Jump to content

Phono vs cd


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

Kod mene u sistemu slusam ploce i cd ravnopravno.Ploce su stara ljubav,i zabavnije za sakupljanje,zbog razlicitih izdanja,a samim tim i kvaliteta zvuka.Cd su sa druge strane pozeljni zbog komfora.Delo klasicne muzike mozete cuti u kontinuitetu,dok rok ploce koje imaju par dobrih pesama sa jedne,i par sa druge strane ploce,ovde ih slusate odjednom.

Ali kako uporediti zvuk ova dva medija.Naravno,uslov za poredjenje su isto pojacalo i zvucnici.Drugi pozeljan uslov je da su ploca i cd isti>isti naslov>ista kuca>ista godina stampanja(najpribliznije sto imam su ploca i cd Miles Davisa "Kind of blue" ,obe Sony Legacy , godina 2009.

Najvaznije je,ipak,kako dovesti gramofon i cd plejer u istu kategoriju.Jedino sto mi pada na pamet je cenovna kategorija.CD plejeru je lakse odrediti mesto gde pripada,jer se radi o jednoj,ili dve komponente(cd plejer,ili plejer + dac).Kod gramofona je vise mogucnosti:1.gramofon+glava(integrisan phono u pojacalu):2.Baza+rucka+zvucnica+phono preamp.

Vrlo je moguce da ce visestruko bolji cd plejer svirati bolje od gramofona,i obrnuto.Ja sam pomenuti "Kind of blue" slusao na sledecem sistemu,a zajedno sa dvoje kolega sa foruma,slozio se da ploca bolje zvuci:

Pojacalo je bilo Vukusicev preamp+DIY classA power+Harbeth P3esr.Gramofon Technics sl150/Rega rb303/Ortofon Blue/sindric phono, > cd Quatro/dac m2tech evo.Stvarno ne bih znao kako da cenovno uporedim ove komponente.Quadro>donja klasa,M2Tech>solidan,Technics i Rega>solidni,Ortofon>donja klasa.Reklo bi se ujednaceno.

Nastavicu ovo poredjenje sa novim komponentama.Sada su bazicne komponente pojacalo Unison Research Simply Four i zvucnici Harbeth P3esr.

Gramofon je Technics SL150 sa Regom RB303.Umesto ortofon Blue,doci ce Bronze.Phono ce ostati od Technics SU8080.

Cd plejer je Philips CD614 i M2Tech Evo DAC.

Cenovna kategorija uredjaja po mojoj nekoj proceni:

Philips CD614-cenom bio u rangu Marantz CD52II.Ovde kao transport. M2Tech Evo DAC ,po jednom testu je bio poboljsanje kao eksterni dac za Yamaha CD-S2000,pa bih moj kombo stavio u rang ove Yamahe.

Tecnics SL150(kostala pola Sondeka LP12)/Rega RB303 bi bio ekvivalent sadasnjem gramofonu Regi RP3.

To je sto se tice kvaliteta komponenti.Cenu sam racunao ovako(godina 2012):

Philips CD614/M2Tech Evo DAC = Yamaha CD-S2000 = oko 1.000e

Technics SL150/Rega RB303/Ortofon M2Bronze = Rega RP3 - Rega Elys2 + M@Bronze = 800e... + phono preamp = 1.000e.

I tako sam dosao do zakljucka da su ova dva izvora zvuka priblizna kvalitetu i ceni .Ili gresim?

Kada montiram Bronze glavu,uradicu poredjenje ploca i cd-a.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Moze,zainteresovan sam. Otvori takvu temu.

Oću kasnije....Ja sam vremenom shvatio da su mi i CDi  i ploče višak. 

Ono što ti kažeš za gramofon - mora da obrćeš ploče. Moraš i CD da ubacuješ - CD se vrti , grebe,

mora da ih prerezuješ, čistš laser - podmazuješ vratanca i kontakte na vratancima (zapravo ceo mehanizam).... Smara me sve to....

Potpuna Digitalizacija - bez mehaničkih delova je vrh. Samo je pitanje cena šta dostiže ono predhodno. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DAC je vrhunski konfor i ekstra kvalitet zvuka. Sasvim za po kuci.

Ploce su posebna vrsta zabave, a lepota zvuka je samo opravdanje za sav taj mazohizam i cinculiranja..:) 

Inace mi je interesantan ovaj metod poredjenja po ceni, ili nekakvoj trzisnoj vrednosti, ali to se, bar ovih godina, dramaticno razlikuje od realne vrednosti ili kvaliteta. Morao bi da se uvede nekakav marketing ili brend koeficijent uticaja na cenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U prošla vremena slušanje fajlova je malo zaostajalo za CD i gramofonom, međutim u poslednje vreme je sve to napredovalo dosta, i hardver i softver i usluge na internetu,  tako da ostaje onima koji imaju gomilu ploča, CD-ova i odgovarajuću tehniku da nastave sa tim.

Ja sam se na PC+DAC odlučio iz konfora, nedostatka prostora, povremenih preseljenja, lenjosti da se zanimam  održavanjem ploča, glave, ručice i gramofona.

CD plejer mi nije bio neki, materijal uglavnom rezanci, tu sam se lako odlučio. Zadržao sam modifikovan DVD kao transport.

Pravi zaljubljenici se neće tek tako odreći gramofona. Za CD-ove je već malo lakše, RIP u fajlove i original može na KP.

Puno audiofila se ne odriče ni kasetofona.:o

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

CD 614 i EVO DAC nisu ni do kolena tvom analognom sistemu,tako da ne cudi sto je gram. bio bolji

Ako ti je bas do uporedjenja cena sistema CD VS PHONO,realnije je da uzmess trenutne cene tih istih ali polovnih komponenata.

614 i EVO mogu da se kupe za 220e

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, na srecu, upuceno je svima koji mogu da dele lepe uspomene.

Sve moje skolske ljubavi su bile "uz ploce" i iz vremena pre digitalije...ne mogu sada ja da postavljam dijalektiku digitalija vs ploce...digitalija kod mene nema dodatni kvalitet takvih uspomena.. :) 

Fetis je vise u smislu specificnog pristupa, rituala i cinculiranja vinila i oko vinila, kao neki protokol aktivnosti, ili trebnik :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

38 minutes ago, zoranzu said:

CD 614 i EVO DAC nisu ni do kolena tvom analognom sistemu,tako da ne cudi sto je gram. bio bolji

Ako ti je bas do uporedjenja cena sistema CD VS PHONO,realnije je da uzmess trenutne cene tih istih ali polovnih komponenata.

614 i EVO mogu da se kupe za 220e

Yamaha CD-S2000 se prodaje za 700-800e.M2Tech Evo DAC je bio trecina cene Yamahe.Moraju se porediti cene novih uredjaja u istoj godini,cene polovnih imaju raznorazne razloge za formiranje cene.Zasto je dacu toliko pala cena,verovatno zbog velike ponude raznih modela.CD plejeri verovatno sporije izlaze sa novim modelima.Moje misljenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je ovo razvrstavanje u cenovne razrede vesto smisljena trgovacka zamka. Treba tragati za dobrim zvukom, uz pomoc sluha, iskustva, tehnicke osposobljenosti... moze i uz pomoc novca, ko ga ima dovoljno. Nazalost cinjenica je da za stvarno dobar zvuk treba dosta novca. Bio i ostao luksuz. Cak i za diy u danasnje vreme.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zasto nije dovoljno uporediti konkretan vinil set-up i konkretan cd-dac set-up....i reci ovo svira bolje od ovog.

koju svrhu ima uvodjenje cena novih uredjaja gde su neki stari 10,neki 30 godina,kursne liste,revalorizacije,inflacije i ko zna cega sve jos.

odabir nasumicnog uredjaja za cenovni reper.....aman,pa tri icd plejera iz iste generacije u evro iste cene su vrlo razliciti po zvuku.....

do velikih saznanja ce ovo dovesti....neprocenjivih.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, patason said:

zasto nije dovoljno uporediti konkretan vinil set-up i konkretan cd-dac set-up....i reci ovo svira bolje od ovog.

 

 

Zato sto postoji ogranicenje u novcu.(bar kod mene).Da novac nije problem,onda bi mogli diskutovati o tome koji sistem,u apsolutnom smislu. zvuci bolje.

Ne mogu se porediti pojacalo od 100e i od 1.000e.Za ocekivati je da ce ovo drugo bolje da zvuci.

A ako poredimo dva pojacala od 1.000e,mozemo onda traziti neko drugo jevtinije,a koje ce zvucati priblizno skupljem.

Na zalost,ne postoji referentni uredjaj po kome bi kreirali svoj sistem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja trenutno vagam dal se bolje čuje 176400Hz ili 352800hz 24bitno.....

Screen Shot 2019-08-08 at 8.36.37 PM.png

Jedno i drugo svira bolje od gramofona - ne znam koliko bi koštala igla da svira ovako...

Čujem mu pljuvačku kad mu prolazi preko nepce. Sinusne kanale - sline kad mu prolaze - dlake u nozdrvama.

Haludže:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...