Jump to content

Nekakav plejer što svašta radi - RPi, Moodeaudio, OLED i LIRC


Preporučeni Komentari

O yea. Ta mooderina radi lepo. To ti je isto kao Volumio i slične distribucije, samo je meni iz nekog razloga uvek radilo stabilnije. Svi se kleli u Volumio, ja standardno teram ukontru. Postoji mpd_oled projekat, jednostavan google search će te odvući na pravu stranu i ima sve da završiš i pre nego što shvatiš šta se desilo.

Skineš Putty, zakačiš se na mooda (LOL), Prekopiraš 15 komandi, on koješta skine, probaš, restartuješ dvaput i displejčina radi. Rotary encoder je podržan u moode native i njega podesiš iz Moode GUI. Za daljinac koristiš LIRC. Nekako je oduvek bilo normalnije da imaš daljinski za PC pod linuxom nego pod windozom, pa tako i radi sve na keca i ovde.

Ja sam nakarabudžio od 1 - 9 da mi budu razne plejliste npr, tako da kad stisnem keca na daljincu, mooderina učita plejlistu recimo kul džez radio stanica koje prebacujem levo/desno. Na dvojku npr staviš sav metal koji imaš na NASu, da se ori dok te komšije ne prozovu padavičarom. Plej, pauza i to sve po redu, mute, nemute, pojačavanje, utišavanje. Onda, na radost svoju power dugme sa daljinca namestiš da pokrene poweroff, a ja sam "rec" dugme recimo namestio da bude restart.

Možda deluje komplikovano ovako kad ja sve to natrpam, ali kad kreneš da radiš ide. Na kraju imaš stvarno kul stvar i kad ti neko dođe, ide radio u pozadini, ti kao hoćeš nešto da pustiš sa telefona, radio staje, ono krene na zvučnjacima preko AirPleja, gosti svi u šoku, a ti se kao praviš da je sve to normalno. Onda prekineš to sa telefona, a radio mangupski nastavi... Niko ne sme da pita ništa da ne ispadne glup.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto ništa nisam čačkao oko skarabudža, mogu da ukratko uveselim nekoga ko želi da ima fenseraj od displeja na mooderini. Prosto seljački, bez pametovanja i objašnjavanja, komplikacija i budalaština. Ovo može baš svako. Kome zapne, od 3 do 5 ujutro pružam pomoć preko teamviewera lol

Q1. 'Di da ga metem?

A1. Meteš ga 'vako

Displej                              Razberi

SCL                                    Pin5

SDA                                   Pin3

GND                                  Pin9

VCC                                    Pin1

SCL i SDA mogu da se koriste za više skalamerija odjedared. Zato treba imati produžene pinove, da kad staviš amp hat možeš vezati i i2c televizor.

Q2. Joj pa šta meni sad sve treba?

A2. Razberi po želji i meri, zgodno je da ima wifi. Četiri parčeta žice i švajsaparat ili četiri kablića za spajanje na pinove. 128x64 oled displej poput ovog sa ibeja

Q3. Aj važi. Šta sad?

A3. Sad (pretpostavljam da si instalirao moode na razberija) skineš Putty ili upališ terminal ako imaš linux. Kačiš se na mooda (opet lol), default login je pi a pass moodeaudio. SSH radi po difoltu na moode. Kopiraš jednu po jednu komandu odavle u putty. Paste je desni klik.

sudo apt-get update
sudo apt-get install libfftw3-dev libasound2-dev
git clone https://github.com/karlstav/cava
cd cava
./autogen.sh
./configure
make
sudo make install

Zatim u /boot/config.txt treba dodati

dtparam=i2c_arm=on
dtparam=i2c_arm_baudrate=400000

Ako znaš da rabiš nano, super. Ako ne znaš, onda kucaš

sudo nano /boot/config.txt

strelicom na dole doteraš do kraja, kopiraš ovo dtparam blablabla, vratiš se u putty i klikneš desni klik. Stisneš CTRL+o, potvrdiš, stisneš CTRL+x.

OndaK ideš dalje. U /etc/modules krkneš

i2c-dev

ako već nema. Mislim da nema.

sudo nano /etc/modules

kopiraš i2c-dev odeš nazad u putty, doteraš strelicom na kraj u desni klik. CTRL+o, enter, CTRL+x

kucaš restart, enter

Putty će sad da krepa jer se raskačio sa rpi koji se restartuje. Sačekaš malo, pokreneš putty i uloguješ se opet.

Sad se uloguješ, kopiraš i pokrećeš redom jednu po jednu liniju

sudo apt install libi2c-dev i2c-tools lm-sensors
git clone https://github.com/antiprism/mpd_oled
cd mpd_oled
sqlite3 /var/local/www/db/moode-sqlite3.db "DROP TRIGGER ro_columns"
sqlite3 /var/local/www/db/moode-sqlite3.db "UPDATE cfg_hash SET ACTION = 'warning' WHERE PARAM = '/var/www/command/worker.php'"
sqlite3 /var/local/www/db/moode-sqlite3.db "UPDATE cfg_hash SET ACTION = 'warning' WHERE PARAM = '/var/www/inc/playerlib.php'"
sudo cp mpd_oled_fifo.conf /usr/local/etc/
sudo patch -d/ -p0 -N < moode_mpd_fifo.patch

Sad se ovo završi, otvoriš browser, kucaš IP adresu svog mooda (fak jea!) i restartuješ ga odatle. Kad se restartuje, opet se zakačiš iz browsera, klikneš na gornje desno dugme, pa na Configure/MPD i samo klikneš SAVE. Izbaciće popup da je MPD restartovan. To je sad ok.

Sad open upališ putty, uloguješ se i kucaš redom

cd mpd_oled
PLAYER=MOODE make

Pošto si mu sad objasnio od kog se drveta Pinokio delje, vrede je da se sprava proba

sudo ./mpd_oled -o 3 -b 10 -g 1 -f 25

To sad pokazuje sat, IP adresu i to, a ako pustiš neku glazbu na moode, onda postaje još lepše. Ako imaš isti displej kao moj to će da radi. Ako imaš neki drugi i on ne radi kako treba, ima neke crte ili slično, stisneš CTRL+c i ovo gde piše "-o 3" probaš sa "-o 1", "-o 4" ili "-o 6" da vidiš koji će da radi bez bagova.

Sad, kad si ustanovio koji displej radi, kucaš

nano mpd_oled.service

i tu ispraviš ovaj deo parametrima koji su ti se svideli prilikom testiranja

[Service]
ExecStart=/usr/local/bin/mpd_oled -o 6 -b 21 -g 1 -f 15

Ovo tamo piše, a ti rođeni prepravi po volji i potrebi. -o je tip displeja, -b je broj crta, -g je širina gapa i -f je framerate. ako si sve ispoštovao, super će da radi sa onim što sam gore napisao. Možda lepše izgleda sa 20 barova. Kad isprepravljaš ideš CTRL+o, enter, CTRL+x

Sad kucaš

sudo bash install.sh

Posle, ako hoćeš šta da menjaš, opet edituješ mpd_oled.service i pokreneš install ponovo

Q4a. Maaatori, koji si ti haker, ovo radi dojaja

A4a. Dojaja, platiš vopi. Ja sam prepis'o od ovog kralja, njemu plati 10

Q4b. Matori, koji si ti retard, ovo ništa ne radi, sjeb'o sam razberi/displej/mooda (lol)/zapalio sam kuću!

A4b. Jbi ga bro. Život je kučka.

ETO!

 

 

Važno!

Ja ovo nisam izmislio, programirao i slično. Za te stvari sam suviše glup. Znam da spojim 4 žice i da prepisujem, i da se divim ljudima koji smišljaju 'vake igračke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbte , ja stigo do 4 zice , dalje nikako

cim dodje do tog proooogramiranja , a jok

PC jos i nekako ali ovi prcmoljci bez gui .........

e , da je u DOS , pa floppy ...........

 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, gluv_i_udaren said:

Pa ovo je to, majkumustaru, svi stepovi su tu, idiotproof sa sve enterima napisanim

Jeste al me kao što će kasnije i mnoge druge da zezne prva strana. Pogledaš, čovek pravi zvuje a ono zapravo mnogo više od toga.

Zapravo bolji naslov je potreban da bi i oslikalo šta sve sadrži tema. A i zbog search-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, mrcelavi said:

čovek pravi zvuje

Plejer ;), zvuje nisam ni spomen'o.

Dobra vest je da sam produžio GPIO pinove i istim proburazio AmpZero, pa sad može da se nakači zajedno displej i amp

Loša vest je da daljinski posle ovog poduhvata više ne radi i sad će biti cirkusa. Žena stalno zatvara balkonska vrata da ne pogodim nekog prolaznika stolarijom

Treca stvar je da zamolim mooderaciju da promeni naslov ako smatra da će neki prikladniji biti bolji za search i da pobriše budalaštine oko skripti što sam lupet'o u napadu inteligencije, čisto da ne bunimo prolaznike, a skripte ću pokačiti kad budu radile bez da se koriste kombinirke i čekić. Hvala!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Btw, projekat je otišao na stabilizaciju dok ne rešim daljinski. Lirc-rpi ne radi na kernelu 4.19, tako da sam prekjuče 14 puta zaredom flešov’o sd karticu ne bih li ubedio gpio-ir da radi, ali sam još uvek suviše glup za to. Na lirc-rpi na prošloj distribuciji koja je zasnovana na strech raspbianu je radio daljinac k’o preslica, a na buster me ne doživljava šta god da radim. Kung-fu do ludila.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dok mi se mozak 'ladi od daljinskog skarabudžio sam rotary encoder. Piece of cake.

RE                                       RPI

+                                         3v3 (pin 17)

GND                                  GND (pin 25)

CLK                                    GPIO23 (Pin 16)

DT                                      GPIO24 (pin18)

SW                                     GPIO7 (pin 26)

SW sam metno na pin koji ima pullup 3v3

Malo je konfuzno, ne zna se ko pije a ko plaća sa tim pinovima na rpi. Jedno je fizički broj pina, drugo je GPIO, a treće je wiringpi broj pina koji se koristi u konfiguraciji. Dugme SW je vezano na GPIO7 i u GPIO Handleru podešeno da šalje komandu "mpc toggle" iliti plej/stop.

Sam rotary encoder ovako povezan treba da radi čim se uključi u konfiguraciji mpd-a preko moode UI. Evo kako radi:

Isto tako ćemo posle nakarabudžiti još par komandi preko GPIO button handlera na nekakve dugmiće da sve bude k'o svemirski brod (previous, next, poweroff, kuacpalac)

Screen Shot 2019-08-11 at 8.07.19 PM.png

Screen Shot 2019-08-11 at 8.35.43 PM.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene bi mi trebali npr. (a vrlo verovatno i tebi, taj amp koji ćeš da navariš ozgo na ovo) pinovi 18, 19 i 21 za I2S out, sudeći po ovom dečaku: http://www.lucadentella.it/en/2017/04/26/raspberry-pi-zero-audio-output-via-i2s/

Ili to može naknadno da se prekonfiguriše u ovom interfejsu? Ovo GPIO Config, tako izgleda interfejs konfiguracije u m00d-u?

Kontam, mpc toggle mu dođe isključi/uključi na isto dugme. Al može i preko daljinskog pali/gasi?

Zapamti: Ja dete pita mnogo ne zna ništa nije petljati sa maline do sad.

 

Al mnogo mi se sviđa ovo. Sve više volim da sam kompaktan, a voleo bi da strimujem i sa fona i sa laptopa i sa kompa a da ima i svoj SSD i upucan DAC u istu kutiju i ovo što ti praviš mi sad leže ko Mijatoviću na punu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I2S mi ne diramo, to nam treba za glazbu, I2C za dizplej, a ovi ostali GPIO da se ima dugmića ko'ko 'oćeš. SSD neće da ide unutra, biće spolja uezbe da uključimo šta bilo.

Može stream sa bilo čega, moode podržava sve što ti može pasti na um, Apple, DLNA, BT, Squueze, Spotify, možeš sam da dodaješ webradio strimove, a možeš i da se zakačiš na svoj NAS i da puštaš flekove do mile volje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, Aleks said:

Al može i preko daljinskog pali/gasi?

Nemoj mi tako slano na ranu

 

Btw, moraću menjati kombo dac/amp. Ovo jednostavno svira s*anje. Prva proba je bila proba kutije i zvučničića. Pev'o je k'o slavuj nakačen na Denon DCD3520/Dayens Menuetto, a sad nakačen na ovaj justboom jednostavno nije ni slično, duša mu umrla. Ima li neko predlog šta da zabijem unutra? Bilo bi lepo da imam neki class D da radi kako valja na 15V i da ima recimo SPDIF ili I2S in.

Ostaviću još neko vreme da radi da vidim da li mogu živeti sa ovim, ali sve više deluje da neće da ide

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izlazimo iz motornog prostora onda lol

Ovo mora da bude lepo, unutra može svašta, ali zvučnjake i spoljašnji izgled ne menjamo. A klasa i lampe ne idu unutra :) Ako krenem od gabarita da odstupam, čas posla ću da završim sa petnaeskama i hajpeksima. Znam s kim imam posla lol

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma gabariti ti ostaju isti - sam' će virne "spojler" iza - i ne vidi se kad dođu gosti na slavu. A lepo svira.

Napajanje mu ne mora guraš unutra, dva svičera od laptopa. Svira sa njima 27x bolje od bilo koje PRC ebay aliexpress D klase ;) 

Dva ova hlade sve to garantirano: https://www.mgelectronic.rs/aluminijumski-hladnjak-a602380

 

Drugo nešto mi ne pada napamet a da bude milozvučno. Imaju i ovi tu sa foruma neki TPA, isto od Kineza. Sviralo pristojno na FAKu onomad.

Protraži, ima tema ođe neđe https://www.diyaudio.rs/forum/9-digital/ 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima i ovo: https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda7294.pdf

@Vix zna kako je to tvikovano, napravili ljudi tone, kažu audiofilski zvuk. Nešto se zaebali u ST pa napravili čipamp da lepo svira. Samo ne znam da'l može na 15V single rail.

Ili ovo jbg, šema 17 sa strane 8.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...