Jump to content

Beyma coaxial-rev3


chakija

Preporučeni Komentari

Prošlo je dosta vremena od kako sam poslednji put ispirao mozak sebi i najblizima puštanjem sweep-ova u Holm-u... 

U lepom sećanju mi je ostao projekat sa beyma 15" coaxom. Međutim, uvek mi je falilo detalja u srednjim tako da sam rešio da oprobam varijantu sa 10"... 

10cx300fe je novi drajveri koji navodno ima redizajniran kompresioni i fine t/s karakteristike woofera koje bi trebalo da spuste bass do f3 na nekih 43hz...

Meni se to pokazalo sasvim dovoljno za moju sobu. 

Drajveri su poruceni, frontovi uzeti, dizajn kutije skoro gotov... Dizajn je inspirisan devore orangutan kutijama. 

IMG_20190525_193718.jpg

IMG_20190525_193703.jpg

IMG_20190525_193649.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jes...br je sa zadnje strane. Mislim da će kutiji bolje lezati da ima malo vise gaina od sobe. 

Zapremina je nekih 70l a kutija će biti tjunirana na ~45hz. 

Fabrička skretnica je vrlo prosta i 12db za woofer i visoki, a rez je na 3.8khz što mislim da je previše. Videćemo kad legnu u kutiju kako se mere pa onda lagano stelovanje custom skretnice. 

Front će biti 28mm ploča za pragove, a ostatak drvenarija 25mm mdf. Krajnje dimenzije kutije 350x900x400mm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Tnx :)

Na brzinu sam premerio drajvere u slobodnom prostoru, sa sve mikrofonom iz ruke... Dosta su ujednačeni levi i desni drajver, a i vrlo su bliski datasheet-u. 

Videćemo kako će izgledati kada legnu u kutiju. 

IMG_20190628_205135.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još jedna bitna napomena zašto sam se odlučio za ovaj drajver...

Na 15" coaxu sa kojim sam se igrao pre nekih 3 godine bila je titanijumska membrana na kompresionom drajver. Taj prizvuk Ti membrane je upečatljiv i iako mi nije previše smetao nešto me je uvek grebuckalo kod njegovog zvuka. 

Na prethodnom trosistemcu sam imao cp385nd kompresioni koji je imao plastičnu membranu i na zvuk tog visokotonca zaista nemam niti jednu zamerku. 

E sad, ovaj coax ima tzv. "PM4" plastičnu membranu novije generacije pa samim tim bi trebalo da zvuči vrlo slično, a možda i bolje nego cp385nd. 

 

IMG_20190628_211448.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, chakija said:

IMG-5f4e8d52148a2043c55e6fbfeed8ac00-V.jpg

Što je ovo, hrast? Đe kupio?

3 hours ago, chakija said:

IMG-d6ba4e6cefef280e8cf4e76c5d0680ed-V.jpg

Unit matice koje se uvijaju imbusom? Koji promer? Đe kupio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Aleks said:

Što je ovo, hrast? Đe kupio?

-bukva, pragovi za stepenište, Uradi Sam

Unit matice koje se uvijaju imbusom? Koji promer? Đe kupio?

-Unit matica M6, ima dje oćeš, uzo u Alfa enterijeru 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljiv projekat. Otvara dosta nedoumica i pitanja, npr: retko se sreće da se sa 15" silazi na 10" možda znak superiornosti tog drivera. Jesi li imao prilike da ih čuješ, ili na osnovu podataka ( ako je ovo drugo, čestitam na hrabrosti jer cena je baš paprena za experiment :worship: ).

Osim toga uvek sam bio malo sekptičan spram koaksijalaca, upravo zbog neimanja mogućnosti izbora, to što je ugrađeno mora i da svira s malim korekcijama  skretnicom.

Ali da ne budem shvaćen kao oportunista, ponavljam jako zanimljiv poduhvat i držim fige da ispuni tvoja očekivanja.

Sad mi pade napamet, ona crvena hornica sa reklamne slike, uh kako bi čučnula uz Ferari crvene kutije sa visokim sjajem. 

 

reddsp5200.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zen Mod said:

Chakijici ne pominjes Ferrari , njemu kazes - Alfa boja

 

:)

Uh izvinjavam se nije se znalo, Ok Alfa crvena na rados:buehehe:

Ajde chaki navali na poso izgoresmo od znatiželjnosti. Jedno sam siguran ima bude brz i precizan u basu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Aleks said:

Hvala :)

Ima i kod mene M6, tražio M4 nemaju... a ovo za stepeništa,  haha sjajno!

M4 sam našao samo u Zrenjaninu, u prodavnici nameštaja Halas u Miletićevoj. Ali nisu na imbus već mora trikovima se zavijaju, ima negde tema na forumu što je Eci pokazao foru.

Inače sam pravio i M3 za visokotonce. Izbušim rupu fi 4mm kroz ploču, sa zadnje strane upustim fi 5mm i zakucam odstojnik M3. Dodam i malo epoksida. Tu posle legne M3 crni imbus ko bonbon :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...