Jump to content

Macura phono predpojacalo , krca44


krca44

Preporučeni Komentari

4 hours ago, Mikorist said:

sqrt(v1^2+v12^2+v3^2+v4^2+v5^2+v6^2+v7^2+v8^2+v9^2+v10^2+v11^2+v12^2+v13^2+v14^2+v15^2)

Ovoliki :D

Videti https://www.diyaudio.com/forums/parts/35821-noise-measurements-leds-zener-diodes.html

Moze i to aproksimativno da posluzi. Orijentaciono i za neki nivo potreba. :) 

Inace se mere opsezi karakteristika i to onda ubacuje u neku statisticku simulaciju tipa Monte Karlo, gde se obracunavaju kombinacije interakcija i medjuodnosa opsega suma, najvece i najnize vrednosti za svaku diodu, pa sve to uz najvecu statisticku tezinu dogadjaja. Po potrebi...

Najbolja i najgora opcija su najmanje verovatne, na obodu zvona...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Npr, ova tvrdnja, izrecena u postu na big DIY-a nije netacna, ali uz odredjenu statisticku tezinu, 

Quote

The output voltage for 16 LEDs
is 16 times the LED voltage drop. The noise voltage is only 4 times the noise of one diode.

Ali istu verovatnocu moze da ima i tvrdnja da 16 dioda mogu da imaju 7 puta sum jedne...neke, i toj jednoj postoje min i max opcije..

Cak i da se samo amplitudno posmatra, i to najpovoljnija opcija, ostaje nepozeljno prosirenje opcija izbijanja po frekvencijama, lokalnih burstova u medjusabiranju, ili medjuoduzimanju suma.

Mislim, ako nesto ne spominjemo, ili ne volimo da se spominje, da ne premori mozak i pokvari mjuziku,... to ne znaci da se ne dogadja.. :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, ManicP said:

Izlazni napon je na tim modulima podešen na 24V ako se dobro sećam. Treba odvaditi LED na izlazu (svaka nosi oko 1.6V) i ubaciti kratkospojnik. Za 17V na izlazu recimo skinuti 4 kom.

Max izlazna struja se podešava sa CCS koji čine IC3 sa R7.1 i R7.2 u paraleli (odnosno IC4 sa pripadajućim otporima za negativnu granu) i iznosu 1.25/Rekv (Rekv je ekvivalentan vrednost R7.1 i R7.2 u paraleli).

Ulazni DC napon treba da je 8V viši od izlaznog, AC napon trafoa je (Uout+8V+2x0.7V)/1.41.

Ako se poveća struja moguće da treba doraditi hlađenje, može da se doda hladnjak na onaj AL flah.

Pedja hvala, mislio sam da te kontaktiram.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Zen Mod said:

evo dacu vam i Gerbers i semu ( koju usput vec imate kao deo od Iron Pumpkins) za Good Gemini regulator

msm , dobar regulator nije Bozje Slovo . ali malo ih je koji su u modi a da su stvarno zaokruzeno dobri

kod Milanpcb mozete uraditi pcb , samo obratiti paznju da - posto on ne radi vias - da se pojedini elementi poleme sa obe strane stampe

Macurina sema je OK , ali je pcb katastrofa , da ne objasnjavam neophodnost odvajanja energetskih vodova od vodova signala za pojacavac greske

otvoriti novu temu (preseliti predmetno) ako mislite nastavljati ; ovde ce se to samo zagubi

Zene hvala ti, ako mozes posalji Gerber na pp, ja cu potraziti shemu po temama.

Ako moze neka se prebace svi postovi vezani za Macura phono u novu temu.

Otprilike svi delovi koje sam narucio iz inozemstva stici ce do 20.og Septembra a ovih dana idem po domacim radnjama da pazarim ovde sta ima i treba.   Moj neki plan je da prvo kompletiram phono pcb, zatim da vidim napajanje i stabilizaciju ( kompletiram to ) pa onda kutija, konektori i slicno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, Zen Mod said:

sutra poradimo

Bez zurbe... imam jos da pokupujem kojekave kondove manje vaznosti ( u smislu kvaliteta ), to ce uzeti jos par dana i vikend, pa onda sledi razmisljanje o stabilizaciji... mislim ni ja ne zurim iako mozda tako izgleda, ne mogu nista uraditi dok ne stignu delovi krajem meseca.

:D

Hvala !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stvar je tehnicki prilicno uokvirena, precizan napon, dobro filtriran, male struje i jako niskog suma, zbog velikog pojacanja riaa. Pozeljan predregulator ako se dovodi 17V na itegralce,da ne protrci ulazni napon pri ukjucenju.

S obzirom na malu potrebnu struju, moguc je i ic bafer kao regulator...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

krco , ovaj navod iz manuala OK?

 

Quote

The preamplifier should be supplied from 2 x 15V to 2 x 18V regulated powersupply. The ZT15VA power supply (please visit my webpage) set at 2x17V issuitable for this preamplifier. Or you can use any regulated power supply within

recommended voltage range that is capable to deliver at least 2 x 100mA output current

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo

par delova menja vrednost , da se prilagodi reg. naponu i programiranoj struji , veceras cu preciziram

na BD ce ici hlanjacak , na IRF nema potrebe

gerber zip ima password , isti na PP

to cisto da predupredim :hihihihi:

pcb sshot.jpg

schm.jpg

Good Gemini Gerbers.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

evo

par delova menja vrednost , da se prilagodi reg. naponu i programiranoj struji , veceras cu preciziram

 

R8 i R11 idu na 12K , sve ostaje isto

programirana struja 150mA po grani

hladnjacak koji staje ide na BD-ove

MMBF5486 ima u Kelco

u principu sve je boranija od delova , a trci u krug oko tih regova koji su napravljeni od prepucijum delova , narocito kad stampa bude uradjena ko ni sebi ni svome

trafo 36Vct , 20VA

tu sam za potpitanja , ako bude trebalo ....... msm ako se na kraju ne odlucis/te za neki fensiji reg :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Zen Mod said:

krco , ovaj navod iz manuala OK?

 

Quote

The preamplifier should be supplied from 2 x 15V to 2 x 18V regulated powersupply. The ZT15VA power supply (please visit my webpage) set at 2x17V issuitable for this preamplifier. Or you can use any regulated power supply within

recommended voltage range that is capable to deliver at least 2 x 100mA output current

Zene hvala ti za Gerber, kontaktiram te za password kad dodje na red.

Navodi iz manuala bi trebali biti tacni.  Kolega koji je prosle godine izradio ovaj phono i donosio kod mene,  koristio je Borberly super reg kome je prilagodio naponsko/strujne zahteve.  Rekao je nesto o podesavanju regulatora uopsteno ali morao bih da pitam, naime da li je na izlazu konstantno 100ma za +/-.

----------------

Da dodam i objasnjenje zasto sam trazio stabilizator napona kad vec imam jedan.

Ovo mi je prva gradnja pa bih voleo, ako bude moguce, da u unutra sve sam sastavim.

Ako ne bude moguce ( vestina, finansije itd, ko zna ), koristicu ono sto vec imam.

 

Za sada nabavka za phono pcb napreduje lepo.

OPA627 nisam nasao u Evropi, trenutno ga izgleda nema, Texas Instruments prodaje minimum 5 kom, 135$ & ptt,  pa sam izabrao OPA134.   OP177GPZ za servo.  Vishay 1N4148 diode ( deo ulaznog filtera ),  Van Damme RG-179 coax kabl.

Wima FKP2 su naruceni, za izlaz Vishay ( DC blok, u DC servo kolu ),  PRP otpori  i jos neki za eksperiment na cevnom phonou.

Bice dovoljno elemenata da se uradi neko osnovno uparivanje posto se preporucuje za RIAA filter.

Ostalo je da vidim sa liste sta mi jos treba od kondova i da pazarim u lokalu ( GME poljska radnja ne radi isporuku u Srbiju ali se bar moze videti sta treba staviti prema sifri iz BOM-a ).

 

Momci hvala puno za pomoc, bice jos pitanja kako se bude napredovalo.

:D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovo ti je shunt reg , programiran na stalnu struju od 150mA po railu , a sad koliko potrosac uzme , on uzme

 

M. navodi 100mA kao max potrosnju njegovog kola , tako da si dobar (rezerva u shunt regu) jos 50%

Papa Borbely-ju svaka cast , al mislim da bi ti zaplakao da skontas da ti treba 200++ Eura za reg , koji jos usput ima i losije performanse od Good Gemini

msm, Borbely reg ima svoje zasto je napravljen , kad je napravljen ........ Erno je bio smeker i to je ipak bila demonstracija sile

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Zen Mod said:

Borbely reg

Za ovaj koji je napravljen receno je javno da je u pocetku oscilovao i morala je da se primeni neka Borberly-jeva intervencija da se dovede u red.  Kolega koji je to pravio imao je i pun orman delova.... previse komplikovano i skupo za mene, tako mi se bar cini a rece i sam taj kolega da je taj reg overkill za ovaj phono.

Nego smem li da kupujem tranzistore kod nas ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sqrt(v1^2+v12^2+v3^2+v4^2+v5^2+v6^2+v7^2+v8^2+v9^2+v10^2+v11^2+v12^2+v13^2+v14^2+v15^2)
Ovoliki [emoji3]
Videti https://www.diyaudio.com/forums/parts/35821-noise-measurements-leds-zener-diodes.html
Kao neko ko pise testove vec vidim bud :D drugi element v12 :)

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 hours ago, krca44 said:

Da dodam i objasnjenje zasto sam trazio stabilizator napona kad vec imam jedan.

Svaki uredjaj zasluzuje sopstveno napajanje, prilagodjeno dinamici rada. Osim naravno lepe zelje da se nesto samostalno uradi.

Prakticno ne postoji "overkil" u realnom pozitivnom ili zadovoljavajucem smislu znacenja reci, u vezi napajaca, postoje neka moguca dozvoljena, korektna preterivanja koja nisu stetna ili nepodobna, tipa kvaliteta komponenti, temperaturne preciznosti..itd, ali preterivanje sa mogucnostima struje je vise nepodobno, neodgovarajuce napajanje, cak sa vrlo negativnim efektima. Mora da bude "taman". :) 

Najcesce se desava da se napajanje koristi kao "posebna komponenta", ali sa uspostavljenim znacajnim tehnickim i radnim preduslovima, ne izmisljenim nego neophodnim, za konkretnog potrosaca.

Tako da, osim tranzistora, spremi dosta bakarnih limova za oklapanja... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, vladd said:

Tako da, osim tranzistora, spremi dosta bakarnih limova za oklapanja..

Da se izmesti trafo u drugu kutiju ili odvoji pregradom znam, razmisljao sam o samolepljivim bakarnim trakama ( za kuciste...pomenute na drugoj temi ),  nego jeste li mislili da se stabilizacija posebno oklapa u odnosu na trafo i phono pcb u odnosu na stabilizaciju i trafo... svaki sa svojom oklopljenom kutijom ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...