Jump to content

Phono vs cd


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

ja sam slušao par gramofona, ono napucani do bola, ploče audiofilske od 100$, nema šuma, nema krckanja, zvuči kao skupi cdp...'ebo ti to...ja bih to šut u but

Tosca bolja 100x

najbolji I najprirodniji zvuk gramofona sam čuo na jednom sajmu, igor gligorov, dva gramofona naizmenično, pointe elektronika I neki pravljeni fr zvučnici...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, crni. said:

najbolji I najprirodniji zvuk gramofona sam čuo na jednom sajmu, igor gligorov, dva gramofona naizmenično, pointe elektronika I neki pravljeni fr zvučnici...

Ako se dobro secam zvucnici su bili Fonel ( ispravite me ako gresim ), momci iz Novog Sada, FR je radio sa aktivnom skretnicom ( unutar kutije ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

39 minutes ago, krca44 said:

Ako se dobro secam zvucnici su bili Fonel ( ispravite me ako gresim ), momci iz Novog Sada, FR je radio sa aktivnom skretnicom ( unutar kutije ).

Finel

Pasivna korekcija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, zoranzu said:

Finel

Pasivna korekcija

Hvala na ispravci

Bilo je odavno nekog pisanja u Hi Filesu da imaju model sa aktivnom skretnicom i dosad sam mislio da je to taj...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Mikorist said:

 

Ako neću da imam gramofon , baš me briga šta ko misli.

Najnormalnija stvar je da svako radi kako mu je cef.

Poenta je u nadyebavanju posebne frste u "duelu" vinil vs dignitalija. :) 

Kod vinila mozda kupis plint, rucku glavu i preamp sve po par $$$, i da se promasi, da na kraju price zvuci losije od DAC-a od 1000 evra, ili cak i od gramofona od 1000 evra, koji je udesen, ako se ne razume ono sto se desava. Ako nisu usaglasene impedanse rezonanse i komplijanse.. :)  

Jednostavno ne pomaze slusanje prica i saveta, posto ima mnogo krsa i foliranja, a izuzetno skupo i uopste zahtevno da se probavaju desetine varijanti, a i tada je problem ako se ne zna desavanje, pa se luta bocnim stazama.

Kod digitalije je znacajno lakse, mozes i da si "glup za sprave" i samo slusas, bude lepo, platis i nosis uzivanjciju....

Kod vinila sistem mora da se gradi( ili da se nebulozno plati neki lanac komponenti, nesto sto je drugi neko formirao) da bi bio bez primetnih nedoslednosti. A takvo gradjenje je hod po zici, mala greska je veliki pad. I tu je posebna prica, draz vrhunskog vinila, odrzavanje sistema u top formi, kao neki arhaicni sportski auto, kojem treba stelovati ventile i paljenje, ili vec neko cackanje po motoru na nedeljnom nivou :) 

I pri tom drzati sve detalje problematike i stelovanja u malom prstu...

A digitalija je...ukljuci i vozi, odnosno... slusaj.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Quote

 

High fidelity (often shortened to hi-fi or hifi) is a term used by listeners, audiophiles and home audio enthusiasts to refer to high-quality reproduction of sound. This is in contrast to the lower quality sound produced by inexpensive audio equipment, or the inferior quality of sound reproduction that can be heard in recordings made until the late 1940s.

Ideally, high-fidelity equipment has inaudible noise and distortion, and a flat (neutral, uncolored) frequency response within the human hearing range.

 

 

 

Ovo je jebena definicija hi fi 

Po ovome izvor zvuka, predpojačalo, pojačalo, zvučnici i kablovi treba da  su neprimetni u sistemu prenosa infomacija.

Neutralni, neobojeni , ravni, nečujnog šuma i izobličenja.

u tom domenu gde :

1-biraš zvučnike , vodeći racuna o akustici sobe koju treba da ispuniš zvukom , a sve u skladu sa ličnim preferencama šta to predstavlja dobar zvuk.

2-biraš pojačalo , prvenstveno gledajući snagu , THD spektar , modul izlazne impedanse u skladu sa predhodno izabranim zvučnicima , ne zaboravljajući da vodiš računa i o gainu jer imaš pretpojačalo.

3-u skladu sa izvorom/izvorima biraš preamp koji ima određene tehničke karakteristike po pitanju ulazno-izlaznih impedansi , gaina , THD spektra, ne zaboravljajući šta su zahtevi koje pojačalo postavlja.

4-biraš izvor (Gramofon, DAC, CD) gledajući i u kutiju istog , pa čitajuci  tehnički opis i karakteristike, vodeći racuna o preampu - impedansama RIAA, gramažama ručke, vrsti glave na ghramofonu , transporta na CD/DAC - izlaznom gainu CD/DAC i analognom delu CD/DAC……ufff

e, samo u tom domenu možes - gde su sve impedanse usklađene kao i struktura gaina sistema - da bi održao najveći stepen očuvanja energije signala

da zaključiš da li Gramofon, DAC ili CD bolje svira. Pritom ne forsirajući nijedan izvor - manje ili više.

5-biraš produkciju MUZIKE - može da se desi da je na SACD bolja produkcija iste muzike nego na CD i LP - i obrnuto

pa poređenje nema nikakvog smisla jer će BOLJa PRODUKCIJA nadsvirati lošiju PRODUKCIJU. ( a ne Gramofon, DAC, CD) 

Ideš na to da svi kablovi između treba i moraju da budu maksimalno neutralani , da ne bi kvario zabavu  

Ako bilo koja od navedenih stavki  nije zadovoljena , moraš da pribegavaš kablovima kao zakrpama na bušnim gumama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To nije ultimativna definicija hifija, to je jedan od POKUSAJA definisanja nekakve reprodukcije zvucnog zapisa.

I izvor i zapis i produkcija je neophodno da su hifi kvalitetu, u meri da se omoguci odredjen dozivljaj ili nivo dozivljaja muzickog dela, bez recimo filtera na 15KHz zarad radio broadkastinga, ili limita na 12,5KHz zbog zastarelog nekog standarda, ili na 20KHz zbog digitalnih potreba i protokola...

A ostalo je zabava, zvucnike prosto kupujes kao dobro izradjenu igracku, a sobu, kako uredis... :) itd...

Pre svega mora da postoji odredjena tehnicka pozadina, ma kako dosadna bila, da bi sve imalo odredjenog smisla...

Ili ce da hifa sluzi kao sminkeraj i izlozba sujete ili izvor imaginarnih zabava...sto je odredjen poseban smisao koji treba skupo da se naplati...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, vladd said:

Apsolutno moguce, ako je izvor i produkcija veca hifa od svega ostalog.

Veci su problem sistemi koji ce da uprosece takav snimak.

Mislim da je takmičenje ove vrste sa boljim produkcijama potpuno besmisleno - neregularno.

Kao kad imaš dopingovanog trkača na 100 metara - sa nedopingovanim:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ne treba da ima sum, kada je margina suma na preko -100dB

Ali, zivot nije  noiseless, i muzika nisu samo tacno odsvirane note, ili frekvencije. I ma kako jasno cisto i tacno zvucala i elektronska muzika i Diana Krall, uz ultravrhunsku i zasluzenu produkciju, meni je kao deo mog mozaika licnosti nekako blize 

 

E sad obilje ozbiljnog materijala je na vinilu, obilje uspomena vezanih za vinil...pa makar bile i pesmice branka kockice :) 

I to je ono sto nas upotpunjuje, a i da slusam bilo kakvu digitaliju sa bilo kakvim nemanjem suma, kada napolju turiraju autobuse i nabijaju pritisak u instalaciji.. :) da se prozori drmaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To moze da zalici na diskusiju da li pojacalo sa 0,00002% izoblicenja zvuci najbolje, ili bolje od nekog DHTSET-a sa 0,7%?

I da li je taj podatak krucijalan ili bitan i za reprodukciju slozenog audio signala ili za utisak na korisnika.

 

Ne verujem da ce takva sekta naci sledbenike.. :) 

 

Sustina je da li je i koliko vinil dobar da prenese sve sto treba od muzike, pa i malo vise, a jeste, i da li sum smeta......pa ne... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa eto, nabavis Nakamichi 1000 i slusas...i mora da se idusevljen, posto je to vrhunski napravljena i jedinstvena sprava, a pride i opako radi svoj posao. I nebitno je sto signal provlaci kroz elektronske prekidace sa izoblicenjem 0,5%...to se ionako nece primetiti pri slusanju, a ostali parametri rada ce napraviti razliku medju spravama u opstem utisku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, vladd said:

Pa eto, nabavis Nakamichi 1000 i slusas...i mora da se idusevljen, posto je to vrhunski napravljena i jedinstvena sprava, a pride i opako radi svoj posao. I nebitno je sto signal provlaci kroz elektronske prekidace sa izoblicenjem 0,5%...to se ionako nece primetiti pri slusanju, a ostali parametri rada ce napraviti razliku medju spravama u opstem utisku.

Kod moje sestre je Nakamiči Dragon -  sastavljen od dva pokvarena. I sad im je cena oko 1K$:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 hours ago, Aoxomoxoa said:

Ja sada idem u Grcku,tamo je Bronze 309e.Verovatno cu je i kupiti,onda jedno 40-ak sati usviravanja,pa javljam utiske.

Mislio sam da je neko vec pravio takav upgrate,ali izgleda da cu ja biti zrtveno jagnje.

 

17 hours ago, Aoxomoxoa said:

Nema vise rucica.Tek sam je nabavio,podesio VTA za Ortofon M2 Blue,zato kada dodje Bronze,nista ne menjam(osim gazne sile).

Blue radila 200-ak sati,Bronze nova,znaci imam da ih slusam jos jedno 1.800 sati.Podelim na 30-ak sati slusanja lp mesecno,dosta mi je za skoro 5 godina.Tada cu da vec razmisljam o novom sistemu:127fs1866968:

2M Blue ima Nude Eliptical iglu a 2M Bronze  ima Nude Fine Line iglu. 

E, to je već velika razlika koju ćeš jasno čuti.

Kod svake zvučnice igla je najvažnija. Odmah posle igle, na scenu stupa engine zvučnice pa tu već imamo podelu na MM i MC motore. Ostalo su sitnice. 

U mom sistemu koji je poštena srednja klasa nisam lako čuo razliku izmedju Fine Line, Shibata, MicroLine, Gyger II i sličnih igala, možda u ponekoj pesmi vrlo načuljenih ušiju ali razlika izmedju tih igala i uobičajenih eliptičnih se čuje odmah, i u zvuku a pre svega u trackingu. 

Ako ti je gram podešen za 2M Blue onda će prelazak na 2M Bronze biti vrlo lak.

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...