Jump to content

(moguc) "the end" o zvucnickim kablovima


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

imao sam priliku da probam folijski zvučnički kabl, kojeg je pravio kolega @simplicisius , čak dve varijante koje su se razlikovale u elementima izolacije.. jedan je bio značajnije bolji od drugog, jasno se čulo.. osnovni utisak je neutranost, prvi kabl kojeg sam probao a da nije dodavao nešto "svoje"

sama folija sa linka koji sam postavio i nije toliko skupa, izračunao sam da bi se od nje moglo napraviti dva para zvučničkih kablova, a ostalo bi i za interno ožičenje basova u kutijama.. pronašao negde i ultra tanku teflon traku, lakiranje folije bi verovatno bilo izvodljivo nekim od sprejeva, a spoljni širm može i da se sašije od nekog grubog pamučnog platna..

sve je to teoretski izvodljivo, pomogla bi i šira lepljiva traka preko teflona, ali biće pipavo.. a i nisam siguran kako bi folija reagovala na sušenja laka, možda bi se skvrčila..

alternativa koju mi je predložio @milovan1963 je Jantzen špulna u vosku - međutim ispostavilo se da je na špulnu spolja nanesen vosak, i da nema izolaciju.. problem bi bio prvo odabrati veličinu špulne - nema podataka o dužini folije u njima, a pitanje je da li se može odmotati bez oštećenja..

ipak mislim da folijski zvučnički kabl, zbog kvaliteta i niske cene zavređuje da se malo pozabavimo njim

 

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

imao sam priliku da probam folijski zvučnički kabl, kojeg je pravio kolega @simplicisius , čak dve varijante koje su se razlikovale u elementima izolacije.. jedan je bio značajnije bolji od drugog, jasno se čulo.. osnovni utisak je neutranost, prvi kabl kojeg sam probao a da nije dodavao nešto "svoje"

sama folija sa linka koji sam postavio i nije toliko skupa, izračunao sam da bi se od nje moglo napraviti dva para zvučničkih kablova, a ostalo bi i za interno ožičenje basova u kutijama.. pronašao negde i ultra tanku teflon traku, lakiranje folije bi verovatno bilo izvodljivo nekim od sprejeva, a spoljni širm može i da se sašije od nekog grubog pamučnog platna..

sve je to teoretski izvodljivo, pomogla bi i šira lepljiva traka preko teflona, ali biće pipavo.. a i nisam siguran kako bi folija reagovala na sušenja laka, možda bi se skvrčila..

alternativa koju mi je predložio @milovan1963 je Jantzen špulna u vosku - međutim ispostavilo se da je na špulnu spolja nanesen vosak, i da nema izolaciju.. problem bi bio prvo odabrati veličinu špulne - nema podataka o dužini folije u njima, a pitanje je da li se može odmotati bez oštećenja..

ipak mislim da folijski zvučnički kabl, zbog kvaliteta i niske cene zavređuje da se malo pozabavimo njim

Može i u termoskupljajući bužir da se metne/metnu. Ili široka izolir traka (imam neđe par koturova 5cm širine) pa se na jednu spuste dve linije, druga zalepi preko pa kad ufati lepak na lepak neće to niđe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može i u termoskupljajući bužir da se metne/metnu. Ili široka izolir traka (imam neđe par koturova 5cm širine) pa se na jednu spuste dve linije, druga zalepi preko pa kad ufati lepak na lepak neće to niđe.
može, samo je pitanje kako će lepak sa trake da odreaguje sa folijom.. zaboravih: širina folije je 44 mm
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Woland said:

može, samo je pitanje kako će lepak sa trake da odreaguje sa folijom.. zaboravih: širina folije je 44 mm

Pitanje - da li je neophodno da se folija meće u nekakve bužire i omotače/trake, tj. snake skin-ove ?

Ne može da ostane onako native ( lakirana je pretpostavljam, tako da tu nema bojazni od patiniranja, oksidovanja ) ?

Meni taj izvorni look folije sasvim OK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje - da li je neophodno da se folija meće u nekakve bužire i omotače/trake, tj. snake skin-ove ?
Ne može da ostane onako native ( lakirana je pretpostavljam, tako da tu nema bojazni od patiniranja, oksidovanja ) ?
Meni taj izvorni look folije sasvim OK.
na žalost ona Mundorfova nije lakirana.. mislim da mora da se lakira, turi nekako u teflon pa u neki pamuk.. tanja je od jednog milimetra
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Woland said:
21 minutes ago, Doktor said:
Pitanje - da li je neophodno da se folija meće u nekakve bužire i omotače/trake, tj. snake skin-ove ?
Ne može da ostane onako native ( lakirana je pretpostavljam, tako da tu nema bojazni od patiniranja, oksidovanja ) ?
Meni taj izvorni look folije sasvim OK.

na žalost ona Mundorfova nije lakirana.. mislim da mora da se lakira, turi nekako u teflon pa u neki pamuk.. tanja je od jednog milimetra

Alen Wright je koristio onaj uretan sprej i teflon traku koliko me služi sećanje.

http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=4302

Mislim i da je polirao traku pre nanošenja spreja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Woland said:

Nordost je zbog cene ostao van mog vidokruga :)

Bila je pre koju godinu na KP navala raznoraznih Nordost modela, komada, dužina itd.

Cene su bile kranje suspektne da se radi o autentičnim primercima.

Nešto slično kao što je bilo i sa onom gomilom oglasa Kimber kablova ( naročito 8 i 4 TC zvuč. - teget/crni  :)  , čak i KCAG interkonekata ). :hmmm:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Woland said:
3 hours ago, ManicP said:
Može i u termoskupljajući bužir da se metne/metnu. Ili široka izolir traka (imam neđe par koturova 5cm širine) pa se na jednu spuste dve linije, druga zalepi preko pa kad ufati lepak na lepak neće to niđe.

može, samo je pitanje kako će lepak sa trake da odreaguje sa folijom.. zaboravih: širina folije je 44 mm

seti se - traka-teflon-folija-teflon-traka

onda sta oces - termo-buzir , sa ili bez formera da ne bi guzvala foliju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Woland said:

^ nisam znao da postoji emoji846.png

ti sa bakarnim provodnicima nisu jos tako skupi,na njih se zale ovi sto imaju zvucnjake sa basicima ko dugme sa kosulje da sviraju "tanko" :training1:..ima jedna serija sto je radjena i za Primare,pakovano okrugla limena kutija,slicna onoj za duvan za lulu....kod polovnjaka obratiti paznju na obode kabla,izolacija zna da pukne od savijanja u malom luku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...