Jump to content

Macura phono predpojacalo , krca44


krca44

Preporučeni Komentari

1 minute ago, Nesic said:

Izmeri vanjske pinove u odnosu na centralni i biće ti jasno kako okrenuti.

Nesicu ako pricamo o Heli potu svi pinovi su iste duzine, imam samo sa gornje strane obrtni potic na jednoj strani i pravac na shemi... ali nisam siguran kako da lemim, na koju stranu da gleda taj potic.

http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9574

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Nesic said:

Zašto toliko kalaja stavljaš... Izgleda očajno i nepotrebno.

Pa probao sam da stavim manju kolicinu... ona pcb desno ima previse, slazem se potpuno, razlog je jednostavan a to je da manja kolicina ima veliku shansu da ne prodje lepo i onda moram da se zezam i odlemljujem....  ona pcb levo je koliko toliko pristojna ali cim sam probao da stavim manje rupa se nije ispunila, cak ni da kazem "mozda ce da prodje kao mesto koje radi".

Evo ti slika test plocica pa vidi da li stavljam previse kalaja u normalnim uslovima  :D

 

DSCN3099 copy.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Nesic said:

Zašto insistiraš da kalaj prođe na top layer?

Zar to nije zahtev za dvostranu stampu ?    Msm ne mora da predje onako kako ja radim ali bar da ispuni rupu pravilno...

Elem merio sam one obrtne helli potove.... nogica suprotne od one iznad koje se gore nalazi pot ima 10-20 Ohma veci otpor, sem toga generalno otpori su ujednaceni u odnosu na centralni pin,  obrtanjem pota nema promene vrednosti.   Meni ovo ne kaze skoro nista tj. mogu da napravim neku pretpostavku vezanu za postavljanje ali ne znam da li je tacna.  Odoh da nadjem data sheet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da nije. To je isto kao kad bi popunjavao VIA-e, prelaze sa layera na layer. Sumnjam da to iko radi. Možda, ajde možda, popuniti pin ako je tu i izvod komponente, a i sama ruta je energetska, pa da prelaz bude sigurniji. Mada se tu onda ide sa širim prelazom kod projektovanja, pa nije potrebno zalivanje.

 

Kako god okreneš višeobrtni trimer dođeš na isto. Možda samo estetike radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Nesic said:

Kako god okreneš višeobrtni trimer dođeš na isto. Možda samo estetike radi.

Hvala

Nasao sam i nesto o oznakama sa sheme tako da ipak imam neku orijentaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/16/2019 at 4:21 PM, Nesic said:

Kako god okreneš višeobrtni trimer dođeš na isto. Možda samo estetike radi.

 

22 hours ago, zek said:

Ma važno ti je samo da odrediš koja nožica ti je "klizač" na njoj se menja otpor, druge dve imaju nazivni otpor i ne menja se okretanjem.

 

Sinoc sam gledao kako je Vrac to uradio na vise primeraka Iron Pumpkin preampa,  Nesic je u pravu, nema veze kako cu okrenuti.

Hvala svakako   :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji nekada potreba(ili proizvodni zahtev) da se napon ili otpor trimera u kolu povecava kada se srafce okrece u smeru kazaljke na satu, i tada je bitna pozicija trimera. Za fiksna podesavanja napona ili neke radne tacke..., tipa "fire and forget", potpuno nebitno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, vladd said:

Postoji nekada potreba(ili proizvodni zahtev) da se napon ili otpor trimera u kolu povecava kada se srafce okrece u smeru kazaljke na satu, i tada je bitna pozicija trimera. Za fiksna podesavanja napona ili neke radne tacke..., tipa "fire and forget", potpuno nebitno.

Meni se cini ( pisem napamet )  da je ovde slucaj podesiti napon/struju i ostaviti... uglavnom napravio sam sinoc redosled lemljenja elemenata po velicini, planiram da veceras radim BC tranzistore ako uslovi budu pogodni pa potom te Heli potove, montiracu ih onako kako ih je Vrac montirao....

Gemini & Iron Pumpkin ELEMENTI 1 copy.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, krca44 said:

Meni se cini ( pisem napamet )  da je ovde slucaj podesiti napon/struju i ostaviti... uglavnom napravio sam sinoc redosled lemljenja elemenata po velicini, planiram da veceras radim BC tranzistore ako uslovi budu pogodni pa potom te Heli potove, montiracu ih onako kako ih je Vrac montirao....

Gemini & Iron Pumpkin ELEMENTI 1 copy.jpg

Vladd je u pravu, ako je vezan kao trimer (a ovde verovatno jeste) onda su dve nožice na PCB spojene. Nađi koje su spojene pa probaj ti da spojiš trimeru dva izvoda tako da kad vrtiš u smeru kazaljke na satu (CW) raste otpor. Onda znaš kako treba da se zalemi, da kad vrtiš u CW raste napon a kad vrtiš kontra (CCW) pada napon. Možda nije toliko bitno, ali ja pazim da uvek zalemim tako da kad vrtim CW raste napon ili struja i obrnuto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Vladd je u pravu, ako je vezan kao trimer (a ovde verovatno jeste) onda su dve nožice na PCB spojene. Nađi koje su spojene pa probaj ti da spojiš trimeru dva izvoda tako da kad vrtiš u smeru kazaljke na satu (CW) raste otpor. Onda znaš kako treba da se zalemi, da kad vrtiš u CW raste napon a kad vrtiš kontra (CCW) pada napon.

Pa sada mogu ja da merim ( uradicu ) ali koliko sam video na drugim slikama, odozdo, cini mi se da su sve tri zalemljene.

Na kraju krajeva ne moram sada da to radim, mogu da sacekam Zen-a da se vrati pa da pitam njega   :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...