Jump to content

Visaton W by VladaC (aka WLM La Scala) aka Alex edition, a posle i možda nešto drugo


Aleks

Preporučeni Komentari

19 minutes ago, Aleks said:

E to je izvedeno ovako: nemam sada pri sebi winisd, al za ovu zapreminu, tuning na 35Hz je dužina br cevi 300mm (prečnik 105mm). Kada budem radio to nešto drugo, biće 55L (sračunata total zapremina kabineta za srednjak) i tuning na 30Hz, što mu dođe oko 400mm dužine istog prečnika cevi. Zato je BR tuba (vodovodna cev) od 50cm isečena sada na 30, a ostavljen deo koji se može jednostavno "navući" i time produžiti cev, pošto neće da se krati nikako, manje od 30cm se ne uklapa u kalkulacije ;)

Ako bude bio SS 22W4534G00, njemu isto odgovara 30cm za sličan tuning, ako bude Seas CA22RNX njemu prija još niži tuning i duža cev. Možda bude i SBA u nekoj priči sa dve osmice po kutiji, ima i ta zamisao, al mnogo je $$keka ono što ja hoću... TBD :)

Ja imadem podesivu cev, koliko sam probavao, za svako udaljenje od zida mogu fino da podesim bas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ebe said:

E fala,

Nije mi palo napamet da procesljam jebay, ovo je povoljno vrlo.

Ako bude, kad bude, pa će poručimo ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krenuo sastavljanjing :spiteful:

PSX_20191022_130616.jpg

PSX_20191022_130633.jpg

Dakle, pošto usled zbog neimanja ikakvog prostora za rad (radionica, podrum, terasa, znači baš ništa), a velike želje za diya, uradio sam ovako, da se izbegne farbanje, da bude spremno za brzo sklapanje i da može da se sklopi bilo gde (hodnik zgrade privremeno). Jednostrano beli MDF, ivice sečene pod 45 stepeni, i onda samo brzo lepljenje, sklapanje, stezanje. 

Još da dodam unutra učvršćenja..

Sa prednjom: 

PSX_20191022_130645.jpg

I detachable fronto:

PSX_20191022_130702.jpg

Sledi damping i ispuna, damping će biti piramida sunđer (iz više razloga), ispuna klasika stiva (vuna, kako već)..

To be continued.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Vix said:

Lepo, samo ipak mislim da bi bolja bila i iverica nego MDF...

Što? Šuplje bre, ječi :(

51 minutes ago, крокодил said:

Kakva je veza prednje strane i izmenjive ploce sa drajverima?

Trebalo je da bude unit matica -> imbus, međutim, kako sam rupe bušio aku bušilicom (nema drugo jbg) tako su neke otišle malo ukrivo pa će biti šaraf za MDF.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://sundjer.co.rs/proizvodi/

Profilisani sunđer, prodaju na kilo, kaže kvadrat je oko 650 din, znači nema jeftinije... Međutim, firma to prodaje na tone, pa ono, a bre dečko, 2 kvadrata, će ti isečemo neki dan... tako sad se to čeka :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Aleks said:

http://sundjer.co.rs/proizvodi/

Profilisani sunđer, prodaju na kilo, kaže kvadrat je oko 650 din, znači nema jeftinije... Međutim, firma to prodaje na tone, pa ono, a bre dečko, 2 kvadrata, će ti isečemo neki dan... tako sad se to čeka :)

Što baš sunđer, on ti smanjuje zapreminu kutije, uzmeš ovo, tu i tamo priheftaš za zid kutije, lako se dodaje i oduzima dok se ne podesi da valja količina dampinga.

http://www.hometextile.rs/tapetarski-program/koflin/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, NIXIE said:

tu i tamo priheftaš za zid kutije

Bre, šta znam da ti kažem, ako si ovako dampirao svoje kutije, onda... jbmliga.

Kako kaže gosn Troels, a bogme i iz ličnog iskustva egg crate foam as part of the damping material for very large bass cabs. A ovo već smatram velikim kabinetom, pa tako da toeto.

Hteo sam i bitumen ploče, al sam odustao, ne znam što. Mrzi me da to lepim, valjda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Aleks said:

Bre, šta znam da ti kažem, ako si ovako dampirao svoje kutije, onda... jbmliga.

Kako kaže gosn Troels, a bogme i iz ličnog iskustva egg crate foam as part of the damping material for very large bass cabs. A ovo već smatram velikim kabinetom, pa tako da toeto.

Hteo sam i bitumen ploče, al sam odustao, ne znam što. Mrzi me da to lepim, valjda.

Tako sam uradio, sa onim LIO za jastuke (to je isto to), plus ukrućenja drvenim gredicama, plus bitumen na 80% površine. Pošto imam ukrućenja i kutiju za srednjotonac, nije bilo potrebe da fiksiram LIO, ne mrda nigde. Vadio sam i dodavao dosta puta dok nisam bio zadovoljan. Uzeo sam terpapir, tri sloja po 2mm otprilike (zato što mi se učinilo boljim od kondora, a nije ni tako prljavo), to je lepljeno sintelanom ili tigrom i fiksirano sve ekserčićima pa složeno i opterećeno većom težinom, a  sve to pre spajanja stranica kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad pricate o dampingu , pravite distinkciju izmedju dampiranja zidova kutije ( da ne zvone ) i dampiranja akustickog volumena (u cilju postizanja zeljenog Qtc), cisto da neko ko ne zna , a cita , ne napravi zbrku u glavi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 10/22/2019 at 4:46 PM, NIXIE said:

Što baš sunđer, on ti smanjuje zapreminu kutije

Malo si me zagolicao ovom tvrdnjom, pa sam se promajao noćas po netu, te posavetovao literaturu (LD cookbook). U knjizi se za BR kutije savetuje staklena vuna (Fiberglass R19 onaj njihov) na svim zidovima, te ispuna od stive (koflin) na gornjoj/donjoj strani, samo ne oko drajvera i br otvora. Tako tvrdi i čika Gravesen, samo normalno ne staklena vuna nego filc (felt).

Egg crate foam, iliti piramida sunđer, ili profilisani sunđer, koristi poneko za veće kabinete, ajd ovo moje smatram većim pa sam uzeo. E sad ovo da li smanjuje zapreminu kutije: oni razlikuju dve vrste "pene", open cell i closed cell foam. Open cell foam su ti po naški sunđeri i razne varijacije a closed je stiropor, stirodur, foreks, itd... Svi open cell foam se preporučuju za dampiranje jer oni u manjoj meri utiču na zapreminu kutije - naspram closed cell. Normalno :)

Ukratko: postoje specijalni piramida sunđeri koji su za akustički tretman, međutim probali par njih i to i "običan" piramida i nema neke značajne razlike - barem što se kabineta tiče. Značajno je veća razlika između nema ništa i ima sunđera.

Moji razlozi zašto sunđer a ne filc: pre dosta godina (pre nego i počeo da obitavam ovde) sam pravio neki subwoofer, bila nešto vazdan kutija oko 100 L a 10" sal drajver :)Premazao  ja iznutra katranom, pa ter papir uheftan, pa izdampirao filcom sa vojnog otpada, pa još napunio stivom, i mislio doyaya jbt ovo će da praši da ne rezonuje.... vraga. Nema bassa jbt. Tek kad sam izvadio više od pola filca i vune bass se pojavio... 

Mislim da će u ovim kabinetima fino da legne samo ovaj sunđer sa još malo koflina na dnu i vrhu kutije (za neutralizaciju stojećih talasa).

 

Još jedared: kad pogledaš cenu recimo ovoga, ili još gore ovoga ili još još gore ovoga, onda pozoveš Modline Zemun, sačekaš par dana i

PSX_20191024_133506.jpg

Nastavak sledi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, Aleks said:

E sad ovo da li smanjuje zapreminu kutije

Ako je to sa slike, mislim da smanjuje. Koflin ne smanjuje sigurno. Pošto si već uzeo sunđer, probaj, pa ćeš čuti šta se događa. samo nemoj fiksirati možda se predomisliš kasnije.:guns2:

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu ne treba ništa ako driver lepo legne. Neki driveri fabrički imaju diht materijal na korpi. Moglo bi da posluži:

https://www.aliexpress.com/item/33050888785.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4ba54c4dN8tLDQ

https://www.aliexpress.com/item/4000003462527.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4ba54c4dN8tLDQ

 

SC152.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...