Jump to content
shonne

Koji 24bit DAC? (split iz SissySIT)

Preporučeni Komentari

dovoljni su ti posebni fajli 20,50,500,1K,10K,20KHz

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
10 minutes ago, Zen Mod said:

dovoljni su ti posebni fajli 20,50,500,1K,10K,20KHz

To sam imao na umu. Meriti ih van kola zbog objektivnosti. Signal generator na primar, redno sprezni kondenzator za eliminaciju DC, podesiti izlazni napon signal generatora na vrednost blisku realnoj sa DAC-a, osciloskop sa dva kanala - jedan na primar za monitoring a drugi na sekundar za merenje i onda krenuti sa 1KHz kao referencom pa redom diskretne vrednosti kako ih je Zen nabrojao. Rezultate upisivati na logaritamski papir pa spojiti u "krivu". Kopka me samo da li i kako opteretiti sekundar (osim osciloskopom) i kako meriti trafoe sa vise sekundara, uzemljenjima i sl.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

e vidiš, dobra ideja. već sam probao sa stock toppingom u ARTI sa fajlom od 1K nego sam dobijao neke čudne grafikone, 1K je izgledao ko veliki trougao a ne kao peak, a i stalno bi mi crashovala kad namestim da je izlaz iz jedne a ulaz sa druge zvučne. nego pade mi na pamet HOLM, on mi je super radio za merenje zvučnika sa mikrofonom, a ne vidim što ne bi radio sa linijskom signalom, signal je signal.

mada evo sad dok kucam kontam :sarcastic_hand: za ovako jednostavni test verovatno je dovoljno da pustim signal i snimim ga u audacity ili soundforge ili tako nešto pa uporedim jačinu, nego uvek mozak komplikuje pa mislim da mi treba neki "measurement software" moš misliti :laugh1tooht:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
14 minutes ago, mutayu said:

To sam imao na umu. Meriti ih van kola zbog objektivnosti. Signal generator na primar, redno sprezni kondenzator za eliminaciju DC, podesiti izlazni napon signal generatora na vrednost blisku realnoj sa DAC-a, osciloskop sa dva kanala - jedan na primar za monitoring a drugi na sekundar za merenje i onda krenuti sa 1KHz kao referencom pa redom diskretne vrednosti kako ih je Zen nabrojao. Rezultate upisivati na logaritamski papir pa spojiti u "krivu". Kopka me samo da li i kako opteretiti sekundar (osim osciloskopom) i kako meriti trafoe sa vise sekundara, uzemljenjima i sl.

to je jedno ,ali finalno merenje za potvrdu/postizanje freq. linearnosti je neophodno - dakle cela skalamerija 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
4 minutes ago, Zen Mod said:

ja koristom osciloskop za to , 1KHz mi je ref

će probam, eno ga ispod stola, skuplja prašinu, red je da ga upotrebim jednom za nešto, a imam i bolji kod ćaleta - isto skuplja prašinu :sarcastic_hand:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
8 minutes ago, Mentok said:

će probam, eno ga ispod stola, skuplja prašinu, red je da ga upotrebim jednom za nešto, a imam i bolji kod ćaleta - isto skuplja prašinu :sarcastic_hand:

Crtaj i pisi sta radis da bi mogli da vaspostavimo metodologiju merenja za ubuduce. Nakupilo mi se te kojekakve sitnurije a za vise od pola nemam nikakve podatke.

U stvari, ukljucice se i @vladd valjda, ovo mu je bliska tema.

Pade mi na pamet da bi mogli i da se organizujemo da isprojektujemo i napravimo manju seriju forumskog audio trafoa ( u stvari group buy).

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Ene,  motalo je na forumu, mota Zenu skalamerije... Što me bi mogao nama dva mala prdavca.

Samo nam trebaju mala metglas jezgra... neko beše imao upravo te male ovde. Posle ih oklopimo

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Samo da definisemo trazene karakteristike. Frekventni odziv 20Hz-20KHz +\- 0,5 dB svakako. Krajnja cena po komadu 20 EUR ili tu negde.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
8 hours ago, mutayu said:

Ima da promenim niknejm u Alisa, kada sam vec u zemlji cuda :D 

Metglas jezgra su anulirala problem histerezisa, koji decenijama nije bio neka muka za audio zonu primene.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Volimo da se mučimo. Evo sanjam danima krive histerzisa . :msn-rofl:

Čak razmišljam metalne uzemljne cevčice da stavljam u DAC - da signalni kablovi prolaze kroz njih zbog akutne vrednosti magnetnog polja:smesna:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
9 hours ago, mutayu said:

Crtaj i pisi sta radis da bi mogli da vaspostavimo metodologiju merenja za ubuduce. Nakupilo mi se te kojekakve sitnurije a za vise od pola nemam nikakve podatke.

Pade mi na pamet da bi mogli i da se organizujemo da isprojektujemo i napravimo manju seriju forumskog audio trafoa ( u stvari group buy).

Podrzavam group buy, dobro i za nas i za motaca.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 20 časa, Zen Mod reče

trickle charger, Accu, LC filter posle

svi putevi vode u Rim

Zene,ja sam razmišljao o kupovini akua za motocikle koji su oko 2200din (6VDC) ali nisam siguran u vezi LC filtra.Znam da je min LC

produkt za SS 10000 (ako je tačno?).Imaš li neki predlog?

DSC00117b.jpg

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
1 hour ago, Mikorist said:

Volimo da se mučimo....

Ma to je u redu, jedna od opcija, nego problm ostaje neresen :) 

Hajperaj i silovanja situacija su takodje jedna od opcija ali slabo da tu ima realnih resenja, u koja bi se vredelo upustiti.. :) 

Jednostavno cip diktira da li se moze jahati ovako ili onako...

Ako se pravi trafo za konkretan cip, cip diktira parametre koje trafo mora da sprovede.

Ako se pravi po nekom profi standardu da mu se poveca univerzalnost, tipa 600 oma, onda se dodaje prilagodjenje, ne vidim kako izlazak iz tih sina moze da dovede voz u stanicu...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
5 minutes ago, vladd said:

Ma to je u redu, jedna od opcija, nego problm ostaje neresen :) 

Hajperaj i silovanja situacija su takodje jedna od opcija ali slabo da tu ima realnih resenja, u koja bi se vredelo upustiti.. :) 

Jednostavno cip diktira da li se moze jahati ovako ili onako...

Ako se pravi trafo za konkretan cip, cip diktira parametre koje trafo mora da sprovede.

Ako se pravi po nekom profi standardu da mu se poveca univerzalnost, tipa 600 oma, onda se dodaje prilagodjenje, ne vidim kako izlazak iz tih sina moze da dovede voz u stanicu...

Moja ideja je da se primeni 600oma, 1:1 trafo, kakva je Iskra TL-1M, razni Lundahli itd. tamo gde je to opravdano i moguce. Znaci, ne silovanje i hajpovanje i turanje i gde treba i gde ne treba. Da bi olaksali i pojeftinili nabavku mozemo da pokusamo da definisemo zahteve i onda narucimo da nam se to namota zalije i oklopi, a po ceni manjoj ili pribliznoj Iskrama.

E sad, ako ima interesa, treba mi pomoc u definisanju zahteva i potrebnim proracunima da bi onda mogli da nabavljamo odgovarajuca jezgra i izadjemo sa zahtevima pred majstora.

Ja u ovome nemam nikakav materijalni interes a, realno, imam potrebu za odlicnim i ne skupim trafoima. Na prvi pogled, mogli bi da idu u CD player, DAC, a vec su predvidjeni za pretpojacalo. Znaci vec sest komada...

Jedan pismen bi mogao da se prihvati uloge project managera, treba nam strucnih i iskusnih ljudi da definisu zahteve i urade proracune, treba nam nabavka i spedicija i treba nam motac. Ako se prepoznajete u ovome javljajte se!

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Za pocetak ja mogu da se ucipim za lovu-grupna nabavka dzebane...

Izmedju proracuna po (nedefinisanim) zahtevima i realizacije, treba ustanoviti nekoliko "zivotnih" faktora i koeficijenata motanja, neslaganja sa proracunom.

Tih nekoliko iteracija kostaju i truda i materijala...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
pre 10 minuta, vladd reče

neslaganja sa proracunom.

ali obavezno potpis da stavis na projekat. i pečat .

ima da uramim :buehehe:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
Upravo sada, vladd reče

Odakle ti ideja da cu ja da se petljam sa takvim trafoom :buehehe:

pa ti si jedini pismen. odnsno tako izgleda :buehehe:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...