Jump to content

Stereo ili (ipak) mono sistem


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

Zasto mi je doslo da razmisljam u ovom pravcu?Skoro 80% muzike koju slusam je izvorno stampana  u mono vinil izdanju.Pod tim podrazumevam jazz do sesdesetih godina,rock do sedamdesetih,i klasicnu muziku do sesdesetih.

E sad,pod mono sistemom sam mislio na sistem sa jednim zvucnikom.Kako se vecina audiofila slaze da  pozicioniranje zvucnika(a i sama akustika sobe) uticu oko 40% na sam zvucni dozivljaj,predpostavljam da bi samo jedan zvucnik resio dosta od tog problema(ne treba traziti sweet pot pri slusanju).

Ono sto izaziva nedoumicu je ,kako sklopiti takav sistem.Za gramofon predpostavljam da je jednostavno-ugraditi mono zvucnicu.Za zvucnik bilo bi problema kako nabaviti samo jedan komad,ili ici na samogradnju.Ali kako naterati stereo pojacalo da radi kao mono?Uzmimo ,na primer,moje pojacalo-Unison Research Simply Four.Ima ulaz L+R,ima izlaz za par zvucnika.Kako se to resava?

Da li neko ima takav sistem,i kakvi su utisci?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jedan komad Klipsch Horn

ili Altec A7

:Viannen_loungelizard:

 

elektrika je trivijalna - uradi se pravi mono sumer sa trafoom na linijskom nivou  i bog te vido

 

koristis jedan kanal ampa

ako bas hoces da koristis oba kanala (sto nema potrebe sa efikasnim zvucnicima koji upadaju u kontext ) , jednostavno se spoje kanali da rade paralelno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na tvom mestu bih gradio sistem za tu namenu. Elem, slušaš uglavnom muziku za koju se može uslovno reći da joj akcenat nije na visokoj vernosti reprodukcije već više na dokumentarnoj vrednosti uz recimo Mitke faktnor i emocije vezane za to. Tog Unisona samo u sigurne ruke za prepravku. 

Jedna pozamašna horna sa Philips 9710  ili možda Carlson horna. Par kutija ti nije potreban samo bi stvarao lažnu stereo sliku koju ti ne želiš.

8136f56277a61641a6322d866186392a.jpg

ADSCF2511.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema sta da se prepravlja u samom ampu , a ubacivanje sumer trafoa je trivijalna stvar , tako da to i ne kontam da je neka prepravka

 

edit: pominjem trafo za sumiranje L+R jer se jedino tako dobija prava mono suma iz dva kanala

odnosno , nij eni to bas prava , za pravi i beskompromisni sumer se koristi matrix sumer ...... sad da li trafo ili elektronski vec zavisi od ukusa

cilj cele igre je da ne dolazi do uticajana mono bazu , koja je sastavni deo stereo zapisa

pri prostom sumiranju L+R dolazi do ostecenja iste

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a šta fali dvostrukom mono sistemu?@ninja isprobao, kaže da je super [emoji56]

ispravteme ako grešim: imaš mono izvor, npr Grado mono zvučnicu (proizvode se i dalje), imaš i mono ploču, sve ostalo ostaje isto a kao rezultat dobiješ mono zvuk iz dva zvučnika, ako nije dovoljno košer isključiš jedan [emoji4]

celokupan trošak se svede na mono zvučnicu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, sir Oliver said:

Šta će mu sumator ako je mono brazda?

da je ovo slagalica , vec bi bila gotova ... protivkandidat u sledecem krugu

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Woland said:

a šta fali dvostrukom mono sistemu?@ninja isprobao, kaže da je super emoji56.png

.....

probao i ja , sa Nagra preampom

trebalo mi 5 minuta da skontam sta se desava ..... sreca ima balans funkciju , pa mi ista objasnila

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako dozvoljavate,jedno pocetnicko(glupo) pitanje.Gramofon sa mono zvucnicom > Kablovi od gramofona u stereo pojacalo > iz pojacala kablovi levi kanal plus desni  kanal  u jedan zvucnik?
ja uporan [emoji3]

2953d8424796392317df67debc68a500.jpg

29951534543f25befbb3ce230fc31955.jpg

5b2c98cdf97650ec0558a412c48709a5.jpg

40cc316581bf7d155e443c25177305a5.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da  nisam dobro pojasnio.Soba je 4.5x4 i mali Harbethi su se lepo uklopili. Zato sam mislio da idem na jedan,ali veci zvucnik sa hornama,jer dva takvih gabarita ne bi imalo smisla stavljati u sobu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima i Ortofon 2M mono.
ima.. ima i SPU mono.. ima još uvek svašta nešto aktuelnih mono zvučnica..

a stvar sa hornama, mono ili stereo - svejedno, je značajno kompleksnija, i uključuje uparivanje horne sa amplifikacijom, prostorijom itd...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...