? Da li praviti? Šta praviti? Šta sa tanjirom? Od jednog prijatelja gramofondžije iz inostranstva sam dobio par saveta od kojih sam se samo prestravio jer čovek ni za jednu stavku ne ume da izgovori ni trocifren broj...

Zahvaljujem i nemo' sad da me o'ma iznabadate što sam glup :)

ja bih za početak sredio i sastavio tog Thorensa sa TP16, eventualno mu napravio okvir od nekog masiva (5 cm fosna, može i od bukve), skinuo donji poklopac i stavio ga na nekakve podešavajuće šiljke, slušao tako neko vreme, pa kasnije razmišljao o novom gramofonu.. ne postoji optimum ulaganja u gram, postavi se gornji limit pa se onda razmatra šta je najbolje za tu kintu

evo ga Thorens 160 mk2 sa TP-16, sređen onako kako sam opisao, sa tvojom Ace HO, bi to trebalo lepo da svira

 

16mk2.thumb.jpg.4a7da03e6609ceb0fe076bf71d38ed81.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

55 minutes ago, Woland said:

ja bih za početak sredio i sastavio tog Thorensa sa TP16, eventualno mu napravio okvir od nekog masiva (5 cm fosna, može i od bukve), skinuo donji poklopac i stavio ga na nekakve podešavajuće šiljke, slušao tako neko vreme, pa kasnije razmišljao o novom gramofonu.. ne postoji optimum ulaganja u gram, postavi se gornji limit pa se onda razmatra šta je najbolje za tu kintu

evo ga Thorens 160 mk2 sa TP-16, sređen onako kako sam opisao, sa tvojom Ace HO, bi to trebalo lepo da svira

 

16mk2.thumb.jpg.4a7da03e6609ceb0fe076bf71d38ed81.jpg

 

Sve napisano potpisujem ... uz dodatak

dobro sredjen thorens bez nekih velikih ulaganja sa odgovarajucom glavom zna dobro da zazvuci ...

kad vidis jesi li u vinilu ili nisi odluci za dalje

Izmenjeno od revox
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, gluv_i_udaren said:

TP16 ručka mi ne uliva baš neko poverenje. Nemam nikakvog iskustva sa gramofonima.

BTW pre svega, vise puta procitaj Wolandov odgovor.

I ne upadaj u greske, da bez iskustva postavljas sebi stavove i ocene.

Kako moze da ti uliva ili ne uliva poverenje nesto sto nisi sam doveo na maksimum mogucnosti...zakljucujes po tudjim pricama? Kako razlikujes marketing, pomodarstvo od iskrene posvecenosti?

Dobro podesena rucka i ceo sistem sviraju dramaticno bolje od lose nastimovanih a skupljih komponenti...tu je i lepota boravka na tamnoj strani, ucesce korisnika, nije prosta plug and play zabava....

I stoga neophodna potreba da se malo udubi u temu.

Definisi nivo troska, probij limit za 20-30%(kao sveki dobri balkanac kada kupuje polovan auto :) ) i sacekaj neko vreme...da li ti prija investicija...pa ides dalje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo da Vam se zahvalim na pomoci. Nesto mi jeste jasnije

Procitao nekoliko puta, upio i spreman da postupim upravo tako. Uz koje potpitanje, naravno.

TP16 - imam nekakvih cevcica od karbonskih vlakana. Da li je bolje da ostavim aluminijumsku cevku ili da stavim karbonsku?

Headshell - Da li da ostavim postojeci kakav jeste, ili da stavim neki drugi? Koji? Vidim na Woolandovoj slici da je to menjano

Plinth - Da li je bolje odmah nesto dodatno dampirati ili ga samo odeljati od drveta i to je to. Da li masiv ili nesto laminirati?

Tanjir - Da li je potrebno dodatno dampiranje? Kad ga kucnem zvoni dva minuta, pa sam mislio da bi moglo biti pametno napraviti da ne zvoni (naneti neki bitumen ili tako nesto na njega)

Ozicenje - ?

2 hours ago, vladd said:

Kako moze da ti uliva ili ne uliva poverenje nesto sto nisi sam doveo na maksimum mogucnosti...zakljucujes po tudjim pricama? Kako razlikujes marketing, pomodarstvo od iskrene posvecenosti?

Na osnovu svog poznavanja mehanickih svojstava elemenata i materijala od kojih je napravljena, ucinilo mi se tako.

4 hours ago, bnb said:

Pod obavezno zameni belt.On,a samim tim i brzina vrtnje presudno utiču na kvalitet zvuka

Da li mislite na zamenu belta drugim, originalnim, ili neki upgrade?

10 hours ago, ninja said:

Uzmeš Lenco L75 ili L78,  PTPeueš ga  i staviš na njega neku Jelco ručku.

Koje su prednosti L75 i L78 baze u odnosu na ovu koju imam? Mozda mi je u pocetku lakse da izvucem neki maksimum iz TD160. Ako je dosta bolji, isao bih na tu varijantu

3 hours ago, crni. said:

uzmi neki gramofon od 200-300e i slušaj ploče

Gledao sam nekoliko novih i polovnih gramofona i kao opcija su i sledeca dva

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Pro-Ject-Xperience--86333587-oglas.htm?filter_id=516854187

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Rega-RP3-86374598-oglas.htm?filter_id=508251063

E sad, ne znam ni gde se nalaze ova dva u odnosu na ovo sto imam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Da li mislite na zamenu belta drugim, originalnim, ili neki upgrade?

Ima Toma iz Krusevca kaisheve za Thorense ali ne traju tako dugo kao nekadasnji, odmah da znas.

Moj drugar koji ima 160, godinu dana nije pustao ploce na 45rpm i kad je probao ne valja a na 33rpm i dalje radi kako treba.

Ako je dugo stajao mozda je guma propala, treba probati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Plint je milina napraviti. Naravno da ga treba tvikovati, otezati, ukopati neki bakar ili olovo...poremetiti mu rezonance.

Tanjir ne dirati, balansiranost je najbitnija. Tezina dovoljna.

Sto se rucke tice, probati izmeniti ozicenje, ako treba.

Belt je svejedno kakav je, samo da je elastican i u dobroj dimenziji.

S obzirom da je 160, mozda neki eksperiment sa oprugama i dampiranjem istih.

Daljnji apgrejdi su u smislu drajva za motor, dobar riaa preamp...zidni nosac i kamena podloga i neki specijalni oslonci... 

Ja bih tako pristupio temi...sigurno je jeftinije od kupovine komplet gramofona, a vec imas jedan ozbiljne srednje klase. Ako se pazljivo pristupi, nadsvirace on budzetske rege.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, vladd said:

Naravno da ga treba tvikovati, otezati, ukopati neki bakar ili olovo...poremetiti mu rezonance.

Mislio sam da napravim ram i iznutra da ubacim bakarne šine tipa 30x10mm u useke sa unutrašnje strane i možda dobro učvršćeno dno od 20mm mermerne ploče. Mislim da bi rezonance samog plinta sveo na minimum na taj način. Što se opruga tiče, u glavi imam nekakve amortizere od plastike namašćene tehničkim vazelinom (kao neki usporivači). Čisto da ne može da zavibrira, ali da može da radi na oprugama. Oslonci spajkovi, opruga/amortizer ili squash ball feet?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valjalo bi da stavis sliku te vrteske

Mislim da ti rucka nije kao wolijeva tako da tu ne bih nista dirao u smislu zamjene aluminijuma sa karbonom

Headshel ima da se kupi drveni ... nisam probao pa ne znam ... ostavio bi taj bez ikakvih intervencija

Ozicenje da ... mali refres lazajeva ... ali neko ko zna da to uradi

Woli ti je objasnio sta sa plintom I to je ok ... nikakvo dodatno dampiranje drveta

Woli predlaze da se makne lesonit sa dna sto je ok al sam ja stavljao mediapan od 22mm umjesto njega I to je po meni bolje

Moze da se sa unutrasnje strane dampira subsasija I sasija ali nikako necim sto se kasnije ne moze lako skinuti ako ti se ne svidi

Samo su td160super I 147 imali taj fabricki damping

Tanjir se isplati dampirati samo po unutrasnjem obodu ... traka gumena od 2-3 mm debljinje ... sirine 10 mm ... ima efekta

Treba podesiti opruge ... od toga dosta zavisi zvuk

Treba vidjeti lezaj tanjira ... ocistiti I staviti novo ulje

Preziciti vodove rucke da se odvoji masa rucke od mase gramofona 

Stavi dobar mat ako je na njemu onaj standardni sto ide sa nima fabricki

I naravno geometrija rucke VTA I ostali parametri da se podese sa protraktorom prema izabranoj zvucnici

Mozes da stavis nove noge ...najbolje tri radi izolacije I nivelacije

Ima to da prosvira da valja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mea culpa, kod Wolanda na slici je TP16mk2, moja je TP16mk1. Sa onim ogavnim TP60 headshellom. Da je najbolji na svetu leti napolje zbog esterike lol

Sad kad se već zezam, najverovatnije ću napraviti plint na koji može po potrebi da se doda teret i da se učvrsti vijcima. Slikaću kad krenem da radim, ovako je samo gomila... nečega

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Mislio sam da napravim ram i iznutra da ubacim bakarne šine tipa 30x10mm u useke sa unutrašnje strane i možda dobro učvršćeno dno od 20mm mermerne ploče. Mislim da bi rezonance samog plinta sveo na minimum na taj način. Što se opruga tiče, u glavi imam nekakve amortizere od plastike namašćene tehničkim vazelinom (kao neki usporivači). Čisto da ne može da zavibrira, ali da može da radi na oprugama. Oslonci spajkovi, opruga/amortizer ili squash ball feet?

Ne rebaju ti nikave opruge ... samo tri spajka za odvojit od podloge I za nivelisat vrtesku.. I stavit gram na zidni nosac sa mermrrnom plocom ili na komodu isto sa njom

nic vise

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...