Jump to content

Koji 24bit DAC? (split iz SissySIT)


shonne

Preporučeni Komentari

6 hours ago, Mikorist said:

pa sve je bitno. ali ako vidis da pise BB unutra - a BB ne postoji od 2000 - nesto tu ne stima

 

https://www.vintage-radio.net/forum/showthread.php?t=93127

:jump:

 

5 hours ago, Aleks said:

Iako izašli iz TI fabrike, BB čipovi su do pre neku godinu i dalje imali BB logo na njima.

Ne znam kako je sada, ali imaš brdo originalnih BB OPA2134 svud redom. Fejkovi su oni sa "običnim" BB slovima, a i njih je malo. Gde da fejkuješ čip od 5 dolara, ne ide...

 

Meni pre 10ak godina direktno iz TI stigli PGA2311P samples, na njima uredno BB logo.

 

Quote

 Fake ICs

I have opened this thread as a companion to the "Fake Transistors" thread.

Many of us buy integrated circuits (ICs) online (or from other uncertain sources) and it is up to us to determine if they are genuine. There is little monetary incentive for counterfeiters to fake low-price ICs. However, higher-priced ICs are commonly targeted, particularly if there is a demand. The fakes are sold through non-authorised distributors (particularly anonymous online sellers). Here is an example of some op amps that I examined to determine authenticity.

The IC type was a high-performance Burr-Brown operational amplifier OPA2134, a dual amplifier in a plastic 8-pin DIP configuration. First the package was examined, then the electrical performance.

Some samples of the op amps are shown in the photos. The logo and lot trace code (LTC) generally follow the manufacturer's rules and all LTCs were the same. There is no end notch in the package which is unusual for Burr-Brown amps of this type. The pin-1 designator is unlikely in terms of size and position. On the bottom side the die mark is wrong - it should state the country of manufacture. In addition, each op amp has a different die mark indicating the use of many dies - a high production part, but such a mix with the same LTC is unlikely. This corresponds with a wide variation in surface quality, as the photos show. The case molding finish is of poor quality. Overall the variability and poor quality of the case is incompatible with that of a major manufacturer.

A genuine OPA2134 has a maximum offset of only 2mV! The measurement of this parameter therefore seemed an easy way to test the op amp's credentials. With the positive input of the amp grounded and unity feedback, the offsets were measured with a meter. The average offset was 4.0mV and the maximum 6.5mV! By placing a large resistor (10Mohm) in the feedback path any output variation shows that the input devices are BJTs rather than FETs. The input devices were found to be FETs, as they should be. Another simple test is to measure the supply current. This was found to be 4.0mA average rather than the expected 8mA average.

Although no AC tests had been performed it was already certain that the op amps were counterfeit. (If one has an authentic IC sample available for comparison, simple tests with an analog ohmmeter could also have been revealing.) The test results were consistent with the op amps actually being inexpensive TL082 or similar types.

 

 

Sto se toga tice TIP

photo-0033.jpgovo je FEJK :sarcastic_hand:

TB24RO9XGi5V1BjSspeXXcWPFXa_!!787128859.jpg

 

Pravi  koristi postojanu belu tintu ... BB logotip je širi i ima masni font, proteže se od polovice O i širi se do polovice drugog A u OPA134PA. Odnosno, logotip bi trebao biti centriran.

Ima REMARK znak . NA nekim nema - ali je BROJ 4 specificno napisan number-4-2.jpg

 

E pa ono sto sam ja popio u D10 je ovo ispod :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prepričavam nešto što sam pročitao na big forumu u temi oko LME47XXX i 4562(?).

Dizajner-arhitekta OPA ie napisao ovako nešto:"Ako neko misli da je unutrašnja arhitektura, npr.NE5534, ista od postanka pa do danas grdno se vara.

A ako neko misli da sve firme imaju i proizvode istu unutrašnju arhitekturu OP sa istom oznakom,varaju se.Oni,različiti proizvodjači ,samo zadovoljavaju neke opšte tehničke zahteve."

Pogledajte 6SN7 lampu različitih proizvodjača.Sve imaju različitu veličinu anode,da ne pričamo o unutrašnjoj strukturi.

Luxman u svojim CDP ugradjuje SAMO JRC NE55XX OP.A cena je oko 5 soma para.Luxman zna ili ne zna šta radi??

Kupio sam D50 i ne pada mi na pamet da menjam originale.Ako mi se ne dopadne kako sviraju,menjaću ih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U ovom pravcu treba da se ide, zafrknite ES i ostali shit...

https://www.diyaudio.com/forums/quanghao-audio-design/265459-dac-24-ad1865-nos-dac.html

Još me nije napustila ideja, iako sam se oslobodio čipova.

Ovo je osnova: 

Overview-design-DAC-24-AD1865.jpg

A to može da se lako ukomponuje da bude full balanced, sa 2 čipa.

Pa aktivni jfet I/V na izlazu, jaooo...  :beach:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

11 hours ago, Mikorist said:

Pravi  koristi postojanu belu tintu ... BB logotip je širi i ima masni font, proteže se od polovice O i širi se do polovice drugog A u OPA134PA. Odnosno, logotip bi trebao biti centriran. 

jok vala kod mene izgleda drugacije

BB u kockici iznad OPA,  u zadnjem redu brojevi i slova pocinju sa 4, boja slova vise zuckasta, najvise lici na sliku onog prvog fake-a samo sto izgleda bolje uradjen, ona kruzna rupa pored zadnjeg reda je stvarno plitka rupa u plastici i polukrug koji odredjuje pravac je bolje uradjen.

Kupljeni u Buerklin-u, OPA134.

P.S. da li stampa na originalima povremeno varira ne znam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Mikorist said:

pa u D50 i jesu TI OPA1612 - valjda su original :D

Listajući net naletim na prepisku sa Kinezom iz Topping-a D10, postavljeno mu je pitanje oko zamene operacionih. Kinez je odgovorio da je OPA 1612 bolji nego 2134, ali da ga nisu probali, tako da to može da se shvati između redova, da je fake. Otuda verovatno 1612 u D50, ali za više negu duplu cenu, uz nravno dodatni komfor koji u suštini nije neophodan. Mana D10 je što nema koaksijalni ulaz i ne može se prikačiti na CDP, verovtno bi to moglo da se ubudži, al to bi već neko ko zna morao da odgovori.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Lemić said:

Kinez je odgovorio da je OPA 1612 bolji nego 2134, ali da ga nisu probali, tako da to može da se shvati između redova, da je fake.

Zašto? Meni ta izjava ne asocira da je fake.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ili u prevodu:

topping je gotov proizvod, takav kakav je. zato i jeste smd štampa, iako ima mesta kolko voliš, mesta za opove nisu u dipu

pa sa podnožjima nego smd zalepljen i tačka.

nisam švrljao po sajtu ali cenim da nigde ne piše lak/idealan/osmišljen za budženja.

pitali kineza pa kinez reko .. ne znači ama baš ništa.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Nesic said:

Zašto? Meni ta izjava ne asocira da je fake.

Ako je Guja izneo podatak o 20-to godišnjem prestanku BB proizvodnje, pa onda slike zatečenih, onda  je to više nego indikativno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je Guja izneo podatak o 20-to godišnjem prestanku BB proizvodnje, pa onda slike zatečenih, onda  je to više nego indikativno.
Meni pre liči da nisu hteli da iznesu mišljenje. Zapravo, nisu hteli da ugroze skuplji model.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, D50 košta 2 i više puta a koštanje izrade ne. Postoji i opcija "downgrade", fakovanje je jedan od modusa, no nebitno, sa novim operacionim je uređajčić odličan, da ga je neki brend napravio, koštao bi pozamašno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...