Jump to content

Disco-M Scan-Speak studio monitori


stefaca

Preporučeni Komentari

Svaka čast :D

1. Elem ja sam imao 4 komada tih 8" baseva Scan-Speak. Isto 4 oma. Uzeo 2016. jer sam hteo da pravim veliku kutiju sa po dve 8" što bi dalo 8 oma. Kada su drajveri stigli, parametri koje sam izmerio su se solidno razlikovali sa onih sa spec sheeta po veličini kutije koje bi trebalo da pravim, tj ispala bi jedno 20% veća, što mi se nije svidelo. Po tome onda ispada da sam verovatno hteo bass reflex, jer kompresuju možeš da praviš kako hoceš. U sustini možeš i bass reflex kako hoćeš, smanjiš zapreminu i prilagodiš tuning.

2. Uzeo sam da premerim i distorziju kao što to obično radim, e tu mi se nije svidelo što su sva četiri komada imali konzistetno povećane harmonike trećeg reda između 100 i 500 Hz (a ja sam hteo valjda trosistemac do 400 ili tako nešto). Nisu toliko povećani harmonici da bi drajvere nazvao lošima ali je veće nego se meni kao sviđa - oko 10 db povećani. U svakom slučaju nije nešto što se lako oseti i o čemu bi trebalo da brineš, više neka moja ideja šta i kako bi u teoriji trebalo da bude.

3. Te dve stvari zajedno mi se nisu svidele pa sam bio odlučio da prodam drajvere čoveku iz Lazarevca, posle vidim da je on neki par izgleda prodao nekom pa sam i to posle video negde, ili na forumu ili oglasima. Ali ovi tvoji su izgleda drugi primerci jer mi deluje da su serijski brojevi različiti tako da si ih verovatno sam nabavio spolja :)

4. Kad sam već kod mojih merenja, da naglasim da ti basevi mogu bez problema da se koriste do 2+ kHz kada je skretnica u pitanju, što i nije tako često za 8" drajvere, jer dosta njih baš ima problema oko 800 i 1000 Hz. Tako da ti ljudi što su pravili taj projekat znaju šta rade :)

5. Pomenuo sam skretnicu, ne znam koliko su te ispali ti Jantzen delovi, kalemove si mogao i kod nas da naručiš. Bile su i ranije neke nabavke jeftinih 10uF blok kondenzatora pa je to moglo da ide umesto el-cona koji stavljaš, mada ni njemu ništa ne fali. Jedino što se isuši posle dosta godina pa mu se smanji kapacitet. Nadam se da ide paralelno u sretnici, a ne redno.

6. Svaka čast za obaranje ivica na kutiji, i generalno tebi i Bobanu na kutiji.

7. Odličan izbor projekta da se stavi waveguide, malo ko se odluči za to. Još lepše bi bilo da je mogao cnc-om da se uradi waveguide u drvetu kao kod njih, ali ne fali ni tvom ništa, bar može da se isfurnira.

8. Ne znam koliko će bass-a da daje tako u kompresiji, možda si planirao da ih slušaš bliže zidu tj da ne odmačinješ puno od zadnjeg zida?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Koja said:

Kada su drajveri stigli, parametri koje sam izmerio su se solidno razlikovali sa onih sa spec sheeta

To je gotovo pravilo, to se promeni nakon razrađivanja, ali gotovo nikad ne stigne na sprecifikaciju. Mislim da su Troels i drugi dosta toga merili i skoro uvek su se razlikovali. Uglavnom se i FR opseg razlikuje od fabričke specifikacije jer se ne meri u istim uslovima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja iskustva su sledeća: Peerless je gotovo identičan onome što piše u specsheetu. Svi ostali se razlikuju bar u nekoj osetnoj meri, neki vise neki manje. Razrađivanje ne utiče bitno na promenu parametara, možda se promeni 1% ali ne više, čak i posle razrađivanja satima na nekoj nižoj frekvenciji i višoj snazi. To pričam za ove standardne kućne midbass-ove, 5", 6", 8". Kažu ljudi da se razglasni 12" i 15" itd značajnije menjaju, ali tu nemam dovoljno iskustva da mogu da potvrdim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Koja said:

Moja iskustva su sledeća: Peerless je gotovo identičan onome što piše u specsheetu. Svi ostali se razlikuju bar u nekoj osetnoj meri, neki vise neki manje. Razrađivanje ne utiče bitno na promenu parametara, možda se promeni 1% ali ne više, čak i posle razrađivanja satima na nekoj nižoj frekvenciji i višoj snazi. To pričam za ove standardne kućne midbass-ove, 5", 6", 8". Kažu ljudi da se razglasni 12" i 15" itd značajnije menjaju, ali tu nemam dovoljno iskustva da mogu da potvrdim.

Ja od kad se skromno bavim ovim hobijem mogu samo da kažem: bez merenja nema ništa.

A recimo kad se menja gornje vešanje, to tek nije po fabričkoj specifikaciji, barem u početku dok se ne razradi. A o stvrdnutim vešanjima da ne pričam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinjavam se unapred sto necu odgovarati po redu :) Sto se svih drivera tice kao i elemenata za skretnicue uzeo sam ih u Nemackoj. Bio sam do sestre letos tako da je sve odande. Iskreno verujem da je dosta jeftinije nego ovde da sam se odlucio za kupovinu.

WG? Da, na projektu je isto Monacor-ov WG samo sto je stavljen, kitiran i farban kao deo kutije pa se ne vidi plastika. Slazem se da bi mozda bilo lepse drveni da je, ali onda bi morala drva da se uklapaju odnosno da WG i furnir budu isti a iskreno nisam na to obracao paznju jer mislim da je i ovako sasvim lepo. 

Trenutna soba za slusanje nije duboka, nemam puno mesta iza. Sto se jacine tice kontam da ne slusam glasno i jako tako da ce ovo vrsiti posao ;)

I da, obaranje ivica je ubistvo iskreno. Lepo za oko i daje kutiji neku draz. Juce sam skoro sat vremena obradjivao furnir na tom delu. Na sve to oborene ivice imam i gore i dole na kutiji. Bice to nauka srediti, ali verujem da ce na kraju ispasti OK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam bio lenj svojevremeno sa Seas CA12RCY.

Dats V2, merio TS parametre i razrađivao lagano (trafo pa na 50Hz). T/S parametri su se bitnije promenili u prvih 1h (Fr pala reda 6-7Hz ako se dobro sećam), posle toga su se skoro ustalili posle nekih 8h, promene mizerne na dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Onomad, jednom prilikom u razgovoru sa Nešom Napijalom, dotakli smo se detalja skrivanja tih spojeva i ivica ispod furnira. Neša mi reče da je silu vremena i ravnanja upotrbljvao da to bude perfektno poravnato jer se posle xx vremena počnu spojevi nazirati ispod furnira, na neki način "bubre". Ljudima koji teže perfekciji, ovo može naružiti kutije. Ako se kituje treba upotrebiti dobar kit, ponoviti par puta i šmirglati dok ne "zamiriše na beli luk", odnosno dugo, dugo. Ko voli taj i pati. :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesu kutije kitiranje ispod. Ali spoj je težak bas. Probao sam da prelomim furnir, ali puca. Mislim da ne postoji idealno rešenje. Kako god da mu pridjes sa neke strane se vidi. Ovde je taj problem što šara kroz furnir skreće. To nisam znao da postoji. Ali u prirodi nema ničega idealnog tako i ovo.

Da, ja imam OCD pa mora sve da bude perfektno. Volim da je sve u finalu, lenjiru ili kako se i čime već meri.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...