Jump to content

Grone 3 way: Raal | Audio Technology | Acoustic Elegance


grone

Preporučeni Komentari

Vidim da se ova vertikalna osa grafika koji pokazuje fr. odziv zvučnika i SPL, ne shvata baš najbolje. Manje-više usvojeno je da ona dole kreće od +45dB što predstavlja relativno tišinu u stambenim prostorima a gornja granica je +105dB gde kod osetljivijih osoba već počinje granica bola. Gleda se da je neka srednja vrednost odziva na 75dB do 80dB.

Ako bi, recimo, stavili donju granicu -200dB a gornju +200dB, dakle ukupan raspon od 400dB, frekventni odziv bi bio prava linija. Nadam se da je jasnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
16 minutes ago, hifista said:

Sednes na najbolje mesto, potegnes koju ljutu i meris. Posle nekolko ljutih merenja sve izgleda bolje.

Kao krvni pritisak ili telesna temperatura, leci se merenjem.... znao sam!

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, hifista said:

Sednes na najbolje mesto, potegnes koju ljutu i meris. Posle nekolko ljutih merenja sve izgleda bolje.

😂 Reci da su tako i ovi u NASA mislili. Tacno bi do sada bili na Jupiterovom mesecu Europa i istrazivali okeane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

58 minutes ago, Shoba said:

Izmeri drajvere kako treba kao i njihove impedanse ubacu u simulator i uzivaj.

Ovo je pravi savet.

Impedansa se meri u kompleksnom domenu u rasponu frekvencija od intresa. Npr sa Dayton Audio DATS. Simulatori počinju da rade kao pesma kada se nahrane pravim podacima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da dodam, što se simulatora tiče svašta sam probao, ali Visatonov Boxsim je najjebitačniji. Daje i da ubaciš dimenzije kutije, pozicije drajvera, za drajver treba da premeriš i ubaciš sve, i onda kada se sve napravi i izmeri, nije baš kao u simulatoru ali bukvalno je tu na 80%.

Onda fine tuning, meri, slušaj, menjaj, meri, slušaj, menjaj...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Aleks said:

Samo da dodam, što se simulatora tiče svašta sam probao, ali Visatonov Boxsim je najjebitačniji. Daje i da ubaciš dimenzije kutije, pozicije drajvera, za drajver treba da premeriš i ubaciš sve, i onda kada se sve napravi i izmeri, nije baš kao u simulatoru ali bukvalno je tu na 80%.

Ja isto najviše volim Boxsim. Ima svašta da se podesi, ali meni je jako bitno da baš pazim kako ubacujem podatke, svuda čekiram opcije da su efekti kutije, bafflea i tako to već izraženi u merenjima, tj da koristi samo direktno podatke koje sam izmerio sa kutije već završenog oblika. Ako ne paziš šta klikćeš, on će ulaznim podacima dodati efekte. Npr, možeš da staviš (i radiš) merenja na infinite baffleu, a on će to da promeni da ispadne kao u kutiji čije si detalje zadao.

Ukoliko tebi nije kao u simulatoru, verovatno negde nisi nešto čekirao. Meni baš ispadne identično, simulacija i merenje toga.

1 hour ago, Aleks said:

Onda fine tuning, meri, slušaj, menjaj, meri, slušaj, menjaj...

E ovde jedino radim drugačije, nema nikakvog slušanja, možda usput nešto, nego radim skretnicu u simulatoru dok ne bude što bolja, a teško je jer mora mnogo toga da se odradi, faze, željene frekvencije, impedansa, ravan odziv itd. Pa onda sve to iz 2-3 različita ugla, dok ne budem zadovoljan. Znači ne jedna simulacija, nego 3 simulacije iz različitih uglova a identična skretnica (elementi). Onda sklepam probnu skretnicu i merim ponovo iz svih tih uglova, proveravajući da li se sve slaže, da li je sve što je izsimulirano, isto to sve i izmereno.

E onda kad je sve dobro, pustim da slušam razne stvari sa probnom skretnicom, i uvek bude prijatno iznenađenje, zinem i pomislim jbt što ovo dobro svira...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam taj raal kao Grone, doduse secem ga visoko 8-10khz, besel 3 red.  Treba nabosti faznu i disperzionu harmoniju u zoni ukrstanja. Ribon je problematican za uklapanje sa kalotnim drajverom zbog razlicite disperzije ( sundjeri na raalu pomazu oko toga), takodje fizicki time aligment pomaze (ja ga drzim u kutiji na vrhu pa mogu da ga pomeram napred nazad). Merenje ti pomaze da se priblizis, al moras i da slusas, zato je bavljenje skretnicom pipav posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nije baš fora sa raalom da može da radi od 2-3 KHz dok ostali riboni ne mogu, mogu možda od 4-5 KHz tek. Šta dobijaš sa njim na 8-10, pa ne možeš ni da ga čuješ. Za taj opseg bolje 19mm dome malac.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kum je nabavio taj isti RAAL relativno davno, odmah po pojavljivanju na tržištu. U to vreme mogao je da se navodno seče na 1600Hz skretnicom drugog reda, naravno, ništa od toga. Isprobali gomilu srednjaka da uklopimo sa njim ali bez uspeha, izmedju ostalog i Lowther PM6C. Na kraju stavljen Neo 10 koji legao fantastično, a i sistem je sa 3-way otišao na 4-way. Ispod Neo 10 stavljena neka Yamaha, bele membrane od 8 inča, odlično se uklopilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, Koja said:

Zar nije baš fora sa raalom da može da radi od 2-3 KHz dok ostali riboni ne mogu, mogu možda od 4-5 KHz tek. Šta dobijaš sa njim na 8-10, pa ne možeš ni da ga čuješ. Za taj opseg bolje 19mm dome malac.

Tačno je da drajver ima veliki dinamički potencijal, i da je to najbolji ribon koji postoji. Ipak je i dalje ribon, u smislu da geometrija membrane daje odredjenu disperzionu karakteristuku gde dominira horizontalna u odnosu na vertikalnu, takodje ribon je vrlo detljan, tonski suv i neutralan.  Tu može nastati problem u integraciji, u smislu da ti ribon štrči u odnosu na kalotni srednjak, tj da ih ne čuješ kao stopljenu celinu.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, Aleks said:

Samo da dodam, što se simulatora tiče svašta sam probao, ali Visatonov Boxsim je najjebitačniji. Daje i da ubaciš dimenzije kutije, pozicije drajvera, za drajver treba da premeriš i ubaciš sve, i onda kada se sve napravi i izmeri, nije baš kao u simulatoru ali bukvalno je tu na 80%.

Onda fine tuning, meri, slušaj, menjaj, meri, slušaj, menjaj...

Shit in shit out.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Mora da se napravi merenje kako na osi tako i van ose kako bi se direktivnosti drajvera uskladile. Obavezno quasi-anechoic merenje nikako in room. In room merenje za pravljenje skretnice je nepotpun i los pristup. Takodje je lose i za merenje finalnog projekta jer ukljucuje i sobu. Kad se promeni soba ili pozicija menjaju se i merenja sto je nedopustivo.  Sve je detaljno pojasnjeno u linku koji sam dao. 

Izmenjeno od Shoba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 39 minuta, Shoba reče

Shit in shit out.

Pa da, ako ga nahraniš kako treba, bude sve kako treba.

Naravno, uvek bude "posle ću tamo kasnije nekad da premerim sve kako treba i da sve podesim detaljno" i to se uglavnom desi tipa nikad... projekat uglavnom ostane na 80%, iliti "good enough".

K'o što preamp sastavljam 7 godina, i tako to.

Uglavnom obaveze diktiraju hobi, nikada nije bilo obrnuto :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...