Jump to content
yakuza

Iskra pojačalo NOM-01/25

Recommended Posts

Pozdrav, ( prvo izvinite za moju gramatiku ...)

odlučio sa popraviti odnosno izraditi pojačalo sa 2xEL34 PP i 1x ECC83 na osnovi šasije starog Iskrinog pojačala NOM-01/25. Na šasiji su ostala podnožja lampi , mrežni i izlazni trafo.

Dali neko možda ima šemu za to pojačalo. Na forumu sam zapazio, da ima forumaš Beli slično šasijo pojačala, ali mi se ne javlja na poruke. Dali mi neko može pomoči , da ga kontaktiram ?

Dodajem i foto moje šasije.

Puno pozdrava iz Slovenije

Marko

20191022_094122.jpg

20191022_094305.jpg

@Zen Mod može da ti pomogne i verujem da hoće, modifikovao je takvo Iskrino pojačalo, kad se bude vratio iz USA

do tada pretraži njegov blog, ima link na naslovnoj strani foruma, ako se dobro sećam ima jedna tema u vezi tog pojačala

batali , bez prepravke izlaznog trafoa ne ide 

kod tebe je evidentno 100V izlaz , tako da nemas odgovarajuci izlaz za 8 ili 16 ili 4 oma

Može da se iskoristi šasija i mrežni trafo, ostalo mora novo. Izlazne lampe nisu od istog proizvođača koliko vidim, a podnožja svakako moraju nova. Ima puno šema sa EL34 ili 6V6 samo treba naći odgovarajući izlazni trafo i proveriti raspoložive napone na sekundaru mrežnog trafoa. Ako baš treba da bude kao original, onda ide kao PA pojačalo na zvučnike sa trafoom za 100V sistem.

Momci puno hvala za gomilu koristnih informacija. Izlazni trafo več je drugi, za EL34 PP (nije za UL) i sa 8 oma izlaza. Podnožja če da budu od keramike. Mrežni trafo ima napone 2x 295 V, 1x 10 V, 1x20 V. Vjerujem, da sta ova mala napona za podešavanje biasa, pa bi shema morala biti ili bez nastavljivanja biasa ili u tom okvirima napona.  Tražim neku upotrebljivu Iskrinu šemu radi nostalgije i da bude što više u Iskrinom duhu... I lampe ču da "uparim". Završio sam sada sa kompletiranjem šasije ( prekidač, kučište osigurača, mrežni konektor) Sada bih se bacio na " unutrašnje organe"... ;-)

@neskor ; na onoj povezavi je samo shema " Kinoojačevalne naprave". Dali bi još moralo bit i drugih shema ? Pregledao sam i Zen Mod blogove ....

13 hours ago, yakuza said:

Momci puno hvala za gomilu koristnih informacija. Izlazni trafo več je drugi, za EL34 PP (nije za UL) i sa 8 oma izlaza. Podnožja če da budu od keramike. Mrežni trafo ima napone 2x 295 V, 1x 10 V, 1x20 V. Vjerujem, da sta ova mala napona za podešavanje biasa, pa bi shema morala biti ili bez nastavljivanja biasa ili u tom okvirima napona.  Tražim neku upotrebljivu Iskrinu šemu radi nostalgije i da bude što više u Iskrinom duhu... I lampe ču da "uparim". Završio sam sada sa kompletiranjem šasije ( prekidač, kučište osigurača, mrežni konektor) Sada bih se bacio na " unutrašnje organe"... ;-)

ako izbacis EF86 i vezes ulaz na resetku prve polovine triode ECC83 to bi mogao biti solidan ISKRA izlazni pojacavac snage ,

pitanje , zar taj mrezni trafo nema i 6,3V~ namotaj za grejanje lampi ? 

Iskra.jpg

Da, zaboravio sam na napone za grijanje, ima 5V za GZ34 i 6,3V za ostale lampe.  Da, prosmatrao sam tu shemu, muči me samo onaj napon od 36V ( kojeg sad nema na mrežnjaku, koji se dovodi za bias. Morao bi promjeniti i način rada EL34, pošto nemam izlaznog trafoa za ultralinear. Možda Zen Mod ima još neke slične Iskrine sheme ?

On 11/12/2019 at 12:00 PM, чика-Брка said:

to pojacalo na koje mislis je zavrsilo kod mene.

ali nije taj model.

trafo ima i 100V i 16 oma izlaze.

:cheers:

Dali si možda probao izraditi shemu prema ostacima ispod šasije ? 

Mozda je najbolje ici na 2x20W Stereo blok varijantu sa 2x6V6 i 1XEcc83 po kanalu a bazirano na ISKRA topologiji , mislim da bi taj mrezni trafo takvu Stereo varijantu mogao da napoji ,ipak sve zavisi od toga ima li dovoljno mesta na sasiji za tako nesto .