Jump to content

Transformator kao analogni izlazni stepen DAC


Mikorist

Preporučeni Komentari

1 hour ago, Lemić said:

ubaci trafo za I/V konverziju koji će imati dovoljno i pojačanje

Veci je problem sto svi trafoi imaju gubitke, nego pojacanje, za to bi se pobrinuo neki bafer...ili kvazi bafer, pojacavac sa malim pojacanjem 3+dB

U principu se sve vrti oko najvece dobiti u izolaciji digitalne mase, a trafo bi se modelovao prema izlaznim karakteristikama cipa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Doktor said:

^

Nije Sowter, vec je Jensen u The Model-u. :)

 

 

Da, zaboravih.

9 minutes ago, vladd said:

Veci je problem sto svi trafoi imaju gubitke, nego pojacanje, za to bi se pobrinuo neki bafer...ili kvazi bafer, pojacavac sa malim pojacanjem 3+dB

U principu se sve vrti oko najvece dobiti u izolaciji digitalne mase, a trafo bi se modelovao prema izlaznim karakteristikama cipa.

 

10 minutes ago, vladd said:

ubaci trafo za I/V konverziju koji će imati dovoljno i pojačanje

Nisam elektroničar pa brkam i ne razdvajam pojmove, pod ovim sam mislio na ukupnu dobit i upravo je ta gubioza bila kamen spoticanja, Peđa je zato radio odličan analogni bafer sa trafoom na kraju,  tvrdeći da je to najbolji mogući kompromis,  nije sporio mogućnost ali nije ni favorizovao, bilo je tad DAC transformatora ali je to očigledno zapalo meni da realizujem i tako prođe. Ruku na srce, taj DAC zaista zvuči, u mom Philipsu imam isto to ali u ipak suženoj varijanti, zadovoljenje da nije bilo potrebno posezati ni za čim.  Ako se ne varam, Torsten Loš je to raščlanjivao, bilo i nekih Talijana, sve iz doba 1541, posle naiđoše višebitni čipovi polako to sve ode u zaborav. Vidim ovde da se pominje Topping DAC, nisam u stanju da razumem materiju pošto sam nepismen,  ali ako taj uređajčić može da prihvati ovakvu igrariju, što da ne. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Da nastavim temu, paralelna povezanost :

Spominjao sam trafoe koji sam godinama koristio iza CD plejera, ostavljeni su duži izvodi na koje su stavljeni konektori tako da je to bio ujedno i interkonekt. Ovo je namotano na "divlje", čisto za probu, al ostade dugo u upotrebi, primar pa sekundar, ne sećam se više, ali je bio relativno kratak gore što i nije loše za CD jer se trafo ponaša kao filter. Projektovan je kao 1:1, 300 : 300 Oma. Zamenom aktivnog predpojačivača, Eridice, singl sa jednom cevkom i izlaznim trafoom, šema iz talijanskog časopisa, školski rad elektroske cevi, za TVC, trafoi se nisu uklopili iz nekog razloga i izbacio sam ih iz sistema. Kad sam uzeo Topping D10, hteo sam da probam trafoe, ali su se pokidali izvodi uz same primare i praktično ih nije moguće popraviti bez razmotavanja:

20210110_111057.jpg.e278eb4bba35ae74d268add371f73a74.jpg

 

20210110_111211.jpg.8dd959bdbc769ce2e71666b3b933301d.jpg

 

Prijatelj i mušterija iz moto priče, bubnjar i sa odličnim sistemom, "Voice of the teatar" kabinetima recimo, koristi neke transformatore sa velikim zadovoljstvom, ja mu slao DAC na slušanje, a on meni kad je vratio, te trafoe, skutijane i sa ulznim i izlaznim konektorima. Ne znaju se tehnički podaci, ali na osnovu sluške, trebalo bi da su 1:1 jer nema razlike u glasnosti:

 

20210110_104832.jpg.56b934793416ae15c26a13d70bc7d3bc.jpg

 

20210110_104811.jpg.56d6642810e1c9a6e0c8fc00973e50c3.jpg

 

20210109_200443.jpg.ada5e1e2ed41f6465894eddc287d1913.jpg

 

 

Ovo "čudo" zaista doprinosi zvuku, možda ne baš kako mi je on predstavio, ali za nepoverovati, znatno više nego moji predhodni i što je bitno, uklopili su se u sistem. ( Upravo mi je javio da je iz istog izvora uspeo da mi obrzbedi par, priča je stara više od 10 godina, dobiću ih za par dana. ) Miraudio DAC, koji je bio na slušanju kod mene, iznenada je otpremljen vlasniiku u SLO, tako da nisam uspeo njega da čujem sa umetnutim trafoima, ali se nadam da ću uskoro isti, ali pooljšani DAC, imati na preslušavanju. Topping D10, nakon Miraudia zvuči i dalje milo ali premekano. Nema tu performansu, bas se oseća da je plići, što ne smeta generalno, manja je dinamika i sama voluminoznost u doživljaju energije, ali  ko što rekoh, izuzetno je slušljiv i ti neki "nedostaci" se uopšte ne doživljavaju kao takvi. Ubacivanjem trafoa, došla je neka doza agresivnosti, a to mi je falilo od prvog dana, ( poboljšano sa posebnim napajanjem ), takođe je sam karakter zvuka dobio za nijansu svetliji ton, ( ne zbog tišeg basa ), što mi je isto bila zamerka od prvog slušanja. Svetliji ton sam dobijao sa različitim ulaznim cevima u pojačivaču, tema  https://www.diyaudio.rs/topic/6496-motalica-regulacija-brzine/?do=findComment&comment=372313 ,ali to je ono, "sečeš uši, krpiš stražnjicu". Pre bih taj karakter nazavo svežinom, tako nekako zvuči, orno i veselo, analagno mehanici, signal ima bolje ubrzanje, tromost nije vesela odlika. Separacija kanala je takođe izraženija, samim tim i prostor, svaki prizvuk je celokupniji, čistiji, ima svoj i početak i kraj  bez zamućenja, uopšteno bi sve podveo pod tačnost, sve se doživljava mnogo prirodnije što je suština sa mog aspekta slušanja.

Trafo ima svoju gubiozu svakako, jednako unosi neku svoju notu kao i bilo koja komponenta u sistemu, po mom iskustvu, gde je i sada ovo, uvek napravi boljitak na klackalici kompromisa koji je neizbežan.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene su Iskre na izlazu - sve je u kutiji DAC spojeno sa VDH SCS18.

Ako i dalje nemaš dovolno bass-a - potrebno je da se skine laser dioda koja stalno vuče struju i napon analognom delu bespotrebno.

Takođe treba da je trafo bar 3A - a i ispravljač da podržava tu struju - a i žice...

Kod mene je baš enormno jak i dubok bass (nije autoritet - nego je NjEGOVO KRALJEVSKO VISOČANSTVO ) - trafoi dodaju loudness -ali ne preterano....

Što deblja žica to veća dobrota na čujnim ekstremima :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, ne,ne, nemam utisak, ili,  ne žalim se na donje lage, samo sam izneo komparativni slušni doživljaj između dva uređaja, možda pa Petrović DAC  malo pumpa dole. Slušam danas ceo dan, potaman mi sve, napravio je trafo dobru izbalansiranost, zvuk je onkav kakav mi je falio zbog izbacivanja pređašnjih transformatora. Čitao sam malo forum pa naiđoh na Vladdov neki komentar, "reskost", to je u stvari adekvatan naziv za ono što pruža ovaj trafo, meni izletela reč  agresivnost.

Kad sad prođe i Pravoslavna Nova Godina, Topping i ovo napajanjce će na sto, hvala za ukazivanje na diodu. Ja sam dugo slušo Tanoy-a HPD 15, on uvek izbacuje bas i kad ga ima i kad ne, problem je FR navesti da zvuči kao velika membrana, a to se uspelo: https://www.diyaudio.rs/topic/9799-lowther-modifikacija-zvučnika-6c/?do=findComment&comment=376972  HI-FI je kompleksan i ne može se posmatrati segmentno i pojedinačnim stvarima rešavati kriva Drina jer sve utiče uzajamnom povezanošću.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e, da - trafo kao nakacak posle diigitalije - mnogo dobra stvar moz' ispadne, samo treba probati

nem pojma sta se desava ( logika kaze da sto moze da se desi je generalno invoke treceg harmonika, kao i uvrtanje faza prvenztveno dole, pa malo i gore), al moze da zazvuci

ja onomad kad sam bijo mali pa slusao razne Technics CD playere ( raznih cifara cena i velicina), mahom sam stalno imaop zakacen Iskra repeater na izlazu...... a kolko sam znao i samo kaze da nisam pojma imao da mahom svi T. CD playeri imaju uzasno visoku Rout, te upoznat mozak i ne pomislja da gura nazivno 600R trafo sa tim

ene, kako god - i tako je bilje zvucalo no go Technics

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Хвала@lemic на занимљивом и објективном приступу. Нарочито на жељи да поделиш стечено искуство, штета што нема интересовања осталих због чега неће бити наставка приче.
Хтео сам поред тога прочитати још нешто на тему трансформатора на излазу напонских дакова, да ли си можда пробао нешто у пракси? Има ли трансформатор примену код те врсте дакова?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 1/10/2021 at 8:23 PM, Lemić said:

Ne, ne,ne, nemam utisak, ili,  ne žalim se na donje lage, samo sam izneo komparativni slušni doživljaj između dva uređaja, možda pa Petrović DAC  malo pumpa dole. Slušam danas ceo dan, potaman mi sve, napravio je trafo dobru izbalansiranost, zvuk je onkav kakav mi je falio zbog izbacivanja pređašnjih transformatora. Čitao sam malo forum pa naiđoh na Vladdov neki komentar, "reskost", to je u stvari adekvatan naziv za ono što pruža ovaj trafo, meni izletela reč  agresivnost.

Kad sad prođe i Pravoslavna Nova Godina, Topping i ovo napajanjce će na sto, hvala za ukazivanje na diodu. Ja sam dugo slušo Tanoy-a HPD 15, on uvek izbacuje bas i kad ga ima i kad ne, problem je FR navesti da zvuči kao velika membrana, a to se uspelo: https://www.diyaudio.rs/topic/9799-lowther-modifikacija-zvučnika-6c/?do=findComment&comment=376972  HI-FI je kompleksan i ne može se posmatrati segmentno i pojedinačnim stvarima rešavati kriva Drina jer sve utiče uzajamnom povezanošću.

 

Rasprava o Tannoy koji ima previse bassa prebacena ovde:

 

https://www.diyaudio.rs/topic/10110-tannoy-ima-previse-bass-a/#comments

ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

pre 19 minuta, ab reče

штета што нема интересовања осталих због чега неће бити наставка приче.

ja koliko znam - Zen ima trafo na nj. DAC, ja, Lemič, BANAT, Daudio ima na CD  ...itd... ima ljudi ...

nema tu šta mnogo da se priča... ili ti se sviđa ili ne...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 minuta, Mikorist reče

 

ja koliko znam - Zen ima trafo na nj. DAC, ja, Lemič, BANAT, Daudio ima na CD  ...itd... ima ljudi ...

nema tu šta mnogo da se priča... ili ti se sviđa ili ne...

+1

( Imam i ja na Audial The Model DAC-u ( mogucnost slusanja sa ili bez ). Cisto 4 the record. )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za sve postoji nacin

ako je bal - onda je lako - oba out-a su na istom potencijalu, tako  da ne postoji dc offset za primar

ako je se, najbolje resenje zavisi od niza faktora, tako da je ipak najbolje pricati u konkretnom kontekstu

 

generalno - ja trafo turam samo ako ubivam vise muva jednim udarcem ....... ako ne - dobar je i kond (bas ako mora), bolji od trafoa za jednu muvu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskra za probu, sto bi ste placali par desetina evra ili se zezali sa Ali-jem - ovo je 20 Eu komad , 600:600.

Ja se vec mesec i po premisljam dal' da pazarim, nikako da prelomim.

I ne mora samo za DAC, moze i kao line-out ili line-in ( Jeff Rowland je tako radio preamp-e ) ili kako je planirano u Iron Spark temi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...