Jump to content

Transformator kao analogni izlazni stepen DAC


Mikorist

Preporučeni Komentari

U skorije vreme pokreću se raznovrsne teme vezane za kvalitet analognih izvora i digitalnih.

Tipa CD vs Phono.... CD vs DAC....DAC vs Phono ...itd....

Ono što mi bode oči je nejednak pristup problematici.

Gramofonu je osim ručke i zvučnice za spoj sa  ostatkom  najčešće potrebno i tzv. RIAA pretpojačalo, jer danas retko koje pojačalo ili pretpojačalo ima ugrađen ovaj sklop.

Reč je o pretpojačalu čiji je frekvencijski odziv prilagodjen tzv. RIAA krivi. RIAA kriva je zapravo inverzija frekvencijske korekcije prema kojoj se snimaju gramofonske ploče, a koja pri snimanju

utišava duboke i izdiže visoke frekvencije kako bi se smanjila veličina brazde na ploči i šum pri reprodukciji.

Na ulazu za MC zvučnice koristi se  transformator. Transformator je odabran kako bi se izbegli problemi sa šumom koji su gotovo neizbežni kad se koristi aktivno pojačanje u ovom delu sklopa. Najpoznatiji transformatori koji se koriste za ovu namenu su  Lundahl, Sowter, S&B, Tamura ....

Percepcija snimka je drugačija kada se koristi transfomator.

Skoro svi DAC i CD uređaji su hendikepirani u tom smislu jer nemaju transformator.

Korišćenje RIAA za DAC je nepotrebno jer je nepotrebna korekcija - Master na SACD je obično baš taj po kome se i snima gramofonska ploča.

Ali su potrebne neka druga poboljšanja kako bi zvuk bio što analogniji.

 

POBOLJŠANJA ZVUKA KORIŠĆENJEM DAC TRANSFORMATORA

 

Kvalitet zvuka gotovo bilo kog komercijalnog DAC ili CD plejera ili digitalnih muzičkih sistema može se poboljšati korišćenjem transformatora pretvaranjem  struje u napon (I / V).

Postoje 3 razloga za to:

1.Obično se eliminišu prilično loši operativni pojačavači - čipovi koji se  napajaju preko I / V otpora.

2. Digitalni i analogni izlazi mogu biti galvanski  izolovani što može ukloniti neke složene mehanizme izobličenja - poboljšati optimizaciju distorzije.

3. Jedinstvena frekvencijska karakteristika transformatora može poboljšati filtriranje kvantizirajućeg šuma.

DAC.jpg

Kako se računa  I / V otpor . videti na  https://www.sowter.co.uk/dacs.php

 

Poenta cele priče je da može da se napravi i naglavi transformator - direktno - na izlaz bilo kog DAC. Pa i mog

ES9018K2M SABRE32

Ovde se nalazi referentna šema http://www.esstech.com/files/4514/4095/4306/Application_Note_Component_Selection_and_PCB_Layout.pdf

 

Screen Shot 2019-08-11 at 08.20.36.png
 

Kažu da je najbolji LL1684

Suppler-V-I-LL1684-for-DAC.jpg

 

Molim Zen da priloži njegove šeme za izvedbu ovoga. Za njegov i Vladin DAC..... Nešto mi je slao ali pojma nemam gde mi je.

Sugestije i predlozi su dobrodošli....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne zaboravimo da su same gramofonske glave splet kalema, jezgra i ljuljanja u tom polju..pa je situacija jos dramaticnije drugacija. :) 

Iza riaa se ekstra retko koristi trafo, osim u okviru nekog posebnog bafera, sto bi bio pandan, neke vrste...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo listam danima.... Skoro nijedan DAC u rasponu od 500 - do - 3000 evra nema Trafo u izlazu.

Sve sama đubradija od opampova - i poneki diskretni izlaz (što sa lampama. što sa tranzistorima)...

Par zanesenjaka na diyaudio.com ima, Zen , Vlada - i još neki ludi Japanci...:buehehe:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trafo treba staviti na izlazu ne samo DACova, vec i drugih HiFi uredjaja, poput: preampova, CD playera, itd. bez obzira da li su napravljeni pomocu cevne tehnike ili tranzistora.

A treba ih staviti i na ulaz. A ne bi bilo lose ni u sredinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, vladd said:

treba to izanalizirati i ugraditi... i jos da valja :) 

Eno gore od onog Italijana - gotovo sve - čak je naveo i koji kondovi treba da se ubace.

Samo da mi Zen polemi :D- realno treba - veće kućište za takve sprave - veličina trafoa diktira veličinu uređaja.

A i težinu...onaj gore je naveo da mu DAC ima 5,5 KG :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko, ovaj sto je poredjao dekadu kondova po principu "igrala se decica"...e njegov savet da se ureze u piramidu :crkavanje:

Drzi se ti Miko Zena, pusti ove sto uzmu komponente od 5-6K€, pa naprave spravu koja zvuci kao sprava od 2k€

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ne znas zasigurno, a mislis da znas... :D 

To je zona velikih i raznovrsnih kompromisa, ukrstanja nespojivih tehnika za audio ekskluzivu na silu boga, i nutka se opcija "cackaj i osluskuj", naravno uz odredjen pristojan odliv novca prema vendorima.

 

Elem, izlaz dac-a je kilave struje, par mA, a trafo je strujna zivuljka. Zatim kompromisi na sekundaru, za struju treba opteretni otpor da predje u napon, a to sve dalje je prakticno slozeno upotrebljivo s obzirom na velika smanjenja vec malih struja, zahteva visoke impedanse obrade, odnosno opako baferovanje.

 

Tako da bi tu lepo cucnula neka koncepcija tipa "iron", bafer, trafo i to sve sa nekim gainom, da trafo u punoj snazi odradi konverziju i prenos signala a da se cmoljavi izlaz dac-a ne preoptereti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tebi bi ponajbolje cucnuo dac-preamp, posto te ostalo ne zanima, tu bi mogle da se unormale impedanse, bez puno konverzija i variranja na impedanse komercijalnih komponenti, i direkt na izlazni amp...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, vladd said:

Tebi bi ponajbolje cucnuo dac-preamp, posto te ostalo ne zanima, tu bi mogle da se unormale impedanse, bez puno konverzija i variranja na impedanse komercijalnih komponenti, i direkt na izlazni amp...

Neće Zen da ubacuje u moj Iron PA SE - D10 :smesna:

Već sam mu ja to rekao - ne brini.......

Kaže šta ako rikne D10 - moraš u šteku da imaš još par komada....

Plus ne može sve da stane u jednu kutiju. Plus što ne sme više od jednog trafoa da bude unutar Irona...

Jer treba linearno šant napajanje +  njegov trafo + dva Lundahl + dve Iron pločice i njihov trafo + druga kutija veličine preampa.......

Ima da puknem bar 500E za preradu  :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro , znam ja da je Mikum zaludan pa se bavi sa stabibilokadbibilo

sve sam ja vec objasnio na vibereta , ali se zaboravilo

i nisam pominjao Lundahl , nego Beyerdynamic

etc

kako je to najbolje uraditi ?

lepo - uzmes i uradis :smesna:

btw. W-u se sastavlja DDDAC sa Sowter u izlazu

mada se meni to ne svidja u potpunosti - i dalje je I/V sa otporom direktno na izlazu DAC-a  a trafo je tu onako kao fancy deo

Mighty ZM kad je radio sa trafoom - trafo je sam bio i gain stage i elemenat I/V konverzije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Zen Mod said:

Mighty ZM kad je radio sa trafoom - trafo je sam bio i gain stage i elemenat I/V konverzije

To je super - ako čip pre njega ne rikne od opterećenja :smesna:

 

9 minutes ago, Zen Mod said:

dobro , znam ja da je Mikum zaludan pa se bavi sa stabibilokadbibilo

pa moram . nema nijedna tema o ovome - niti se neko bavi ovim ovde:pleasantry:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Mikorist said:

To je super - ako čip pre njega ne rikne od opterećenja :smesna:

 

pa moram . nema nijedna tema o ovome - niti se neko bavi ovim ovde:pleasantry:

 

chip sa current out ne moze da rikne i da stavis kratki spoj na izlaz , nature of the beast .......... jedino onda neces cuti nista

sto se tice teme - nema koristi od pustog nagvazdanja

ako je neko voljan da napravi temu o necemu ,koja treba da bude informativna i kompetentna , treba prvo da bude i kompetentan i da ulozi debeli trud u prezentaciju

slaba korist od navodjenja opstih mesta i linkovanja , gde u pola linkova tip pojma nema , druga polovina tip ima pojma ali ima debelu agendu,treca polovina mesavina prva dva,cetvrta polovina uopste to nije to itd.

knjige braco srbi - knjige

sto ce reci - primeri braco srbi , konkretni primeri

dakle - provereno u praxi , navesti prednosti i mane bas tog resenja i sve tako redom .......

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Zen Mod said:

ako je neko voljan da napravi temu o necemu ,koja treba da bude informativna i kompetentna , treba prvo da bude i kompetentan i da ulozi debeli trud u prezentaciju

Evo ti ćeš da prezentuješ . A ne po Viber porukama. Pola ih nemam - obrisane - kad sam reinstalirao MacOS :smesna: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...