Jump to content

Macura phono predpojacalo , krca44


krca44

Preporučeni Komentari

Ako me oko ne vara, Sipijev shunt bi trebao imati nešto bolje rezultate u odnosu na ovaj Gemini. Pre svega mislim da ima bolji PSRR, a za ostalo bi trebalo pustiti neki sim. Jel radio neko simulacije da se ne mučim :)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

msm, stvarno - je li to trik pitanje?

kako moze pasivni regulator da ima stepen regulacije, samim time i PSRR bolji od regulatora koji ima pojacavac greske ?

msm moze - ako covek koji zna sta radi nacrta pcb za pasivni regulator, a amater nacrta pcb za ovaj drugi

u tom slucaju ovaj drugi lako moze ispadne pojacavac bruma ili, ne daj Boze, oscilator

 

onda jos i da zanemarimo strujni potencijal Sipijevog shunta ....... zna se kad je pravljen/za koje svrhe, i za to je apsolutno ispunjen projektni zadatak 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije trik pitanje, bez ikakve namere. Mislim da je OLG veći kod Sipija sa 431 koji sada ima neku ulogu opampa, nego "sličan" stepen kao kod Geminija. Otud verujem i bolji PSRR. Odradiću sim, ne stižem. Takođe ne vidim problem da i Sipi bude strujno potentniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto bi rudari rekli, srecno

postoje razlozi zasto je ovo napravljeno ...... a vec postojao reg za NS10 od onomad, kao i za PSM LS

u svim oblastima, kad tad, treba preci sa "icoravakokazrnoubode" na "vatiseknjigastarostavnih" pristup

disclaimer: ako je zabava cilj, a ne napredak, onda nema veze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Važno da se napreduje. Primetih gledajući internu strukturu TL431.

Isti uslovi za oba, injektovan noise gen 250mV / 1kHz. Potrošač 100mA, šant element 50mA. Opseg 1Hz - 200kHz (10 x "čujnog"). Kod Geminija sam probavao razne reference, pa i GLED431, ali bez bitnih pomaka.

Gemini:

GEMINI.thumb.JPG.ae03872d4ad6e9330d095c36804e4706.JPG

Sipi:

SIPI.thumb.JPG.4b512401d54208c30baf8501e38ddc24.JPG

...

Kako god, setih se vezano za temu dok sam radio uređaj. Macura preamp i "default" Gemini reg (150mA).

Kompletan phono preamp vuče 50mA po grani napajanja (plus, minus). Imamo dakle višak od 100mA koji odlazi na IRF-ove. Ako se gađalo na 16V, imaćemo disipaciju na mosfetima od po 16V x 0.1A = 1.6W. Trebalo bi ga hladiti ili smanjiti struju kroz limiter na 100mA, a može i nešto manje.

 

 

Izmenjeno od Nesic
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možeš slobodno smanjiti struju kroz limiter za 50mA (R3 i R4 na 12 ohm), smanjiće se i disipacija za pola, te možeš neki manji hladnjak. Ali opet moramo znati K/W hladnjaka zarad proračuna.

Primer:

https://www.schukat.com/schukat/schukat_cms_en.nsf/index/CMSDF15D356B046D53BC1256D550038A9E0?OpenDocument&wg=G9524

SK42-51S

Ako imaš (3w disipacije) * (4 k/w hladnjaka) + (30 ambijenta) = 42 stepena na T

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinjavam se pogresio sam u dimenziji hladnjaka.

Hladnjak je ML73/50 Velleman, Mikroprinc ih ima, dimenzije :

50x35x12,5

6 centigrada / W

...ne znam napamet koliko je to Kelvina po Watt-u...

 

P.S. Ovakav hladnjak koristim za 7812 reg grejanja za 12V/ cca.0,75A i to radi ok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Pozdrav. 

Zahvaljujuci krca44 dobio sam plocice za ovaj preamp 🙂

Sada se skupljaju delovi. Molim za misljenje za neke delove koje sam nabavio kao zamenske i sta od navedenog je bolje.

1- umesto wima fkp2 10nf 1% nabavio sam Vishay 1837 isto od 1%- da li je to greska ?

2- za dikaplingovanje elektrolita sam nabavio kako je i na listi 100nf viseslojne keramike X7R i Wima mkp2 - koje je bolje staviti u ovom slucaju ?

3- elektrolite od 10mf imam Nichicon Fine Gold ? Da li je to greska?

4- elektrolite od 470mf imam Nichicon Fine Gold , Samwha RD , Samwha WB low esr , Panasonic FR , Panasonic NHG i Nippon LXZ low impendance - koji izabrati ? Od najpoželjnijeg do najnepozeljnijeg iz navedenog

5 - 1mf  je Wima MKS4 - da li je to ok ?

Hvala na svakom odgovoru

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

savetuj se sa krcu, ovde ili privatno, kako je i red - on mu dodje tatko na te plocke 

pravi razliku izmedu mF i uF, bitna je; msm, razumemo mi svi da tu nema mF gde ga napisa, al' opet

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 časa, Zen Mod reče

savetuj se sa krcu, ovde ili privatno, kako je i red - on mu dodje tatko na te plocke 

pravi razliku izmedu mF i uF, bitna je; msm, razumemo mi svi da tu nema mF gde ga napisa, al' opet

 

Pozdrav

Naravno da se odnosi upit najvise  na tatka na plocice 🙂 ali reko da stavim upit u samoj temi da se podeli info sa svima.

A mf Ispravljam za ubuduce uf  🙂

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad se vec ima vrednosti 0.1uf u c0g dielektriku, bolje koristiti njih nego x7r. I bolje radi nego wima i kao decouple i kao sprezni, jako blizu idealnom kondenzatoru. Steta sto mu je ta vrednost neki gornji limit (ima i vise, veci footprint, dosta vise para...). 

Za ostatak neka se javi krca 😁

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Eh sad nisam ni ja bas "tatko" za ovo - aj da vidimo Wima FKP2 vs Vishay MKP1837.

Teorijski FKP2 bi trebalo da je bolji ali... MKP1837 ... ah jbg DS koji sad gledam je siromashan a negde sam video neki drugi.

Elem 1% ne treba zanemariti nikako - mada preporucujem selekciju koliko poznajem ( nesto malo ) Vishay blokove.....  cini mi se da sam relativno skoro gledao nesto na Mouser-u i video nesto vise o tim MKP1837 i da bi to trebali biti dobri kondovi - samo to moram kasnije da izbunarim opet. Svakako je pogodan za svrhu.

Poredjaj te MKP1837 sve bez lemljenja da vidis prvo da li staju jer je tu guzva na pcb.

Posto pricamo o RIAA EQ kondovima mislim da je ok i da moze da zameni Wima FKP2 - mislim ja sam uradio bar dva phono-a bez FKP2 kondova i jedan je radio sjajno ( MKP + Stacked Polystyrene ). 

Za EQ je vazna preciznost, Macura je na tom delu uradio odlican posao. Selektuj delove za RIAA, otpore i kondove u parovima tako da oba kanala imaju priblizno iste vrednosti na istim pozicijama - ako ne mozes da selektujes kondove ugradi taj MKP1837 jer su 1% i pogodni.  Otpore generalno sve preko 1K8 premeri, znam da ima 6K8 i 91K ( ovaj zadnji imas kakav imas ) i negde 5K6.

 

Elektroliti - svi ti iz grupe Low impedance - samo oni veliki na Macura pcb, na ulazu sa reg pcb ne bi trebali biti ultra low esr ( 470 uF ).

Za Gemini reg Zen zna bolje - nego videcu po serijama ali generalno Samwha RD je mid-level, moram da pogledam za ove druge.... samo koliko da se zna ja kupujem kondove gledajuci Ripple koeficijent i duzinu trajanja i jos neke k-ke - gledam da u okviru mojih skromnih saznanja ostvarim tehnicki odgovarajuci kond na datoj lokaciji ako mogu - stvarno nemam saznanja u "audiofilskom" kontekstu.

 

1uF blok - to je deo DC Servo kola na Macura pcb preptpostavljam ?  Kod mene je isto neki MKT ( isto sto i MKS koji imas ), teorijski opet bi bilo bolje da se ugradi MKP ali kad sam radio ja to nisam znao, iskreno nisam siguran koliko je bitno.  Mislim da Wima MKP 1uF / 63Vdc tu moze da stane.

 

XR7 - to je kod mene kao de-couple, Hitano ( mislim, THT ) sto je preporuka iz BOM-a, opet nisam strucan za tu oblast.

 

Toliko zasada, kasnije uvece ili sutra kad izbunarim DS za elko-e, recimo nemoj Samwha WL na Macura pcb ako je vrednost 470uF i trenutno zanemari Samwha RD - ja bih da pogledam Nippon i Nichicon - Samwha WL je mozda bolja za regulator ali posto je Low ESR pitaj Zen-a.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Pogledao sam datasheet-eve za neke od kondova koje imas - elko.

Nichicon Fine Gold - stvarno ne znam sta da kazem, svi hvale te kondove, DS je siromasan podacima i sa te strane.... najbolje neka komentarisu lokalni strucnjaci za te kondove.  Ako imas stavi.

Nippon LXZ, Panasonic FC... sve to izgleda ok i Samwha WL.

------

Macura sam nije koristio nikakve posebno kvalitetne delove - recimo standardno dobre, kvalitetene koji ne kostaju puno.

Jedino posebno jeste prvi IC - OPA627 koji se vise ne proizvodi, cene zaostalih komada u Mouser-u, ne-standardno pakovanje - jesu sumanute, oko 80 Eu komad.

Texas Instruments je izbacio direktnog naslednika - OPA828 u SMT pakovanju tako da je potrebno kupiti i zalemiti ga na adapter ( ovo ja planiram u nekom trenutku ).

Cena je negde oko 8-9 Eu komad.

OPA134 single je jeftina zamena koju je Macura preporucio.

Sem samih chip-ova tu su ti FKP2 kondovi ( oni jesu najbolji za namenu ali mozes da stavis MKP1837 ).

 

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Krca 44 na iscrpnom odgovoru.

Da rizimiram:

-Vishaj 1837 mkp 10nf 1% ostavljam

- Nichicon fine-gold elektroliti 10uf  ostavljam

- viseslojne keramicke X7R mozda i zamenim sa COG videcu ako ih nadjem pre nego sto polemim ostatak plocice

- 470uf znaci odbacujem Low-esr to jest Panasonic FR, Samwha WB i LW ,  kao i Nichicon Fine-gold , ostaje Nippon LXZ ili Panasonic NHG   takodje smo rekli da je  Samwha RD  ipak najlosija od navedenih. Da li mozda preporucujete neke druge a dostupne kod ⁸nas u nasim radnjama, ja sam nesto pretrazivao ali to su elektroliti koji se nude na nasem trzistu ?

- 1uf blok  Wima MKS4 ostaje

- Opa828 na adapteru  🙂 ostaje

 

Znaci samo elektroliti od 470uf su mi jos problematicni , sve ostalo vec reseno 🙂 ako imate preporuku koje u ovom slucaju bi Vi stavili ili ste vec stavili molim za info . Hvala unapred

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...