Jump to content

Odvojena tema D klasa , X, Y klasa - nestandardne klase pojačala


zek

Preporučeni Komentari

23 minutes ago, sax.hifi said:

problemi sa solid state-om. :)

imam ja mono blokove sa 6x EL34.

radili bi odlicno sa doticnim zvucnicima

ali

kad bi ih malo odvrnuo, kremirali bi ih.

Da li može da se napravi lampaš u D klasi ?

I koje lampe mogu da rade kao svičeri velike brzine ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nele je sebi taman nasao par lepih niša, i u njima je neprikosnoven

nije blesav da pretrčava u druge niše

usput, pogledaj kad je Nele napravio prvi Treshold amp u D klasi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pchelac said:

Kojih crnih 20 W , ajd u nesto da se prosečno troši 1 do 2 W... i to kad ga odvrne ! Moj problem je što i u toj špekulaciji pikovi idu preko tih 25W... Ako je verovati D Agostinu...

Pa on reče ako ne grešim da mu pali lampicu za klipping na Jamahi, znači postigao je na trenutke punu snagu. Prosečna snaga zavisi samo od vrste muzike koju sluša i konkretnog snimka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

47 minutes ago, Mikorist said:

Kaže Daudio da može da napravi. Da je D klasa u skladu sa zakonima fizike.

 A lampa  radi u skladu sa zakonima fizike.. može i C klasa... ali to su već predajnici.

Problem je što te moćne lampe što imaju te strujčine i brzine (tiratroni, ignitroni i ko zna šta još) rade slično kao tiristori. Nije za audio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kaže Daudio da pojma nemamo i da lupetamo.

Quote

uzmi recimo svaku noval lampu,6n6p npr. ima verziju 6n6p-i...kao i sve ostale lampe tipa 6nXp....e bas to I znaci za rad u impulsnom rezimu,tj. prilagodjene su za generisanje i pojacanja impulsa. 

99% lampi vise radi u impulsnom rezimu no u kontinualnom....ali na forumu ne vredi dokazivati...

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Mikorist said:

Kaže Daudio da pojma nemamo i da lupetamo.

:buehehe:

pa u pravu je u jednu ruku (zato on  i ne pise na forumu jerbo bi se lako najedio)

nego hteo je reci :

Quote

99% lampi je konstruisano da radi prvenstveno u impulsnom rezimu a ne u kontinualnom....ali na forumu ne vredi dokazivati...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Klasa D je bukvalno obrnuti prekidački izvor napajanja .

Prekidački izvor napajanja velikom brzinom prebacuje tranzistor između stanja zasićenja i zakočenja stvarajući pravougaoni napon čija je srednja vrednost jednaka željenom izlaznom naponu.

D klasa je obrnuto to.

Kada je tranzistor isključen,struja kroz njega je nula. Kada se tranzistor uključi ,napon na njemu je mali,u idealnom slučaju je nula. U svakom slučaju,disipacija snage je veoma mala. 

 H-bridge sklop

Slikabroj3.1.gif

Ništa brže od tranzistora to ne radi od SIT.

Mosfeti i drugi poluprovodnički elementi se ne uključuju i isključuju momentalno,tj. potrebno je određeno vreme da bi se to realizovalo.

Kod SIT ne dolazi do preopterećenja usled takozvane “lutajuće” induktivnosti . Mnogo kraći period prelaska iz jednog u drugi režim rada. Tipa 20ns.

Manji  Džulovi gubitci.  Manje se greju u ovom režimu od bilo čega napravljenog.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, Vix said:

Miko, ovaj, Miko, a zasto bi ti, pored SIT-a, uopste razmisljao o bilo kakvom drugom pojacalu? Mislim, zasto bi uopste razmisljao? :buehehe:

 

Pa fizika kaže da je SIT najbolji pojačavač klase D.

Ništa lično što sam u drugoj klasi.

Može samo SIT umesto SITa.

Neki nov Zenov SIT. :smesna:

 

Ako mi nekad padnu lampe na pamet da imam. I to je prosto. @Daudio :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ali sta to tebi znaci u vezi brzine prekidanja, kada ces ionako taj VF nosilac da isfiltriras? Plus sto velika frekvencija nosi posebne probleme.

Bolje da radi u aktivnom rezimu, kada vec to ekstra lepo radi. Nije stvar samo u brzini vec i u kontroli brzine.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...