Jump to content

Napajanje od lap topa za pretpojačalo?


Pigy

Preporučeni Komentari

Ranije sam postavio isto pitanje ovde na forumu ali odnosilo se za audio pojačivače a sada me zanima,da li se može koristiti adapteri tkzv od laptopova za napajanje pretpojacavača ili aktvne skretnice, ili takvim adapterima nije mesto u HiFi...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mali trafo, grec i dva linearna regulatora (LM317/LM337).

Za simetrično napajanje trebaju ti dva napajanja za laptop i opet dva linearna regulatora, ne isplati se.

Koje je napajanje potrebno, odnosno koje struje i naponi su u konkretnom slučaju potrebni za pretpojačalo i aktivnu skretnicu?

Na primer ako ti treba (+15)-0-(-15)V DC što je uobičajeno za OP, onda moraš imati dva "brick" napajanja od 19V DC da bi radili lepo linearni regulatori, bez tih regulatora verovatno će biti puno šuma.

Većina OP koji se koriste za audio može da trpi do (+18)-0-(-18) VDC, ali datasheet će da kaže za konkretan OP koliko može najviše.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je mali potrosac a potrebno napajanje bipolarno, moze se koristiti 24Vdc switchersko napajanje , ako se napravi lokalni delitelj i dobije srednji izvod=masa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Zen Mod said:

ako je mali potrosac a potrebno napajanje bipolarno, moze se koristiti 24Vdc switchersko napajanje , ako se napravi lokalni delitelj i dobije srednji izvod=masa

Onda iza mora one sa malim padom napona linearne da stavlja, dobiće otprilike +-10V a to je.... :crying:

Ali ja to nikad ne bih stavljao u preamp, kad je jeftinije sa trafoom, šta tu treba 3VA, 5VA, 10VA?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma da

 

samo sam zaboravio dodati - ako se ide na prosto resenje , sa prostim reaktivnim deliteljem i kondovima , opterecenje mora biti striktno simetricno 

ako nije , mora se odraditi da li sa tranzistorima ili chipom ..... resenja ima ihaj

ali onda vec postaje upitno , bolje napraviti pravo bipolarno napajanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lapčevo napajanje je jako prljavo po pitanju izlaznog napona i šuški, jer je to štanc komercijala i tu nema kvalitetne

filtracije a potrebe preampa su take da sam ispravljač nije velik/skup i ne opravdava trpanje svičerskog ispravljača zarad uštede

koje kinte.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potreban napon 24VDC jednosmerni. E sad struja neznam,recimo 1A max, u pitanju bi bio pretpojačavač sa BC550 ili BC546 u dodatku sa pasivnim filterom 12db u dva navrata,nešto kao aktivna skretnica a ovde bi to bilo predpojačavač sa pasivnim filterima za tri opsega 90/130Hz. 90/130Hz-7200/8100Hz i 7200/8100Hz. Stim što bi za sub išlo 24 db,2x12db kao i za visokotonac a za full range -12db. E sad ja pretpostavljam da mi je sasvim dovoljno ispravljač 2A24VDC, razmišljao sam o toj varijanti jer je jevtinije kao adapter i stabilisan je napon,a classic mora bar Lm317 ,  ali ako je manji šum ili smetnje ću pravim na klasičan način.Šta mislite kolika bi bila potrošnja te moje pasivnoaktivne skretnice zajedno sa stabilizatorom napona,mislim na potrebnu struju?

PS. Znam da će biti komentara šta će mi takav uređaj kad ima šema aktivnih skretnica sa IC kao i mini DSP ili polovne aktivne skretnice.....recimo igram se za moje pare....? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To će biti dvostepeni pojačavači iz kita nekadašnjeg Radio kluba.Jedan ulazni,pa filter,pa preamp,pa filter pa preamp i izlaz za visokotonac,za srednjotonca posle ulaznog preampa filter za srednje i ostalo kao i za visokotonac,tako i za sub. Znači deset tranzistora po kanalu plus stabilizator napona LM317 ili LM7824....struja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta mislis ?

 

samo zaboravih za momenat da ti hoces da koristis brick napajanje , ali ostaj eisto nazivna struja od 150mA je overkill za to sto si naveo - koristio trafo pa ispravljac pa reg ili brick pa sta god jos hteo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam da je potrošnja pretpojačavača 3mA,mada mislim da je malo pošto su u A klasi a dva komada,realnije oko 10mA, ima 16 takvih pojačavača za stereo znači 160mA plus 100mA za LM7824 cirka 300mA na 24V znači 10-ak W trafo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

procitaj datasheet za 7824

i , mislim , pricati o klasama kad je line-level stage u pitanju je van pameti ........ uvek su u A klasi

a samaranje sa mA ide kad biras trafo pa zaokruzujes ( jer svejedno motac nece da se zaebava sa supertankim zicama za sekundar), a ne pri analizi rada kola

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Pigy said:

Našao sam da je potrošnja pretpojačavača 3mA,mada mislim da je malo pošto su u A klasi a dva komada,realnije oko 10mA, ima 16 takvih pojačavača za stereo znači 160mA plus 100mA za LM7824 cirka 300mA na 24V znači 10-ak W trafo?

Za 300mA DC potrošnje treba na trafou imati minimum 450mA AC a ja lično uvek uzimam nekoliko puta više. Preporuka je trafo 24VAC 0,8A  znači oko 20VA.

Ali za računicu bilo koju ne možeš tako nagađati koliko ti struje treba, moraš znati približno tačno potrošnju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sax pa i Lm ima 7824 kao i MC,a ima i Lm317. Po spec jedan pretpojačavač troši 3mA ali ne piše pri kom naponu jer može da radi od 9-30VDC,treba mi 16 takvih pojačavača i stabilizator napona recimo LM317,zato sam zaokružio na 300mA,ako dupliramo struju zbog male efikasnosti manjih trafoa znači 24VX0.6A € 15W. ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...